Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
2014 October Challenge

October Challenge 10/11-12

Evergreen State College, Olympia WA

Excellent start to the Challenge meet season, as BCST made the long trek down I-5 to beautiful Olympia to take on a handful of some of the some Southern PNS teams.  Not only did BCST dominate by taking first place by a significant margin, unofficial scoring indicates that the unattached BCST team would have finished second.  Congratulations to the following unattached BCST members for such a strong showing, and welcome to the club:  Alex Foltenyi, Jade Foltenyi, Ben Gallup, Rachel Jin, Emiliya Jones, Delora Li, Matthew Li, Sandy Li, Maya Warnock, Mavin Weinrod, Soleil Xie, and Allyson Yao.  Great job!!!

There were several other swimmers of note, as well.  Two swimmers, Brian Kim and Christian Koh, swam in the maximum number of events (8) and took first place in every single one.  Outstanding job boys!  4 other swimmers (Emma Liu, Mase Sunwoo, Caden Wong, Ezra Hsiao) made their first gold times, qualifying them to compete in the Age Group Invitational next month.

All in all, it was a great start to the BCST season.  Let’s keep the momentum going heading into the meets to come, as we make our way down the road to PNS champs!  Read below for a list of top three finishers, and swimmers who had 100% best times.

GO BCST!!!!!

 

Top Three finishers

Ellie Bailey (1st 50 free)

Elizabeth Bruski (3rd 50 fly)

Lydia Choi (1st 100 IM, 200 back, 2nd 200 free, 50 free, 100 fly, 100 back, 3rd 200 IM)

Kelly Cho (1st 25 back, 2nd 100 IM, 25 fly)

Sophia Coco (3rd 200 breast)

JJ Conger (1st 50 breast, 100 IM, 2nd 50 fly, 3rd 50 free)

Courtney Cross (2nd 100 IM, 100 back)

Katie Cross (1st 50 back, 200 IM, 2nd 100 back)

Anna Doherty (3rd 200 free, 50 back, 100 back)

Cole English (3rd 50 fly, 50 back)

Alma Freeman (1st 200 breast, 200 back, 100 free, 100 breast, 100 back, 2nd 200 free, 50 back, 200 IM)

Kaitlyn Girotto (1st 200 IM, 3rd 100 IM, 100 free)

Tristan Haeger (2nd 100 IM)

Jake Headrick (3rd 200 breast)

Finn Heneghan (2nd 50 fly, 50 back, 3rd 200 free, 200 back, 100 fly, 500 free)

Cecilia Howard (2nd 25 free)

Ezra Hsiao (2nd 50 fly, 3rd 50 back)

Zachary Hur (2nd 200 free)

Mitsuki Ito (1st 100 fly, 2nd 500 free)

Gordon Kenny (1st 50 free, 50 fly, 100 IM, 2nd 200 fly)

Reese Khosraw (2nd 50 breast, 50 back, 100 IM)

Andrew Kim (2nd 100 breast, 50 breast, 3rd 200 breast, 200 IM, 100 free, 100 back)

Brian Kim (1st 200 free, 200 breast, 50 breast, 400 IM, 200 IM, 100 free, 100 breast, 500 free)

Christian Koh (1st 50 free, 50 fly, 50 breast, 50 back, 100 IM, 100 free, 100 breast, 100 back)

Krista Kroiss (3rd 100 back, 200 back)

Jacob Lee (1st 25 fly, 100 IM, 2nd 100 back)

Joanna Lee (2nd 100 fly, 100 breast)

Nathan Lee (1st 200 back, 2nd 200 breast, 100 back, 3rd 200 fly)

Sophia Lee (3rd 50 breast)

Megan Lowell (3rd 400 IM)

Quinlan McCabe (2nd 100 IM, 25 free)

Lucie Mowat (2nd 400 IM)

Mari Nielsen (2nd 100 breast, 3rd 200 free, 50 free, 100 free)

Dane Padgett (2nd 25 fly, 3rd 100 IM)

Michelle Park (1st 50 breast, 100 breast, 2nd 50 free, 50 back, 100 free, 3rd 50 fly, 100 fly)

Nathan Quarterman (1st 100 back, 2nd 200 IM, 100 free, 100 fly)

Tyler Quarterman (3rd 100 IM)

Kaly Rendel (1st 400 IM, 3rd 200 back, 50 breast)

James Richardson (1st 50 free, 2nd 100 fly, 3rd 100 free, 100 back, 500 free)

Killian Riley (1st 500 free, 3rd 200 free)

Nate Robinson (3rd 50 free, 200 back)

Kevin Sato (3rd 400 IM)

Noah Shauf (2nd 200 back, 100 back, 3rd 100 fly, 200 IM, 400 IM, 200 fly)

Lily Siripipat (1st 100 IM, 25 fly)

Ryan Skinner (3rd 100 IM)

Mase Sunwoo (1st 25 free, 25 back, 25 breast)

Sophia Sunwoo (1st 25 free, 25 breast, 2nd 25 back)

Kaili Tam (1st 100 back, 50 back)

Sydney Tam (3rd 25 back, 25 fly)

Alfred Tan (1st 100 fly, 2nd 100 breast, 100 IM, 50 fly, 50 breast, 50 back, 3rd 100 free)

Alison Tan (3rd 200 IM)

Blake Ueda (1st 200 breast, 3rd 100 breast)

Nathalie Valdman (1st 200 free, 500 free, 2nd 200 back, 100 free, 50 free, 3rd 200 IM)

Hansley Wang (3rd 25 back, 25 fly, 25 free)

Philip Wang (2nd 100 free, 50 free)

Brandon Xu (3rd 50 breast, 100 breast)

 

100% Best Times

Mia Avansino

Will Burrows

Ryan Chon

Cole English

Jade Foltenyi

Gracie Hackworth

Ezra Hsiao

Gordon Kenny

Ashley Kwon

Rena Lee

Stella Oh

Leo Sato

Alison Tan

Mavin Weinrod