Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Age Group Invite

November Age Group Invite

Holy moly did BCST swimmers put on a show at this year’s November Age Group Invite!  Not only did BCST outscore all of the other teams COMBINED to take first place, but did so in amazing fashion.  Clearly BCST swimmers came to race, as this was the final meet besides Fall Divisionals to pick up PNS cuts, and pick up PNS cuts is exactly what BCST swimmers did.  All in all, a total of 57 swimmers made new PNS qualifying cuts for a staggering amount of 120 total new PNS cuts.  Not only that, but with their backs against the wall, 16 BCST swimmers made their first PNS cuts of the season.  WOW!!!!

Not that the only swims of the meet had to do with making PNS times.  Best times dropped left and right, as BCST swimmers showed that they are entering the championship part of the season in great shape.  33 swimmers had 100% best times for the meet, and BCST dominated the top point scorers.  BCST also broke three long standing team records over the weekend:

  • The 11-12 Girls relays broke their first team record of the weekend in the 200 Medley Relay.   The relay team of Katie Cross(back), Alma Freeman(breast), JJ Conger(fly), and Ellie Bailey(free) broke a 21 year old record, clocking in at a 1:55.64  Congratulations girls!!!
  • Not to be outdone, the very next day the crew of Alma Freeman, Katie Cross, Jamie Paik, and Ellie Bailey broke the 25 year old 200 Free Relay by over a full second, finishing with a 1:44.77. Great job, Ladies!!!
  • Not only did 8 year old Lily Siripipat pick up her first PNS cut at the meet, she also took down Coleen Doyle’s (aka Coleen Lowell, current BCST parent) 30 year old 8&Under 50 backstroke record, with a new time of 38.14.  Way to go, Lily!!!

Congratulations to all BCST swimmers for such a great showing.  Now let’s sustain this momentum through Divisionals and PNS champs to finish the season strong!!!

GO BCST!!!!!

New PNS Qualifying Times

Rea Agnihotri (100 fly, 200 fly)

Charlie Arnold (200 IM)

Ethan Audia (50 back)

Ellie Bailey (100 IM)

Jimmy Butler (200 fly)

Jonathan Butler (50 free, 50 back, 200 IM)

Eleanor Casey (200 breast)

Lydia Choi (200 free, 100 fly)

Sophia Coco (50 free, 100 free)

JJ Conger (400 IM)

Kian Cooney (100 breast, 200 breast)

Kylie Doan (100 IM, 50 free, 200 breast)

Anna Doherty (100 fly, 100 back)

Mitchell Eggenberger (200 IM)

Jade Foltenyi (100 breast, 50 back, 100 back)

Amelia Girotto (400 IM)

Kaitlyn Girotto (100 fly, 200 IM)

Jake Headrick (200 free, 100 breast)

Finn Heneghan (200 fly, 50 back)

Philip Howard (100 breast, 200 breast, 50 breast)

Rachel Jin

Gordon Kenny (200 back, 50 fly)

Brian Kim (200 free, 100 free)

Daniel Kim (100 IM)

Jin Kim (200 free, 100 breast, 100 fly, 50 free)

Yin Kim (200 free, 100 breast)

Alex Klinck (200 free, 100 IM, 200 IM)

Jeffery Kwon (200 free, 500 free)

Christian Koh (200 free, 100 fly)

Aspen Kroiss (200 back)

Jacob Lee (50 back)

Joanna Lee (200 free, 200 IM, 50 breast)

Rena Lee (50 fly, 100 back)

Theodora McCabe (100 fly, 50 fly, 50 breast)

Mari Nielsen (50 free, 100 free, 100 back

Jamie Paik (100 fly, 100 IM, 200 fly, 50 free, 200 IM)

Maithili Patel (50 free)

Michelle Park (100 breast, 50 breast)

Sam Petrini (50 free)

Luca Pungan (100 IM, 50 free, 100 free, 200 IM)

Killian Riley (100 breast, 200 back, 100 back)

Nate Robinson (500 free, 100 free)

Ian Sherrer (200 breast)

Lily Siripipat (100 breast)

Sam Shauf (200 free, 100 back)

Celia Steinhauer (100 breast, 100 IM, 50 back, 100 free, 100 back)

Blake Ueda (100 breast, 200 breast, 200 IM)

Katie Ueda (200 breast)

Nathalie Valdman (200 fly)

Peter Wang (100 fly, 200 breast)

Philip Wang (100 fly)

Derek Wei (200 fly)

Will Wick (400 IM, 100 fly)

Martin Wu (500 free)

Emma Wineland (100 free)

Soleil Xie (100 fly)

Alvin Zhang (100 IM, 50 free, 50 breast)

 

Top Three Finishers

Charlie Arnold (1st 100 IM, 50 free, 100 breast, 50 breast, 100 free, 2nd 200 IM)

Ethan Audia (2nd 50 back)

Ellie Bailey (1st 50 free, 3rd 50 breast, 3rd 100 free)

Stephen Boden (2nd 50 free, 200 IM, 3rd 500 free, 100 back)

Danielle Booth (2nd 100 fly, 200 IM, 3rd 200 free)

Elizabeth Bruski (2nd 50 fly)

Eleanor Casey (2nd 200 breast)

Emma Conger (3rd 100 fly, 50 fly)

JJ Conger (1st 100 fly, 2nd 400 IM, 3rd 200 IM)

Kian Cooney (2nd 200 breast)

Courtney Cross (1st 200 free, 500 free, 3rd 200 IM)

Katie Cross (1st 100 free, 100 back, 2nd 200 back, 200 free, 3rd 500 free)

Anna Doherty (1st 100 fly)

Christina Domanowski (1st 200 free, 100 fly, 200 back, 200 IM, 100 back, 500 free)

Mitchell Eggenberger (3rd 400 IM)

Thomas Eggenberger (1st 200 fly)

Aaron Elhajj (1st 200 back, 3rd 200 IM)

Alex Elizarov (1st 200 back, 2nd 100 fly, 3rd 200 free)

Nick Elizarov (1st 400 IM, 2nd 200 free, 200 IM, 100 back, 100 free)

Vlad Elizarov (1st 200 fly, 2nd 400 IM, 500 free, 3rd 100 fly, 50 free)

Cole English (3rd 100 back)

Jade Foltenyi (2nd 50 breast)

Alma Freeman (1st 200 free, 200 back, 100 breast, 500 free, 2nd 100 back, 100 free)

Kellen Gibson (1st 100 breast, 3rd 100 free)

Kaitlyn Girotto (2nd 100 fly)

Finn Heneghan (2nd 200 back, 3rd 200 free, 50 back)

Phillip Howard (1st 200 breast)

Kie Ito (3rd 50 fly)

Mitsuki Ito (2nd 50 fly)

Gordon Kenny (1st 200 fly, 2nd 100 fly, 3rd 50 fly, 200 back)

Andrew Kim (2nd 50 free, 100 back, 3rd 100 IM, 100 fly, 200 IM, 100 free)

Brian Kim (1st 200 free, 50 free, 100 breast, 100 free)

Christian Koh (1st 200 IM, 100 fly, 50 fly, 2nd 200 free, 100 IM, 50 breast)

Tim Kralj (1st 100 fly, 400 IM, 100 back, 2nd 200 back, 200 fly)

Jacob Lee (2nd 100 fly, 3rd 50 back, 50 fly)

Joanna Lee (2nd 200 free)

Nathan Lee (1st 50 back, 400 IM, 2nd 100 IM, 200 IM, 50 fly)

Rena Lee (1st 50 fly)

Sophia Lee (1st 100 IM)

Henry Lucco (1st 200 free, 100 fly, 2nd 50 free, 200 fly, 3rd 100 back, 200 IM)

Dave Makhervaks (2nd 100 back, 3rd 200 free, 200 back)

Kynseth Mann (2nd 50 breast)

Rachel Nguyen (2nd 200 back, 100 free)

Mari Nielsen (2nd 500 free)

Jamie Paik (3rd 100 IM, 50 free, 200 fly)

Michelle Park (1st 50 free, 100 breast, 50 breast, 2nd 100 IM, 50 back, 200 IM)

Maithili Patel (1st 50 fly)

Sam Petrini (1st 100 breast)

Nikita Polyakov (1st 100 breast, 100 free, 200 breast)

Dan Prang (1st 50 free, 3rd 100 free)

Nathan Quarterman (1st 100 fly, 50 fly, 2nd 200 fly, 200 free, 3rd 100 back)

Kaly Rendel (1st 400 IM)

James Richardson (2nd 200 back)

Kevin Sato (1st 500 free)

Ian Sherrer (2nd 200 breast, 3rd 100 breast)

Kaili Tam (3rd 50 back, 100 back)

Alfred Tan (2nd 100 breast, 3rd 100 fly)

Ethan Tan (3rd 100 breast, 200 breast)

Katie Ueda (3rd 200 breast)

Nathalie Valdman (3rd 400 IM)

Jayna VanStone (1st 50 free, 2nd 100 free, 100 back, 200 free, 3rd 200 back)

Andrew Wang (2nd 100 breast)

Peter Wang (3rd 400 IM)

Derek Wei (2nd 100 fly, 100 breast)

Ellie Williams (3rd 100 breast)

Brandon Xu (2nd 50 breast)

Alvin Zhang (1st 50 back, 2nd 50 fly, 3rd 100 IM, 50 free, 100 free)

William Zhou (1st 100 back, 3rd 200 back, 200 fly, 100 free)

 

100% Best Times

Rea Agnihotri

Danielle Booth

Madeline Browne

Jimmy Butler

Eleanor Casey

Jaeyoung Choi

William Chun

Sophia Coco

Ethan Dang

Kylie Doan

Cole English

Jade Foltenyi

Kunal Gupta

Jake Headrick

Abby Heneghan

Philip Howard

Kie Ito

Mitsuki Ito

Emiliya Jones

Nick Kenny

Daniel Kim

Jin Kim

Yin Kim

Christian Koh

Krista Kroiss

Matthew Kwon

Joanna lee

Rena Lee

Matthew Li

Sandy Li

Samuel Liu

Quinlan McCabe

Theodora McCabe

Lucie Mowat

Bella Nasman

Mari Nielsen

Jamie Paik

Sean Ponich

Luca Pungan

Kaly Rendel

Killian Riley

Sam Shauf

Ian Sherrer

Celia Steinhauer

Mason Sunwoo

Mavin Weinrod

Vincent Wei

Samantha Wineland

Soleil Xie

Allyson Yao

Alvin Zhang