Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Last Chance for Glory Invite

Well, if you had any dreams or aspirations for glory it would appear you chances have passed! As of June 11th, all opportunities for glory have officially ended. The meet was hosted by Issaquah Swim Team at the King County Aquatic Center. 

Making the most of the their Last Chances For Glory were Nick and Vlad Elizarov, who made the most of their final meet as Ten and Under swimmers.  “The Terrible Twins” put their final imprint on BCST Ten and under records, with Vlad picking up three records for the 50 fly, 200 free, and the 100 fly; while Nick settled for two in the 100 back and the 50 fly.  Now, the two can focus their sights on the Ed Kim and Hunter Barrett records of the 11-12 boys.   Good luck, boys! J

In other news worthy of Glory were the 1st place finishes of Alex Elizarov in the 100 fly,  Ricardo Martinez in the 11-12 boys 200 back, and  Nico Micin in the 15&Over Men’s 50 backstroke.

All in all, it was a quality effort by BCST swimmers with many achieving ‘PR’ times.

100% Best Times

Jake Beauchamp

Kian Cooney

Kylie Doan

Amelia Girotto

Kunal Gupta

Haley Kirtland

Kyle Lee

James Markwith

Zara McGrath

Kevin Sato

Spencer Weiskopf

 

Top 8 Finishers

 

Ellie Bailey (7th 50 free, 8th 50 breast)

Luke Beauchamp (8th 50 back)

Jimmy Butler (5th 200 IM, 7th 50 fly, 8th 100 fly)

Johnathan Cassady (4th 50 breast, 5th 50 fly)

Sophia Coco (4th 800 free)

Kian Cooney (8th 200 IM)

Alex Elizarov (1st 100 fly, 2nd 400 free, 50 back, 200 IM, 3rd 400 IM, 200 back, 100 free, 200 free)

Nick Elizarov (1st 50 fly, 50 back, 200 IM, 100 back, 2nd 100 free, 200 free)

Vlad Elizarov (1st 200 free, 100 fly, 50 free, 2nd 50 fly, 3rd 100 free, 6th 50 back)

Alma Freeman (4th 100 back, 50 breast, 6th 100 breast, 50 back)

Espen Hellevik (4th 50 fly)

Finn Heneghan (4th 100 back, 6th 200 free)

Haley Kirtland (5th 50 back)

Katie Maier (7th 50 fly, 50 breast)

James Markwith (6th 50 fly)

Ricardo Martinez (1st 100 back, 2nd 200 back, 3rd 200 IM, 5th 400 IM, 200 fly, 6th 400 free)

Nico Micin (1st 50 back, 5th 50 free)

Maithili Patel (6th 50 free, 200 free)

Michael Peck (3rd 200 IM, 4th 50 back, 5th 50 fly, 100 fly, 6th 50 free)

Nate Robinson (2nd 50 free, 100 back)

Daniel Ryaboshapka (5th 50 free, 100 back)

Nathalie Valdman (7th 200 IM, 8th 100 back)

Izzy Voight (8th 50 breast)

Andrew Wang (6th 200 breast, 50 breast, 7th 100 back)

Spencer Weiskopf (7th 50 back)

Dane Williams (2nd 1500 free, 6th 50 fly, 50 free, 50 back, 7th 400 free, 8th 200 free)