Background-image
Partners
ARENA
Sylvias+Online
2016 October Challenge

October Challenge

The first Challenge meet of the season was a rousing success for BCST, outscoring the combined scores of every other participating team.  In the end, the top three resulted in BCST taking first with 2,599 points, PRO Club following in second with 963, and EAST rounding out the top three with 825.5.  While our sheer numbers overwhelmed the other teams, there were still some great races and good competition throughout the weekend. 

 

Here’s a look at some of the stats:

 

  • 27 BCST swimmers finished with 100% best times
  • 27 BCST swimmers also took first place in one or more events
  • 100 BCST swimmers scored in the top 6 in one or more events

 

While many of the previous best times were left over from last year’s short course season, those times were also accomplished with several months of training under their belt.  It is very encouraging to see so many best times this early in the season.  Many swimmers got some of their PNS and Regional times out of the way as well, and can now focus on achieving more in other races. 

 

All in all, it was a very successful weekend.  Congratulations, BCST swimmers, on a great start to the year.  Thank you also to all the parent volunteers who helped EAST put on a good meet for us.  Read on below for a complete list of swimmers who achieved 100% best times, and top 6 finishers (first place finishers highlighted in bold).

 

GO BCST!!!

 

Top 6 finishers

 

Irene Argenti (6th 50 breast)

Jordan Arnold (3rd 100 back, 6th 50 fly)

Joseph Audia (3rd 50 free, 5th 200 free, 6th 100 free)

Mia Avansino (3rd 500 free)

Lucy Benda (5th 50 breast)

Olivia Berde (6th 100 free)

Sam Berde (4th 100 fly)\

Connor Brown (3rd 100 IM, 200 breast, 5th 100 breast, 6th 50 free)

Justin Brown (6th 50 breast)

Alexis Buchan (3rd 50 fly)

Johnny Butler (3rd 100 fly, 4th 200 fly, 6th 50 free)

Eric Chang (5th 50 fly, 50 back)

Mia Chang (1st 100 breast, 200 free, 400 IM, 500 free, 2nd 100 free, 200 back)

Jamie Chechitelli (3rd 25 breast, 3rd 25 free, 4th 100 IM, 5th 25 fly)

Isabella Chen (2nd 100 IM, 3rd 100 back, 4th 200 back, 5th 200 free, 100 free)

Connor Cho (4th 25 fly)

Kelly Cho (4th 100 back, 5th 100 IM)

Ryan Chon (3rd 50 breast, 5th 200 breast)

Kian Cooney (4th 100 breast, 6th 200 breast)

Weston Crewe (4th 200 back)

Courtney Cross (1st 500 free, 4th 50 back)

Parker Cross (5th 500 free)

Flora Cruzen (6th 50 back)

Malia Curley (5th 200 breast)

Dylan Doan (1st 50 free, 2nd 50 breast, 200 IM, 100 back, 3rd 100 breast, 100 free, 5th 50 fly)

Kylie Doan (2nd 100 breast, 4th 200 breast, 6th 200 IM)

Anna Doherty (6th 50 fly)

Emily Du (1st 50 breast, 2nd 100 IM, 4th 50 fly, 50 back)

Hope Enge (1st 100 IM, 25 fly, 25 free)

Piper Enge (2nd 100 breast, 100 fly, 200 IM, 50 breast, 50 breast, 50 fly, 3rd 200 free, 50 free)

Tatum Enge (4th 25 back, 25 fly, 6th 25 free)

Claire Fang (5th 200 IM, 100 breast)

Gabriella Farinas (2nd 100 IM)

Kayla Fitzpatrick (6th 25 breast)

Kendall Fitzpatrick (4th 25 free, 5th 25 breast)

Grace Foley (5th 100 IM)

Hope Foley (5th 25 back, 25 free)

Alex Foltenyi (3rd 200 free, 100 IM)

Jade Foltenyi (1st 100 fly, 100 IM, 50 fly, 2nd 200 fly, 50 free)

Kaitlyn Girotto (1st 400 IM, 3rd 200 IM, 6th 200 back, 100 back)

Gracie Hackworth (50 breast, 50 fly, 3rd 100 IM, 100 breast, 4th 50 free, 5th 50 back)

Tristan Haeger (2nd 200 fly, 3rd 200 free, 200 IM, 4th 500 free, 5th 100 fly, 200 breast0

Finn Heneghan (1st 500 free, 3rd 100 free, 200 back, 4th 200 IM, 6th 200 free)

Neo Hou (3rd 50 fly, 5th 50 back)

Cecilia Howard (3rd 100 breast, 4th 200 free, 500 free, 5th 50 breast)

Zachary Hur (2nd 100 fly, 50 back, 500 free, 50 back, 200 fly, 3rd 100 free, 200 back, 200 free, 4th 100 back)

Layla Jolley (3rd 50 breast, 6th 100 free, 100 IM, 6th 50 free, 100 breast0

Alex Klinck (1st 200 free, 2nd 500 free, 3rd 200 fly, 5th 100 back, 5th 100 free, 200 IM)

Christian Koh (1st 100 back, 100 breast, 100 IM, 200 back, 200 breast, 200 free, 2nd 200 IM, 50 free)

Ashley Kwon (4th 100 free, 5th 200 free)

Jeffrey Kwon (2nd 200 IM, 400 IM, 3rd 500 free, 4th 200 breast, 200 free, 6th 100 free)

Daniel Lee (2nd 100 IM)

David Lee (2nd 100 breast, 4th 100 IM, 5th 500 free, 200 IM)

Diane Lee (3rd 100 IM, 50 fly)

Jacob Lee (1st 100 back, 100 fly, 100 free, 50 back, 50 fly, 100 IM, 2nd 50 free, 4th 50 breast)

Joanna Lee (1st 200 fly, 2nd 400 IM, 3rd 100 fly, 200 breast, 4th 200 IM, 5th 500 free, 100 breast)

Nathan Lee (1st 100 fly, 100 free, 200 back, 200 fly, 200 IM, 2nd 100 breast, 200 breast, 200 free)

Rena Lee (2nd 100 fly, 3rd 200 fly, 5th 100 IM, 6th 200 breast)

Trinity Lee (1st 50 fly, 2nd 100 IM, 100 free, 100 back, 3rd 50 back, 4th 100 breast, 50 free, 6th 50 breast)

Ema Lei (1st 100 breast, 100 IM, 2nd 200 free, 3rd 100 fly, 200 IM, 50 breast, 4th 50 back, 50 fly)

Matthew Li (6th 100 IM)

Ethan Liu (4th 100 fly)

Camon Mann (4th 100 breast, 100 free, 6th 100 IM)

Kynseth Mann (2nd 200 breast, 6th 500 free, 6th 100 fly)

Quinlan McCabe (3rd 100 back, 6th 50 back)

Theodora McCabe (4th 50 free, 100 breast)

Ian McKnight (1st 100 IM, 4th 50 back, 50 breast)

Marie Morkos (5th 100 IM)

John Novak (1st 50 fly)

Josh Olson (3rd 50 free, 4th 100 IM, 200 fly, 50 fly, 5th 100 free, 100 fly)

Dane Padgett (1st 100 breast, 200 free, 2nd 100 free, 100 IM, 3rd 50 back, 50 fly, 4th 50 free)

Harper Padgett (3rd 100 IM, 25 back, 25 fly)

Jazlynn Pak (1st 100 back, 100 free, 200 IM, 2nd 200 free, 3rd 200 back, 200 breast, 100 breast)

Stavros Panos (3rd 50 fly, 6th 50 back)

Katherine Park (4th 50 breast, 5th 50 back)

Michelle Park (1st 100 breast, 200 breast, 200 free, 50 free, 100 free, 5th 100 back, 200 back)

Lindsay Rubin (3rd 200 fly, 6th 50 fly, 100 IM)

Kevin Sato (3rd 200 breast, 400 IM)

Yijoon Seo (1st 25 back, 25 breast)

Cole Sevier (6th 50 breast)

Gracie Shauf (4th 100 free, 6th 200 free, 100 fly)

Tej Singh (6th 200 fly)

Dane Skalski (2nd 50 back, 3rd 100 IM, 5th 50 breast)

Nicolas Skinner (5th 25 back)

Campbell Smith (2nd 500 free, 4th 400 IM)

Luke Song (6th 100 back)

Kaili Tam (3rd 200 back, 400 IM, 4th 100 back, 100 IM, 500 free)

Sydney Tam (4th 200 IM)

Alfred Tan (4th 200 breast, 50 breast, 6th 100 breast)

Katie Ueda (1st 200 fly, 3rd 500 free, 5th 100 breast, 200 IM, 400 IM, 6th 200 breast)

Hansley Wang (3rd 100 fly, 50 breast, 4th 200 free, 200 IM, 50 fly, 5th 100 free)

Valerie Wang (5th 100 back)

Vincent Wei (1st 50 back, 100 back)

Mavin Weinrod (4th 200 fly)

Katie Williamson (2nd 50 fly, 4th 100 back, 500 free, 6th 100 free, 200 back)

Caden Wong (6th 50 fly)

Christian Wong (1st 25 fly, 4th 25 breast, 5th 100 IM, 25 free)

Sofia Wyzga (1st 25 breast, 2nd 25 fly, 6th 200 IM)

Alvin Zhang (1st 50 breast, 2nd 100 IM, 3rd 100 back, 4th 100 breast, 100 free, 50 back, 5th 50 free)

Lucy Zhao (5th 100 free, 6th 100 fly)

 

 

100% Best Times

 

Olivia Berde

Alexis Buchan

Jacob Cheney

Eric Chang

Mia Chang

Isabella Chen

Ryan Chon

Weston Crewe

Kian Curley

Kaitlyn Dunphy

Hope Enge’

Claire Fang

Renee Fang

Hope Foley

Peter Foote

Neo Hou

Ty Houpt

Zach Hur

Jeffery Kwon

Daniel Lee

Davin Lee

Joanna Lee

Logan Lee

Trinity Lee

Matthew Li

Henry Liu

Yijoon Seo

Cole Sevier

Campbell Smith

Julia Stebbins

Kaili Tam

Valerie Wang

Adeline Wei

Vincent Wei

Vienna Whipple

Maya Wilson

Jiaming Zhang

 

October Challenge