Background-image
Partners
USA+Swimming
Bakers
USA+Swimming
Florida+Swimming
JaxParks
Club+Regognition
Midnight Madness Recap

 

Congratulations team, for another great meet! Thank you to all parents and family members who helped our staff make this meet such a success!

 

If you are planning on competing with our River City team this summer, you MUST turn in your paperwork AND payment before our first meet, this Thursday!

 

Summer practice schedules are starting soon. Swimmers at ESJ will be starting their summer schedule on Tuesday, May 27th. JCDS will be going to its summer schedule on Monday, June 2nd. And Cecil will be going to its summer schedule on Monday, June 9th. For practice times please visit the ‘Summer Schedule’ page under the ‘Resources’ tab on our website.

 

New Team Records

Jace Crawford 11-12 1500 Free 19:38.64

Summer Taylor 7-8 50 Fly 50.23

 

New FLAG Standards

Carter Anderson 12 800 Free 10:41.84

Cole Crane 13 200 Free 2:13.16

Braeden Knight 11 800 Free 10:10.81

Joseph Pyon 10&U 50 Back 41.81

Joseph Pyon 10&U 50 Breast 49.19

Joseph Pyon 10&U 50 Fly 38.60

Joseph Pyon 10&U 200 IM 3:16.39

 

 

New SR CHAMP Standards

Speakman Smith 14-16 200 Breast 2:50.26

 

 New USA Swimming Standards

B

Courtney Crawford 13-14 200 Breast 3:41.21

Nick Durlacher 15-16 200 IM 2:54.75

Hannah Ferreira 11-12 100 Free 1:22.60

Hannah Ferreira 11-12 100 Back 1:37.79

Hannah Ferreira 11-12 50 Fly 44.56

Leticia Huntley 11-12 50 Back 44.76

Nathaniel Jones 13-14 100 Back 1:24.31

Elliot Karpus 10&U 400 Free 7:00.25

Elliot Karpus 10&U 50 Fly 52.45

Zach Karpus 15-16 100 Back 1:20.86

Blaine King 13-14 100 Back 1:21.64

Blaine King 13-14 200 IM 2:58.93

Tate Lueck 10&U 50 Breast 59.04

Tate Lueck 10&U 50 Fly 52.48

Tate Lueck 10&U 100 Free 1:39.22

Tate Lueck 10&U 200 IM 3:54.83

Sam Meyer 15-16 200 Fly 2:41.74

Sam Meyer 15-16 200 IM 2:47.31

Jonathan Mobley 17-18 200 IM 2:48.59

Ariel O”Neal 15-16 50 Free 36.63

Rebecca O’Neal 13-14 50 Free 37.37

Kyan Paton 10&U 50 Free 42.15

Anna Rowbottom 10&U 100 Breast 2:02.57

Rachel Swetnam 13-14 100 Fly 1:22.06

Eileen Tatum 13-14 100 Free 1:119. 16

Olivia Wakefield 10&U 50 Back 55.41

Olivia Wakefield 10&U 100 Breast 2:15.98

Olivia Wakefield 10&U 200 Free 3:44.47

 

BB

Carter Anderson 11-12 200 Breast 3:18.26

Katherine Cameron 15-16 200 Free 2:47.9

Kelsie Craig 11-12 50 Breast 45.44

Kelsie Craig 13-14 1500 Free 23:09.36

Courtney Crawford 13-14 200 IM 3:04.06

Courtney Crawford 13-14 800 Free 11:36.63

Jake Ferreira 13-14 100 Free 1:08.53

Nekobe Ferrell 11-12 800 Free 12:10.26

Andrew Friend 13-14 200 Breast 3:10.68

Ashley Gunter 13-14 800 Free 10:56.32

Chris Hodang 10&U 400 Free 6:01.85

Chris Hodang 10&U 100 Back 1:44.78

Laticia Huntley 11-12 50 Free 35.34

Elliot Karpus 10&U 50 Breast 51.27

Elliot Karpus 10&U 100 Breast 1:53.53

Elliot Karpus 10&U 100 Free 1:27.54

Zach Karpus 15-16 800 Free 10:56.55

Blaine King 13-14 100 Fly 1:16.29

Blaine King 13-14 800 Free 10:53.49

Sam Meyer 15-16 800 Free 10:15.26

Joseph Pyon 10&U 50 Brest 49.19

Joseph Pyon 10&U 100 Breast 1:50.00

Jilian Smith 11-12 200 Breast 3:17.92

Eileen Tatum 13-14 50 Free 34.37

Eileen Tatum 13-14 200 Breast 3:23.64

Ralphie Weakland 10&U 400 Free 6:30.64

 

A

Carter Anderson 11-12 800 Free 10:41.84

Katherine Cameron 15-16 200 Free 2:25.13

Jace Crawford 50 Breast 41.71

Brian Hodang 13-14 800 Free 10:29.21

Nathaniel Jones 13-14 800 Free 10:22.16

Blaine King 13-14 50 Free 29.60

Joseph Pyon 10&U 50 Back 41.81

Joseph Pyon 10&U 200 IM 3:16.39

Hannah Sykes 13-14 200 Free 2:2543

 

AA

Cole Crane 13-14 200 Free 2:13.16

Zach Karpus 15-16 100 Breast 1:14.77

Joseph Pyon 10&U 50 Fly 38.60

Julian Rubiano 13-14 200 Free 2:15.20

 

AAA

Jace Crawford 11-12 1500 Free 19:38.64

Braeden Knight 11-12 100 Free 1:02.81

Braeden Knight 11-12 800 Free 10:10.81