Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
2013 PNS Long Course Championships

PNS Long Course Championships

Congratulations to Bellevue Club swimmers for yet another outstanding performance at this year’s PNS Long Course Championship swim meet.  BCST swimmers showed tremendous heart over the course of the long 4 day swim meet, and though in the end we may have fallen short of the top spot (finishing second overall) it was not for lack of effort.  BCST coaches and parents are very proud of our swimmers, not only for their fine performances, but also for the work they put in along the way to get there.

Just to give you an idea of how great our swimmers performed, here’s a few stats for you:

·         1st place overall in Men’s points, 2nd in Girls

·         4,617 points overall, 2,600 points ahead of third place Issaquah

·         15 Individual team records, which includes 8 William Zhou records, who broke every 11-12 boys record that he competed in

·         7 Team relay records, including PNS records for the Ten and Under boys 200 Medley, and all four 11-12 boys relays.

What a great weekend of swimming.  Congratulations BCST swimmers for a great season.  Enjoy your break, you all deserve it.

See you in the fall!  GO BCST!!!!!

 

Individual Team Records

Caitlin Cox (15-16 girls 100 back 1:06.43)

Christina Domanowski (13-14 girls 400 free 4:30.41)

Vlad Elizarov (11-12 boys 200 free 2:11.12, 200 fly 2:29.31)

Elisa Fang (13-14 girls 50 free 27.13, 100 back 1:06.51

Todd McCarthy (Men open 100 back 57.61

William Zhou (11-12 boys 50 free 26.99, 50 back *30.31, 100 back *1:05.79, 200 back 2:23.76, 50 breast 33.97, 50 fly *28.55, *100 fly 1:02.36, 200 IM 2:21.54)

*denotes PNS record

 

Relay Team Records

*Boys 10 and Under 200 Medley Relay (Nathan Lee, Luca Pungan, Nathan Quarterman, Finn Heneghan)2:30.06

*Boys 11-12 200 free relay (Nick Elizarov, Vlad Elizarov, Phillip Wang, William Zhou)1:51.61

Boys 11-12 200 Medley relay (Nick Elizarov, William Zhou, Vlad Elizarov, Phillip Wang)2:04.98

*Boys 11-12 400 free relay (Nick Elizarov, Vlad Elizarov, Phillip Wang, William Zhou)4:07.53

*Boys 11-12 400 Medley relay (Maxwell Cross, William Zhou, Nick Elizarov, Vlad Elizarov)4:39.85

Boys 13-14 400 Medley relay (Ricardo Martinez, Ryan Kinnear, Alex Elizarov, Sebastian Steen)

4:20.34

Women 15 and Over 200 Medley Relay (Grace Wold, Kim Williams, Kalena Laurent, Anna Keane)2:00.31

*denotes PNS record

 

Top Eight Finishers

Paloma Baca (6th 50 free)

Alec Barnard (3rd 200 fly)

Austin Barnard (6th 800 free)

Andrew Boden (2nd 800, 1500 free, 3rd 400 free, 5th 200 free)

Stephen Boden (3rd 1500 free, 4th 400, 800 free, 5th 200 free)

Eleanor Casey (8th 50 free)

Morgan Ciliv (3rd 100 breast, 5th 200 breast)

Caitlin Cox (6th 200 back, 7th 100 back)

Maxwell Cross (5th 200 back, 6th 100 back)

Lindsay Doherty (2nd 50 fly, 8th 100 fly)

Christina Domanowski (1st 200 IM, 400 IM, 800 free, 2nd 100 free, 400 free, 200 back, 200 fly, 200 free, 5th 200 200 fly)

Jenni Domanowski (3rd 200 fly, 8th 100 fly)

Aaron Elhajj (5th 200 back, 6th 100 back)

Alex Elizarov (8th 200 fly, 400 IM, 400 free)

Nick Elizarov (1st 400 free, 2nd 200 free, 400 IM, 3rd 200 IM, 100 back, 4th 100 free, 200 back, 5th 50 back)

Vlad Elizarov (1st 200 free, 100 free, 2nd 50 free, 200 fly, 400 free, 50 fly, 3rd 100 fly, 400 IM)

Elisa Fang (1st 50 free, 100 back, 2nd 200 IM, 3rd 100 free, 100 fly, 4th 200 back, 100 breast)

Alma Freeman (7th 50 back, 200 back)

Bethany Gehrke (4th 200 fly, 7th 400 IM, 800 free)

Finn Heneghan (2nd 200 free, 3rd 50 fly, 4th 400 free, 5th 100 back, 7th 100 free, 8th 50 free)

Anna Keane (7th 100 back, 8th 100 back)

Ed Kim (1st 50 free)

Ryan Kinnear (1st 200 back, 2nd 200 breast, 3rd 100 back, 200 IM, 5th 200 fly, 6th 100 breast)

Demetra Laurent (6th 1500 free)

Kalena Laurent (1st 200 fly)

Nathan Lee (1st 50 fly, 100 fly, 2nd 200 IM, 50 back, 100 back, 4th 100 breast, 8th 50 breast)

Kathy Lin (6th 100 fly)

Henry Lucco (4th 100 fly, 7th 200 fly)

Maddie Maider (5th 1500 free)

Stacy Meier (7th 50 free, 8th 200 free)

Kynseth Mann (1st 50 breast, 3rd 100 breast)

Ricardo Martinez (2nd 100 back, 4th 400 free, 200 back, 7th 200 IM, 200 free)

Andrew McCarthy (2nd 800 free, 2nd 400 free, 200 free, 4th 100 free, 5th 400 IM)

Todd McCarthy (1st 100 back, 200 back, 3rd 200 free, 4th 100 fly, 5th 400 free)

Brandon Nguyen (5th 200 IM, 7th 100 breast, 8th 200 breast)

Rachel Nguyen (3rd 100 back, 5th 200 back, 6th 50 back)

Mari Nielsen (5th 50 fly, 6th 1500 free, 8th 100 fly)

Alex Palumbo (1st 800 free, 400 free, 2nd 1500 free, 5th 100 free, 7th 400 IM)

Maggie Pana (4th 1500 free, 8th 800 free)

Nathan Quarterman (2nd 50 free, 50 fly, 3rd 100 free, 100 fly, 7th 200 IM)

Killian Riley (3rd 800 free, 5th 400 free, 7th 200 free)

Kayla Roberson (6th 100 breast)

Steve Sholdra (1st 400 IM, 1500 free, 5th 200 free)

Liam Sosinsky (1st 100 breast, 2nd 200 breast, 6th 400 IM)

Michael Stanchi (5th 100 back, 4th 200 back, 8th 400 free)

Sebastian Steen (4th 50 free)

Johnny Stupey (7th 200 IM, 8th 100 back, 400 IM)

Zach Wagner (3rd 50 free)

Phillip Wang (6th 100 free, 8th 50 free)

Ellie Williams (6th 1500 free, 8th 200 free)

Matt Williams (8th 100 free)

William Zhou (1st 200 IM, 50 free, 100 back, 50 fly, 100 fly, 50 back, 50 breast, 2nd 200 back)

 

100% Best Times

Andrew Boden

Stephen Boden

Ian Caldwell

James Campbell

Morgan Ciliv

David Conger

Joe Cookson

Masami Cookson

Courtney Cross

Maxwell Cross

Willie Dittig

Mitchell Eggenberger

Thomas Eggenberger

Kennedy Elhajj

Alex Elizarov

Nick Elizarov

Vlad Elizarov

Kellen Gibson

Max Groysman
Hanako Hirai

Gordon Kenny

Ryan Kinnear

Haley Kirtland

Diane Lee

Megan Lowell

Ruben Luthra

Dave Makhervaks

Kynseth Mann

Ricardo Martinez

Andrew McCarthy

Todd McCarthy

Christina McDermott

Rachel Nguyen

Mari Nielsen

Alex Palumbo

Andrew Pana

Maggie Pana

Nikita Polyakov

Dan Prang

AJ Rossman

Marco Stanchi

Sebastian Steen

Blake Ueda

Katie Ueda

Phillip Wang

Derek Wei

Emma Wineland