Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
Snowflake Classic

 Snowflake Classic

Snowflake Classic

Congratulations to all the nine-and-under swimmers who took part in this year’s Snowflake Classic!  Always a fun meet for everyone (except for those who volunteer to stage the swimmers). BCST dominated the meet, taking most of the top spots and finishing first overall by almost 300 points.  Rounding out the top three were Pro Club in second place, and Excel in third.

The future looks bright for Bellevue Club.  15 swimmers walked away with first place finishes, while another 38 swimmers finished in the top 6.  30 swimmers also finished the meet with 100% personal best times.  Look below for a full list.

Thank you to the BCST booster club for putting on such a great event, and to the parent volunteers who helped out to make it happen.  Thank you especially to Charlene Steinhauer for her work as Meet Director, and to Rachel Sherrer for taking on the responsibility of Meet Referee. 

Great job everybody!  GO BCST!!!!!

Top 6 finishers

Jordan Arnold (2nd 50 fly, 3rd 50 breast, 5th 100 IM)
Sophia Audia (3rd 50 breast, 5th 100 IM, 6th 50 free)
Olivia Berde (4th 50 free, 6th 100 IM)
Justin Brown (2nd 50 breast, 2nd 50 free, 5th 100 IM)
Kelly Cho (5th 50 breast, 6th 50 back)
Britney Chon (1st 25 back, 2nd 25 free, 5th 25 fly)
Dylan Doan (1st 50 back, 1st 50 breast, 3rd 50 free)
Evan Du (3rd 25 breast)
Gabriella Farinas (5th 25 free, 6th 50 free)
Bob Frazer (4th 100 IM, 50 breast, 5th 50 free)
Sadie Hackworth (6th 25 fly)
Cecilia Howard (1st 50 breast, 25 breast, 2nd 25 free)
Evan Hsueh (3rd 25 back, 25 free, 25 fly)
Ben Kralj (2nd 100 IM, 3rd 50 free, 5th 100 free)
Ashley Kwon (2nd 50 breast, 3rd 50 free, 4th 50 fly)
Davis LeClerq (6th 100 free)
David Lee (2nd 50 fly, 50 breast)
Trinity Lee (5th 50 back)
Ema Lei (2nd 50 breast, 3rd 50 back, 50 fly)
Nathan Lin (5th 100 free)
Anthony Liu (5th 25 back, 6th 25 free)
Henry Liu (1st 25 free, 3rd 25 back)
Camon Mann (1st 50 breast, 50 free, 3rd 50 fly)
Quinlan McCabe (1st 50 fly, 100 IM, 4th 50 free)
Dane Padgett (1st 100 free, 50 free, 2nd 100 IM)
Harper Padgett (1st 25 breast, 25 fly, 50 free)
Katie Qian (4th 25 breast)
Leo Sato (1st 100 free, 25 fly, 3rd 100 IM)
Yijoon (6th 50 back)
Lily Siripipat (1st 100 free, 100 IM, 3rd 50 free)
Nicholas Skinner (5th 25 back, 25 breast, 6th 25 free)
Sophia Sunwoo (1st 50 free, 25 back, 25 free)
Sydney Tam (1st 100 IM, 50 back, 5th 50 free)
Benjamin Tan (1st 50 back, 25 back, 4th 100 free)
Charles Valdman (1st 25 free, 3rd 100 free, 4th 50 free)
Valerie Wang (2nd 25 back, 3rd 25 free, 4th 100 IM)
Carson Wong (1st 25 breast, 6th 50 breast)
Sophia Wyzga (3rd 100 free, 5th 50 fly)
 
100% Best Times
Olivia Berde
Isabel Cai
Kelly Cho
Eliza Corallo
Sadev Desai
Evan Du
Gabriella Farinas
Bob Frazer
Elizabeth Gallup
Ari Grinchenko
Evan Hsueh
Hanming Huang
Ben Kralj
Davis LeClerq
David Lee
Ema Lei
Nathan Lin
Lin Yu-Ting
Arya Master
Joseph Morkos
Dane Padgett
Harper Padgett
Nick Skinner
Carter Smith
Natalie So
Luke Song
Skylar Scott
Charlie Valdman
Vienna Whipple
Sophia Wyzga