Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
February Challenge Results

February Challenge 2/8-9

Once again, BCST traveled the ferries across the Puget Sound to the lovely town of Bainbridge Island to compete in the February Challenge, and once again, BCST traveled back home emerging victorious.  Bainbridge Island Swim Club, in particular, offered some outstanding competition over the weekend, finishing second overall with 1,671 points to BCST’s 2,483.  Rounding out the competition was Chinook in Third, followed by EXCEL, Bremerton YMCA, Penguin Aquatics, and Washington Athletic Club.

There were several standouts over the course of the weekend, but the real studs came from the senior groups.  Four senior swimmers (Brandon Nguyen, Kunal Gupta, Kathy Lin, and Kim Williams) showed up and blew away their competition, taking first in all their races.  Rachel Nguyen of the Senior Prep group accomplished the same feet to represent the 12 and under swimmers.  Congratulations, all!

Next up, the February Age Group Invite!  Let’s keep piling up those Regional qualifying times!

 

GO BCST!!!!!!

 

Individual First Place Finishers

Sophia Coco:  500 free

JJ Conger:  50 fly

Katie Cross:  50 free

Stella Cross:  50 free, 100 free

Kylie Doan:  200 IM

Anna Doherty:  500 free

Elisa Fang:  200 free, 200 back, 50 free

Alma Freeman:  200 IM, 100 breast, 100 IM, 50 back, 50 breast, 200 breast

Kellen Gibson:  50 free

Amelia Girotto:  100 fly

Kaitlyn Girotto:  25 fly, 25 free

Kunal Guptal:  100 back, 100 fly, 100 free

Brian Kim:  100 free

Jacob Lee:  25 back, 25 fly

Nathan Lee:  100 back, 100 IM, 50 back, 50 fly

Megan Lei:  25 back

Kathy Lin:  200 IM, 100 breast, 100 fly

Henry Lucco:  200 IM, 100 fly, 500 free

Katie Maier:  100 back

Karen Makhervaks:  200 fly

Kynseth Mann:  100  breast, 100 IM, 50 breast

Brandon Nguyen:  200 fly, 200 back, 50 free

Rachel Nguyen:  100 back, 100 fly, 100 free, 200 free, 200 back

Sophie Peck:  100 IM

Nikita Polyakov:  100 breast

Killian Riley:  500 free, 200 free

Nate Robinson:  200 back

Kevin Sato:  500 free

Lily Siripipat:  25 breast

Sarah Walsh:  50 back

Peter Wang:  200 free

Phillip Wang:  100 IM, 50 free

Ellie Williams:  100 free

Kim Williams:  200 fly, 50 breast, 50 fly, 200 breast

Martin Wu:  200 breast

Christianna Xu:  200 fly

 

100% Best Times

Lucy Benda

Mattia Da Fieno

Hanako Harai

Evan Kim

Sarah Walsh

Jack Whitten

 

Top Three Finishes

Rea Agnihotri (2nd 200 fly)

Mia Avansino (2nd 25 free, 100 IM, 3rd 25 fly)

Ellie Bailey (2nd 50 free)

Andrew Boden (3rd 200 back)

Jonathan Butler (2nd 100 IM, 50 back, 50 fly, 3rd 50 free, 200 IM, 100 breast)

Lydia Choi (3rd 100 back, 2nd 50 free)

Sophia Coco (1st 500 free, 3rd 400 IM, 200 free)

JJ Conger (1st 50 fly, 2nd 50 breast)

Katie Cross (1st 50 free, 2nd 500 free, 200 free, 100 back, 3rd 100 free)

Stella Cross (1st 100 free, 200 free, 50 free, 3rd 200 IM, 50 fly)

Dylan Doan (2nd 25 breast, 3rd 25 free)

Kylie Doan (1st 200 IM)

Anna Doherty (1st 500 free)

Lindsey Doherty (3rd 100 fly, 100 IM, 50 fly)

Elisa Fang (1st 200 free, 200 back, 50 free, 2nd 50 breast)

Alma Freeman (1st 200 IM, 100 breast, 100 IM, 50 back, 50 breast, 200 breast, 2nd 200 back)

Kellen Gibson (1st 50 free, 3rd 200 IM, 100 breast, 400 IM)

Amelia Girotto (1st 100 fly, 50 fly, 3rd 100 back, 100 breast, 100 free, 200 free, 50 breast, 50 free)

Kaitlyn Girotto (1st 25 fly, 25 free, 50 free)

Kunal Gupta (1st 100 back, 100 fly, 100 free)

Jake Headrick (2nd 200 breast, 3rd 50 breast)

Abby Heneghan (2nd 500 free)

Kie Ito (3rd 50 breast)

Gordon Kenny (2nd 50 fly, 3rd 200 free)

Brian Kim (1st 100 free, 3rd 500 free, 50 fly, 400 IM)

Alex Klinck (3rd 100 fly, 100 IM)

Christian Koh (3rd 50 breast)

Jacob Lee (1st 25 back, 25 fly)

Nathan Lee (1st 100 back, 100 IM, 50 back, 50 fly, 2nd 100 breast, 100 free, 50 breast, 3rd 200 free)

Megan Lei (1st 25 back, 2nd 500 free, 3rd 100 fly)

Kathy Lin (1st 200 IM, 100 breast, 100 fly)

Henry Lucco (1st 200 IM, 100 fly, 500 free, 2nd 100 breast)

Katie Maier (1st 100 back, 2nd 200 IM, 100 fly, 3rd 100 free)

Keren Makhervaks (1st 200 fly)

Kynseth Mann (1st 100 IM, 100 breast, 50 breast, 2nd 100 back, 100 free, 200 free, 50 back, 50 free)

Lucie Mowat (2nd 200 breast)

Brandon Nguyen (1st 200 fly, 200 back, 50 free)

Rachel Nguyen (1st 100 back, 100 fly, 100 free, 200 free, 200 back)

Mari Nielsen (2nd 400 IM, 50 back, 100 fly, 3rd 200 IM, 100 breast, 500 free, 200 breast)

Michelle Park (3rd 500 free)

Sophie Peck (1st 100 IM)

Nikita Polyakov (1st 100 breast)

James Richardson (2nd 50 back, 3rd 100 fly, 100 free)

Killian Riley (1st 200 free, 500 free, 2nd 50 free, 400 IM)

Nate Robinson (1st 200 back, 2nd 100 free, 3rd 200 free)

AJ Rossman (2nd 100 back, 200 breast, 3rd 100 free, 50 free)

Kevin Sato (1st 500 free, 2nd 200 IM, 100 fly, 200 free, 50 free, 3rd 100 free)

Ian Sherrer (3rd 200 breast)

Tej Singh (3rd 100 back)

Lily Siripipat (1st 25 breast, 2nd 25 fly)

Rylee Siripipat (2nd 50 fly, 100 breast)

Nathalie Valdman (3rd 100 back, 50 back, 200 back)

Izzy Voight (2nd 50 breast)

Roy Vontver (2nd 100 breast)

Sarah Walsh (1st 50 back)

Peter Wang (1st 200 free, 2nd 200 IM, 400 IM)

Phillip Wang (1st 100 IM, 50 free, 2nd 100 back, 200 free, 3rd 200 back)

Ellie Williams (1st 100 free, 2nd 400 IM, 200 IM, 200 free)

Kim Williams (1st 200 fly, 50 breast, 50 fly, 200 breast)

Martin Wu (1st 200 breast, 2nd 100 free, 500 free, 3rd 100 breast, 100 fly, 200 free)

Christianna Xu (1st 200 fly)