Background-image
Partners
USA+Swimming
Bakers
USA+Swimming
Florida+Swimming
JaxParks
Club+Regognition
FLAGS Recap

Great Job everyone on a wonderful meet, I was so proud of your efforts and your sportsmanship! This weekend was so much fun and again Benji and I are so thankful to all of the swimmers and parents for all you do to make the AmberJax such a special team.
Also want to thank our coaches Axie Phillips & Nikki Hinojosa for their work preparing the swimmers this season !
Looking forward Area Champs this weekend!
Time to start thinking about your goals for long course season.......

By the ‪#‎ers :
640 points
45 scoring swims.
Team - 11th overall !
Highest AmberJax finish ever !
Boys Team 4th overall !
11-12 boys 1st overall !
6 swimmers qualify for all-stars
Braeden Knight High point 11 Boys (5 Gold)
Julian Smith 3rd 11 Boys (2 Gold)
Jace Crawford 4th 11 Boys (2 Gold)
Julian Rubiano 3rd 12 Boys
Cole Crane 10th 13 Boys
Hannah Sykes 6th 12 Girls
21 New Team Records!
 

NEW Team Records

Hannah Sykes 11-12 100 Free 55.49

Hannah Sykes 11-12 50 Fly 27.80

Hannah Sykes 11-12 100 Fly 1:01.74

Hannah Sykes 11-12 100 IM 1:05.24

Alexis Durlacher 13-14 200 Fly 2:09.57

Joseph Pyon 7-8 100 Back 1:19.98

Joseph Pyon 7-8 200 IM 2:51.02

Julian Smith 11-12 50 Breast 32.53

Julian Smith 11-12 100 Breast 1:09.98

Cole Crane 13-14 100 Free 50.88

Cole Crane 13-14 200 Free 1:52.86

Brian Hodang 13-14 200 IM 2:09.80

A.Durlacher/K.Mallinson/A.Gunter/L.Monger 13-14 800 Free Relay 8:24.96

B.Knight/J.Smith/J.Crawford/J.Rubiano 400 Free Relay 3:40.81

B.Knight/J.Smith/J.Crawford/J.Rubiano 400 Medley Relay 4:14.57

B.Hodang/C.Crane/S.Smith/K.Smithers 200 Free Relay 1:37.88

B.Hodang/C.Crane/S.Smith/K.Smithers 400 Free Relay 3:32.53

B.Hodang/C.Crane/S.Smith/K.Smithers 800 Free Relay 7:49.35

B.Hodang/C.Crane/S.Smith/K.Smithers 200 Medley Relay 1:51.40

B.Hodang/C.Crane/S.Smith/K.Smithers 400 Medley Relay 4:02.20


NEW FLAG Standards
Alexis Durlacher 200 Free 1:58.41

Alexis Durlacher 200 Back 2:17.90

Jake Ferreira 100 Free 58.96

Speakman Smith 100 Free 53.33

 

NEW Sr Champs Standards

Cole Crane 100 Back 59.37

Alexis Durlacher 200 Free 1:58.41

Alexis Durlacher 200 Back 2:17.90

Kameryn Mallinson 200 Back 2:19.07

Speakman Smith 100 Breast 1:05.16

Hannah Sykes 100 Free 55.49

Hannah Sykes 50 Fly 27.80

Hannah Sykes 100 Fly 1:01.74

 

New USA Swimming Standards

A

Jake Ferreira 11-12 200 Free 2:14.52

Joseph Pyon 8 200 IM 2:51.02

Kyle Smithers 13-14 200 Breast 2:30.86

Kyle Smithers 13-14 100 Breast 1:10.76

 

AA

Cole Crane 13-14 100 Fly 58.39

Cole Crane 13-14 100 Back 59.37

Cole Crane 13-14 200 IM 2:12.06

Alexis Durlacher 13-14 200 Back 2:17.90

Jake Ferreira 11-12 50 Free 26.66

Jake Ferreira 11-12 100 58.96

Kameryn Mallinson 13-14 50 Free 26.65

Noah Meyer 9-10 100 Breast 1:23.68

Speakman Smith 13-14 100 Breast 1:05.16

Speakman Smith 13-14 100 Free 53.33

 

AAA

Cole Crane 13-14 200 Free 1:52.86

Cole Crane 13-14 100 Free 50.88

Cole Crane 13-14 50 Free 23.56

Jace Crawford 11-12 50 Back 29.86

Jace Crawford 11-12 200 IM 2:16.54

Alexis Durlacher 13-14 200 Free 1:58.41

Alexis Durlacher 13-14 100 Fly 1:00.37

Brian Hodang 13-14 100 free 50.95

Braeden Knight 11-12 100 IM 1:02.80

Braeden Knight 11-12 200 IM 2:16.38

Noah Meyer 9-10 50 Breast 37.90

Julian Smith 11-12 100 Breast 1:09.98

Julian Smith 11-12 100 Fly 1:02.09

Hannah Sykes 11-12 50 Breast 33.52

Hannah Sykes 11-12 100 IM 1:05.24

Hannah Sykes 11-12 100 Free 55.49

 

AAAA

Julian Rubiano 11-12 100 Fly 59.59

Julian Rubiano 11-12 100 Free 53.66

Hannah Sykes 11-12 50 Fly 27.80

Hannah Sykes 11-12 100 Fly 1:01.74