Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
BC Swimmers Shake off the 'holiday rust' at the January Challenge!!

January Challenge 1/12-13

Bellevue Club swimmers shook off the rust and got back into the competition pool for the first time in over a month at the first meet of the new year, the January Challenge.  Held at the lovely facility at Curtis High School, and hosted by University Place Aquatic Club, BCST rolled easily to victory scoring 2,616 points.  Rounding out the top three were Tacoma in second place with 811 points, and Valley Aquatics in third scoring 521. 

While there were a few signs of rust left over from the holidays, BCST swimmers still had many outstanding races.  Particularly dominating the competition, however, were the Ten and Under girls and boys.  BCST took the top three finishes in EVERY SINGLE INDIVIDUAL EVENT FOR TEN AND UNDERS!!!!  The Ten and under relays also took the top two spots in each of their races, with the 10 and Under girls 200 Medley relay consisting of Alma Freeman, Katie Cross, JJ Conger, and Ellie Bailey missing the team record by only .02 seconds.  Next time ladies!!!

Great work BCST swimmers!!!  Now let’s get back in the practice pool, work hard, and keep working toward Regionals in March. 

GO BCST!!!!

100% Best Times

Justin Brunings

Lydia Choi

Kian Cooney

Alex Klinck

Kyle Lee

Rena Lee

Megan Lowell

Nolan Manning

Lindsay Metz

Eve Muratore

Michelle Park

Lera Polyakova

Dane Skalski

Mei Lan Uyeno

 

Top 3 Finishers

 

Nathalie Anderson (2nd 200 breast, 3rd 50 breast)

Paloma Baca (1st 500 free, 2nd 50 free, 3rd 100 free, 200 free)

Ellie Bailey (3rd 200 free, 200 IM)

Jimmy Butler (2nd 200 fly)

Jonathan Butler (1st 100 fly, 3rd 50 fly, 100IM)

Shannon Cassady (3rd 200 IM, 200 back)

Lydia Choi (3rd 100 IM)

Sophia Coco (2nd 50 breast, 3rd 400 IM, 100 breast)

JJ Conger (1st 100 fly, 100 IM, 50 fly, 50 free, 2nd 50 breast, 100 breast, 3rd 100 free)

Courtney Cross (1st 100 IM)

Katie Cross (1st 100 free, 2nd 100 IM, 200 free, 50 back, 500 free, 3rd 50 breast, 50 free)

Parker Cross (3rd 25 free)

Dylan Doan (2nd 25 fly, 3rd 25 free)

Kylie Doan (2nd 200 IM, 3rd 100 back)

Lindsey Doherty (2nd 100 back, 3rd 50 back, 3rd 50 fly)

Alex Elizarov (1st 200 IM, 200 back, 500 free, 3rd 200 breast)

Nick Elizarov (1st 100 IM, 50 back, 50 free, 2nd 200 breast, 50 fly, 3rd 200 free, 100 fly)

Vlad Elizarov (1st 50 fly, 2nd 500 free, 3rd 100 free, 100 IM, 50 breast)

Alma Freeman (1st 200 free, 100 back, 100 breast, 50 back, 50 breast, 2nd 100 free, 50 free)

Kellen Gibson (1st 100 back, 100 fly, 100 free, 100 IM, 200 IM, 200 breast, 2nd 50 back, 3rd 50 free)

Amelia Girotto (3rd 100 fly, 500 free)

Kaitlyn Girotto (2nd 25 fly, 3rd 25 breast, 100 IM)

Alex Harrison (2nd 50 back, 3rd 200 IM, 100 back)

Jake Headrick (3rd 200 breast)

Finn Heneghan (1st 200 free, 100 free, 100 IM, 200 IM, 50 free, 500 free)

Philip Howard (3rd 100 breast)

Alex Klinck (2nd 200 IM, 3rd 100 fly)

Matthew Kwon (1st 25 fly, 2nd 25 breast, 3rd 25 back)

Nathan  Lee (1st 100 back, 100 breast, 50 back, 50 breast, 50 fly, 2nd 50 free, 3rd 100 free, 200 free)

Megan Lei (1st 25 back, 2nd 25 breast, 25 free, 100 IM)

Katie Lowell (3rd 50 back)

Henry Lucco (1st 200 free, 100 back, 100 free, 100 fly)

Ruben Luthra (3rd 100 back)

Yasmin Luthra (2nd 50 free)

James Markwith (3rd 100 IM)

Gillian Matthes (2nd 200 free, 100 fly, 3rd 100 breast)

Erin McAllister (1st 50 back, 2nd 50 fly, 50 back, 50 free, 100 IM, 100 free, 3rd 50 breast, 100 breast)

Rachel Nguyen (1st 200 back, 2nd 100 free, 100 IM, 3rd 50 fly)

Mari Nielsen (1st 100 breast, 2nd 200 free, 100 back, 200 back, 200 breast, 3rd 100 fly, 200 IM, 50 back)

Lisa Paik (3rd 100 fly)

Abigail Paxton (1st 400 IM, 2nd 200 IM, 100 breast, 200 fly)

William Paxton (1st 500 free, 2nd 400 IM, 3rd 50 back)

Michael Peck (2nd 200 back)

Nikita Polyakov (1st 400 IM, 2nd 100 free, 50 breast, 3rd 50 free)

Luca Pungan (2nd 100 breast, 100 IM, 50 breast)

Nate Robinson (3rd 200 back)

AJ Rossman (1st 200 IM, 200 back, 50 free, 2nd 200 free, 100 fly)

Kevin Sato (2nd 100 free, 200 free, 100 back, 3rd 50 back, 50 breast)

Chris Shin (3rd 100 breast)

Rylee Siripipat (1st 200 IM, 2nd 50 fly, 3rd 100 breast, 3rd 100 IM)

Emily Swaya (3rd 100 fly)

Carly Tudor (1st 50 breast, 50 fly, 50 free)

Blake Ueda (3rd 400 IM)

Izzy Voight (3rd 200 breast)

Roy Vontver (1st 50 breast, 2nd 100 breast, 3rd 50 free)

Peter Wang (1st 200 free, 100 free, 2nd 100 back, 200 back, 50 free, 500 free)

Phillip Wang (2nd 100 back, 3rd 50 fly, 200 IM)

Martin Wu (1st 100 fly, 400 IM, 200 fly, 2nd 200 breast, 3rd 200 back, 200 IM)

Alvin Zhang (1st 25 back, 25 breast, 25 free)