Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Another Tremendous Championship Meet

Spring Divisional Championships

BCST swimmers capped off a great season of swimming with another strong performance at this year’s Spring Divisional Championships.   BCST finished 7th overall, as high point awards and top eight finalists were littered with BCST swimmers.  36 BCST swimmers also finished the meet achieving best times in 100% of their races. 

Deserving of special mention are Kaitlyn Girotto, Alvin Zhang, and Sophia Coco, all of whom won high point honors for their respective age groups.  Alvin Zhang was especially dominant, taking first place in all 4 of his races.  Alvin also set the Bellevue Club 8 & Under 25 Back record with a time of 17.57.  Kaitlyn too broke a Bellvue Club record in the 8 & under 50 Free with a a time of 32.01, surpassing BCST Coach Brett Bogachus's old time.

Also worthy of note were two swims by Nathan Lee and Ellie Bailey.  Nathan broke the 10 and Under 50 backstroke record with a time of 31.31, while Ellie Bailey, after just turning 12, joined the ranks of the Sub Club by breaking the minute in the 100 free with a time of 59.78.  Congratulations everybody!!!

And Congratulations to all BCST swimmers, not only for a great meet, but a fantastic season.  The coaches at BCST are all proud of the work you have put in this year.  Now, time to focus on the long course season and gear up for PNS champs.   Keep up the great work everyone!!!

GO BCST!!!!!

 

High Point Top Eight Finishers

Eight and Under Girls:

Kaitlyn Girotto (1st)

Lily Siripipat (3rd)

Sophie Peck (6th)

 

Eight and Under Boys:

Alvin Zhang (1st)

Tyler Quarterman (4th)

Jacob Lee (6th)

 

Nine Year Old Girls:

Megan Lei (3rd)

Rena Lee (6th)

Anna Doherty (7th)

 

Nine Year Old Boys:

Christian Koh (2nd)

 

Ten Year Old Girls:

Diane Lee (5th)

Ella Martinez (7th)

 

Ten Year Old Boys:

Alex Klinck (6th)

 

Eleven Year Old Girls:

Katie Ueda (8th)

 

Eleven Year Old Boys:

Kevin Sato (3rd)

 

Twelve Year Old Girls:

Sophia Coco (1st)

Emma Wineland (3rd)

Krista Kroiss (6th)

 

Twelve Year Old Boys:

Nate Robinson (5th)

 

Top Eight Finishers

Rea Agnihotri (3rd 50 breast, 6th 50 fly)

Ellie Bailey (2nd 100 free)

Michael Bondarenko (3rd 100 fly, 100 free)

Justin Brunings (8th 50 back)

Eleanor Casey (4th 50 fly, 8th 100 IM)

Johnathan Cassady (2nd 200 breast)

William Chun (5th 50 back, 7th 50 breast)

Sophia Coco (1st 50 breast, 2nd 100 IM, 3rd 100 free, 5th 50 free)

Emma Conger (4th 50 fly)

Kian Cooney (3rd 50 breast)

Courtney Cross (5th 50 breast)

Stella Cross (5th 50 free, 6th 100 free)

Todor Dimitrov (2nd 200 back)

Anna Doherty (4th 100 free, 5th 100 IM, 7th 50 back, 8th 50 fly)

Kaitlyn Girotto (1st 100 free, 50 free, 100 IM, 2nd 50 fly)

Gracie Hackworth (5th 50 free)

Tristan Haeger (5th 100 IM, 7th 50 breast, 8th 100 free)

Jake Headrick (4th 100 free)

Finn Heneghan (2nd 50 fly, 100 IM)

Mitsuki Ito (5th 50 fly)

Gordon Kenny (2nd 50 back, 8th 100 free)

Alex Klinck (3rd 100 IM, 4th 50 back, 6th 100 free, 50 breast)

Christian Koh (1st 100 IM, 3rd 50 free, 4th 50 fly, 5th 100 free)

Krista Kroiss (6th 100 IM,  50 back, 7th 100 free)

David Lee (7th 50 breast)

Diane Lee (2nd 50 back, 5th 100 free, 6th 100 IM)

Jacob Lee (3rd 50 back, 4th 50 breast, 5th 50 fly, 6th 100 IM)

Nathan Lee (1st 50 back)

Rena Lee (3rd 100 IM, 50 fly, 7th 100 free, 8th 50 back)

Megan Lei (1st 50 fly, 4th 50 free, 100 IM, 5th 50 back)

Megan Lowell (1st 100 IM, 50 fly)

Nolan Manning (5th 200 breast)

James Markwith (6th 100 free)

Ella Martinez (4th 50 back, 5th 50 fly, 7th 100 free)

Mari Nielsen (7th 100 breast)

Michelle Park (7th 50 free)

Sophie Peck (1st 50 back, 5th 50 fly)

Luca Pungan (6th 100 IM)

Tyler Quarterman (2nd 50 fly, 50 free, 5th 100 IM, 6th 50 back)

Kaly Rendel (1st 50 fly, 50 back, 2nd 50 free)

Nate Robinson (2nd 100 free, 4th 100 IM, 7th 50 fly, 50 breast)

Kevin Sato (1st 100 IM, 4th 100 free, 5th 50 free)

Ian Sherrer (8th 200 breast)

Tej Singh (4th 50 fly)

Lily Siripipat (2nd 50 back, 3rd 50 breast, 100 IM, 5th 100 free)

Kaili Tam (3rd 50 back)

Alfred Tan (6th 100 IM, 8th 50 fly)

Katie Ueda (2nd 50 back)

Peter Wang (8th 200 IM)

Dane Williams (8th 100 Back)

Ryland Williams (6th 50 Breast)

Emma Wineland (2nd 50 back, 4th 50 free, 8th 50 fly)

Alvin Zhang (1st 50 back, 50 breast, 100 IM, 100 free)

 

100% Best Times

Mia Avansino

Ellie Bailey

JJ Davidson

Lolo Dederer

Oona Dederer

Dylan Doan

Anna Doherty

Jacqueline Doud

Kaitlyn Girotto

Kunal Gupta

Jake Headrick

Finn Heneghan

Kie Ito
Tsukasa Ito

Gordon Kenny

Krista Kroiss

Diane Lee

Justin Lee

Kyle Lee

Nathan Lee

Rena Lee

Emma Liu

Nolan Manning

Olivia Manning

Kate O’Hara

Sophie Peck

Sofija Raisys

Kaly Rendel

Kevin Sato

Ian Sherrer
Sarah Sherrer

Maggie Straley

Katie Ueda

Emma Wineland

Austin Wong

Brandon Wong