Background-image
Results-2011 GIRLS

2011-12 Results Girls Swim & Dive Team

Click here to return to current season

Day/Date

Meet

Score

Results
(Win/Loss/Place)

Sat. 8/27

Eau Claire Invite
Eau Claire, WI

Minnetonka HS 290
Eau Claire Memorial 280
Madison Memorial 270
Madison West HS 264
Hudson 214
Wisconsin Rapids HS 162
Stevens Point Area HS 150
Robbinsdale Armstrong HS 136
Hopkins HS 136
Chippewa Falls HS 118
Menomonie HS 88
Eau Claire North HS 70
Mpls. South/Washburn HS 52

Swim-2nd
Dive -4th
Combined-1st
RESULTS

Thurs. 9/8

Edina Dual Meet
Art Downey Aquatics Ctr, Edina
MEET START: 5 PM

V 91.45-94.5
JV 88 - 94

2nd
RESULTS

Sat. 9/10

Minnetonka Invitational
Minnetonka Aquatics Ctr

Wayzata 598
MTKA 459.5
EP 437
Maple Grove 319
Prior Lake 255.5
Cretin-Durham Hall 135
Hopkins 73
Grand Rapids 48

2nd
RESULTS

Thurs. 9/15

Wayzata Dual Meet
Plymouth Lifetime Fitness
MEET START: 5 PM

V 93-93
JV 76-105

Tied
RESULTS

Sat. 9/17

Blaine Invite
Blaine

Cancelled

 

Wed. 9/21

Eden Prairie Dual Meet
Minnetonka Aquatics Ctr
MEET START: 5 PM

V 92-94
JV 104-81

2nd
RESULTS

Sat. 9/24

Maple Grove Invite
Maple Grove

VARSITY
Wayzata 355.5
MTKA 345.0
Maple Grove 196.
Robbisondale Armstrong 164
Cretin-Durham Hall 102
Wausau East 87
Big Lake 82
Hill Murray 63

JV
Wayzata 569
MTKA 343
Cretin-Durham Hall 178
Maple Grove 176

Big Lake 87
Robbisondale Armstrong 19 1919 1911919 87
8

2nd
RESULTS-Varsity

RESULTS-JV

Tues. 9/27

Hopkins Dual Meet
Minnetonka Aquatics Ctr

V 97-81
JV 102-70

1st
RESULTS

Sat. 10/1

Marauder Invite

Minnetonka 806
Rosemount 522.5
St Louis Park 356.5 Moorhead 219
Anoka 125
Albany 104
Minneapolis Southwest/Henry 96
Metro United 44
Watertown-Mayer/Delano 32
Fridley 20

1st
RESULTS
Sat. 10/15

True Team Sections

Edina 1376
Minnetonka High School 1341
Chanhassen 934
Shakopee High School 727
Hopkins 723
Minneapolis Southwest/Henry 498
Minneapolis South/Washburn 447

2nd
RESULTS
Wed. 10/19

True Team State

Section 1—Rochester John Marshall
Section 2—Prior Lake
Section 3—Rosemount
Centennial
Section 4—Stillwater
Section 5—Wayzata
Mounds View
Section 6—Edina
Minnetonka
Section 7—Forest Lake
Section 8—Maple Grove

Stillwater 2254.5
Edina 2167.5

Wayzata 2064
Minnetonka 1857

Maple Grove 1456.5
Prior Lake 1353.5

Centennial 1310
Mounds View 1231.5

Rosemount 1201
Eastview 1132

Rochester John Marshall 1057.5
Forest Lake 528

4th
RESULTS

Thurs. 10/27

JV DIVING Conference

 

 

Sat. 10/29

Hopkins DIVING Invite

 

 

Tues. 11/1

JV Conference
Art Downey Aquatics Ctr, Edina

Note: This meet is not scored

RESULTS

Thur-Sat. 11/10-12

Varsity Sections
Art Downey Aquatics Ctr, Edina

1. Edina 523
2. Minnetonka 457
3. Eden Prairie 400
4. Chanhassen 245.5
5. Hopkins 184
6. Shakopee 110
7. Minneapolis Southwest 97
8. Minneapolis South 85.5

PRELIM RESULTS

FINAL RESULTS

Thur-Sat. 11/17-19

State
U of M Natatorium

1. Edina 316
2. Minnetonka 188

3. Stillwater 171
4. Eden Prairie 165

5. Rochester John Marshall 141
6. Rochester Mayo 140

7. Wayzata 139
8. Robbinsdale Armstrong 113

9. Prior Lake 105
10. Chanhassen 97

11. Maple Grove 84
12. Lakeville North 75

13. Farmington 72
14. Hastings 63

15. Woodbury 47
16. Burnsville 45

17. Buffalo 42
18. Lakeville South 41

19. Forest Lake 39
20. Hopkins 32

21. Elk River 30
22. St. Michael/Albertville 29

22. Rosemount 29
24. Centennial 28

25. Apple Valley 18
26. East Ridge 17

27. Cretin-Derham Hall 15
28. Winona 14

29. Eagan 9
30. Shakopee 8

31. Henry Sibley 4
31. Brainerd 4

33. Metro United 2
34. Osseo 1

Preliminary Swimming Results

Preliminary Diving Results

Second at State
Final Results