Background-image
Partners
USA+Swimming
Bakers
USA+Swimming
Florida+Swimming
JaxParks
Club+Regognition
May Bolles Meet Recap

 

Another great weekend of racing! Congratulations to all our new team record holders, FLAGS qualifiers, and SR CHAMP qualifier.

 

Remember that our Midnight Madness meet is only two weeks away. Please remember to sign up to swim and volunteer as soon as possible. And if you still have not turned in your River City paperwork and money, please get it to Carla or Coach Axie by the end of the week. Thanks!

 

New Team Records

Nina Lueck 7-8 100 Free 1:34.42

Nina Lueck 7-8 100 Back 1:50.41

Julian Smith 11-12 50 Breast 39.20

Summer Taylor 7-8 200 Free 3:17.53

Summer Taylor 7-8 100 Breast 2:05.42

 

New FLAG Standards

Carter Anderson 11-12 50 Breast 41.89

Braeden Knight 11-12 400 Free 4:51.78

Julian Rubiano 13 100 Free 1:02.34

Julian Rubiano 13 100 Back 1:13.69

Julian Smith 11 100 Free 1:07.33

Julian Smith 11 100 Fly 1:14.93

Julian Smith 11 100 Breast 1:32.49

Julian Smith 11 50 Fly 32.45

Hannah Sykes 13 100 Fly 1:12.87

 

New SR CHAMP Standards

Speakman Smith 14-16 100 Breast 1:16.98

 

New USA Swimming Standards

B

Allie Alton 10&U 50 Back 49.87

Rylee Corey 10&U 50 Free 44.25

Ryan Fissel 13-14 100 Free 1:15.36

Ryan Fissel 13-14 50 Free 33.12

Andrew Friend 13-14 200 Breast 3:14.55

Andrew Friend 13-14 200 IM 2:54.33

Maddy Friend 11-12 200 Free 2:56.39

Casey Goodwin 15-16 100 Back 1:26.78

Casey Goodwin 15-16 200 Back 3:08.61

Nina Lueck 10&U 50 Free 44.28

Nina Lueck 10&U 50 Fly 53.31

Tate Luek 10&U 100 Free 1:40.97

Tate luek 10&U 100 Back 1:54.31

Tate Lueck 10&U Breast 2:03.13

Oleg Sokolov 10&U 100 Free 1:36.08

Oleg Sokolov 10&U 100 Back 1:55.32

Oleg Sokolov 10&U 200 Free 3:20.07

Sasha Sokolov 11-12 100 Free 1:19.27

Sasha Sokolov 11-12 100 Fly 1:31.05

Rachel Sweatman 13-14 400 Free 5:47.18

Emma Tatum 10&U 100 Breast 2:11.16

 

BB

Allie Alton 10&U 100 Free 1:26.99

Allie Alton 10&U 50 Free 36.44

Allie Alton 10&U 50 Breast 53.32

Allie Alton 10&U 50 Fly 46.56

Carter Anderson 11-12 100 Back 1:29.82

Carter Anderson 11-12 100 Fly 1:23.83

Kelsie Craig 11-12 100 Free 1:16.50

Kelsie Craig 11-12 200 Breast 3:34.30

Jace Crawford 11-12 200 Fly 2:45.54

Andrew Friend 13-14 100 Free 1:06.66

Andrew Friend 13-14 200 Free 2:33.08

Andrew Friend 13-14 50 Free 30.58

Andre Friend 14-15 100 Breast 1:27.68

Maddy Friend 11-12 100 Free 1:17.99

Maddy Friend 11-12 50 Free 35.29

Maddy Friend 11-12 50 Back 40.28

Casey Goodwin 15-16 200 Free 2:34.66

Ashley Gunter 13-14 400 Free 5:28.23

Bethany Kendrick 15-16 100 Fly 1:16.64

Ethan Knight 13-14 100 Free 1:09.90

Nina Lueck 7-8 200 Free 3:22.75

Kameryn Mallinson 13-14 100 Fly 1:21.55

Kameryn Mallinson 13-14 200 IM 2:56.27

Kristi McPhearson 15-16 100 Free 1:08.72

Kristi McPhearson 15-16 200 Breast 3:14.88

Kristi McPhearson 15-16 100 Fly 1:22.60

Seth Polen 15-16 100 Fly 1:11.78

Julian Smith 14-15 200 Fly 2:46.00

Speakman Smith 15-16 200 IM 2:38.67

Rachel Sweatman 13-14 200 Free 2:41.46

Rachel Sweatman 13-14 200 IM 3:04.40

Summer Taylor 7-8 200 Free 3:17.53

Eileen Tatum 13-14 50 Free 35.10

Eileen Tatum 13-14 100 Breast 1:33.15

Kieran Wallace 15-16 100 Fly 1:11.92

 

A

Carter Anderson 11-12 50 Free 32.39

Carter Anderson 11-12 50 Breast 41.89

Nakobe Ferrell 11-12 50 Free 32.81

Bethany Kendrick 15-16 100 Free 1:06.95

Bethany Kendrick 15-16 200 Free 2:24.81

Bethany Kendrick 15-16 400 Free 5:06.47

Kameryn Mallinson 13-14 100 Free 1:07.19

Julian Rubiano 13-14 100 Free 1:02.34

Julian Smith 15-16 100 Free 1:01.18

Speakman Smith 15-16 50 Free 27.77

Speakman Smith 15-16 100 Breast 1:16.98

Rachel Sweatman 13-14 100 Free 1:09.57

Hannah Sykes 11-12 100 Breast 1:30.25

 

AA

Jace Crawford 11-12 400 IM 5:44.82

Breaden Knight 11-12 100 Back 1:16.80

Braeden Knight 11-12 100 Fly 1:10.56

Rachel Sweatman 13-14 50 Free 30.81

 

AAA

Braeden Knight 11-12 400 Free 4:51.78

Braeden Knight 11-12 50 Back 33.80

 

AAAA

Braeden Knight 11-12 50 Free 28.29