Background-image
CHS Swim and Dive Newsletter January 5, 2015

Swim Practice this Week:

Monday           6:45 PM - 8:00 PM

Tuesday           8:45 PM - 9:30 PM

Wednesday     8:00 PM - 9:30 PM

Thursday         8:45 PM - 9:30 PM

Friday              5:15 AM – 6:30 AM (Pancake Breakfast Immediately Following!)

 

VOLUNTEERS:

 

A big thanks to all who have been volunteering in the early parts of the season.  Our biggest meets of the season are coming up and we still need quite a few volunteers.  Please look at your calendars and see if you can work at any of the following events.  Remember, when you work you get a front row seat to see your athlete and you don’t have to pay an entrance fee!  Plus, all those that work sectionals will have their end of year banquet paid for. 

 

JV Invitational – 15 Positions to be filled (Feb. 7th)

Boys Sectionals – 6 Positions to be filled (Feb. 13th in the evening)

Girls Sectionals – 13 Positions to be filled (Feb. 14th in the morning)

 

*Our first home meet is this Friday vs. Beavercreek – there have been some changes to the arrival time for the volunteers, so please check the sign-up page on the CHS Swim and Dive Website for any updates (you must be logged in and click on “Job Commitments” on the Event you are looking for to see the updates).

 

Timers for Beavercreek Meet this Friday:  Please arrive at the pool and sign-in no later than 6:30.  There will be a 6:45 timers’ meeting that you must attend.

 

Many thanks to all who have volunteered for this meet!

 

Note:

The sign-up deadline to volunteer for this Friday’s meet and The Classic (17 and 18 Jan) has now passed.  If you cannot fulfill the commitment that you signed-up for, please find a replacement and notify Barb Swartz ([email protected]) who your replacement will be.

 

Beavercreek Meet Schedule @Washington Township Rec Center:

Arrival: 6:15PM at the Washington Township Rec. Center

Warm-Ups: 6:30PM

Senior Presentation: 7:15PM

Meet Start: 7:45PM

Meet End: 10:00PM

 

 

 

Larry Lyon’s Swim and Dive Meet:

 

The Centerville Swim and Dive team competed in Cincinnati on Saturday.  The dive team dove very well and competed against numerous teams from the Cincinnati area as well as Alter and Beavercreek from Dayton.

The CHS divers swept the Invitational with Noah Hickey placing in 1st place for the boys with a score of 278. 45, Austin Flaute finished in second place with a score of 251.40. For the girls it was Katie Polk finishing up in 1st place with a score of 273.80 and Maddy Woods finished in 3rd with a score of 263.70. Way to go on sweeping the Larry Lyons Invitational DiveMeet!

 

The Swim Team had some tough competition from quite a few top Southwest Ohio High Schools and did very well.

 

Top 3 finishers for the girls were Emma King 2nd 200 Free; Nora Fullenkamp 2nd 50 Free; King 3rd 100 Fly; Nicole Swartz 1st 500 Free; Grace Hoffmann 1st 100 Back.   The Girls 400 Free Relay of King, Hoffmann, Maddie Eckley and Fullenkamp placed 2nd.

 

For the boys top 3 finishers were Jacob Brooks 3rd 200 Free; Chris Quarin 1st 50 Free; Nathaniel Lowry 2nd and Austin Spruill 3rd 200 IM; Dylan Curtis 2nd 100 Fly; Quarin 2nd 100 Free; Michael Sparks 1st and Brooks 2nd 500 Free; Curtis 1st 100 Back; Lowry 2nd and Sam Wiedemann 3rd 100 Breast .  The Boys 200 Medley Relay of Curtis, Lowry, Austin Spruill and Quarin finished second and the 200 Free Relay of Curtis, Lowry, Sparks and Quarin placed 1st in an exciting close race!

 

JV at Bellbrook:

The JV travelled to Beavercreek on Saturday to Swim Bellbrook hosted meet.  The Centerville JV Girls won the meet and the JV Boys placed 2nd - both had some great swims highlighted by these Top 3 Finishers:

 

Girls:  Abby Gardner 1st, Sarah Brothers 2nd and Rebecca Roy 3rd 200 IM; Caroline Pierron 2nd 50 Free;  Alice Graham 1st and Macy Cummings 2nd 100 Fly; Julia Breitenstein 3rd 100 Free; Carly Cook 3rd 500 Free; Sara Rado 3rd 100 Backstroke; Jessica Pulaski 2nd 100 Breast

Girls Medley Relay of Cummings, Gardner, Rado and Pierron finished 2nd; Girls 200 Free Relay of Pierron, Erin Seymour, Taylor Goetz and Gardner finished 2nd; Girls 400 Free Relay of Pierron, Cummings, Cook and Gardner finished 2nd

 

Boys:  Jacob Valentini 3rd 200 Free; Edward Zhang 3rd 100 Fly; Colin Beach 3rd 100 Free; Valentini 2nd 500 Free; Ian Hargrove 3rd 100 Breast

Boys Medley Relay of Zhang, Hargrove, Daniel Sherwood and Tommy Gamble finished 2nd; Boys 200 Free Relay of Gamble, Beach, Alec Burch and Sherwood finished 2nd; Boys 400 Free Relay of Grant Tesmer, Bobby Wilkens, Hargrove and Zhang finished 2nd.

Important Dates:

January 9th                   Pancake Breakfast

January 9th                   Senior Night vs. Beavercreek - All Swimmers and Divers

January 17-18th            Coaches Classic