Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
October Challenge Results

October Challenge 10/12-13

BCST kicked off another season of Challenge meets with a strong showing at this year’s October Challenge.  With a grand total of 2,961 points BCST easily outdistanced itself from second place South Snohomish County Dolphins, and third place West Coast Aquatics. 

The first short course meet of the season usually produces some eye-popping time drops, and this year was no exception.  In total, 57 different swimmers combined for a total of 76 swims with time drops of ten seconds or more.  This can of course mean one of two things:  either some big improvements have been made since last short course season or it’s been way too long since you last swam that event. Regardless of which, congratulations to you all.  29 swimmers also finished the meet with 100% best times, and 41 swimmers won individual events.  You can scroll down below for a list of all the big time drops, 100% best times, and first place finishers. 

Also worthy of note were two more additions to the 12 and Under “Sub Club”.  Congratulations to both Rachel Nguyen and Killian Riley for breaking the 1:00 barrier in the 100 free before the age of 13.  This is a milestone for every swimmer, and an accomplishment for which you should be proud. 

GREAT JOB BCST!!!!!

 

Time drops of ten seconds or more:

Reetu Agnihotri, (-14, 50 free, -14, 100 IM)

Rea Agnihotri (-13, 200 free)

Lucy Benda (-31, 500 free)

Andrew Boden (-15, 200 back)

Jonathan Butler (-14, 100 breast)

Johnathan Cassady (-96, 500 free, -21, 200 free)

Lydia Choi (-17, 100 back)

William Chun (-14, 50 back)

Sophia Coco (-18, 400 IM)

Kian Cooney (-12, 500 free)

Katie Cross (-11, 200 free)

Maxwell Cross (-55, 500 free, -11, 200 IM)

JJ Davidson (-10, 200 back)

Kylie Doan (-11, 200 free)

Anna Doherty (-11, 100 breast)

Kaitlyn Dunphy (-10, 50 free)

Mitchell Eggenberger (-43, 500 free)

Nick Elizarov (-11, 200 breast)

Collin Grows (-13, 100 IM, -12 100 free)

Alex Harrison (-24, 100 fly)

Ashley Heintz (-12, 100 IM)

Abby Heneghan (-12, 400 IM)

Kie Ito (-22, 100 free)

Reese Khosraw (-11, 50 fly)

Alex Klinck (-22, 200 free)

Simon Kwon (-16, 100 fly, -11, 100 breast, -14, 100 back)

Diane Lee (-15, 100 breast, -13, 100 back)

Joanna Lee (-12, 100 fly)

Henry Lucco (-12, 500 free)

Ruben Luthra (-19, 100 breast)

Ella Martinez (-23, 500 free, -15, 100 back)

Ricardo Martinez (-17, 200 breast)

Rachel Nguyen (-10, 200 IM)

Nathaniel Nichol (-18, 200 breast, -27, 500 free, -12, 200 IM)

Michelle Park (-14, 100 breast)

Nikita Polyakov (-15, 500 free)

Jake Renager (-209, 500 free, -18, 200 free, -14, 200 IM)

Kaly Rendel (-18, 200 breast, -12, 200 free)

James Richardson (-12, 100 IM)

Kevin Sato (11, 500 free)

Ian Sherrer (-10, 500 free)

Chris Shin (-70, 500 free, -17, 200 back)

Tej Singh (-24, 100 fly)

Rylee Siripipat (-18, 200 breast)

Celia Steinhauer (-21, 100 breast)

Alison Tan (-17, 100 free)

Ethan Tan (-17, 200 free)

Blake Ueda (-24, 500 free, -11, 400 IM)

Katie Ueda (-17, 500 free)

Mei Lan Uyeno (-16, 100 back)

Phillip Wang (-12, 200 free)

Will Wick (-23, 500 free)

Emma Wineland (-10, 200 back)

Samantha Wineland (-10, 200 IM)

Brandon Xu (-15, 100 fly, -13, 100 IM, -10, 100 free)

Christian Xu (-44, 500 free)

William Zhou (-15, 500 free)

 

100% Best Times

Madeleine Chin           William Chun              Emma Conger             Katie Cross

Nick Elizarov              Collin Grouws             Nolan Haeger              Jake Headrick

Ayana Hellevik           Mitsuki Ito                  Gordon Kenny                        Nick Kenny

Reese Khosraw           Reese Khosraw           Ben Kolpa                   Meredith Konig

Simon Kwon               Diane Lee                    Nathan Lee                 Megan Lei

Eve Muratore              Nathaniel Nichol         Michelle Park              Jake Renager

Lily Siripipat               Blake Ueda                 Alana Warick              Andrew Xu

Brandon Xu                                       

 

First Place Finishers

Mia Avansino (25 fly)

Andrew Boden (500 free)

Riley Bruner (25 free, 25 breast

Eleanor Casey (200 IM, 100 breast)

Madeleine Chin (50 breast, 100 breast, 50 fly)

Lindsey Doherty (50 free, 100 free, 50 back, 100 back, 100 IM, 50 fly, 100 fly)

Mitchell Eggenberger (200 breast, 100 breast)

Thomas Eggenberger (200 free, 400 IM, 100 free, 100 fly)

Nick Elizarov (200 free, 200 breast, 200 back, 200 IM, 100 free, 100 back, 500 free)

Vlad Elizarov (200 fly)

Alma Freeman (100 breast)

Kellen Gibson (200 free, 200 breast, 200 fly, 200 IM, 100 fly)

Gracie Hackworth (25 free)

Mitsuki Ito (25 back)

Brian Kim (50 breast)

Christian Koh (100 IM)

Jacob Lee (25 fly, 25 back)

Nathan Lee (200 IM, 100 free, 100 fly)

Megan Lei (100 IM)

Tiffany Li (50 back)

Henry Lucco (100 IM)

Yasmin Luthra (200 back)

Keren Makhervaks (200 fly)

Kynseth Mann (50 breast, 200 free)

Ricardo Martinez (200 back, 200 IM)

Rachel Nguyen (50 free, 200 back, 100 free)

Mari Nielsen (200 IM, 100 fly)

Lisa Paik (100 free)

Luca Pungan (50 breast, 100 IM, 100 breast)

Nathan Quarterman (50 fly, 200 free, 50 free)

James Richardson (50 back)

Killian Riley (50 free)

AJ Rossman (100 back)

Kevin Sato (500 free)

Lily Siripipat (25 breast)

Rylee Siripipat (50 breast)

Blake Ueda (400 IM)

Nathalie Valdman (200 free, 500 free)

Phillip Wang (100 breast, 100 fly, 100 IM, 50 fly)

Ellie Williams (500 free)

Christiana Xu (50 free)