Background-image
Lake Erie Top 10

Lake Erie Top 10 Times

The following swimmers achieved a time that ranked within the Top 10 of all of Lake Erie Swimming for that season. 

Fall/Winter 2017-2018 (SCY)

Owen Pesek (Boys 10 & Under)

  • 5th - 50 Free (28.99)
  • 4th - 100 Free (1:03.53)
  • 8th - 200 Free (2:24.75)
  • 5th - 500 Free (6:12.83)
  • 4th - 50 Back (33.18)
  • 3rd - 100 Back (1:10.19)
  • 10th - 50 Fly (35.59)
  • 5th - 100 Fly (1:13.93)
  • 6th - 100 IM (1:13.95)
  • 7th - 200 IM (2:40.86)

Caleb Ortman (10 & Under Boys)

  • 7th - 50 Breast (39.48)
  • 3rd - 100 Breast (1:24.07)
  • 6th - 50 Fly (32.90)
  • 6th - 100 Fly (1:15.82)
  • 8th - 200 IM (2:43.21)

Alex Pesek (11-12 Boys)

  • 10th - 100 Fly (1:07.45)
  • 8th - 200 Fly (2:33.33)

Carter Faulkner (15-16 Boys)

  • 10th - 1650 free (18:09.52)

Andrius Kijauskas (17-18 Boys)

  • 6th - 200 Free (1:41.99)
  • 10th - 1650 Free (17:51.48)
  • 5th - 200 Fly (1:53.29)
  • 8th - 200 IM (1:54.34)
  • 4th - 400 IM (4:04.10)

Summer 2017 (LCM)

Silvija Taraska (17-18 Girls)

  • 5th - 50 Free (27.66)
  • 7th - 100 Free (1:00.77)

Alex Pesek (10 & Under Boys)

  • 3rd - 50 Free (31.68)
  • 2nd - 100 Free (1:10.67)
  • 2nd - 200 Free (2:32.92)
  • 4th - 400 Free (5:30.15)
  • 8th - 50 Back (39.75)
  • 4th - 100 Back (1:23.65)
  • 2nd - 50 Fly (34.61)
  • 2nd - 100 Fly (1:16.97)
  • 3rd - 200 IM (2:56.60)

Owen Pesek (10 & Under Boys)

  • 8th - 50 Free (33.81)
  • 6th - 100 Free (1:14.55)
  • 8th - 200 Free (2:44.33)
  • 6th - 50 Back (39.27)
  • 10th - 100 Breast (1:44.04)

Caleb Ortman (10 & Under Boys)

  • 7th - 100 Breast (1:41.65)
  • 10th - 50 Fly (39.84)

Andrius Kijauskas (17-18 Boys)

  • 9th - 200 Free (2:01.46)
  • 2nd - 200 Fly (2:17.06)
  • 8th - 200 IM (2:17.46)
  • 5th - 400 IM (4:56.69)​

Fall/Winter 2016-2017 (SCY)

Maura Delaney (17-18 Girls)

  • 7th - 1650 Free (21:49.13)

Silvija Taraska (17-18 Girls)

  • 7th - 50 Free (23.96)
  • 8th - 100 Free (52.37)

Alex Pesek (10 & Under Boys)

  • 7th - 50 Free (28.39)
  • 7th - 100 Free (1:04.12)
  • 4th - 200 Free (2:13.92)
  • 9th - 50 Back (34.20)
  • 2nd - 50 Fly (30.46)
  • 3rd - 100 Fly (1:08.00)

Gabe Gabrovsek (11-12 Boys)

  • 6th - 1650 Free (15:05.68)

Josh Oh (17-18 Boys)

  • 8th - 500 Free (4:46.22)
  • 8th - 200 Fly (2:05.48)

Andrius Kijauskas (17-18 Boys)

  • 3rd - 200 Fly (1:58.22)

Matt Stipkovich (17-18 Boys)

  • 10th - 100 Back (52.94)

Summer 2016 (LC)

Alex Pesek (10 & Under Boys)

  • 7th - 100 Fly (1:27.30)

Henry Tavens (11-12 Boys)

  • 3rd - 50 Free (28.71)
  • 5th - 100 Free (1:04.92)
  • 5th - 200 Free (2:20.81)

Zach Halawa (15-16 Boys)

  • 9th - 100 Free (56.24)

Andrius Kijauskas (15-16 Boys)

  • 8th - 200 Free (2:02.05)
  • 7th - 400 IM (4:56.17)

Matt Stipkovich (15-16 Boys)

  • 9th - 100 Back (1:03.80)

Fall/Winter 2015-2016 (SCY)

Hannah Bach (15-16 Girls)

  • 8th - 100 Breast (1:06.03)
  • 7th - 200 Breast (2:31.14)

Silvija Taraska (15-16 Girls)

  • 4th - 50 Free (23.96)
  • 3rd - 100 Free (52.20)

Jack Faulkner (10 & Under Boys)

  • 6th - 100 Free (1:04.08)
  • 3rd - 200 Free (2:18.67)
  • 4th - 500 Free (6:09.03)
  • 10th - 100 Back (1:15.44)
  • 10th - 50 Fly (33.39)
  • 8th - 100 IM (1:15.70)
  • 7th - 200 IM (2:39.44)

Matt Stipkovich (15-16 Boys)

  • 6th - 100 Back (54.11)

Summer 2015 (LCM)

Mallory Dondorfer (11-12 Girls)

  • 6th - 50 Free (29.80)
  • 10th - 100 Free (1:06.80)

Jack Faulkner (10 & Under Boys)

  • 10th - 100 Free (1:18.41)
  • 5th - 200 Free (2:41.17)
  • 4th - 400 Free (5:44.78)

Alex Chirokov (15-16 Boys)

  • 9th - 1500 Free (19:54.47)

Kingsley Bowen (17-18 Boys)

  • 2nd - 100 Free (52.91)
  • 2nd - 100 Back (58.79)
  • 2nd - 200 Back (2:08.82)
  • 10th - 100 Breast (1:12.10)
  • 2nd - 100 Fly (56.28)

Tom Pacak (17-18 Boys)

  • 9th - 200 Free (2:03.01)
  • 6th - 400 Free (4:29.27)

Fall/Winter 2014-2015 (SCY)

Mallory Dondorfer (11-12 Girls)

  • 10th - 100 IM (1:07.19)

Silvija Taraska (15-16 Girls)

  • 7th - 50 Free (24.33)

Henry Tavens (10 & Under Boys)

  • 6th - 50 Free (29.34)
  • 6th - 100 Free (1:04.77)
  • 8th - 200 Free (2:23.75)
  • 8th - 500 Free (6:38.98)
  • 8th - 50 Fly (34.49)

Jack Faulkner (10 & Under Boys)

  • 6th - 100 Free (1:06.33)
  • 7th - 200 Free (2:21.53)
  • 3rd - 500 Free (6:21.63)

Carter Faulkner (11-12 Boys)

  • 6th - 200 Free (2:05.49)
  • 6th - 500 Free (5:27.70)
  • 4th - 1650 Free (18:49.12)
  • 6th - 100 Back (1:06.44)
  • 5th - 200 Back (2:21.47)
  • 10th - 200 Breast (2:50.18)
  • 10th - 50 Fly (30.45)
  • 10th - 200 Fly (2:34.82)
  • 6th - 100 IM (1:08.00)
  • 8th - 400 IM (5:12.33)

Zach Halawa (13-14 Boys)

  • 6th - 50 Free (23.29)

Tom Pacak (17-18 Boys)

  • 9th - 500 Free (4:47.48)
  • 2nd - 1000 Free (10:02.71)

Kingsley Bowen (17-18 Boys)

  • 2nd - 100 Back (49.50)
  • 5th - 200 Back (1:52.48)
  • 2nd - 100 Fly (49.65)
  • 5th - 200 IM (1:53.50)

Summer 2014 (LCM)

Margaret Perry (11-12 Girls)

  • 6th - 50 Free (29.91)
  • 1st - 50 Fly (31.51)

Phoebe Languis (13-14 Girls)

  • 4th - 400 Free (4:50.16)
  • 2nd - 800 Free (9:56.08)
  • 2nd - 1500 Free (18:42.16)
  • 8th - 200 Breast (3:00.22)
  • 8th - 400 IM (5:35.83)

Carter Faulkner (11-12 Boys)

  • 4th - 200 Free (2:20.92)
  • 5th - 400 Free (5:01.96)
  • 2nd - 1500 Free (19:21.45)
  • 8th - 200 Back (2:48.67)
  • 10th - 200 IM (2:45.48)

Zach Halawa (13-14 Boys)

  • 5th - 50 Free (26.77)
  • 8th - 100 Free (59.24)

Kingsley Bowen (15-16 Boys)

  • 1st - 50 Free (24.86)
  • 10th - 100 Free (56.74)

Kingsley Bowen (17-18 Boys)

  • 4th - 50 Free (25.04)
  • 5th - 100 Free (54.04)
  • 2nd - 100 Back (58.56)
  • 3rd - 200 Back (2:09.33)
  • 10th - 200 Breast (2:48.01)
  • 2nd - 100 Fly (57.57)
  • 10th - 200 Fly (2:44.43)
  • 6th - 200 IM (2:22.24)

Tom Pacak (17-18 Boys)

  • 8th - 400 Free (4:32.39)
  • 5th - 1500 Free (18:39.70)

Fall/Winter 2013-2014 (SCY)

Mallory Dondorfer (Girls 10 & Under)

  • 9th - 50 Free (29.64)
  • 8th - 100 Free (1:05.68)
  • 4th - 50 Back (33.13)
  • 10th - 100 Back (1:15.06)
  • 5th - 50 Breast (37.69)
  • 3rd - 100 Breast (1:21.83)
  • 6th - 50 Fly (32.31)
  • 5th - 100 Fly (1:15.53)
  • 8th - 100 IM (1:13.52)
  • 8th - 200 IM (2:41.40)

Phoebe Languis (Girls 11-12)

  • 4th - 200 Free (2:03.96)
  • 1st - 500 Free (5:21.85)
  • 1st - 1000 Free (10:57.08)
  • 1st - 1650 Free (18:15.07)
  • 7th - 200 Back (2:21.82)
  • 2nd - 200 Breast (2:35.71)
  • 10th - 200 Fly (2:35.00)
  • 5th - 200 IM (2:20.79)
  • 2nd - 400 IM (4:49.32)

Peyton Rudman (Girls 11-12)

  • 5th - 50 Fly (29.53)

Phoebe Languis (Girls 13-14)

  • 6th - 500 Free (5:21.39)
  • 2nd - 1650 Free (18:18.93)
  • 9th - 200 Breast (2:33.81)
  • 10th - 400 IM (4:53.79)

Kristin Boni (Girls 15-16)

  • 10th - 200 Breast (2:32.58)

Carter Faulkner (Boys 11-12)

  • 8th - 500 Free (5:36.46)

Hayden Palmer (Boys 11-12)

  • 9th - 500 Free (5:37.77)

Zach Halawa (Boys 13-14)

  • 7th - 500 Free (23.52)
  • 7th - 100 Free (51.30)

Kingsley Bowen (Boys 15-16)

  • 5th - 100 Back (53.09)
  • 7th - 200 Back (1:59.01)
  • 6th - 100 Fly (52.58)

Kingsley Bowen (Boys 17-18)

  • 8th - 200 Back (1:56.76)

Tom Pacak (Boys 17-18)

  • 3rd - 1000 Free (10:52.87)

Summer 2013 (LCM)

Phoebe Languis (11-12 Girls)

  • 5th - 200 Free (2:25.18)
  • 3rd - 400 Fly (4:57.62)
  • 1st - 800 Free (10:07.43)
  • 1st - 1500 Free (19:07.54)
  • 6th - 200 Back (2:49.30)
  • 8th - 100 Breast (1:28.66)
  • 2nd - 200 Breast (3:06.22)
  • 9th - 200 Fly (3:09.50)
  • 8th - 200 IM (2:46.36)
  • 4th - 400 IM (5:52.25)

Rebecca Udovich (11-12 Girls)

  • 9th - 50 Back (36.20)

Katarina Valentic (11-12 Girls)

  • 9th - 200 Back (2:52.13)
  • 7th - 100 Breast (1:28.24)
  • 3rd - 200 Breast (3:07.54)
  • 10th - 200 IM (2:47.64)

Peyton Rudman (11-12 Girls)

  • 4th - 50 Fly (32.81)

Katarina Valentic (13-14 Girls)

  • 8th - 200 Breast (3:02.51)

Kingsley Bowen (15-16 Boys)

  • 2nd - 50 Free (24.80)
  • 7th - 100 Free (55.67)
  • 2nd - 100 Back (1:00.02)
  • 8th - 100 Breast (1:12.65)
  • 10th - 200 Breast (2:53.92)
  • 5th - 100 Fly (1:00.46)
  • 7th - 200 IM (2:18.90)

Tom Pacak (15-16 Boys)

  • 9th - 400 Free (4:29.90)
  • 6th - 1500 Free (18:29.81)

Jack Nee (15-16 Boys)

  • 1st - 50 Free (23.49)
  • 4th - 100 Free (53.84)

Fall/Winter 2012-2013 (SCY)

Maggie Perry (10 & Under Girls)

  • 9th - 50 Free (29.32)

Erin Xu (11-12 Girls)

  • 9th - 200 Free (2:06.65)
  • 6th - 500 Free (5:39.27)
  • 10th - 1650 Free (20:26.99)
  • 9th - 100 Back (1:06.75)
  • 9th - 200 Back (2:25.16)
  • 9th - 400 IM (5:08.98)

Phoebe Languis (11-12 Girls)

  • 1st - 1000 Free (11:29.85)
  • 3rd - 1650 Free (19:10.83)
  • 2nd - 200 Breast (2:40.32)

Katarina Valentic (11-12 Girls)

  • 8th - 100 Back (1:06.21)
  • 6th - 50 Breast (34.43)
  • 4th - 100 Breast (1:14.14)
  • 5th - 50 Fly (28.94)
  • 9th - 100 Fly (1:05.93)
  • 5th - 100 IM (1:05.54)
  • 6th - 200 IM (2:23.86)

Carter Faulkner (10 & Under Boys)

  • 1st - 50 Free (25.59)
  • 2nd - 100 Free (1:02.36)
  • 4th - 200 Free (2:16.42)
  • 4th - 50 Back (34.33)
  • 7th - 100 Back (1:13.12)
  • 4th - 100 IM (1:12.42)
  • 5th - 200 IM (2:35.76)

Zach Halawa (11-12 Boys)

  • 5th - 50 Free (25.37)
  • 3rd - 100 free (55.43)
  • 7th - 50 Fly (28.68)
  • 3rd - 100 Fly (1:01.72)
  • 5th - 100 IM (1:05.93)

Kingsley Bowen (15-16 Boys)

  • 8th - 50 Free (22.23)
  • 9th - 100 Free (48.69)
  • 10th - 100 Breast (1:02.33)
  • 8th - 100 Fly (52.92)

Jack Nee (17-18 Boys)

  • 1st - 50 Free (20.71)
  • 3rd - 100 Free (46.06)
 
Sponsors