Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
10 & Under Pentathlon

Ten & Under Pentathlon

The future of Bellevue Club swimming was on display for all to witness at this year’s BCST Ten and Under Pentathlon.  This meet is a highlight of the season for our younger swimmers, and the motivation for one of the Pentathlon trophies always brings out the best in them.  Judging by the final results, the future of BCST appears to be in good hands.  BCST more than tripled the score of the nearest team, scoring 2,489 points while Olympic Cascade Aquatics finished second with 761.  Wave Aquatics finished third with 671 points, while Issaquah Swim Team rounded out the competition finishing fourth with 526 points.

BCST was especially dominant in the ten year old category, taking four of the top 6 spots for the girls, along with taking 5 of the top 6 spots for the boys.  Among the many stars of the afternoon included Christian Koh, who not only took first place for the ten year old boys, but won every event along the way.  Other Pentathlon winners who finished top three in every event included Quinlan McCabe (2 firsts, 3 seconds), Kaitlyn Girotto (3 firsts, 1 second, 1 third), and Jade Foltenyi (3 firsts, 2 seconds).  Nice work you guys!  And congratulations to all BCST swimmers for a fun and fast meet!

GO BCST!!!!

 

Pentathlon Trophy Winners

7 year old girls:

Olivia Berde (2nd)

Valerie Wang (4th)

7 year old Boys:

Leo Sato (1st)

Carson Wong (2nd)

Charlie Valdman (3rd)

Daniel Lee (4th)

8 Year old Girls:

Kelly Cho (2nd)

Jordan Arnold (4th)

8 Year Old Boys:

Quinlan McCabe (1st)

Eric Yen (2nd)

9 Year Old Girls:

Kaitlyn Girotto (1st)

Lily Siripipat (2nd)

9 Year Old Boys:

Tyler Quarterman (6th)

10 Year Old Girls:

Jade Foltenyi (1st)

Joanna Lee (3rd)

Courtney Cross (4th)

Anna Doherty (6th)

10 Year Old Boys:

Christian Koh (1st)

Matthew Li (3rd)

Alfred Tan (4th)

Ben Kolpa (5th)

Ethan Audia (6th)

 

Top 6 Finishers

Jordan Arnold (6th 50 fly)

Ethan Audia (3rd 50 back, 5th 100 IM)

Sophia Audia (5th 50 fly, 6th 50 free)

Justin Brown (5th 50 breast)

Sydney Chalmers (3rd 50 free)

Kelly Cho (2nd 50 back, 100 IM, 4th 50 free, 5th 50 breast)

Courtney Cross (1st 50 breast, 3rd 50 back, 4th 100 IM)

Anna Doherty (5th 50 back, 6th 100 IM)

Jade Foltenyi (1st 100 IM, 50 free, 50 fly, 2nd 50 breast, 50 back)

Bob Frazer (1st 50 breast, 50 free, 2nd 100 IM, 50 fly)

Kaitlyn Girotto (1st 50 breast, 50 fly, 50 free, 2nd 100 IM, 3rd 50 back)

Gracie Hackworth (2nd 50 back, 2nd 50 free, 3rd 100 IM, 4th 50 fly)

Cecilia Howard (3rd 50 breast, 50 fly, 4th 100 IM)

Zachary Hur (3rd 50 fly, 5th 50 back, 6th 50 free, 100 IM)

Christian Koh (1st 50 back, 50 breast, 50 fly, 50 free, 100 IM)

Ben Kolpa (4th 50 free, 6th 50 breast)

Matthew Kwon (5th 50 breast)

Jacob Lee (2nd 50 back)

Joanna Lee (3rd 50 breast, 50 fly, 100 IM)

Trinity Lee (4th 50 back, 50 fly)

Matthew Li (3rd 50 free, 100 IM, 4th 50 back, 50 breast, 6th 50 fly)

Camon Mann (4th 100 IM, 50 fly, 6th 50 back, 50 free)

Quinlan McCabe (1st 50 fly, 100 IM, 2nd 50 back, 50 breast, 50 free)

Leo Sato (3rd 50 fly, 5th 50 free, 6th 100 IM)

Wonjoon Seo (3rd 50 back, 4th 50 breast)

Lily Siripipat (1st 50 back, 100 IM, 3rd 50 breast, 50 fly, 6th 50 free)

Hannah Stone (2nd 50 breast, 5th 50 free, 6th 100 IM)

Mason Sunwoo (3rd 50 free)

Sophia Sunwoo (1st 50 back, 50 free, 3rd 100 IM, 4th 50 breast)

Alfred Tan (3rd 50 breast, 4th 100 IM, 5th 50 fly)

Eric Yen (3rd 50 breast, 100 IM, 4th 50 free, 5th 50 back, 50 fly)

Alvin Zhang (1st 100 IM, 2nd 50 breast, 4th 50 fly, 50 free)

 

100% Best Times

Kelly Cho

Nika Makhervaks

Leo Sato

Eric So