Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
PAC Coast Meet: lc Season Looks Promising!

Pacific Coast Invite May 21-22

 

Great job BCST swimmers at this year’s Pac Coast invite!  99 BCST swimmers competed in the event, facing some early season competition against some of the fastest swimmers and strongest teams in PNS.  Bellevue Club fared well, with the majority of swimmers coming away with several best times.  Among the highlights include:

 

  • Ben Whitty’s dominating performance in his last meet as an 11-12 swimmer.  Ben took first place in all seven of his events, achieving best times in all seven events along the way.  If that weren’t enough, Ben set team records in the 50, 100, and 200 breast.
  • David Conger continued his strong swimming with another great meet, but his 100 fly really stood out.  His time of 1:05.51 was a two second drop from his previous best, and was only two tenths of a second off of a Zone standard.  Great swim!
  • Sarah Harrison plowed through her first few races, getting best times in all, before telling her coach (me) that she had a headache and had suffered a nose bleed earlier.  After suggesting she skip her last race and go home, she discovered later at the doctor she had suffered a concussion the day before. 

 All in all, it was a great meet for BCST swimmers.  Keep up the great work!!!!

 

100% Best times:

 

Michael Bondarenko            Henry Lucco              Megan Lowell            Megan Lowell

Nolan Manning                     Nolan Manning          Jimmy Markwith        Jimmy Markwith

Gillian Matthes                     Gillian Matthes           Leo Ngo                  Taitum Brooks

Abigail Paxton                      Madeleine Chin         William Paxton          Sean Dimmer           

Ian Sherrer                            Alex Elizarov              Samantha Simas      Vlad Elizarov

Emily Swaya                          Kellen Gibson            Kayley Toefield          Kunal Gupta  

Ben Whitty                            Tsukasa Ito                Martin Wu                  Kalena Laurent

 

Top Three Finishers:

 

Robbie Adler           (1st 100 back)

Andrew Boden        (3rd 1500 free)

Stephen Boden      (1st 1500 free, 3rd 400 IM)

David Conger          (1st 100 fly, 2nd 200 fly, 200 free)

Alex Elizarov           (2nd 100 fly)

Elisa Fang                (1st 100 back, 100 breast, 3rd 200 back)

Cameron Hayes      (2nd 50 back)

Ryan Lei                   (2nd 50 fly)

Naomi Ngo               (3rd 200 fly)

Samantha Simas    (2nd 400 free)

Lianna Sutich          (1st 200 fly, 3rd 100 fly)

Ben Whitty               (1st 50, 100, 200 breast, 200 IM, 200 free, 200 back, 400 IM)

Dane Williams         (1st 1500 free)