Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Snowflake Classic High-lites!!

 The Snowflake Classic 2011


The Snowflake Classic swim meet: the meet that’s every staging volunteer’s worst nightmare. Nearly two hundred 9 & under swimmers participated in the meet which had parents scurrying around, volunteers and coaches trying desperately to get their swimmers behind the correct lane, on the right relay, for the right race. 

At the end of the day, it was a fun and very successful meet for BCST swimmers. Several BCST managed 100% best times for the meet, and many others scored very high against the stiff competition from visiting teams Issaquah, South Sound Titans, Marysville Marlins, XCEL and Pro Club. 

Many thanks to Andy François for his work as meet director, and to all of the BCST boosters for once again hosting a smooth, well run meet. BCST appreciates all the hard work!

For meet Results:  click here

BCST Swimmers with Top 3 finishes:                                                      
                                                                            
Ellie Bailey              (1st 50 free, 3rd 100 free)                                     
Jimmy Butler         (3rd 50 back, 3rd 50 fly)           
Jonathan Butler      (1st 25 back, 2nd 25 free, 2nd 25 fly)
Sophia Coco          (2nd 100 IM, 2nd 100 free)
JJ Conger              (3rd 50 breast)
Katie Cross            (2nd 50 breast, 3rd 100 IM, 3rd 50 free)
Alma Freeman       (1st 100 IM, 1st 50 breast, 2nd 100 breast)
Kennedy Hart         (2nd 25 back)
Hanako Harai         (2nd 100 IM, 2nd 25 breast)
Alex Klink               (2nd 25 back)
Aspen Kroiss          (3rd 25 free)
Kyle Lee                (3rd 100 IM, 3rd 25 free, 3rd 25 breast)
Nathan Lee            (1st 25 free, 1st 25 fly, 2nd 25 breast)
Megan Lowell         (1st 100 IM, 1st 50 back, 1st 50 fly)
Linnea Luthra         (2nd 25 fly)
Ruben Luthra         (2nd 100 free, 3rd 100 IM)
Lucie Mowat          (1st 50 breast)
Rachel Nguyen       (1st 50 free, 1st 100 free)
Maithili Patel           (2nd 50 breast)
William Paxton       (1st 100 IM, 1st 100 free, 1st 50 fly)
Michael Peck          (1st 50 back, 2nd 100 IM, 2nd 50 fly)
Killian Riley             (1st 50 breast, 3rd 50 free)
Kevin Sato             (1st 100 free, 3rd 25 breast, 3rd 25 fly)
Ben Tobin              (3rd 100 free)
Nathalie Valdman  (2nd 50 back, 3rd 50 free)
Philip Wang            (2nd 50 free, 2nd 50 back)
Emma Wineland     (3rd 50 back)
Samantha Wineland (2nd 25 free, 2nd 25 fly)


100% best times: 

Grace Courter                
Kylie Doan                
Layli Egrari            
Alma Freeman                
Hanako Hirai         
Aspen Kroiss                  
Krista Kroiss         
Kyle Lee
Nathan Lee
Megan Lowell
Eve Muratore
Killian Riley
Kevin Sato
Matthew Shum

Nathalie Valdman