Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Divisional Champs Wrap-Up: March 26-27, 2011

Spring Divisional Champs Wrap-Up:  March 26-27, ‘11

 Congratulations BCST swimmers for another great season of swimming, capped off by an outstanding showing at Spring Divisional Champs March 26th and 27th.  Twelve and under swimmers once again proved that there is no greater motivation than a trophy for the top eight pentathlon finishers, and the 13 and over swimmers raised the level of ‘their game’ in order to qualify for finals.  

Thousands of swimmers from across the PNS gathered at KCAC for the long two day affair.  Hopefully you arrived early to guarantee yourself a parking spot in the lot so you didn’t have to endure a mile long walk to the pool, or risk a parking ticket by trying out a no parking zone or fire lane.  But, once settled into the friendly confines of the pool, swimmers swam focused and with a purpose.  Times fell all weekend long, the results of a long season of hard work.  

 

There were several great swims, but special note must be made of Marissa Bennett’s 100 free.  Swimming in what might have been her final yards competition with BCST, she broke the 1:00 barrier for the first time in her career, finishing to the wall with a 59.76.  Congratulations Marissa! 

And great Job to all BCST swimmers for a great season and great meet!!  

Swimmers with 100% best times include:

 

Ryan Bodiford                  Aria Tabatabai       

Taitum Brooks                 Jacob Thornton

Matthew Davidson           Luke Beauchamp
Todor Dimitrov                Sebastian Bury

Mitch Hansen                   Masami Cookson

Ryan Leslie                      Kennedy Elhajj

Alice Li                            Gabe Florsheim

Yasmin Luthra                 Conrad Karwal

Maegan Manning              Missy Mallen

Lindsay Metz                   Kara Spencer

Hailey Nelson                   Derek Wei

 

Top Eight Pentathlon Finishers:

 

Katie Cross -2nd, Nathalie Valdman-5th, Ellie Bailey-6th, Michael Peck-3rd, Nathan Lee-6th, William Paxton -5th, Megan Lowell-3rd,  Nolan Manning-6th, Sophia Coco-6th,

 

Top 16 Finalists: 

Brooke Groesbeck-12th 50 free. Natalie Fontana-2nd 50 free, Lauryn Hepp-1st 100 back, Lindsay White-3rd 100 back, Emily Van Maren-6th 100 breast,  Emma Wrightson-13th 200 breast, Katie Groesbeck-4th 200 IM, Austin Ralph-1st 100 back, 4th 100 free, 5th 200 fly, 7th 50 free, 8th 100 fly, Andrew Trinh-2nd 200 breast, 13th 50 free, Connor Guhlke-16th 50 free, Nathan Burwell-1st 100 fly, 3rd 50 free, 6th 100 free, 6th 100 back, Gabe Florsheim-9th 100 free, Nick Swaya-15th 200 back, Keegan McElligott-3rd 100 breast, 13th 200 IM.