Background-image
Partners
Speedo
RWJ+Sports+Medicine
Metro+Swim+Shop
Event

OCY Strong Kids

Dec 13, 2013 (03:00 AM) - Dec 15, 2013 (03:00 AM)
October, 14 2013
G1, G1P, G2, G3, SR1, SR2, SR3, SV1B, SV2, SV3

Description

This is a USA approved meet for YMCA teams only and will take place at the Ocean County YMCA.  The Silver 1 Blue, Silver 2, Silver 3, Gold 1, Gold 1 Plus, Gold 2, Gold 3, Senior 1, Senior 2, and Senior 3 practice groups are attending.  THIS IS A FOCUS MEET FOR THE SEASON AND ALL SWIMMERS ARE EXPECTED TO ATTEND THIS MEET.  This is a prelims/finals meet, 13 & overs in the AM, 10-12 year olds in the mid session, with finals in the evening.  10-12 year olds DO swim in finals at this meet.

Hotel Information
Hotel Ramada Inn of Toms River
Address 2373 Route 9, Toms River, NJ, 08733
Phone 732-905-2626
Dates Available Friday and Saturday nights - Dec 13 & 14
Room Type Standard doubles
Cost $94/night
Late Checkout Complimentary Late Check out of 1:00 PM on Sunday
Group Name Somerset Valley Swim Team
Hotel Website Click here
Block Closure November 13, 2013

Warmup and Start Times:

Session Schedule

  Warm-up Start
Friday PM - Session 1 Distance 5:00 pm 6:00 pm
Saturday AM - Session 2 13 & Over Girls/Boys 7:30 am 8:40 am
Saturday PM - Session 3 9-12 Girls/Boys 1:30 pm 2:30 pm
Saturday Finals - Session 4 Finals 5:30 pm 6:15 pm
Sunday AM - Session 5 500 Girls/Boys 7:00 am 7:30 am
Sunday AM - Session 6 13 & Over Girls/Boys 8:30 am 9:30 am
Sunday PM - Session 7 9-12 Girls/Boys 2:00 pm 3:00 pm
Sunday Finals - Session 8 Finals 5:30 pm 6:15 pm

TIMING ASSIGNMENTS

Session 2
Head Timer: Doran (Megan)

Lane 1
1st Half Timer: Ryan (Kerry)
2nd Half Timer: Mehrtens (James)
Lane 2
1st Half Timer: Curtis (Reagan)
2nd Half Timer: O'Brien (Kian)
Lane 3
1st Half Timer: Guo (Emily)
2nd Half Timer: Sanders (Matthew/Danny)

Session 3
Head Timer: Ponpipom (Sofia)
Lane 1

1st Half Timer: Colipano (Chloe)
2nd Half Timer: Simon (Jacob)
Lane 2
1st Half Timer: McKay (Jordyn)
2nd Half Timer: Joshi (Arnav)
Lane 3
1st Half Timer: Kinst (Mae)
2nd Half Timer: Parvatrao (Sankya)

Session 6
Head Timer: Gebel (Alexandra)
Lane 1

1st Half Timer: Kisker (Anna)
2nd Half Timer: Demirel (Alina)
Lane 2
1st Half Timer: Gibson (Melissa)
2nd Half Timer: Buckley (Noelle)
Lane 3
1st Half Timer: He (Emily)
2nd Half Timer: Haberle (Caroline)

Session 7
Head Timer: Risher (Kya)

Lane 1
1st Half Timer: He (Jason)
2nd Half Timer: Wade (George)
Lane 2
1st Half Timer: Hack (Zoe)
2nd Half Timer: Phillips (Nia)
Lane 3
1st Half Timer: McChesney (James)
2nd Half Timer: Sommers (Teddy)
 

Forms/Documents:

Photos: