Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Boys State HS Champs - 2009

                 Congratulations to the all the BCST boys who represented their respective high school teams at the Boys’ State Champs!! A quick look indicated our boys competed for 9 different high schools. Twenty-eight BC swimmers participated in this year’s meet.

            Both the 3-A and 4-A meets were highly competitive with nearly every event winner achieving a H.S. Automatic All-American (Auto A-A) standard or Consideration H.S. All-American. 

 

Bellevue Club swimmers achieving individual state titles were:

 

Ethan  Hallowell:       50  Free   20.58    Auto A-A   3-A Meet

                                        100 Free   45.26    Auto A-A   3-A Meet

Murray Longbotham  100 Fly     50.82    Auto A-A   3-A Meet

           

Great swimming wasn’t limited to the event winners! Personal bests and great times were attained throughout the competition.

 

The following swimmers, while not achieving a first place finish completed their events with terrific times, achieving Automatic HS All-American (Auto-AA) times or Consideration HS All-American (Cons A-A).

·        Murray Longbotham     200 Free   2nd Pl   1:40.38   Auto A-A 

·        Ian Fisk                           100 Free   2nd Pl      46.23   Cons A-A

·        Kyle Komlodi                 100 Back   2nd Pl      52.78   Cons A-A

 

 

BC swimmers placing in the State finals were:

·        4-A Meet

o        Dylan Portelance 15th 200 Free, Mark Molnar 3rd 50 Free & 2nd 100 Free, Sebastian Bury 11th 100 Free, Kyle Komlodi 7th 100 Fly & 2nd 100 Back, Alex Palumbo 14th 500 Free, Jack Taylor 11th 100 Back.

·        3-A Meet

o       Murray Longbotham 2nd 200 Free & 1st 100 Fly, Kyle Schaeffer 3rd 200 Free & 4th 100 Fly, Andrew Mooers 6th 200 Free & 7th 100 Free, Chris Picardo 7th 200 Free & 10th 500 Free, Eric Benca 11th 200 Free & 6th 100 Back, Taylor Seidel 5th 200 IM & 5th 100 Fly, Andy Wingerson 7th 200 IM & 3rd 100 Breast, Jim Deiparine 10th 200 IM & 2nd 100 Breast, Ethan Hallowell 1st 50 Free & 1st 100 Free, Ian Fisk 5th 50 Free & 2nd 100 Free, Duncan Howard 13th 50 Free, Nate Gockel 13th 100 Free & 5th 100 Back, Erik Stadius 9th 100 Back, Quinn Markwith 11th 100 Back, Michael Bower  15th 500 Free, Matthew Wiens 7th 500 Free, Geoffrey Stokes 4th 100 Breast