Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
PNS Champs

 PNS Champs

14&Under PNS Champs

Congratulations BCST swimmers on the completion of another great Fall season, and another great PNS Championship Swim Meet.  BCST has a history of great team and individual performances at Championship meets, and this one was no exception.  BCST finished 2nd overall this year with a total of 3,211 points, finishing almost 2,000 points ahead of third place Bainbridge Island Swim Club and fourth place Issaquah Swim Team. 

Read below for a more comprehensive list of performances, but here are a few highlights:

  • Christian Koh and Rachel Nguyen both set team records over the weekend, with Christian snagging three of the 10 and Under boys records (50 breast, 100 IM, and 100 back), and Rachel setting a new record in the 13-14 girls 200 back.
  • Andrew Kim, Christian Koh, and Rachel Nguyen all won individual events, with Andrew winning the 11-12 boys 50 free, Rachel Nguyen taking the 13-14 200 back, and Christian Koh sweeping the 10 and Under boys category going 6 for 6 in all of his events, taking the 50 free, 100 free, 100 back, 100 IM, 200 IM, and the 50 breast.
  • 50 BCST swimmers qualified for finals, with 35 of those swimmers finishing in the top 8 overall.
  • 21 BCST swimmers finished the meet with 100% best times

Once again, congratulations BCST swimmers for not only a great meet, but also all the hard work and training you have put in over the past few months to get here.  Your coaches are very proud of all your hard work. 

Thank you also to the BCST booster club and to all the BCST parent volunteers for giving so much of your time over the weekend and helping BCST put on another great PNS Championship meet.  Thank you especially to Meet Director Dave Conger and Meet Referee Padraic Riley for all your hard work all weekend long!

GO BCST!!!

Individual Event Champions:
Andrew Kim (50 free)
Christian Koh (50 free, 100 free, 100 IM, 200 IM, 50 breast, 100 back)
Rachel Nguyen (200 back)
 
Team Records Set:
Christian Koh (100 IM, 100 back, 50 breast)
Rachel Nguyen (200 back)
 
Top 16 Finishers:
Charlie Arnold (8th 50 breast, 11th 200 breast, 12th 100 breast)
Connor Brown (3rd 50 breast, 3rd 100 breast, 6th 100 IM, 7th 50 fly)
Jonathan Butler (10th 50 fly, 15th 200 fly, 16th 100 fly, 16th 50 free)
Mia Chang (2nd 400 IM, 200 IM, 100 IM, 3rd 100 free, 3rd 100 back, 5th 50 free)
Sophia Coco (10th 500 free, 12th 1650 free, 14th 100 breast, 15th 200 breast)
Emma Conger (2nd 50 fly, 5th 100 fly, 13th 200 IM, 16th 50 free)
JJ Conger (13th 200 breast)
Weston Crewe (6th 50 back, 15th 100 back)
Katie Cross (4th 100 back, 4th 100 free, 5th 50 free, 6th 200 free, 9th 200 back, 12th 200 back)
Stella Cross (7th 200 free, 8th 50 free, 11th 500 free, 14th 100 free)
Malia Curley (10th 200 free, 11th 500 free, 15th 50 free, 16th 100 free)
Kylie Doan (10th 50 breast, 12th 100 breast)
Lindsey Doherty (12th 200 breast, 16th 100 breast)
Alma Freeman (6th 100 breast, 6th 200 breast, 6th 500 free)
Amelia Girotto (2nd 1650 free, 3rd 100 fly, 3rd 500 free, 5th 200 fly, 8th 100 fly, 9th 200 IM)
Kaitlyn Girotto (5th 200 free, 10th 100 IM, 10th 200 IM, 11th 100 breast, 15th 50 back)
Gracie Hackworth (5th 50 free, 6th 50 fly, 7th 100 IM, 8th 50 back, 11th 100 free)
Tristan Haeger (3rd 1650 free, 5th 200 back, 9th 100 free, 10th 400 IM, 11th 100 back, 11th 500 free)
Jake Headrick (2nd 1650 free, 4th 500 free, 10th 400 IM, 12th 200 free, 13th 200 fly)
Finn Heneghan (13th 1650 free)
Rachel Jin (6th 400 IM, 13th 200 fly)
Gordon Kenny (15th 200 fly)
Andrew Kim (1st 50 free, 2nd 100 breast, 200 breast, 3rd 100 free, 200 free, 4th 100 IM)
Brian Kim (7th 50 free, 11th 200 breast, 13th 100 breast)
Alex Klinck (9th 100 free, 9th 200 free, 12th 50 fly, 14th 500 free)
Christian Koh (1st 100 back, 1st 100 free, 1st 100 IM, 1st 200 IM, 1st 50 breast, 1st 50 free)
Jacob Lee (8th 100 back, 9th 50 back, 12th 100 fly)
Nathan Lee (2nd 200 back, 3rd 400 IM, 4th 50 fly, 5th 100 back, 5th 200 IM, 6th 100 IM)
Delora Li (3rd 100 fly, 5th 200 fly, 8th 100 breast, 8th 200 IM, 8th 200 free, 8th 100 free)
Sandy Li (6th 200 back, 6th 500 free, 7th 50 back, 8th 200 free, 9th 100 back)
Kynseth Mann (4th 50 breast, 4th 100 breast, 4th 200 breast, 8th 400 IM, 12th 100 IM, 12th 200 IM)
Theodora McCabe (9th 50 breast, 10th 100 breast, 10th 200 fly, 10th 50 fly, 11th 100 fly, 11th 200 breast)
Lucie Mowat (8th 200 breast)
Rachel Nguyen (1st 200 back, 2nd 100 back, 9th 100 free, 11th 50 free, 13th 200 IM)
Stella Oh (4th 100 fly, 5th 50 fly, 7th 100 IM, 7th 100 free, 9th 50 free, 13th 200 fly)
Jazlynn Pak (8th 100 fly, 9th 50 free, 9th 100 back, 10th 100 free, 10th 100 fly, 10th 200 IM)
Joshua Pak (6th 50 back, 7th 100 back, 11th 100 breast, 13th 100 fly)
Luca Pungan (12th 50 breast)
James Richardson (3rd 200 back, 3rd 100 back, 4th 100 free, 5th 100 fly, 14th 50 free)
Killian Riley (5th 500 free, 7th 100 free, 10th 200 free, 12th 50 free, 14th 400 IM)
Nate Robinson (11th 200 back, 12th 100 back)
Abigail Roth (3rd 1650 free, 6th 200 fly, 7th 400 IM, 7th 500 free)
Kevin Sato (12th 100 free, 13th 500 free)
Lily Siripipat (4th 100 IM, 7th 100 back, 8th 50 back, 9th 50 back,  10th 100 breast)
Nathalie Valdman (3rd 500 free, 4th 200 free, 5th 100 back, 7th 200 back, 13th 100 free, 16th 50 free)
Philip Wang (6th 100 free, 9th 50 free)
Maya Warnock (14th 1650 free)
Soleil Xie (6th 100 breast, 7th 200 breast, 7th 200 IM, 11th 100 IM, 12th 50 breast, 13th 100 free)
Allyson Yao (10th 200 breast, 13th 100 breast)
Alvin Zhang (2nd 100 breast, 100 IM, 50 back, 50 breast, 3rd 100 back, 5th 200 IM)
 
Top 8 Relay Finishers:
10 & Under Girls:
200 Free Relay “A” (Kaitlin Girotto, Emma Conger, Malia Curley, Gracie Hackworth) 2nd
200 Free Relay “B” (Adriana, Romanin-Achecar, Mia Avansino, Sophia Sunwoo, Lily Siripipat) 4th
200 Medley Relay “A” (Lily Siripipat, Kaitlin Girotto, Emma Conger, Gracie Hackworth) 3rd
 
11-12 Girls:
200 Free Relay “A” (Stella Cross, Amelia Girotto, Stella Oh, Mia Chang) 2nd
200 Free Relay “B” (Sandy Li, Theodora McCabe, Kynseth Mann, Soleil Xie) 6th
200 Medley Relay “A” (Mia Chang, Kynseth Mann, Stella Oh, Soleil Xie) 2nd
200 Medley Relay “B” (Sandy Li, Theodora McCabe, Amelia Girotto, Michelle Park) 3rd
400 Free Relay “A” (Sandy Li, Stella Oh, Soleil Xie, Mia Chang) 2nd
400 Free Relay “B” (Amelia Girotto, Kynseth Mann, Samantha Wineland, Stella Cross) 4th
400 Medley Relay “A” (Mia Chang, Kynseth Mann, Stella Oh, Sandy Li) 1st
 
13-14 Girls:
200 Free Relay “A” (Jazlynn Pak, Delora Li, Rachel Nguyen, Katie Cross) 2nd
200 Free Relay “B” (Nathalie Valdman, Alma Freeman, Mari Nielsen, Ellie Bailey) 6th
200 Medley Relay “A” (Rachel Nguyen, Alma Freeman, Delora Li, Katie Cross) 2nd
200 Medley Relay “B” (Nathalie Valdman, JJ Conger, Jazlynn Pak, Ellie Bailey) 4th
400 Free Relay “A” (Delora Li, Jazlynn Pak, Rachel Nguyen, Katie Cross) 2nd
400 Free Relay “B” (Ellie Bailey, Nathalie Valdman, Alma Freeman, Mari Nielsen) 5th
400 Medley Relay “A” (Rachel Nguyen, Alma Freeman, Delora Li, Katie Cross) 2nd
400 Medley Relay “B” (Nathalie Valdman, Allyson Yao, Jazlynn Pak, Ellie Bailey) 5th
400 Medley Relay “C” (Katie Williamson, Sophia Coco, Megan Lowell, Keren Makhervaks) 8th
 
10 & Under Boys:
200 Free Relay “A” (Connor Brown, Alvin Zhang, Mason Sunwoo, Christian Koh) 1st
200 Free Relay “B” (Caden Wong, Dylan Doan, Parker Cross, Joshua Pak) 8th
200 Medley Relay “A” (Alvin Zhang, Christian Koh, Joshua Pak, Connor Brown) 1st
200 Medley Relay “B” (Jacob Lee, Ryan Chon, Caden Wong, Mason Sunwoo) 4th
200 Medley Relay “C” (Dylan Doan, Dane Padgett, Quinlan McCabe, Parker Cross) 6th
 
11-12 Boys:
200 Free Relay “A” (Nathan Lee, Kevin Sato, Johnny Butler, Andrew Kim) 3rd
200 Medley Relay “A” (Nathan Lee, Charlie Arnold, Johnny Butler, Andrew Kim) 2nd
400 Free Relay “A” (Nathan Lee, Alex Klinck, Tristan Haeger, Andrew Kim) 3rd
400 Medley Relay “A” (Nathan Lee, Charlie Arnold, Johnny Butler, Andrew Kim) 2nd
 
13-14 Boys:
200 Free Relay “A” (Phillip Wang, James Richardson, Brian Kim, Killian Riley) 3rd
200 Medley Relay “A” (James Richardson, Brian Kim, Noah Shauf, Philip Wang) 4th
200 Medley Relay “B” (Nate Robinson, Jake Headrick, Sam Shauf, Killian Riley) 7th
400 Free Relay “A” (James Richardson, Killian Riley, Brian Kim, Phillip Wang) 3rd
400 Medley Relay “A” (James Richardson, Brian Kim, Noah Shauf, Phillip Wang) 3rd
 
100% Best Times:
Adriana Achecar-Romanin
Charlie Arnold
Parker Cross
Malia Curley
Nolan Haeger
Tristan Haeger
Finn Heneghan
Gordon Kenny
Andrew Kim
Brian Kim
Alex Klinck
Christian Koh
Diane Lee
Nathan Lee
Matthew Li
Kynseth Mann
Luca Pungan
Killian Riley
Abigail Roth
Alfred Tan
Nathalie Valdman