Background-image
CHS Swim and Dive Newsletter February 15, 2016

CHS Swim and Dive Newsletter February 15, 2016

Boys District Swim February 20

Sign-in: 7:30am Athletic Entrance CHS

Departure: 7:45am from Centerville High School

Arrival: 9:00 am at Miami of Ohio

Warm-Ups: 9:15 am

Meet Start: 10:45 am

Return: TBA at Centerville High School

 

Girls District Swim February 20

Sign in: 2:30pm Athletic Entrance CHS

Departure: 2:45pm from Centerville High School

Arrival: 4:00pm at Miami of Ohio

Warm-Ups: 4:15pm

Meet Start: 5:45pm

Return: TBA at Centerville High School

 

Sectional Results

Both the Elk Girls and Boys Teams came out on top at the 2016 Sectional meet this past week and weekend.

Sectional Dive Results

The diving portion of the Sectional Meet kicked us off with the boys competing Tuesday night at Miami University and the girls competing Wednesday night.

Elk pride was evident as Austin Flaute placed first with a score of 493.50 and Sam Wiedemann placed second with a score of 473.85.This is a personal best for both boys and qualifies them for Districts this Tuesday.

Also moving on to Districts and representing the girls dive team is Brenonna Gillespie who placed 3rd with a score of 270.10.  Way to go Austin, Sam and Brenonna!

 

Sectional Swim Results

The boys and girls sectional swimming was held Friday night and Saturday morning at WTRC. Our swimmers had some great swims with many moving on to districts.

 

Those qualifying for the boys were: Michael Sparks 200 Free and 500 Free; Sam McCarthy 200 IM and 100 Breast; Jacob Brooks 200 IM and 500 Free; Chris Quarin 100 Fly and 100 Breast; Austin Spruill 100 Fly and 100 Back; Dylan Curtis 100 Free and 100 Back; Josh Wiedemann 100 Free and 100 Breast; Zach Feldmeyer 100 Back; Mathew Kelleher 100 Breast and alternate 200 Free.

Boys 200 Medley Relay of Curtis, McCarthy, Quarin, Spruill seeded 4th; 200 Free Relay of Wiedemann, Sparks, Kelleher, Brooks seeded 11th; 400 Free Relay of Curtis, Quarin, Spruill, McCarthy seeded 7th.

 

Those qualifying for the girls were: Maddie Eckley 200 Free and 500 Free; Sydney Sparks 200 IM and 100 Fly; Nora Fullenkamp 50 Free and 100 Free; Sarah Hippenmeyer 100 Fly and 200 Free; Pruitt Walther 100 Fly and 100 Back; Liz Quarin 200 Free and 500 Free; Aliya Zimmerman 500 Free and 100 Breast; Lauren Lampe 100 Breast.

Girls 200 Medley Relay of Lampe, Zimmerman, Sparks, Walther seeded 9th; 200 Free Relay of Walther, Hippenmeyer, Eckley, Fullenkamp seeded 9th; 400 Free Relay of Quarin, Hippenmeyer, Eckley, Fullenkamp seeded 5th.

Congratulations to all the District qualifiers!

 

Varsity Letterman

Valentine’s Day was sweet for these new varsity letterman honored Sunday night: Colin Beach, Carly Cook, Lauren Crowe, Joe Cummins, Zach Feldmeyer, Alex Flesburg, Garrett Fox, Breonna Gillespie, Brooke Greenlee, Greg Hargrove, Ashley Huhta, Megan Kujawa, Lauren Lampe, Anna Madding, Alex Pickrel, Liz Quarin, Sara Rado, Sarah Smith, Jacob Steiner, Rachel Taylor, Grant Tesmer, Jacob Valentini, Pruitt Walther and Josh Wiedemann.   Congratulations to all!

 

Swim and Dive Banquet

Save the date! The end of the season banquet is approaching us. We will celebrate the season with a team dinner at Yankee Trace March 9th. More to come.

 

Volunteer Thank You

A Big Thank You to all those that came out to volunteer for the Boys and Girls Sectional meet this weekend. This meet was a huge success thanks to all of your support.

 

Important Dates

February 16        Boys District Dive @ Miami University

February 17        Girls District Dive @ Miami University

February 20        Boys/Girls District Swim @ Miami University

February 25        Boys State Dive @ Canton, Ohio

February 26        Boys/Girls State Swim Prelims @ Canton, Ohio

February 27        Girls State Dive @ Canton, Ohio

February 27        Boys/Girls State Swim Finals @ Canton, Ohio

March 9              Team Banquet