Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
February AG Invite - Zhang Breaks Records!

February Age Group Invite

More great swims by BCST swimmers at this year’s February Age Group Invite!  BCST finished first overall, more than doubling the score of second place Cascade Swim Club.  Running out the top five teams were third place Olympic Cascade Aquatics, 4th place Gold’s, and 5th place Excel.

Not only did several BCST add new Regional times to their already strong resumes, but several made their first Regional cuts of the season.  One swimmer, Alvin Zhang, also made BCST history by breaking the boys 8 and under records for the 50 back (36.74), and 100 back (1:19.99).  Congratulations Alvin!!!

Listed below are a list of all the new Regional Times made at the meet, as well as top 6 overall finishers and those with 100% best times.  Great job, everybody!

GO BCST!!!!

 

New Regional Cuts:

Ellie Bailey (100 breast)

Jimmy Butler (400 IM)

Kylie Doan (100 IM)

Alex Elizarov (200 free)

Kellen Gibson (200 IM)

Amelia Girotto (100 back, 100 breast)

Finn Heneghan (500 free)

Gordon Kenny (200 fly)

Andrew Kim (200 IM)

Alex Klinck (100 fly)

Christian Koh (50 breast)

Keren Makhervaks (100 fly, 200 fly, 200 back)

Kynseth Mann (50 back, 100 back, 50 free)

Jaime Paik (200 back)

Nathan Quarterman (500 free)

Kaly Rendel (500 free)

James Richardson (50 free)

Killian Riley (50 breast, 200 breast)

AJ Rossman (200 IM, 100 fly, 200 fly)

Noah Shauf (100 fly, 100 back)

Nathalie Valdman (100 back, 100 IM)

Emma Wineland (200 back)

Markus Zimmerman (500 free)

 

Top 6 finishers

Rea Agnihotri (3rd 200 fly, 6th 100 fly, 50 breast)

Ellie Bailey (4th 50 free, 200 free, 5th 100 free)

Andrew Boden (3rd 200 back)

Michael Bondarenko (5th 500 free)

Danielle Booth (4th 50 breast)

Jimmy Butler (2nd 400 IM, 3rd 100 IM, 4th 50 fly, 5th 100 fly, 6th 50 back)

Jonathan Butler (1st 50 fly, 2nd 100 IM, 5th 100 back, 100 breast)

Johnathan Cassady (2nd 400 IM)

Lydia Choi (4th 100 back, 5th 200 back, 50 free, 6th 100 free)

Sophia Coco (1st 200 free, 3rd 500 free, 50 breast, 4th 100 free, 100 breast)

JJ Conger (3rd 100 fly, 200 breast, 5th 100 IM)

Caitlin Cox (3rd 200 back)

Courtney Cross (4th 200 IM, 5th 100 back, 6th 50 back)

Katie Cross (1st 50 free, 2nd 100 back, 100 free, 3rd 200 IM)

Marley Cross (3rd 50 free, 4th 100 free, 6th 100 back)

Stella Cross (1st 100 free, 50 fly, 200 free, 50 free, 2nd 200 back)

Todor Dimitrov (4th 100 back, 5th 200 back)

Willie Dittig (1st 100 back, 3rd 200 free, 6th 200 IM)

Kylie Doan (1st 100 IM, 2nd 200 IM, 50 breast, 5th 100 breast, 6th 50 fly)

Christina Domanowski (1st 200 free, 200 fly, 2nd 200 back, 100 free, 3rd 100 fly, 6th 50 free)

Alex Elizarov (1st 400 IM, 100 fly, 2nd 100 free)

Nick Elizarov (1st 500 free, 100 fly, 2nd 100 free)

Vlad Elizarov (1st 400 IM, 200 IM, 100 free)

Elisa Fang (1st 100 back, 2nd 100 fly, 50 free, 3rd 100 free, 100 breast)

Alma Freeman (1st 200 IM, 100 back, 2nd 100 IM, 3rd 100 free, 50 free)

Chris Freese (5th 50 back)

Kellen Gibson (1st 100 breast, 2nd 200 IM, 100 fly, 3rd 200 free, 4th 100 free)

Jake Headrick (2nd 200 breast, 3rd 500 free, 4th 50 breast, 6th 200 IM, 200 free)

Espen Hellevik (1st 200 fly, 3rd 50 fly, 5th 50 back)

Finn Heneghan (2nd 200 back, 5th 500 free, 50 fly)

Hanako Hirai (6th 50 back)

Audrey Hixon (2nd 400 IM, 4th 100 back, 5th 200 back)

Phillip Howard (5th 200 breast)

Albert Jin (3rd 100 breast, 4th 200 breast)

Anna Keane (1st 200 back, 100 free, 50 free, 2nd 200 free)

Andrew Kim (3rd 50 back, 50 free)

Brian Kim (1st 50 breast, 100 breast, 2nd 50 free, 200 IM, 5th 200 free)

Alex Klinck (3rd 50 fly, 4th 100 IM, 5th 100 fly, 100 free, 6th 50 back, 200 IM)

Christian Koh (1st 100 breast, 50 breast)

Ben Kolpa (6th 500 free)

Tim Kralj (2nd 100 fly, 200 back, 100 free)

Krista Kroiss (5th 200 back)

Demetra Laurent (3rd 500 free, 6th 200 fly)

Diane Lee (4th 50 back, 6th 50 breast)

Joanna Lee (5th 100 fly)

Nathan Lee (1st 50 back, 200 IM, 100 fly)

Sophia Lee (6th 50 breast)

Kathy Lin (3rd 200 fly, 5th 100 breast)

Megan Lowell (3rd 100 IM, 50 fly, 4th 100 fly, 200 IM)

Henry Lucco (1st 100 fly, 2nd 200 IM)

Brianna Lucien (3rd 200 IM, 200 free, 6th 100 free, 100 breast)

Yasmin Luthra (1st 100 free, 50 free, 2nd 100 back, 4th 100 fly)

Maddie Maider (1st 500 free, 4th 200 free, 200 fly)

Katie Maier (2nd 500 free)

Keren Makhervaks (2nd 200 fly, 6th 50 fly, 100 back)

Nolan Manning (6th 500 free)

Kynseth Mann (1st 200 IM, 50 breast, 100 breast, 3rd 50 back, 100 back, 50 free)

James Markwith (1st 100 free)

Ella Martinez (2nd 100 IM, 3rd 200 IM, 100 fly, 200 free, 5th 50 fly, 6th 100 free)

Theodora McCabe (6th 100 IM)

Christina McDermott (2nd 50 breast, 3rd 200 breast)

Lucie Mowat (1st 400 IM, 2nd 50 breast, 4th 200 breast, 5th 100 breast)

Brandon Nguyen (1st 100 fly, 200 breast, 100 breast, 2nd 200 free)

Nathaniel Nichol (3rd 200 free, 100 back, 5th 200 back, 100 free)

Mari Nielsen (1st 100 breast, 3rd 200 free, 5th 100 fly, 6th 200 IM)

Stella Oh (6th 200 IM, 100 fly)

Jamie Paik (2nd 50 fly, 3rd 50 back, 5th 50 free, 100 back)

Michelle Park (3rd 50 breast, 50 fly, 100 IM, 6th 50 free)

Nikita Polyakov (1st 100 breast, 2nd 200 breast, 3rd 400 IM, 100 fly)

Dan Prang (5th 100 fly)

Henry Pratt (6th 100 free)

Nathan Quarterman (3rd 100 fly, 4th 50 back, 5th 100 back, 6th 100 free)

Alec Raines (1st 400 IM, 3rd 200 back, 5th 200 IM)

Chase Raines (3rd 400 IM)

Jake Renager (1st 200 fly, 4th 100 fly)

Kaly Rendel (5th 500 free, 6th 200 back, 100 IM)

James Richardson (1st 50 fly, 2nd 100 back, 5th 50 free, 6th 100 free)

Killian Riley (1st 200 breast, 200 free, 50 free, 2nd 50 breast, 3rd 100 back, 5th 100 free)

Kayla Roberson (1st 200 breast, 2nd 200 IM)

Nate Robinson (1st 50 back, 100 back, 2nd 100 IM, 4th 50 free, 5th 200 IM)

AJ Rossman (4th 200 IM)

Kevin Sato (2nd 100 back, 200 free, 100 free, 200 IM, 3rd 500 free, 100 fly)

Alex Seidel (5th 100 back)

Noah Shauf (2nd 100 back, 3rd 200 fly, 4th 400 IM, 200 back, 6th 100 fly)

Sam Shauf (6th 500 free)

Ian Sherrer (3rd 100 breast, 4th 200 breast, 5th 100 back, 500 free)

Rylee Siripipat (2nd 100 breast, 4th 50 breast, 5th 50 fly)

Blake Ueda (5th 400 IM, 100 breast)

Nathalie Valdman (1st 200 back, 100 IM, 2nd 500 free, 50 back, 3rd 100 back)

Jayna VanStone (3rd 100 back, 4th 100 breast, 50 free, 5th 200 breast, 6th 200 back)

Izzy Voight (4th 50 fly)

Meghan Waiss (5th 50 back)

Sarah Walsh (3rd 50 fly)

Andrew Wang (4th 100 free)

Peter Wang (1st 200 free, 3rd 100 free, 50 free, 6th 200 IM)

Phillip Wang (2nd 50 back, 3rd 50 breast, 100 free)

Dane Williams (2nd 200 fly, 500 free, 4th 50 free)

Ellie Williams (1st 200 IM, 200 free, 2nd 400 IM, 5th 100 free, 6th 100 fly)

Kim Williams (1st 200 IM, 100 fly)

Katie Williamson (6th 500 free)

Emma Wineland (4th 50 back)

Samantha Wineland (6th 100 back)

Martin Wu (1st 200 breast, 500 free, 2nd 100 fly, 5th 200 IM)

Brandon Xu (4th 200 breast)

Christianna Xu (2nd 200 breast, 6th 200 IM)

Lavinya Yap (2nd 100 back, 200 fly, 4th 200 back, 5th 200 IM)

Alvin Zhang (5th 50 back, 6th 100 back)

William Zhou (1st 200 IM, 200 back, 2nd 400 IM, 3rd 200 breast)

Markus Zimmerman (3rd 500 free)

 

100% Best Times

Ellie Bailey

Madeline Browne

Jaeyoung Choi

Lydia Choi

Chris Freese

Albert Jin

Diane Lee

Joanna Lee

Keren Makhervaks

Nolan Manning

Jaime Paik

Michelle Park

Nathan Quarterman

Tyler Quarterman

Kaly Rendel

Killian Riley

Kevin Sato

Emily Swaya

Ethan Tan

Nathalie Valdman

Sarah Walsh

Martin Wu