Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Hard Work Pays Off at Spring Divisional Champs

Spring Divisional Champs 3/9-10

 

Congratulations BCST swimmers for the end of another great short course season, and congratulations to others who managed to extend their seasons just a little bit longer.

 

All the hard work put in over the last several months paid off with some great swims at this year’s Spring Divisional Champ meet.  Several BCST swimmers enjoyed fantastic afternoons, as BCST was well represented with numerous finals qualifiers, several 100% best time swimmers, and several more Regional qualifiers. 

 

BCST coaches couldn’t be more proud of all the swimmers for all the hard work they have put in over the last 7 months to reach this point.  The accomplishments listed below are well deserved and have not come easy.  GREAT JOB BCST!!!

 

New Regional Qualifiers:

Ellie Bailey (50 fly)

JJ Conger (50 breast)

Lindsey Doherty (100 fly)

Finn Heneghan (50 free, 50 fly)

Tsukasa Ito (100 breast, 200 breast, 100 fly, 200 fly)

Nathan Lee (100 free, 50 breast)

Kynseth Mann (50 breast)

Christina McDermott (200 IM)

Rachel Nguyen (50 free)

Emily Prentice (200 back)

Austin Ralph (50 free)

Peter Wang (200 free)

Andrew Wang (100 IM)

Martin Wu (100 breast)

 

Top Eight Finishes

 

Ellie Bailey (2nd 50 fly, 7th 50 breast, 8th 50 fly)

Gavin Blake (2nd 100 back, 7th 100 breast)

Cassie Burgess (3rd 100 free)

Johnathan Butler (1st 50 back, 6th 50 free, 100 IM)

Emma Conger (8th 50 fly)

JJ Conger (1st 50 breast, 4th 100 free, 5th 50 free, 100 IM)

Courtney Cross (1st 50 breast, 2nd 50 fly, 50 back, 100 IM)

Kylie Doan (2nd 50 back, 4th 100 IM, 5th100 free, 6th 50 free)

Anna Doherty (5th 50 fly, 100 IM)

Lindsey Doherty (5th 100 free, 8th 100 IM, 100 fly)

Amelia Girotto (1st 50 fly, 5th 50 back)

Kaitlyn Girotto (4th 50 back, 5th 50 free, 7th 50 fly)

Finn Heneghan (1st 50 fly, 3rd 50 free, 4th 100 IM)

Colten Henry (2nd 50 breast, 4th 50 back)

Tsukasa Ito (3rd 100 fly)

Chase Johnsen (6th 200 free, 100 back)

Gordon Kenny (6th 50 fly)

Alex Klinck (3rd 50 fly, 50 back, 6th 50 breast, 7th 100 free)

Matthew Kwon (8th 50 breast)

Jacob Lee (6th 50 fly, 7th 100 IM)

Joanna Lee (2nd 50 breast, 4th 50 fly, 7th 100 IM)

Nathan Lee (1st 50 breast, 3rd 100 free, 4th 50 free)

Rena Lee (3rd 100 IM, 4th 50 breast)

Megan Lei (3rd 50 fly, 4th 100 IM, 7th 50 back)

Megan Lowell (3rd 100 free, 50 back, 5th 50 breast, 7th 50 free)

Ruben Luthra (3rd 50 fly, 5th 50 back, 6th 100 IM)

Katie Maier (5th 200 free)

Keren Makhervaks (3rd 100 IM, 4th 50 free)

Christina McDermott (6th 200 IM, 8th 200 back)

Lucie Mowat (7th 50 breast)

Rachel Nguyen (2nd 50 free, 100 IM)

Mari Nielsen (1st 50 fly)

Audrey Oakes (5th 100 free)

Jamie Paik (3rd 50 free, 7th 50 back, 8th 50 fly)

Maithili Patel (1st 50 back, 2nd 50 free, 4th 50 breast, 100 IM)

Henry Pratt (3rd 100 free, 5th 200 free, 8th 200 IM)

Luca Pungan (7th 50 back)

Austin Ralph (1st 50 free)

James Richardson (1st 50 back, 7th 50 fly)

Nate Robinson (2nd 100 IM, 3rd 100 free, 5th 50 free)

Kevin Sato (2nd 50 back, 3rd 100 IM, 5th 100 free, 7th 50 free)

Rylee Siripipat (2nd 50 breast, 7th 50 fly, 8th 100 IM)

Blake Ueda (7th 50 breast, 100 IM)

Andrew Wang (1st 50 back, 100 IM)

Samantha Wineland (8th 50 back)

Alvin Zhang (4th 50 breast, 5th 50 fly, 6th 50 back)

 

100% Best Times

 

Ellie Bailey

Madeline Browne

Kian Cooney

Espen Hellevik

Finn Heneghan

Tsukasa Ito

Ryan Johnston

Nick Kenny

Ben Kolpa

Joanna Lee