Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
2008 PNS 14&U Champs

2008 PNS 14 & Under Champs

Another terrific performance by BCST at this year’s 14 & Under PNS Champs. Over 70 BCST swimmers participated for 3 days against teams from all over Western Washington. The first place trophy was never in doubt, the real competition was for second. BCST battled it out with Issaquah Swim Team and Cascade Swim Club, unfortunately coming up short by 30 points. Our overall place wasn’t from a lack of performance as the swimmer swam great, posting an incredibly high percentage of best times, Bellevue Club records, and PNS records. 

This year’s meet had some unique twists to it. First, Olympian and World record holder Ryan Lochte treated us to an appearance. Ryan met with swimmers, signed autographs, and passed out awards on Saturday evening. All the swimmers were excited to meet him, and perform in his presence.

We also were treated to an appearance by Mother Nature who’s threat of ice & now caused a 3 hour delay to the meet on Sunday. This added some unwanted chaos to the day, but we persevered and performed really well despite the drama. 

The list of great performance was very long, but one swimmer in particular stood out. Ed Kim won all his individual events breaking six Bellevue Club records, and four “21 year oldý PNS records, previously held by ex-Olympian Ugur Tanner. Other first place finishers were Marley Cross in the 50 Back, and Steve Sholdra in the 200 Fly. 

Here’s a list of swimmers who placed top 16 in individual events:

Shannon An (12) – 10th 50 Breast
Michael Bondarenko (10) – 12th 500 Free
Michael Bower (14) – 9th 500 Free, 10th 200 Free, 10th 100 Breast, 16th 200 IM, 12th 100 Free, 5th 1650 Free
Will Bush (12) – 13th 50 Back, 15th 200 Breast, 16th 400 IM, 15th 100 Breast
Sam Chong (13) – 11th 50 Free
Caitlin Cox (12) – 8th 50 Back, 12th 100 Fly, 13th 50 Free, 7th 100 Back, 12th 100 Free
Marley Cross (10) – 4th 500 Free, 3rd 200 Free, 1st 50 Back, 4th 50 Free, 3rd 100 Back, 5th 100 Free
Noah Cross (12) – 13th 100 IM
Danielle Deiparine (14) – 9th 100 Breast, 13th 200 Breast
Noah Deiparine (12) – 14th 100 Fly, 6th 50 Breast, 16th 200 IM, 11th 200 Fly, 10th 100 Breast
Luke Duschl (14) – 5th 100 Back, 11th 400 IM, 11th 200 IM, 3rd 200 Back
Elisa Fang (10) – 13th 100 Fly, 5th 50 Breast, 7th 100 IM, 4th 50 Fly, 15th 100 Free, 7th 100 Breast
Natalie Fontana (12) – 12th 50 Fly
George French (12) – 10th 50 Back
Sophie French (10) – 10th 50 Breast, 15th 50 Fly, 16th 100 Breast
Ed Kim (12) – 1st 50 Back, 1st 100 Fly, 1st 50 free, 1st 50 Fly, 1st 100 Back, 1st 100 Free
Trey Leigh (12) 13th 200 free, 7th 100 Fly, 8th 50 Free, 5th 50 Fly, 12th 100 Back, 5th 100 Free
Peter Litzow (12) – 9th 100 IM
Nolan Manning (10) – 10th 100 Fly, 10th 100 IM, 11th 200 IM, 14th 50 Fly, 9th 100 Breast
Naomi Ngo (12) – 10th 100 Fly, 14th 400 IM
Emily Olsen (12) – 16th 200 Back
AJ Rossman (8) – 12th 50 Free, 13th 50 Fly, 12th 100 Free
Zack Rossman (10) – 12th 50 Back, 14th 50 Free, 16th 50 Fly
Alex Seidel (12) – 5th 50 Back, 11th 50 Free, 11th 100 IM, 10th 100 back
Steve Sholdra (14) – 1st 200 Fly, 9th 100 Breast, 7th 400 IM, 5th 100 Fly, 3rd 200 Breast, 2nd 1650 Free
Michael Shum (12) – 11th 100 Fly, 8th 50 Breast, 7th 50 Free, 6th 50 Free, 6th 100 Free, 16th 100 Breast
Sam Simas (14) – 13th 200 Fly
Dan Simons (14) – 8th 100 Back, 16th 100 Breast, 5th 50 Free, 6th 100 Fly, 4th 100 Free
Michael Stanchi (12) – 4th 500 Free, 4th 200 Free, 4th 200 Back, 9th 200 IM, 7th 100 Free, 6th 100 Breast
Lianna Sutich (11) – 11th 50 Fly
Makena Sutich (13) – 16th 500 Free
Derek Wei (10) – 6th 50 Fly, 12th 100 back, 10th 100 Free
 
Top 3 relays
3rd – Girl’s 10 & Under 200 Free – Elisa Fang, Cyssi Ngo, Lillie French, Marley Cross
3rd – Girl’s 11-12 200 Free – Sabrina Steinhauer, Shannon An, Caitlin Cox, Alex Seidel
3rd – Men’s 11-12 400 Medley – Michael Stanchi, Noah Deiparine, Ed Kim, Trey Leigh
1st – Men’s 11-12 400 Free – Michael Stanchi, Trey Leigh, Michael Shum, Ed Kim
2nd - Men’s 11-12 200 Medley – Ed Kim, Noah Deiparine, Trey Leigh, Michael Shum
1st – Men’s 11-12 200 Free – Trey Leigh, Michael Shum, Michael Stanchi, Ed Kim
3rd - Men’s 13-14 400 Free – Dan Simons, Michael Bower, Sam Urban, Steve Sholdra
3rd - Men’s 13-14 200 Free – Sam Chong, Luke Duschl, Michael Bower, Dan Simons
 
On a final note, hosting a meet like this requires a lot of help from the parent group. This year we were lucky enough to have the assistance from a great group of parents from Stingray Swim Club, but still the amount a work required to make the meet happen is overwhelming. Thank you to the BCST Boosters, officials, and parents for once again setting the standard that all other meets are held to. Special thanks to David Conger and Andy Francois for leading the charge and for spearheading the Ryan Lochte appearance.