Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
WA State SR Champs!

BCST Seniors Swimmers had a very successful performance at this year’s Washington State SR Championships.  The team finished 3rd overall, right on the heels of Cascade Swim Club and comfortably ahead of Issaquah Swim Team. 

 

As the meet’s title states, this meet was for all the teams and swimmers that reside in the state of Washington.  This is the second attempt at executing this meet as last year’s meet was essentially cancelled by snow and ice.  This year 38 teams, 584 swimmers competed in the 4 day prelim/finals meet at KCAC. 

 

This is a true state championship meet unlike HS State where the schools are divided up and the event opportunities are limited, not to mention that there are a number of top Senior swimmers who do not swim for their HS team.  Winners of events can truly claim to be state champions and we had two swimmers who fit that category.

 

Congratulations to Ethan Hallowell and Paolo Stanchi.  Both won individual events at the meet.  Ethan was first in the 50 Free, 100 Free, and 200 Free.  Paolo placed first in the 400 IM and 200 Breast.  In addition to the first places Ethan was also 9th in the 100 Back and Paolo was 3rd in the 200 IM, 8th in the 100Back, and 5th in the 200 Back. Great work guys.

 

These were not the only outstanding performances from BC swimmers.  Congratulation to these swimmers who placed in the top 16 in their individual events.

 

 

Robbie Adl

7th 100 Breast

 

 

Danielle Deiparine

15th 100 Breast

13th 200 Breast

 

 

Jimmy Deiparine

3rd 100 Breast

9th 200 Breast

 

 

Luke Duschl

14th 100 Back

7th 200 Back

 

 

Ian Fisk

13th 500 Free

9th 50 Free

4th 200 Free

4th 100 Free

 

 

Kyle Komlodi

5th 100 Back

14th 200 Back

 

 

Matt Lemke

12th 200 Back

 

 

Erin MacLean

6th 100 Fly

12th 200 Fly

 

 

Kyle Moline

10th 100 Fly

15th 200 Fly

 

 

Meghan O’Keefe

16th 500 Free

12th 100 Fly

4th 200 fly

 

 

Alex Palumbo

12th 1000 Free

12th 1650 Free

 

 

Taylor Seidel

2nd 200 IM

8th 100 Fly

10th 100 Back

4th 200 Back

11th 200 Fly

 

 

Steve Sholdra

11th 1000 Free

5th 1650 Free

13th 200 Breast

12th 200 Fly

 

 

Geoffrey Stokes

2nd 100 Breast

2nd 200 Breast

 

 

Matthew Wiens

8th 1000 Free

11th 500 Free

6th 1650 Free

8th 200 Fly

 

 

Andy Wingerson

13th 200 IM

14th 100 Breast

16th 100 Free