Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Another FUN Snowflake Classic 9 & Under Meet!!

Snowflake Classic 1/27/13

 

Another year! Another Snowflake Classic Swim Meet! This 9 and under competition might be one of the year's most FUN and memorable swim meets, although it might prove to be one of the more difficult ones if you volunteered to be one of the stagers.  Our BCST nine and under swimmers made the most of their chance to shine, with several achieving 100% best times, Regional qualifying times, and high scoring finishes.

 

Shining particularly bright on this Sunday afternoon were a handful of young BCST swimmers.  Luca Pungan and Kylie Doan achieved their first Regional qualifying times, both achieving the standard in the 50 breaststroke.  Congratulations!

 

Kylie Doan also joined Megan Lei as the only BCST swimmers to take first place in all three of their individual events, although Jonathan Butler, Nathan Lee, and Alvin Zhang came very close as well with two firsts and a second. 

 

Congratulations to all BCST swimmers for another great meet!  And big thanks go out again to the BCST Boosters for putting on a great swim meet.  Thank you especially to Colleen Pana for her work as meet director, Marianne Kersten for being the meet referee, and to Ka Yan Chan for her work behind the computer.

 

GREAT JOB BCST!!!!

 

100% Best Times

 

Jonathan Butler

Kaitlyn Dunphy

Nick German

Amelia Girotto

Joey Harris

Simon Kwon

Ella Martinez

Ian McKnight

Audrey Oakes

Michelle Park

Anna Pelluer

Alvin Zhang

 

Top 6 Finishers

 

Jonathan Butler (1st 50 free, 50 fly, 2nd 100 IM)

William Chun (3rd 25 breast, 5th 25 free, 25 fly)

Emma Conger (2nd 25 back, 3rd 25 breast)

Dylan Doan (5th 25 back, 6th 25 free, 25 breast)

Kylie Doan (1st 100 IM, 50 breast, 50 back)

Anna Doherty (1st 50 fly, 4th 100 free, 6th 100 IM)

Sydney Draper (4th 25 free)

Kaitlyn Dunphy (4th 25 back)

Nick German (3rd 50 breast)

Amelia Girotto (1st 50 fly, 3rd 100 free, 4th 100 IM)

Kaitlyn Girotto (1st 50 back, 3rd 100 free, 4th 100 IM)

Alex Klinck (4th 50 fly, 5th 100 free, 100 IM)

Ben Kolpa (4th 50 free)

Jeffrey Kwon (5th 50 back, 6th 100 free)

Matthew Kwon (4th 50 back, 5th 50 breast)

Simon Kwon (6th 50 breast)

Jacob Lee (1st 100 IM, 25 fly, 5th 100 free)

Joanna Lee (2nd 50 fly, 3rd 100 IM, 50 breast)

Nathan Lee (1st 100 IM, 50 back, 2nd 50 fly)

Megan Lei (1st 25 free, 25 breast, 25 fly)

Nika Makhervaks (5th 25 back)

Kynseth Mann (2nd 100 IM, 50 free, 50 breast)

Ella Martinez (5th 100 free)

Ian McKnight (3rd 50 back, 50 breast, 50 free)

Audrey Oakes (2nd 100 free, 3rd 50 free, 25 back)

Anna Pelluer (6th 50 free, 25 breast)

Luca Pungan (1st 50 breast, 2nd 50 free, 5th 50 fly)

Kevin Sato (2nd 100 free, 3rd 50 free, 6th 100 IM)

Lily Siripipat (2nd 25 fly, 4th 50 breast, 5th 100 IM)

Alison Tan (5th 25 breast)

Pheobe Ueda (5th 50 breast)

Samantha Wineland (3rd 50 free, 5th 50 fly)

Alvin Zhang (1st 50 fly, 50 back, 2nd 50 breast)