Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Fall Divisional Champs

Fall Divisional Champs 12/05-06

Congratulations BCST swimmers on an awesome Fall Divisional Championship Swim Meet!  BCST took first place honors by over 2,000 points, finishing ahead of 2nd place Poulsbo Piranhas and third place Bainbridge Island.                                      

BCST swimmers dominated the results.  16 swimmers won Individual events, with an amazing 72 swimmers finishing in top eight overall.  In the 10 and Under Pentathlon, BCST swimmers represented half of the award winners, finishing with 24 in the top eight out of 48 total spots. 29 BCST swimmers also came away from the meet with 100% best times.  For a more comprehensive list of the team’s results, read on below.

Congratulations again swimmers on not only a great meet, but also on all the hard work you have put in over the past few months to get this point.  Your coaches are very proud of all of your accomplishments!

GO BCST!!!!

Individual Event Champions:
Eleanor Casey (100 breast, 200 breast)
Ryan Chon (50 breast)
Dylan Doan (100 IM)
Cole English (100 back)
Bob Frazier (25 free, 50 free)
Zachary Hur (100 fly)
Ben Kralj (25 back)
Edreese Khosraw (50 back)
Camon Mann (25 breast, 25 fly)
Quinlan McCabe (50 breast, 50 fly)
Dane Padgett (50 back, 50 free)
Stavros Panos (1st 50 fly)
Michelle Park (1st 100 breast, 100 free, 100 IM)
Sam Shauf (200 back)
Sophia Sunwoo (25 back, 25 free, 50 free)
Caden Wong (50 fly)
 
Top Eight Finishers:
Adriana Achecar-Romanin (2nd 50 free, 4th 50 back, 8th 50 breast)
Jordan Arnold (4th 25 fly, 7th 25 back, 8th 25 free)
Sophia Audia (4th 50 back, 5th 100 IM, 6th 50 breast, 50 fly, 50 free)
Daniel Auffant (4th 50 breast, 50 fly, 50 free, 6th 100 IM, 8th 100 free, 50 back)
Rahul Bothra (7th 100 back)
Justin Brunings (5th 200 back)
Elizabeth Bruski (2nd 50 free, 4th 200 free)
Jimmy Butler (6th 100 fly)
Colin Carmichael (7th 50 fly)
Eleanor Casey (1st 100 breast, 200 breast, 200 IM, 5th 200 free)
Ethan Chang (3rd 200 breast, 8th 200 IM)
Kelly Cho (6th 50 back, 7th 100 IM, 8th 50 breast, 50 fly, 50 free)
Ryan Chon (1st 50 breast)
Kian Cooney (4th 200 back)
Parker Cross (3rd 50 back, 4th 100 IM, 5th 50 fly, 50 free, 6th 50 breast)
Flora Cruzen (4th 50 free, 5th 50 back)
Malia Curley (2nd 100 IM, 50 back, 4th 50 free)
Alena Dickmann (8th 200 IM)
Dylan Doan (1st 100 IM, 2nd 50 fly, 3rd 200 IM, 100 free)
Anna Doherty (8th 200 free)
Cole English (1st 100 back, 5th 100 IM, 50 back, 7th 100 free, 8th 50 free)
Vicente Farinas (5th 50 back, 50 breast, 50 fly, 7th 50 free)
Peter Foote (4th 50 breast, 6th 50 free)
Robert Frazier (1st 25 free, 50 free, 2nd 25 back, 25 breast, 25 fly)
Nolan Haeger (8th 50 back)
Annie Headrick (6th 50 back, 7th 100 free, 50 fly, 50 free, 8th 100 back)
Neo Hou (5th 100 back, 8th 100 breast, 100 IM)
Tyler Houpt (5th 100 IM, 6th 50 fly, 7th 50 back, 8th 50 free)
Cecilia Howard (2nd 25 breast, 3rd 25 free, 6th 50 free, 7th 25 fly, 8th 25 back)
Zachary Hur (1st 100 fly, 3rd 50 fly, 5th 200 back, 200 free, 50 free, 6th 50 back)
Layla Jolley (5th 50 fly, 7th 50 breast, 8th 200 breast)
Edreese Khosraw (1st 50 back)
Evan Kim (5th 50 breast)
Meredith Konig (2nd 200 breast, 4th 100 breast, 6th 50 breast)
Ben Kralj (1st 25 back, 4th 25 free, 6th 50 free)\
Davis LeClercq (6th 50 fly, 50 free, 7th 50 breast, 100 IM, 8th 50 back)
Justin Lee (2nd 100 breast, 50 breast, 50 free, 5th 100 free, 6th 100 IM, 7th 50 back)
Kyle Lee (8th 200 breast)
Ema Lei (2nd 50 breast, 3rd 100 IM, 4th 50 fly, 50 free, 7th 50 back)
Matthew Li (3rd 100 free, 200 breast, 50 breast)
Henry Liu (3rd 25 breast)
Camon Mann (1st 25 breast, 2nd 50 free, 25 fly, 25 free, 4th 25 back)
Quinlan McCabe (1st 50 breast, 50 fly, 2nd 50 free, 50 back, 3rd 100 IM)
Logan McKinley (6th 50 breast)
Nathaniel Nichol (2nd 200 back, 5th 200 IM, 8th 100 free)
Dane Padgett (1st 50 back, 2nd 50 breast, 100 IM, 4th 50 fly)
Harper Padgett (8th 50 free)
Stavros Panos (1st 50 fly, 6th 200 free)
Michelle Park (1st 100 breast, 100 free, 100 IM, 2nd 100 fly, 3rd 50 back)
Lindsay Rubin (3rd 100 fly, 200 free, 50 fly)
Leo Sato (4th 25 fly, 5th 25 back, 25 breast, 7th 50 free, 8th 25 free)
Cole Sevier (5th 50 back, 7th 50 breast, 8th 100 IM, 50 fly)
Gracie Shauf (5th 100 free)
Sam Shauf (1st 200 back, 3rd 100 fly, 6th 200 IM)
Dane Skalski (2nd 50 back)
Ryan Skinner (4th 200 free, 5th 100 breast, 7th 200 breast)
Campbell Smith (8th 100 free)
Carter Smith (6th 25 breast, 25 fly, 25 free)
Margaret Straley (7th 100 IM)
Sophia Sunwoo (1st 25 back, 25 free, 50 free, 2nd 25 fly, 3rd 25 breast)
Alfred Tan (2nd 200 breast, 200 IM, 3rd 100 breast, 200 free, 4th 100 IM, 6th 100 free)
Alison Tan (3rd 50 breast, 6th 100 IM, 8th 50 fly)
Benjamin Tan (4th 50 free, 5th 25 free, 8th 25 back, 25 fly)
Charles Valdman (8th 25 breast)
Valerie Wang (5th 25 back, 6th 25 breast)
Alana Warnick (5th 200 breast, 7th 100 breast)
Mavin Weinrod (2nd 100 breast, 200 fly, 4th 200 breast, 7th 200 back)
Emma Wineland (3rd 50 free, 100 back, 6th 200 free)
Samantha Wineland (2nd 100 back, 100 IM, 50 free)
Caden Wong (1st 50 fly, 4th 50 free, 5th 50 breast, 6th 100 IM)
Carson Wong (4th 25 breast, 7th 25 back)
Olivia Wyzga (6th 50 fly, 7th 50 back, 50 breast, 50 free, 8th 100 IM)\
 

Top Eight Pentathlon Finishers:

Eight and Under Girls
Sophia Sunwoo (1st)
Cecilia Howard (5th)
Jordan Arnold (7th)
Olivia Berde (8th)
 
Eight and Under Boys
Bob Frazer (1st)
Camon Mann (2nd)
Leo Sato (4th)
Ben Kralj (5th)
Benji Tan (7th)
Carter Smith (8th)
 
9 Year Old Girls
Ema Lei (3rd)
Sophia Audia (6th)
Kelly Cho (7th)
 
9 Year Old Boys
Quinlan McCabe (1st)
Dane Padget (2nd)
Davis Leclercq (4th)
 
10 Year Old Girls
Alison Tan (5th)
Olivia Wyzga (6th)
Kaitlyn Dunphy (8th)
 
10 Year Old Boys
Caden Wong (4th)
Parker Cross (5th)
Ty Houpt (6th)
Cole Sevier (7th)
Ryan Chon (8th)
 
100% Best Times:
Cameron Aaseland
Anushka Bhagavathula
Justin Brunings
Eleanor Casey
Ethan Chang
Kian Cooney
Malia Curley
Alena Dickmann
Peter Foote
Ari Grinchenko
Rose Haba
Annie Headrick
Neo Hou
Layla Jolley
Trevor Kwan
Henry Liu
Camon Mann
Nolan Manning
Findlay Murdoch
Skye Murdoch
Harper Padgett
Stavros Panos
Samuel Piedmonte
Katie Qian
Nate Robinson
Nicolas Skinner
Carter Smith
Alison Tan
Ethan Tan
Marc Valdez
Alana Warnick
Merek Weed
Vincent Wei
Will Wick
Charlotte Williams