Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Summer Grand Challenge Results!!

Summer Grand Challenge

7/23-24

 

Bellevue Club finished up their 2011 season in strong fashion with a great showing at the Summer Grand Challenge.  Swimmers competed hard all weekend long, overcoming the early morning cold and the blazing afternoon sun.  Many BCST swimmers walked away with several best times, and several more took away ribbons and medals for their overall placing.

 

Finn Heneghen continued his reign of dominance in the PNS 8 and under division.  After taking first place in all six of his races at the Titlow Classic, all 4 at the Seattle Open, Finn again swept all his races, going 6 for 6 in first place finishes.  That makes Finn on 16 race winning streak!  He’s on fire ladies and gentlemen!!! Also taking away first place finishes were Kunal Gupta, Abby Heneghen, Nathan Lee, Keegan McElligott, Dave Nam, Phillip Wang, and Martin Wu.

 

Great job BCST swimmers! Not only a great meet, but a fun season.  Enjoy your break, and we’ll see you in September!!!

 

For Meet Results click here      For BCST Results:  click here

 

100% best times:

 

Luke Beauchamp   -   Lucy  Benda   -   Jonathan Butler   -   Hannah Castrogiovanni

Alexis Choi   -   Dana Lee    -   Olivia Manning   -   Jacob Thornton   -   Troy Thornton

Peter Wang   -   Maddie Wick   -   Ryland Williams   -   Martin Wu

 

Top 8 overall finishers:

 

Ellie Bailey                   (2nd 50 free, 5th 200 free, 8th 100 free)

Jake Beauchamp      (4th 100 back, 5th 100 fly, 7th 200 IM)

Luke Beauchamp      (3rd 200 breast, Owen Benda 8th 400 free)

Jimmy Butler               (6th 50 fly)

Jonathan Butler         (3rd 200 IM, 50 fly, 7th 50 breast)

Sophia Coco             (2nd 100 free, 6th 50 breast)
JJ Conger                  (2nd 100 breast, 5th 50 free, 6th 50 back, 200 IM, 7th 50 fly)

Kian Cooney              (5th 100 fly)

Katie Cross               (4th 100 breast, 5th 50 back, 50 breast, 8th 100 back, 50 free)

Samantha Dimmer   (8th 200 breast)

Becca Fabian            (2nd 200 fly, 3rd 100 breast, 4th 200 breast, 8th 100 free)

Alma Freeman          (3rd 100 breast, 4th 200 free, 7th 100 back, 50 back)

Amelia Girotto           (8th 50 fly, 100 breast)

Kunal Gupta               (1st 50 free)

Rahul Gupta               (7th 50 free)

Abby Heneghen        (1st 50 back)

Finn Heneghen          (1st 200 free, 50 back, 50 free, 200 IM, 100 back, 100 free)

Emily Kim                   (2nd 50 back, 5th 200 back)

Haley Kirtland            (3rd 50 free)

Alex Klinck                 (2nd 50 back, 3rd 100  back, 5th 50 free, 8th 100 breast)

Dana Lee                   (7th 200 breast)

Nathan Lee                (1st 50 fly, 2nd 200 IM, 3rd 50 breast)

Ryan Lei                     (3rd 200 IM)

Katie Lowell               (8th 100 back)

Megan Lowell            (2nd 50 fly, 4th 200 IM, 100 back)

Maegan Manning      (3rd 100 fly, 6th 50 fly)

Nolan Manning          (2nd 800 free, 100 fly, 3rd 400 IM, 5th 200 breast, 6th 200 IM)

Olivia Manning           (3rd 200 free, 4th 50 back, 8th 100 back)

Keegan McElligott    (1st 100 breast)

Dave Nam                  (1st 50 free, 2nd 100 free)

Lisa Paik                    (7th 50 back)

Veda Patel                 (6th 100 back)

Henry Pratt                 (5th 200 IM, 7th 100 free)

Killian Riley                (3rd 100 free, 5th 100 back, 8th 200 IM)

Matthew Shum           (6th 100 fly)

Joelle Tudor               (8th 50 breast)

Katie Ueda                (8th 50 breast)

Izzy Voight                  (2nd 50 breast, 4th 50 fly, 5th 200 IM)

Peter Wang               (5th 200 breast)

Philip Wang               (1st 100 back, 3rd 50 back, 4th 50 free, 100 Br, 50 fly, 8th 50 Br)

Wendy Wang             (6th 100 fly)

PJ Warmenhaven     (6th 400 free)

Will Wick                    (4th 100 back, 7th 50 breast)

Ryland Williams         (6th 50 fly, 7th 100 free)

Emma Wineland       (5th 50 fly)

Samantha Wineland (5th 50 fly)

Martin Wu                   (1st 100 breast, 2nd 50 breast, 200 IM, 400 IM, 3rd 100 fly)