Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
October Challenge Delivers "Eye-Popping" Time Drops!!

October Challenge 10/13-14

 

BCST kicked off the Challenge meet series in fine fashion, dominating the competition at this year’s October Challenge, once again held at Hazen High School, but this year hosted by both White Water Aquatics and Bellevue Eastside Swim Team. 

 

Considering the October Challenge meet was only the second meet of the year, BCST swimmers had some whopping time drops in their return to the pool.  Among the more eye-popping drops were:  Kian Cooney (-20) in the 100 breast // Stella Cross (-25) in the 100 IM //  Kylie Doan (-20) in the 100 breast // Alma Freeman (-26) in the 200 free // Chase Johnsen (-1 minute 34 seconds!!!) in the 400 IM // Haley Kirtland (-24) in the 100 breast  //  Ben Lall (-27) in the 200 free // Katie Maier (-21) in the 400 IM // Maithili Patel (-35) in the 200 free  //  Chris Shin (-42) in the 200 IM  //  Kayley Toefield (-21) in the 200 IM //  Katie Ueda (-27) in the 200 free //  Peter Wang (-50) in the 200 IM //  and Graham Wrightson (-24) in the 200 free. 

 

Twenty eight total swimmers finished the meet with 100% best times, while the results were littered with BCST top finishers.  Clearly BCST swimmers were ready to get back into the water and begin a new season.  Great job BCST swimmers!

 

 

100% Best Times

 

Jaeyoung Choi            Kunal Gupta                Leeza Polyakova

Lydia Choi                   Ayana Hellevik            Jake Renager

Courtney Cross           Gordon Kenny             Chris Sakellariadis

Lolo Dederer               Jessica Lee                 Katie Ueda

Oona Dederer             Henry Lucco                Sarah Walsh

Dylan Doan                  Zara McGrath               Nate Whitty

Hannah Feller              Lindsay Metz               Justin Yang

Jack Feller                   Mari Nielsen                David Zhou

Chris Freese                Audrey Oakes              William Zhou

Max Groysman           

                       

Top Three Finishers

 

Paloma Baca (2nd 500 free, 50 free)

Ellie Bailey (1st 100 free, 2nd 500 free, 3rd 200 free)

Andrew Boden (3rd 500 free)

Madeleine Chin (1st 100 breast)

Lydia Choi (3rd 50 fly)

William Chun (1st 25 free, 25 fly, 2nd 25 back)

Justin Brunings (2nd 200 free)

Shannon Cassady (1st 200 breast, 100 breast, 3rd 400 IM, 200 IM, 100 fly)

Sophia Coco (2nd 200 back)

JJ Conger (1st 50 fly, 100 IM, 100 fly, 100 breast, 2nd 50 free, 50 breast, 3rd 50 back)

Kian Cooney (3rd 200 IM, 100 breast)

Courtney Cross (2nd 100 IM)

Katie Cross (3rd 100 back)

Maxwell Cross (3rd 50 back)

JJ Davidson (3rd 50 back)

Alice Decoteau (1st 50 fly, 100 back, 2nd 200 fly, 200 IM, 100 free, 3rd 200 free)
Kylie Doan (3rd 200 IM)

Mitchell Eggenberger (3rd 100 back)

Thomas Eggenberger (1st 200 fly, 3rd 200 back)

Alex Elizarov (1st 200 free, 200 breast, 400 IM, 2nd 200 back, 3rd 100 breast, 100 back)

Nick Elizarov (1st 200 IM, 2nd 400 IM, 100 IM, 100 free)

Vlad Elizarov (1st 50 fly, 500 free, 3rd 100 IM, 200 IM, 400 IM)

Alma Freeman (1st 200 free, 50 breast, 50 back, 200 IM, 100 back, 2nd 100 breast, 3rd 100 IM)

Kellen Gibson (1st 200 fly, 2nd 50 fly, 50 back, 100 fly, 3rd 50 free, 100 free, 100 back)

Kaitlyn Girotto (3rd 25 free)

Ivan Graham (1st 50 free, 200 back, 100 free, 100 fly, 100 breast, 100 back, 2nd 200 fly, 200 free)

Cameron Hayes (3rd 200 breast)

Abby Heneghan (3rd 500 free)

Finn Heneghan (1st 50 back, 500 free, 2nd 100 free, 100 back)

Jacob Hepp (2nd 50 fly)

Lauryn Hepp (1st 200 back, 3rd 200 free)

Tsukasa Ito (2nd 100 free, 3rd 100 fly, 100 breast)

Chase Johnsen (2nd 200 back, 400 IM, 3rd 500 free, 100 fly)

Gordon Kenny (3rd 50 free, 50 fly)

Nick Kenny (3rd 50 fly)

Ryan Kinnear (1st 100 back, 100 fly, 200 back, 2nd 200 breast, 3rd 50 free)

Haley Kirtland (3rd 50 free)

Matthew Kwon (1st 100 IM, 3rd 25 fly, 25 breast)

Jacob Lee (1st 25 back)

Nathan Lee (1st 200 IM, 2nd 50 back, 100 IM, 100 fly, 3rd 100 back, 200 free)

Megan Lei (1st 25 free, 2nd 25 back, 3rd 25 fly)

Ryan Lei (1st 400 IM, 2nd 500 free, 200 fly)

Henry Lucco (1st 200 fly, 50 breast)

Ruben Luthra (2nd 50 fly)

Yasmin Luthra (1st 50 free, 2nd 50 fly)

Katie Maier (2nd 200 free, 200 back, 400 IM, 200 IM, 500 free, 3rd 100 free, 50 free)

Ricardo Martinez (3rd 200 fly)

Lucie Mowat (2nd 200 IM)

Cyssi Ngo (1st 100 free, 2nd 100 fly, 100 back,)

Rachel Nguyen (1st 50 back, 2nd 100 back)

Mari Nielsen (1st 200 breast, 200 back, 2nd 100 IM, 200 free, 3rd 200 fly, 200 IM)

Audrey Oakes (3rd 25 back)

Lisa Paik (3rd 100 fly)

Maithili Patel (1st 50 free, 2nd 200 free, 50 back, 100 IM, 100 fly, 100 back)

Abigail Paxton (2nd 200 breast, 3rd 500 free)

William Paxton (3rd 50 fly, 500 free)

Nikita Polyakov (3rd 200 breast)

Dan Prang (1st 500 free, 50 free)

Luca Pungan (2nd 100 breast, 50 breast)

Nathan Quarterman (1st 100 fly, 2nd 50 fly, 200 IM, 50 free)

AJ Rossman (1st 50 back, 2nd 200 IM, 50 free)

Daniel Ryaboshapka (1st 100 free, 2nd 200 free,  50 free, 200 back, 100 back)

Kevin Sato (3rd 100 free, 500 free)

Sarah Sherrer (1st 25 back, 25 fly, 2nd 25 breast, 25 free)

Rylee Siripipat (2nd 50 fly, 3rd 100 fly, 50 breast, 100 breast)

Sebastian Steen (3rd 200 free)

Kayley Toefield (3rd 200 breast)

Izzy Voight (2nd 50 breast)

Meghan Waiss (3rd 50 breast)

Peter Wang (3rd 50, 100 free)

Derek Wei (2nd 200 IM, 100 fly)

Dane Williams (2nd 500 free)

Ellie Williams (1st 200 free, 50 free, 400 IM, 200 IM, 500 free, 2nd 100 breast)

Emma Wineland (3rd 200 back)

Emma Wrightson (2nd 200 breast)

David Zhao (2nd 50 breast, 50 back)

William Zhou (1st 100 IM, 2nd 100 fly, 100 breast, 100 back, 200 breast, 3rd 200 free, 200 back, 200 fly)