Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
February Challenge

February Challenge 2/7-8

Congratulations to BCST swimmers for a great showing at this year’s February Challenge!  Held at Mt. Rainier High School, BCST swimmers dominated the competition, finishing in first place with  an incredible total of 11,072 points (which I’m guessing is the most points ever scored for BCST).  The closest team to BCST was WAVE Aquatics, finishing with 3,308 points, nearly 8,000 points behind.  In third place was White Water Orcas with 2,853, and finishing up in fourth was West Seattle YMCA with 270.

Swimmers shook off that post-holiday rust and swam great, with several swimmers achieving their first Regional times of the season.  Congratulations to Kaitlyn Girotto, Sophia Coco, Rylee Siripipat, Alvin Zhang, Ben Kolpa, and Tristan Haeger for joining the list of Regional Qualifiers.  Also, special congratulations go out to Lily Siripipat, who picked up two more 8& under girls BCST records by improving upon the 50 back record she already had, while also adding the 200 free to her resume.  Congratulations Lily!!! 

GO BCST!!!

Top Three Finishers

Charlie Arnold (1st 200 IM, 100 back, 100 breast, 200 free, 50 back, 50 breast, 50 free, 2nd 100 free)

Ellie Bailey (1st 100 free, 2nd 500 free, 50 free, 3rd 200 free)

Olivia Berde (2nd 25 back)

Elizabeth Bruschi (1st 50 fly, 2nd 100 IM, 50 back)

Lydia Choi (1st 100 back, 100 fly, 200 back, 3rd 50 free)

Kelly Cho (2nd 25 free, 100 IM)

Sophia Coco (1st 100 breast, 2nd 200 breast)

JJ Conger (2nd 100 breast)

Kian Cooney (1st 100 breast)

Courtney Cross (1st 200 free, 3rd 200 IM)

Katie Cross (1st 100 back, 500 free, 200 free, 50 breast, 50 free, 2nd 200 IM, 50 fly)

Lindsey Doherty (1st 400 IM, 3rd 100 IM, 50 fly)

Christina Domanowski (1st 200 free, 200 fly, 2nd 50 back)

Aaron Elhajj (1st 50 back, 3rd 200 free, 3rd 200 fly)

Elisa Fang (1st 50 back, 2nd 200 free)

Jade Foltenyi (1st 100 free, 100 IM, 50 fly, 50 free, 2nd 100 breast, 100 fly, 50 back, 50 breast)

Alma Freeman (1st 200 IM, 100 IM, 2nd 100 free)

Kellen Gibson (1st 200 IM, 200 free, 200 breast, 2nd 100 back, 100 fly, 500 free, 200 back, 3rd 200 fly)

Amelia Girotto (2nd 50 back)

Kaitlyn Girotto (2nd 50 free, 200 free, 100 free)

Tristan Haeger (1st 100 IM, 2nd 500 free, 3rd 200 IM)

Jake Headrick (2nd 500 free, 400 IM, 3rd 200 breast)

Finn Heneghan (2nd 100 free, 100 IM, 200 fly, 3rd 100 back, 100 fly, 50 back)

Philip Howard (3rd 100 breast, 200 fly)

Zachary Hur (3rd 100 fly)

Kie Ito (3rd 50 fly)

Rachel Jin (1st 200 fly, 400 IM, 3rd 200 IM, 100 breast)

Andrew Kim (1st 200 IM, 50 breast, 2nd 400 IM, 100 fly, 3rd 200 free)

Brian Kim (1st 50 free, 2nd 100 free, 3rd 200 IM)

Alex Klinck (3rd 50 fly, 100 IM)

Christian Koh (1st 100 free, 100 IM, 50 fly, 2nd 100 breast, 50 breast, 50 free, 3rd 200 free)

Ben Kolpa (2nd 200 IM, 200 free)

Tim Kralj (1st 200 free, 200 fly, 2nd 50 back)

Krista Kroiss (3rd 100 back)

Matthew Kwon (3rd 100 IM)

Joanna Lee (1st 200 IM, 3rd 100 breast, 100 fly, 50 breast)

Nathan Lee (1st 100 back, 100 fly, 50 back, 200 fly, 200 back, 400 IM, 2nd 200 IM)

Rena Lee (1st 100 fly, 2nd 200 IM, 3rd 50 fly)

Jeffrey Li (2nd 200 free, 200 fly)

Matthew Li (2nd 500 free)

Kathy Lin (2nd 200 fly)

Sandy Li (3rd 50 back)
Anthony Liu (1st 25 breast)

Samuel Liu (1st 200 IM, 100 back, 100 free, 200 back, 50 free0

Maddie Maider (3rd 200 free)

Camon Mann (1st 100 free, 2nd 25 breast, 25 fly)

Kynseth Mann (3rd 200 breast)

Lucie Mowat (3rd 200 breast)

Rachel Nguyen (1st 50 free, 100 free, 2nd 400 IM, 200 free, 200 IM)

Mari Nielsen (2nd 100 free, 3rd 500 free, 200 free)

Jamie Paik (3rd 200 back)

Maithili Patel (2nd 50 free)

Luca Pungan (2nd 100 breast, 3rd 200 breast)

Nathan Quarterman (1st 50 free, 2nd 200 free, 3rd 200 back)

Kaly Rendel (1st 50 back, 2nd 200 back, 3rd 100 back, 500 free)

James Richardson (1st 200 back, 100 back, 2nd 200 fly, 100 fly, 3rd 500 free, 200 free)

Killian Riley (1st 100 back, 500 free, 2nd 200 IM, 50 free, 200 free, 3rd 400 IM)

Kevin Sato (3rd 400 IM, 500 free, 100 free)

Leo Sato (3rd 25 back, 25 fly)

Lindsey Seidner (3RD 200 fly)

Noah Shauf (1st 200 IM, 100 fly, 200 fly, 400 IM, 2nd 100 back, 3rd 200 back)

Ian Sherrer (1st 50 fly, 100 breast, 100 IM, 2nd 100 back, 50 breast)

Lily Siripipat (1st 100 IM)

Rylee Siripipat (1st 200 breast, 100 breast, 2nd 400 IM, 3rd 100 fly, 200 back)

Alfred Tan (2nd 100 IM, 3rd 100 free, 100 breast)

Ethan Tan (2nd 200 breast, 50 breast)

Marc Valdez (3rd 50 back)

Nathalie Valdman (1st 500 free, 3rd 100 free, 400 IM)

Peter Wang (2nd 400 IM, 3rd 200 back)

Maya Warnock (2nd 200 fly, 3rd 100 fly)

Vincent Wei (2nd 50 back)

Dane Williams (2nd 200 back, 3rd 200 breast)

Martin Wu (1st 200 breast, 400 IM)

Brandon Xu (1st 200 breast, 2nd 50 breast, 3rd 50 free)

Allyson Yao (2nd 100 breast, 200 breast)

Alvin Zhang (2nd 50 back, 3rd 50 fly)

100% Best Times

Grace Bauer

Jacqueline Doud

Jade Foltenyi

Mitsuki Ito

Meredith Konig

Stella Oh

Marc Valdez

Sarah Walsh

Vesta Weed

Liane Yi

Jon Zhu