Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Snowflake Classic: 9 & Unders Are Looking Great!!

Snowflake Classic 1/29

 

Congratulations to all the BCST nine and under swimmers who competed in the 2012 Snowflake Classic!   This year’s meet had a total 246 swimmers, with BCST competing against the likes Issaquah Swim Team, Pro Club, South Sound Titans, White Water Aquatics, Olympic Cascade Aquatics, and EXCEL. 

 

For Meet Results:  Click Here

 

Judging from the results of the meet, the future of BCST is in good hands.  BCST swimmers dominated the top positions in most events, and looked good doing it.  The rate of DQ slips being handed over to the coaches is steadily decreasing.  Starts and turns are looking better and better, as well as the kid’s stroke technique.  Most importantly, kids are dropping time and swimming FAST!

 

Thank you to the BCST boosters and parent volunteers for all their hard work in making the meet another terrific success.  Working at the staging station for this meet must be a lot like herding cats.  Extra special thanks need to go to Carol Simons for her work as Meet Director and to Tom Matthes for taking on the responsibilities of Head Referee. 

 

Great Job BCST!!!

 

100% Best Times:

 

Ellie Bailey

Grace Courter

Lindsey Doherty

Erin Freese

Joey Harris

Linnea Luthra

Audrey Oakes

Nathan Quarterman

Gihoe Seo

Celia Steinhauer

 

Top 3 finishers:

 

Ellie Bailey                  (2nd 50 free, 100 free)

Jonathan Butler           (1st 100 IM, 50 fly)

Emma Conger                         (3rd 25 fly)

Courtney Cross            (1st 25 free, 25 breast, 3rd 50 back)

Katie Cross                  (2nd 50 breast, 50 back, 3rd 100 IM)

Kylie Doan                   (1st 50 breast, 50 back, 3rd 50 free)

Alma Freeman            (1st 50 back, 50 breast, 100 IM)

Amelia Girotto            (2nd 50 fly, 3rd 100 IM)

Alex Harrison              (3rd 50 back)

Annie Headrick           (2nd 25 breast)

Finn Heneghan            (1st 50 free, 100 free, 2nd 50 back)

Hanako Hirai               (3rd 50 back)

Alex Klinck                   (2nd 100 IM, 50 breast, 100 free)

Jeffrey Kwon               (1st 50 free)

Simon Kwon                (2nd 50 free, 3rd 50 fly)

Nathan Lee                  (1st 100 free, 50 back, 25 fly)

Megan Lei                   (1st 25 fly, 2nd 25 back)

Ella Martinez              (3rd 50 fly)

Luca Pungan                (1st 25 breast, 50 breast, 2nd 25 free)

Nathan Quarterman   (3rd 50 free)

Sarah Sherrer              (2nd 100 free)

Jack Shoop                   (2nd 50 free)

Rylee Siripipat             (2nd 50 fly, 100 IM, 3rd 50 breast)

Samantha Wineland   (1st 50 fly, 2nd 50 back)