Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
January Challenge

January Challenge

BCST swimmers shook off the rust left over from the holidays and performed admirably well in the first meet of the new year, the January Challenge.  BCST easily outdistanced Metro Aquatics and Olympic Cascade Aquatics to come away with first place, and BCST swimmers started off the year the right way.  None more so, however, than the following swimmers: Christian Koh, Charlie Arnold, Sandy Li, and James Richardson each took first place in each of their events, dominating their age groups.  Not to be outdone, Lily Siripipat merely racked up another 3 team records in the eight and under category, bettering her record in the 200 IM, and setting two new ones in the 100 fly and the 100 back.  Great job, everybody!!!

GO BCST!!!

 

Top Three Finishers:

Rea Agnihotri (1st 100 fly, 2nd 400 IM, 200 fly)

Charlie Arnold (1st 100 back, 100 breast, 100 fly)

Jordan Arnold (3rd 25 fly)

Ellie Bailey (1st 50 free, 3rd 50 breast)

Elizabeth Bruski (1st 100 free, 100 IM, 2nd 50 breast, 50 free)

Jimmy Butler (2nd 100 fly, 200 IM, 200 fly, 3rd 200 breast)

Jonathan Butler (1st 200 IM, 3rd 50 fly)

Eleanor Casey (2nd 500 free)

Hannah Castrogiovanni (3rd 50 back)

Kelly Cho (1st 100 IM)

Emma Conger (3rd 100 breast)

Kian Cooney (2nd 100 breast)

Teddy Crane (1st 50 free)

Courtney Cross (2nd 100 back, 3rd 100 free, 100 IM)

Dylan Doan (2nd 25 back, 25 breast, 25 fly, 25 free)

Anna Doherty (3rd 100 fly)

Lindsey Doherty (1st 100 back, 50 back, 200 back, 50 fly, 2nd 100 fly, 3rd 100 breast, 100 free, 50 free)

Tatum Doke (2nd 100 IM)

Tico Farinas (3rd 25 back)

Jade Foltenyi (1st 100 back, 100 breast, 500 free, 2nd 100 free, 50 back)

Amelia Girotto (2nd 100 IM, 3rd 50 back, 200 back)

Kaitlyn Girotto (1st 200 free, 100 free, 2nd 50 breast, 50 free)

Tristan Haeger (1st 500 free, 400 IM)

Abby Heneghan (1st 500 free)

Finn Heneghan (1st 200 free, 100 free, 200 fly, 200 back, 2nd 100 fly, 50 free, 3rd 100 back)

Cecilia Howard (1st 25 breast, 2nd 25 fly)

Zachary Hur (2nd 100 free)

Nick Kenny (200 free, 100 breast, 100 free, 100 IM)

Reese Khosraw (1st 100 breast, 400 IM, 200 back, 3rd 500 free, 50 free)

Andrew Kim (1st 100 back, 100 fly, 50 breast, 200 breast, 2nd 50 fly, 500 free)

Jin Kim (2nd 100 free, 3rd 100 back)

Yin Kim (1st 100 fly, 2nd 100 back)

Christian Koh (1st 50 back, 50 breast, 50 fly, 50 free)

Ben Kolpa (1st 200 free, 100 free, 3rd 100 IM)

Jacob Lee (2nd 100 back, 100 fly, 3rd 100 free)

Joanna Lee (1st 50 breast, 3rd 200 IM, 500 free, 50 fly)

Nathan Lee (1st 100 breast, 50 free, 2nd 100 free, 100 IM, 50 back, 3rd 200 free)

Rena Lee (2nd 200 IM, 50 fly, 500 free, 3rd 50 back)

Sophia Lee (1st 50 breast, 2nd 200 breast, 3rd 100 breast)

Mathew Li (2nd 200 free, 100 IM)

Sandy Li (1st 100 fly, 100 IM, 200 IM, 50 back, 50 fly)

Tiffany Li (3rd 200 free, 200 IM)

Samuel Liu (1st 100 back, 1st 100 fly, 2nd 100 free, 200 free)

Megan Lowell (1st 200 free, 50 fly, 2nd 100 back, 100 free, 200 back)

Kynseth Mann (3rd 200 free, 200 IM)

Erin McAllister (1st 100 IM, 3rd 100 fly, 100 free)

Quinlan McCabe (1st 25 fly, 2nd 100 IM)

Theodora McCabe (1st 400 IM)

Lucie Mowat (1st 200 breast, 2nd 100 breast, 3rd 100 back, 200 back)

Jamie Paik (1st 200 back, 50 free, 2nd 200 IM, 500 free)

Maithili Patel (1st 100 back, 3rd 100 fly)

Sean Ponich (1st 50 breast, 200 breast, 2nd 100 fly, 3rd 100 free, 50 free)

Kaly Rendel (1st 100 free, 100 IM, 50 breast, 2nd 100 breast, 50 fly, 200 breast, 50 free, 3rd 100 fly)

James Richardson (1st 200 free, 100 back, 100 free, 50 back, 50 free)

Kevin Sato (2nd 200 back, 3rd 100 fly, 100 IM)

Lily Siripipat (2nd 100 breast, 100 fly)

Rylee Siripipat (1st 100 breast, 100 fly, 200 IM, 200 fly, 200 breast, 2nd 100 back)

Ryan Skinner (2nd 100 breast, 50 breast, 200 breast, 3rd 100 IM)

Hannah Stone (2nd 25 back, 3rd 25 free)

Mason Sunwoo (1st 25 free, 3rd 25 fly, 100 IM)

Sophia Sunwoo (1st 25 back, 25 free, 2nd 25 breast)

Kaili Tam (3rd 100 back)

Alfred Tan (3rd 100 breast)

Ethan Tan (2nd 50 breast)

Izzy Voight (1st 100 breast, 3rd 200 breast)

Meghan Waiss (3rd 100 IM)

Vincent Wei (3rd 50 back, 200 back)

Will Wick (1st 200 IM, 200 fly, 200 back, 2nd 200 breast)

Soleil Xie (2nd 50 breast)

Andrew Xu (3rd 200 IM)

Brandon Xu (3rd 200 IM, 3rd 50 free)

Alvin Zhang (1st 200 IM, 2nd 50 back, 50 breast)

Jon Zhu (3rd 50 breast)

 

100% Best Times

Jaqueline Doud

Claire Fang

Erin Freese

Amelia Girotto

Annie Headrick

Ayana Hellevik

Jin Kim

Yin Kim

Aspen Kroiss

Justin Lee

Rena Lee

Trinity Lee

Theodora McCabe

Leo Sato

Mason Sunwoo

Hansley Wang

Valerie Wang