Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
UPAC scy Meet Delivers Great Swims!

UPAC Spring Special 5/05

 

More great swims from the BCST swimmers were the rule at this year's UPAC Spring Special, hosted by University Place Aquatic Club and held at the lovely Curtis High School pool.  BCST swimmers showed off their skills all day long, dominating the top spots in most events, and swimming a ton of best times along the way.

 

Nothing demonstrated BCST’s domination more than the results of the relays.  In the Ten and Under girl’s relays, BCST took 1st, 2nd, and 3rd in the 200 Medley Relay, and 1st and 2nd in the 200 free relay.  In the Ten and Under Boys relay BCST took 1st and 2nd in the 200 Free Relay.  The 11-12 swimmers (boys and girls) also swept their relay events, taking first in both the Medley and the Free Relays.

 

The individual events were impressive as well.  Three swimmers had particularly impressive days.  Michael Peck was swam 5 races, and walked away with 5 first place finishes.  Sophia Coco wasn’t far behind, taking first place in all 4 of her events.  Jonathan Butler also had a fantastic day, taking first in all 3 of his races.

 

Congratulations BCST swimmers!  Hope you enjoyed swimming in your last short course meet for a while!  Now, onto Long Course!

 

GO BCST!!!

 

100% Best Times

 

Lucy Benda

Kunal Gupta

Kaitlyn Girotto

Kunal Gupta

Meredith Konig

Matthew Kwon

Simon Kwon

Diane Lee

Joanna Lee

Ashley Waiss

 

Top 6 Finishers

 

Ellie Bailey (3rd 100 free, 4th 25 free, 5th 50 free, 6th 100 IM)

Jimmy Butler (2nd 100 free, 50 back, 50 free, 50 fly, 100 IM)

Jonathan Butler (1st 25 free, 50 back, 50 fly)

Sophia Coco (1st 25 free, 100 free, 50 free, 50 breast)

JJ Conger (3rd 50 fly, 4th 100 IM, 50 breast, 6th 50 free, 50 back)

Courtney Cross (6th 50 back)

Katie Cross (5th 50 back, 6th 50 breast)

JJ Davidson (2nd 25 free, 5th 50 back, 50 free, 100 IM, 6th 100 free)

Kylie Doan (1st 50 back, 50 free, 50 breast, 2nd 50 fly)

Alma Freeman (1st 50 back, 3rd 50 breast, 100 IM)

Amelia Girotto (3rd 50 back, 50 breast, 50 fly)

Annie Headrick (4th 25 free, 50 back, 50 breast)

Haley Kirtland (5th 100 free)

Alex Klinck (2nd 25 free, 50 back, 50 free, 50 breast, 50 fly)

Matthew Kwon (3rd 50 breast, 4th 50 back)

Diane Lee (1st 25 free, 6th 50 free)

Kyle Lee (4th 25 free)

Megan Lei (6th 25 free)

Rachel Nguyen (5th 50 free, 6th 50 breast)

Lisa Paik (4th 50 free, 5th 50 fly, 6th 100 free)

Maithili Patel (2nd 50 breast, 50 breast, 4th 100 free, 5th 50 fly)

Michael Peck (1st 100 free, 50 back, 50 fly, 50 free, 100 IM)
Luca Pungan (6th 25 free)

Killian Riley (6th 100 free)

Lindsay Rubin (5th 25 free)

Sarah Sherrer (5th 50 free, 6th 50 fly)

Rylee Siripipat (5th 100 IM, 6th 50 fly)

Ethan Tan (2nd 50 breast, 5th 25 free)

Kayley Toefield (4th 50 back, 5th 50 breast)

Nathalie Valdman (2nd 25 free, 50 fly, 4th 50 back)

Phillip Wang (6th 50 back, 50 fly)

Dane Williams (2nd 50 back, 50 fly, 3rd 100 IM, 4th 50 free, 50 breast)

Emma Wineland (3rd 25 free)

Samantha Wineland (1st 25 free, 50 fly, 2nd 50 back, 4th 50 free)