Licensed to MCSL - A - 2               Hy-Tek's Meet Manager 6/20/2007 10:51 PM
                               Week 1B - 6/20/07                               
                  Hallowell Hurricanes vs. Damascus Dolphins                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sennewald, Ryan           10 Damascus             1:31.55    1:30.78    6  
  2 Stansell, Michael         11 Damascus             1:37.28    1:36.89    4  
  3 Tymoch, Cazmier           10 Damascus             1:43.33    1:39.30    3  
  4 Femiano, Andrew           10 Damascus             1:44.00    1:43.04    2  
  5 Bardach, Peter            12 Hallowell            1:46.38    1:43.57    1  
  6 Carswell, Christian       11 Hallowell            1:42.40    1:49.97  
  7 Eisig, Zack               12 Damascus             1:58.12    1:54.38  
  8 Karmazyn, Levko           10 Hallowell            2:08.19    1:55.03  
  9 Schwarzenberg, Joni       10 Damascus             2:09.25    1:56.20  
 -- Munson, Alex               9 Hallowell            1:48.96         DQ  
 -- Brown, Elliot              9 Damascus                  NT         DQ  
 
Event 2  Girls 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Cookie             11 Hallowell            1:26.47    1:26.08    6  
  2 Flamand, Kelly            11 Hallowell            1:30.60    1:26.92    4  
  3 Lertora, Nicole           11 Hallowell            1:33.82    1:33.63    3  
  4 Zimmerman, Kate           10 Damascus             1:33.81    1:33.89    2  
  5 Kolker, Sydney            11 Hallowell            1:42.24    1:36.76    1  
  6 Stokes, Rebecca           11 Hallowell            1:45.62    1:40.63  
  7 Hockman, Amy              11 Hallowell            1:51.15    1:43.35  
  8 Barry, Elizabeth          12 Damascus                  NT    1:49.84  
  9 Miller, Kristen           11 Damascus             1:59.70    1:50.51  
 10 Lock, Bobbie              12 Damascus             1:59.29    1:52.21  
 11 Cuneo, Morgan             11 Damascus             1:59.23    1:55.36  
 12 Baubé, Sammi              12 Damascus             2:03.32    1:58.59  
 -- Heishman, Kelly            8 Damascus                  NT         NS  
 
Event 3  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Damascus  'A'                                          NT    2:26.66    8  
     1) Whalen, Spencer 15              2) Heishman, Tyler 15             
     3) Wodoslawsky, Nicholas 15        4) Pfister, Greg 16               
  2 Damascus  'B'                                          NT    2:44.43    4  
     1) Tymoch, Cazmier 10              2) Bausch, Ryan 13                
     3) Miller, Colin 16                4) Miller, Brandyn 15             
 -- Hallowell  'A'                                    1:57.39         DQ  
     1) Nicklow, Thomas 12              2) Abrams, Matthew 13             
     3) Munson, Nicholas 13             4) Wight, Ray 13                  
 -- Damascus  'C'                                          NT         NS  
 -- Hallowell  'C'                                         NT         NS  
 -- Hallowell  'B'                                         NT         NS  
 
Event 4  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallowell  'A'                                    2:16.47    2:43.87    8  
     1) Kern, Caroline 16               2) Berry, Nicole 17               
     3) Pozzatti, Anna 17               4) Hockman, Amy 11                
  2 Damascus  'A'                                          NT    2:49.47    4  
     1) Paciotti, Melissa 15            2) Davis, Kathleen 16             
     3) Temme, Hannah 16                4) Davis, Ellen 16                
  3 Hallowell  'B'                                         NT    2:50.81    2  
     1) Giganti, Brittany 14            2) Breen, Amanda 14               
     3) Connolly, Erin 14               4) Stokes, Hannah 13              
  4 Damascus  'B'                                          NT    3:13.55  
     1) Westervelt, Heidi 16            2) Purvis, Dena 13                
     3) Palazzo, Steffany 15            4) Heishman, Emily 13             
 -- Hallowell  'C'                                         NT         NS  
 -- Damascus  'C'                                          NT         NS  
 
Event 5  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarzenberg, Daniel      8 Damascus               33.25      27.23    6  
  2 Mantua, Nick               7 Damascus               32.96      27.81    4  
  3 Stansell, Will             6 Damascus               28.17      28.79    3  
  4 Hersey, Brian              8 Hallowell                 NT      28.83    2  
  5 Martin, Matthew            7 Damascus               26.35      29.01    1  
  6 Lui, Joseph                8 Hallowell                 NT      31.15  
  7 Seward, Nicholas           7 Hallowell              30.67      31.47  
  8 Munson, Drew               6 Hallowell              35.60      33.17  
  9 Neufeld, Evan              7 Hallowell              34.92      34.16  
 10 Huff, Nicholas             8 Hallowell              43.32      34.18  
 11 Callis, Zack               7 Damascus               34.84      35.24  
 12 Nicklow, Steven            6 Hallowell                 NT      36.66  
 13 Kraemer, Dylan             6 Hallowell              42.77      36.70  
 14 Nelson, Max                7 Hallowell                 NT      36.82  
 15 Hembrough, Jack            6 Damascus               59.98      37.38  
 15 Pringle, Cal               7 Damascus               43.39      37.38  
 17 McFarland, Robby           7 Damascus                  NT      38.12  
 18 Blair, Ethan               7 Hallowell              44.34      40.53  
 19 Ellestad, Samuel           7 Damascus               39.26      40.68  
 20 Purkey, Paul               6 Damascus               46.32      41.95  
 21 Doyle, Brian               7 Damascus               51.55      42.87  
 22 Diarbi, Shant              6 Hallowell              53.74      47.40  
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heishman, Kelly            8 Damascus               22.08      22.03    6  
  2 Byrnes, Jamie              7 Damascus               28.84      23.80    4  
  3 Seidel, Aubrey             7 Damascus               27.49      25.92    3  
  4 Hembrough, Cecelia         7 Damascus               32.21      26.44    2  
  5 Schreiner, Mary            8 Damascus               28.61      28.41    1  
  6 Armstrong, Lindsey         8 Damascus               33.56      29.06  
  7 Noland, Jackie             8 Hallowell              31.23      29.77  
  8 Andersen, Sarah-Jane       8 Damascus               28.56      30.28  
  9 Dileo, Stephanie           6 Damascus               35.16      30.49  
 10 Wilkerson, Rachel          8 Damascus               28.80      30.55  
 11 Nardi, Kimberly            7 Damascus               33.73      30.66  
 12 Baker, Lauren              8 Hallowell              29.44      31.52  
 13 Shorb, Emily               6 Hallowell              39.00      32.63  
 14 Schmier, Jaime             8 Hallowell              37.21      33.29  
 15 Sennewald, Katie           6 Damascus               33.69      33.59  
 16 Femiano, Rachel            8 Damascus               29.84      34.67  
 17 Exler, Talya               7 Hallowell                 NT      38.82  
 18 Nguyen, Britney            6 Hallowell              42.01      47.46  
 19 Lemberger, Hailey          7 Hallowell              48.34      49.65  
 
Event 7  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tymoch, Cazmier           10 Damascus               40.68      39.63    6  
  2 Bausch, Andy              10 Damascus               44.66      43.95    4  
  3 Scott, Timothy            10 Damascus             1:00.64      51.21    3  
  4 Lambros, Braedon           9 Damascus               56.76      53.82    2  
  5 Westervelt, Erik           9 Damascus               52.32      55.25    1  
  6 Reilly, Blake             10 Damascus               55.49      55.53  
  7 Lock, Oliver               9 Damascus             1:05.97      58.12  
  8 Bernstein, Tyler           9 Hallowell                 NT    1:00.21  
  9 Morris, Tim                9 Hallowell            1:01.08    1:00.86  
 10 Doyle, Darren              9 Damascus             1:05.23    1:04.26  
 11 Rettig, Zackary           10 Damascus             1:15.90    1:04.63  
 12 Kraemer, Max               9 Hallowell            1:12.16    1:09.33  
 13 Charles, Geremiah         10 Hallowell            1:11.87    1:09.91  
 14 Packard, Keith             9 Damascus             1:16.23    1:11.58  
 15 Niverth, Tony              9 Hallowell            1:23.59    1:12.01  
 16 Eisig, Daniel              9 Damascus             1:17.63    1:15.89  
 
Event 8  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faccone, Alexis           10 Damascus               45.47      44.46    6  
  2 McLaughlin, Ashley         9 Hallowell              51.10      46.45    4  
  3 Mark, Emily               10 Damascus               47.50      47.41    3  
  4 Rager, Stephanie           9 Hallowell              50.01      48.73    2  
  5 Intoccia, Laura            9 Hallowell              52.40      48.90    1  
  6 McLaren, Marissa          10 Hallowell              51.41      49.07  
  7 Pokorny, Claire           10 Hallowell              49.34      50.07  
  8 McLaughlin, Janelle        9 Hallowell              53.77      50.64  
  9 Scott, Bridget             9 Hallowell              55.03      50.67  
 10 Cloyd, Alicia             10 Damascus               59.23      51.78  
 11 Callis, Meghan            10 Damascus               50.23      51.81  
 12 Shepherd, Tara            10 Hallowell              59.10      53.33  
 13 Nardi, Jennifer           10 Damascus               53.78      53.53  
 14 Stuart, Ashley             9 Hallowell              53.23      54.89  
 15 McLean, Jordan            10 Hallowell              54.09      55.49  
 16 Curley, Gillian            9 Damascus               59.04      57.08  
 17 Levy, Danielle             9 Hallowell            1:03.68      57.45  
 18 Pringle, Tori              9 Damascus                  NT      57.74  
 19 McFarland, Ellie           9 Damascus             1:08.80    1:06.58  
 20 Cole, Addison              9 Hallowell            1:06.27    1:07.70  
 21 Purkey, Tori              10 Damascus                  NT    1:10.09  
 22 Jacob, Sara                9 Hallowell            1:15.53    1:12.79  
 23 Bowe, Madison              9 Damascus                  NT    1:16.45  
 
Event 9  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wight, Ray                13 Hallowell              37.26      37.51    6  
  2 Munson, Nicholas          13 Hallowell              36.90      37.96    4  
  3 Bausch, Ryan              13 Damascus               42.56      40.64    3  
  4 Abrams, Matthew           13 Hallowell              40.31      40.83    2  
 
Event 10  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westervelt, Amanda        14 Damascus               36.99      36.18    6  
  2 McCue, Caroline           13 Hallowell              39.18      38.56    4  
  3 Stokes, Hannah            13 Hallowell              37.87      38.60    3  
  4 Giganti, Brittany         14 Hallowell              38.64      39.06    2  
  5 Purvis, Dena              13 Damascus               40.57      39.09    1  
  6 McLaren, Jessica          14 Hallowell              38.97      39.30  
  7 McCue, Aly                14 Hallowell              39.81      39.36  
  8 Breen, Amanda             14 Hallowell              40.37      40.59  
  9 Connolly, Erin            14 Hallowell              41.11      42.48  
 10 Heishman, Emily           13 Damascus               54.16      55.44  
 
Event 11  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicklow, Christian        11 Hallowell                 NT      41.70    6  
  2 Eisig, Zack               12 Damascus               46.12      43.43    4  
  3 Berry, Ryan               12 Hallowell              44.78      44.04    3  
  4 Packard, Bradley          11 Damascus               46.94      44.52    2  
  5 Neufeld, Jeremy           11 Hallowell              45.57      46.05    1  
  6 Yaniga, Shawn             11 Damascus               49.13      46.86  
  7 Doody, Ian                11 Damascus               51.96      50.56  
  8 Brown, Tony               11 Damascus               57.82      52.93  
  9 Westervelt, Nicholas      11 Damascus               52.39      53.20  
 
Event 12  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolker, Sydney            11 Hallowell              39.40      37.54    6  
  2 Lertora, Nicole           11 Hallowell              37.98      38.49    4  
  3 Young, Melody             12 Hallowell              41.91      39.15    3  
  4 Intoccia, Lisa            11 Hallowell              39.90      40.06    2  
  5 Scott, Keeley             11 Hallowell              44.25      40.50    1  
  6 Stokes, Rebecca           11 Hallowell              44.20      40.89  
  7 Hockman, Amy              11 Hallowell              42.32      41.06  
  8 Thompson, Charlie-Anne    11 Damascus               44.24      42.46  
  9 Barry, Elizabeth          12 Damascus               43.05      43.03  
 10 Thoms, Rebecca            11 Damascus               45.16      43.39  
 11 Gatons, Leigh             11 Damascus               46.88      43.46  
 12 Schreiner, Carly          11 Damascus               42.32      43.96  
 13 Cuneo, Morgan             11 Damascus               45.83      46.12  
 14 Baubé, Becca              12 Damascus               44.83      46.52  
 15 Morris, Colleen           11 Hallowell              46.00      47.19  
 16 Blanchard, Anna           11 Damascus               46.34      48.73  
 17 Karmazyn, Melania         12 Hallowell              56.46      50.36  
 18 Brown, Claudia            12 Damascus               51.83      50.39  
 19 Huff, Arianna             11 Hallowell              48.83      50.84  
 20 Lemberger, Allie          11 Hallowell              52.41      51.39  
 21 Munyer, Kristen           12 Damascus               47.90      51.71  
 22 Exler, Sydney             11 Hallowell                 NT      53.90  
 23 Doody, Julia              11 Damascus               51.46      53.99  
 -- Athey, Amanda             11 Hallowell              42.61         NS  
 
Event 13  Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suthard, Frank            15 Hallowell            1:03.53    1:02.34    6  
  2 Flamand, Michael          15 Hallowell            1:05.56    1:05.66    4  
  3 Whalen, Spencer           15 Damascus                  NT    1:05.79    3  
  4 Wodoslawsky, Nicholas     15 Damascus             1:10.40    1:11.09    2  
  5 Miller, Brandyn           15 Damascus                  NT    1:14.10    1  
  6 Heishman, Tyler           15 Damascus             1:16.53    1:16.17  
  7 Miller, Colin             16 Damascus             1:12.82    1:17.27  
 
Event 14  Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palazzo, Steffany         15 Damascus                  NT    1:13.66    6  
  2 Temme, Hannah             16 Damascus             1:11.18    1:14.63    4  
  3 Pozzatti, Anna            17 Hallowell                 NT    1:17.92    3  
  4 Hockman, Allison          15 Hallowell            1:20.32    1:19.58    2  
  5 Davis, Kathleen           16 Damascus             1:20.20    1:19.71    1  
  6 Kern, Caroline            16 Hallowell            1:23.48    1:20.92  
  7 Paciotti, Melissa         15 Damascus             1:22.02    1:22.24  
  8 Berry, Nicole             17 Hallowell            1:22.80    1:25.09  
  9 Davis, Ellen              16 Damascus             1:26.39    1:30.21  
 10 Westervelt, Heidi         16 Damascus             1:30.36    1:35.38  
 -- Byrne, Deirdre            15 Hallowell                 NT         NS  
 
Event 15  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Nicholas          13 Hallowell            1:35.01    1:39.64    6  
  2 Abrams, Matthew           13 Hallowell            1:45.98    1:50.12    4  
 
Event 16  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giganti, Brittany         14 Hallowell                 NT    1:41.05    6  
  2 McCue, Caroline           13 Hallowell            1:46.37    1:41.20    4  
  3 Connolly, Erin            14 Hallowell            1:50.31    1:45.22    3  
  4 Stokes, Hannah            13 Hallowell            1:39.92    1:45.70    2  
  5 McCue, Aly                14 Hallowell            1:49.43    1:51.94    1  
 -- Westervelt, Amanda        14 Damascus             1:40.25         DQ  
 
Event 17  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Ty              8 Damascus               35.00      29.13    6  
  2 Stansell, Will             6 Damascus               38.10      35.61    4  
  3 Seward, Nicholas           7 Hallowell              45.06      37.02    3  
  4 Hersey, Brian              8 Hallowell                 NT      38.35    2  
  5 Lui, Joseph                8 Hallowell                 NT      38.53    1  
  6 Tavarez, Anthony           8 Hallowell              44.46      39.07  
  7 Neufeld, Evan              7 Hallowell              45.91      39.12  
  8 Mantua, Nick               7 Damascus               55.32      41.13  
  9 Bonvillain, Timothy        8 Damascus               37.13      41.36  
 10 Nicklow, Steven            6 Hallowell                 NT      45.41  
 11 Blair, Ethan               7 Hallowell              56.65      45.76  
 12 Nelson, Max                7 Hallowell                 NT      47.03  
 13 Callis, Zack               7 Damascus               49.99      49.04  
 14 McFarland, Robby           7 Damascus               39.84      49.32  
 15 Kraemer, Dylan             6 Hallowell            1:24.29      52.15  
 16 Purkey, Paul               6 Damascus                  NT      52.73  
 17 Doyle, Brian               7 Damascus               59.98    1:00.38  
 -- Schwarzenberg, Daniel      8 Damascus               44.29         DQ  
 
Event 18  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boege, Ella                8 Damascus               30.98      28.64    6  
  2 Heishman, Kelly            8 Damascus               31.07      29.43    4  
  3 Schreiner, Mary            8 Damascus               31.96      30.02    3  
  4 Miller, Claire             7 Damascus               32.31      31.97    2  
  5 Byrnes, Jamie              7 Damascus               33.27      33.30    1  
  6 Wilkerson, Rachel          8 Damascus               39.75      34.13  
  7 Carswell, Maddie           7 Hallowell              40.42      36.11  
  8 Baker, Lauren              8 Hallowell              37.63      37.66  
  9 Nardi, Kimberly            7 Damascus               33.32      39.63  
 10 Noland, Jackie             8 Hallowell              44.55      41.15  
 11 Andersen, Sarah-Jane       8 Damascus               38.00      41.32  
 12 Shorb, Emily               6 Hallowell              51.23      41.46  
 13 Tavarez, Samantha          8 Hallowell              44.19      41.92  
 14 Dileo, Stephanie           6 Damascus               41.13      45.88  
 15 Armstrong, Lindsey         8 Damascus               36.81      46.59  
 16 Sennewald, Katie           6 Damascus               44.71      46.60  
 17 Nguyen, Britney            6 Hallowell              49.97      46.76  
 18 Seidel, Aubrey             7 Damascus               39.81      47.86  
 19 Lemberger, Hailey          7 Hallowell              58.83      50.10  
 20 Ronan, Kinsey              7 Hallowell            1:03.15      53.03  
 
Event 19  Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicklow, Michael           9 Hallowell              29.16      26.57    6  
  2 Westervelt, Erik           9 Damascus               35.16      26.87    4  
  3 Lambros, Braedon           9 Damascus               31.92      29.00    3  
  4 Lock, Oliver               9 Damascus               30.63      29.22    2  
  5 Uchman, Alexander          9 Hallowell              31.53      30.47    1  
  6 Doyle, Darren              9 Damascus               33.10      32.37  
  7 Bernstein, Tyler           9 Hallowell                 NT      33.03  
  8 Packard, Keith             9 Damascus               35.00      33.78  
  9 Eisig, Daniel              9 Damascus               36.75      34.80  
 10 Kraemer, Max               9 Hallowell              36.75      38.15  
 11 Rettig, Zackary           10 Damascus               40.99      39.87  
 12 Niverth, Tony              9 Hallowell              49.36      42.24  
 -- Scott, Timothy            10 Damascus               32.77         NS  
 
Event 20  Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaren, Marissa          10 Hallowell              27.92      24.68    6  
  2 Stuart, Ashley             9 Hallowell              28.20      26.72    4  
  3 McLaughlin, Ashley         9 Hallowell              26.27      27.65    3  
  4 Mark, Emily               10 Damascus               27.89      28.00    1.5
  4 McLaughlin, Janelle        9 Hallowell              28.22      28.00    1.5
  6 Paris, Courtney           10 Damascus                  NT      28.03  
  7 McLean, Jordan            10 Hallowell              30.52      28.95  
  8 Curley, Gillian            9 Damascus               33.16      29.46  
  9 Intoccia, Laura            9 Hallowell              27.77      29.57  
 10 Shepherd, Tara            10 Hallowell              29.78      29.84  
 11 Pokorny, Claire           10 Hallowell              28.31      30.10  
 12 Levy, Danielle             9 Hallowell              37.98      30.62  
 13 Faccone, Alexis           10 Damascus               32.67      31.99  
 14 Cole, Addison              9 Hallowell              36.89      32.50  
 15 Pringle, Tori              9 Damascus               33.43      34.39  
 16 Purkey, Tori              10 Damascus                  NT      34.84  
 17 Bowe, Madison              9 Damascus               41.07      35.13  
 18 McFarland, Ellie           9 Damascus               40.20      36.10  
 19 Jacob, Sara                9 Hallowell              46.29      36.51  
 20 Cloyd, Alicia             10 Damascus               34.93      36.75  
 21 Nelson, Victoria           9 Hallowell              52.19      38.18  
 
Event 21  Boys 15-18 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flamand, Michael          15 Hallowell            1:18.14    1:15.83    6  
  2 Whalen, Spencer           15 Damascus                  NT    1:23.89    4  
 
Event 22  Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Temme, Hannah             16 Damascus             1:27.47    1:27.97    6  
  2 Davis, Kathleen           16 Damascus             1:35.90    1:35.27    4  
  3 Paciotti, Melissa         15 Damascus                  NT    1:40.56    3  
  4 Davis, Ellen              16 Damascus             1:45.47    1:51.73    2  
 -- Byrne, Deirdre            15 Hallowell                 NT         NS  
 
Event 23  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowan, Brendan            12 Damascus               52.00      52.00    6  
  2 Nicklow, Christian        11 Hallowell                 NT      52.13    4  
  3 Eisig, Zack               12 Damascus               54.48      55.67    3  
  4 Packard, Bradley          11 Damascus               59.23      56.79    2  
  5 Berry, Ryan               12 Hallowell              56.38      57.82    1  
  6 Yaniga, Shawn             11 Damascus                  NT      59.59  
  7 Doody, Ian                11 Damascus             1:15.23    1:09.63  
  8 Westervelt, Nicholas      11 Damascus             1:20.95    1:15.13  
 
Event 24  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flamand, Kelly            11 Hallowell              43.38      42.00    6  
  2 Lertora, Nicole           11 Hallowell              43.46      43.26    4  
  3 Young, Melody             12 Hallowell              50.94      43.77    3  
  4 Scott, Keeley             11 Hallowell              52.97      48.61    2  
  5 Intoccia, Lisa            11 Hallowell              50.27      50.28    1  
  6 Baubé, Sammi              12 Damascus               49.70      51.35  
  7 Miller, Kristen           11 Damascus               53.16      53.26  
  8 Baubé, Becca              12 Damascus               52.83      53.27  
  9 Schreiner, Carly          11 Damascus               55.06      55.69  
 10 Huff, Arianna             11 Hallowell              57.79      56.50  
 11 Lemberger, Allie          11 Hallowell            1:02.69      57.84  
 12 Brown, Claudia            12 Damascus             1:00.86    1:01.38  
 13 Doody, Julia              11 Damascus             1:07.41    1:03.60  
 14 Munyer, Kristen           12 Damascus             1:03.56    1:06.34  
 15 Exler, Sydney             11 Hallowell                 NT    1:16.36  
 -- Thoms, Rebecca            11 Damascus               56.61         DQ  
 -- Thompson, Charlie-Anne    11 Damascus               51.67         DQ  
 
Event 25  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bausch, Ryan              13 Damascus               56.90      49.49    6  
  2 Wight, Ray                13 Hallowell              50.01      49.56    4  
  3 Abrams, Matthew           13 Hallowell              51.90      51.33    3  
 
Event 26  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaren, Jessica          14 Hallowell              51.71      47.63    6  
  2 Westervelt, Amanda        14 Damascus               49.65      47.88    4  
  3 Connolly, Erin            14 Hallowell              49.53      48.46    3  
  4 Purvis, Dena              13 Damascus               51.63      50.07    2  
 -- Heishman, Emily           13 Damascus             1:09.41         NS  
 
Event 27  Boys 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suthard, Frank            15 Hallowell            1:14.44    1:11.79    6  
  2 Pfister, Greg             16 Damascus             1:13.42    1:15.03    4  
  3 Flamand, Michael          15 Hallowell            1:17.53    1:15.35    3  
  4 Whalen, Spencer           15 Damascus             1:17.73    1:18.16    2  
  5 Wodoslawsky, Nicholas     15 Damascus             1:26.81    1:25.92    1  
  6 Heishman, Tyler           15 Damascus             1:25.84    1:27.49  
  7 Miller, Colin             16 Damascus             1:30.42    1:29.64  
  8 Miller, Brandyn           15 Damascus             1:36.68    1:30.95  
 
Event 28  Girls 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Temme, Hannah             16 Damascus             1:24.44    1:24.87    6  
  2 Hockman, Allison          15 Hallowell            1:30.69    1:25.47    4  
  3 Berry, Nicole             17 Hallowell            1:31.98    1:31.35    3  
  4 Kern, Caroline            16 Hallowell            1:37.65    1:32.81    2  
  5 Pozzatti, Anna            17 Hallowell                 NT    1:34.30    1  
  6 Davis, Kathleen           16 Damascus             1:36.66    1:38.09  
  7 Davis, Ellen              16 Damascus             1:43.28    1:42.41  
  8 Westervelt, Heidi         16 Damascus             1:48.72    1:52.25  
 -- Byrne, Deirdre            15 Hallowell                 NT         NS  
 
Event 29  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pringle, Cal               7 Damascus                  NT      36.46    6  
  2 Munson, Drew               6 Hallowell                 NT      42.33    4  
  3 McFarland, Robby           7 Damascus                  NT      50.74    3  
 -- Neufeld, Evan              7 Hallowell              46.52         DQ  
 -- Hersey, Brian              8 Hallowell                 NT         DQ  
 -- McLean, Jack               8 Hallowell              39.45         DQ  
 -- Tavarez, Anthony           8 Hallowell              46.76         NS  
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uchman, Olivia             6 Hallowell              35.13      37.50    6  
  2 Heishman, Kelly            8 Damascus               41.06      38.61    4  
  3 Wilkerson, Rachel          8 Damascus               41.02      42.27    3  
  4 Schmier, Jaime             8 Hallowell              45.54      43.86    2  
  5 Seidel, Aubrey             7 Damascus                  NT      45.89    1  
 -- Quade, Savannah            8 Damascus               38.45     X40.14  
 -- Schreiner, Mary            8 Damascus                  NT         NS  
 -- Lemberger, Hailey          7 Hallowell                 NT         NS  
 
Event 31  Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tymoch, Cazmier           10 Damascus               23.78      23.31    6  
  2 Bausch, Andy              10 Damascus               25.59      25.70    4  
  3 Uchman, Alexander          9 Hallowell              29.80      29.95    3  
  4 Reilly, Blake             10 Damascus               30.82      31.23    2  
  5 Nicklow, Michael           9 Hallowell              35.84      32.02    1  
  6 Rettig, Zackary           10 Damascus               34.84      33.35  
  7 Morris, Tim                9 Hallowell              37.32      35.18  
  8 Doyle, Darren              9 Damascus               46.41      38.25  
 -- Kraemer, Max               9 Hallowell              38.11         DQ  
 -- Niverth, Tony              9 Hallowell              40.67         DQ  
 -- Lambros, Braedon           9 Damascus               39.64         DQ  
 -- Lock, Oliver               9 Damascus               38.41         DQ  
 -- Karmazyn, Levko           10 Hallowell                 NT         DQ  
 -- Charles, Geremiah         10 Hallowell              40.81         DQ  
 -- Westervelt, Erik           9 Damascus               33.30         NS  
 
Event 32  Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaren, Marissa          10 Hallowell              28.28      25.44    6  
  2 Scott, Bridget             9 Hallowell              27.95      26.01    4  
  3 Pringle, Tori              9 Damascus               28.47      28.70    3  
  4 Rager, Stephanie           9 Hallowell              29.81      28.80    2  
  5 Callis, Meghan            10 Damascus               28.26      28.83    1  
  6 Faccone, Alexis           10 Damascus                  NT      28.90  
  7 Mark, Emily               10 Damascus               31.29      29.11  
  8 Nardi, Jennifer           10 Damascus               36.65      30.16  
  9 Paris, Courtney           10 Damascus                  NT      30.33  
 10 McLean, Jordan            10 Hallowell              31.07      31.24  
 11 Shepherd, Tara            10 Hallowell              33.01      31.40  
 12 McFarland, Ellie           9 Damascus               32.21      31.80  
 13 McLaughlin, Janelle        9 Hallowell              35.35      31.87  
 14 McLaughlin, Ashley         9 Hallowell              38.77      34.86  
 15 Intoccia, Laura            9 Hallowell              40.27      37.92  
 16 Nelson, Victoria           9 Hallowell              48.46      43.08  
 -- Jacob, Sara                9 Hallowell              38.81         DQ  
 -- Stuart, Ashley             9 Hallowell              33.79         DQ  
 -- Pokorny, Claire           10 Hallowell              31.19         NS  
 
Event 33  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicklow, Thomas           12 Hallowell              54.12      47.89    6  
  2 Bardach, Peter            12 Hallowell              57.37      51.43    4  
  3 Nicklow, Christian        11 Hallowell                 NT      51.99    3  
  4 Berry, Ryan               12 Hallowell              56.31      54.54    2  
  5 Eisig, Zack               12 Damascus               55.33      54.55    1  
  6 Packard, Bradley          11 Damascus             1:03.73      59.67  
  7 Rowan, Brendan            12 Damascus             1:10.49    1:04.43  
  8 Doody, Ian                11 Damascus             1:07.25    1:09.06  
  9 Yaniga, Shawn             11 Damascus                  NT    1:09.88  
 10 Brown, Tony               11 Damascus             1:14.09    1:10.28  
 11 Westervelt, Nicholas      11 Damascus             1:17.96    1:13.51  
 -- Neufeld, Jeremy           11 Hallowell            1:06.07         DQ  
 
Event 34  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flamand, Kelly            11 Hallowell              47.77      47.28    6  
  2 Byrne, Cookie             11 Hallowell              47.10      47.43    4  
  3 Young, Melody             12 Hallowell              51.66      49.00    3  
  4 Munyer, Kristen           12 Damascus               54.28      50.60    2  
  5 Lertora, Nicole           11 Hallowell              52.25      51.07    1  
  6 Stokes, Rebecca           11 Hallowell              52.69      52.21  
  7 Intoccia, Lisa            11 Hallowell              55.62      52.75  
  8 Gatons, Leigh             11 Damascus                  NT      53.44  
  9 Kolker, Sydney            11 Hallowell              57.97      53.55  
 10 Scott, Keeley             11 Hallowell              56.87      54.86  
 11 Hockman, Amy              11 Hallowell              58.33      56.24  
 12 Cuneo, Morgan             11 Damascus             1:02.71      58.67  
 13 Barry, Elizabeth          12 Damascus               59.15      59.16  
 14 Schreiner, Carly          11 Damascus             1:01.89      59.69  
 14 Morris, Colleen           11 Hallowell            1:00.18      59.69  
 16 Blanchard, Anna           11 Damascus             1:00.33    1:00.89  
 17 Baubé, Sammi              12 Damascus             1:04.22    1:01.09  
 18 Karmazyn, Melania         12 Hallowell            1:05.82    1:03.93  
 19 Baubé, Becca              12 Damascus             1:05.98    1:05.58  
 20 Exler, Sydney             11 Hallowell                 NT    1:11.64  
 21 Brown, Claudia            12 Damascus             1:11.30    1:12.20  
 22 Thoms, Rebecca            11 Damascus             1:22.58    1:13.40  
 -- Lemberger, Allie          11 Hallowell            1:02.99         NS  
 -- Athey, Amanda             11 Hallowell              59.93         NS  
 
Event 35  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wight, Ray                13 Hallowell              47.61      50.43    6  
  2 Bausch, Ryan              13 Damascus               55.47      52.75    4  
 
Event 36  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Dena              13 Damascus               51.67      51.61    6  
  2 McLaren, Jessica          14 Hallowell              54.60      51.85    4  
  3 Giganti, Brittany         14 Hallowell                 NT      53.18    3  
  4 Stokes, Hannah            13 Hallowell              54.06      56.95    2  
  5 McCue, Aly                14 Hallowell              57.62      59.47    1  
  6 Heishman, Emily           13 Damascus             1:20.00    1:10.04  
 
Event 37  Boys 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flamand, Michael          15 Hallowell            1:24.98    1:25.03    6  
  2 Pfister, Greg             16 Damascus             1:29.35    1:26.50    4  
  3 Heishman, Tyler           15 Damascus             1:37.63    1:36.12    3  
  4 Miller, Colin             16 Damascus             1:35.66    1:40.38    2  
 
Event 38  Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palazzo, Steffany         15 Damascus                  NT    1:34.67    6  
  2 Temme, Hannah             16 Damascus             1:34.11    1:36.17    4  
  3 Berry, Nicole             17 Hallowell            1:39.41    1:37.95    3  
  4 Davis, Kathleen           16 Damascus             1:55.43    2:06.27    2  
 -- Davis, Ellen              16 Damascus             1:51.37         DQ  
 -- Westervelt, Heidi         16 Damascus             2:13.87         NS  
 
Event 39  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Drew               6 Hallowell              44.57      39.61    6  
 
Event 40  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Mary            8 Damascus               37.00      31.39    6  
  2 Femiano, Rachel            8 Damascus                  NT      40.70    4  
  3 Sennewald, Katie           6 Damascus                  NT      49.69    3  
 
Event 41  Boys 9-10 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tymoch, Cazmier           10 Damascus               19.61      19.72    6  
  2 Karmazyn, Levko           10 Hallowell                 NT      23.97    4  
  3 Schwarzenberg, Joni       10 Damascus               26.07      25.07    3  
  4 Bausch, Andy              10 Damascus               26.59      25.26    2  
  5 Brown, Elliot              9 Damascus               28.09      26.58    1  
  6 Reilly, Blake             10 Damascus               29.01      30.00  
  7 Morris, Tim                9 Hallowell              35.21      33.19  
 
Event 42  Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Bridget             9 Hallowell              24.76      22.61    6  
  2 Rager, Stephanie           9 Hallowell              27.53      26.10    4  
  3 Callis, Meghan            10 Damascus               27.25      27.19    3  
 
Event 43  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carswell, Christian       11 Hallowell              47.53      50.30    6  
  2 Neufeld, Jeremy           11 Hallowell            1:01.88    1:01.87    4  
 
Event 44  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Mary Claire       12 Hallowell              37.72      39.33    6  
  2 Byrne, Cookie             11 Hallowell              38.25      40.01    4  
  3 Kolker, Sydney            11 Hallowell              48.69      45.60    3  
  4 Stokes, Rebecca           11 Hallowell              53.57      47.09    2  
  5 Hockman, Amy              11 Hallowell              53.12      50.57    1  
  6 Miller, Kristen           11 Damascus               56.11      52.41  
  7 Lock, Bobbie              12 Damascus             1:05.00      54.30  
  8 Morris, Colleen           11 Hallowell              57.69      56.22  
  9 Karmazyn, Melania         12 Hallowell            1:06.08    1:01.87  
 10 Blanchard, Anna           11 Damascus             1:03.61    1:06.90  
 -- Thoms, Rebecca            11 Damascus             1:07.25         NS  
 -- Schreiner, Carly          11 Damascus                  NT         NS  
 
Event 46  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Caroline           13 Hallowell              46.53      46.00    6  
  2 Connolly, Erin            14 Hallowell              45.85      46.90    4  
  3 Westervelt, Amanda        14 Damascus               41.94      49.94    3  
  4 Stokes, Hannah            13 Hallowell              48.57      51.33    2  
  5 McCue, Aly                14 Hallowell              53.52      55.63    1  
 
Event 47  Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suthard, Frank            15 Hallowell              31.80      31.60    6  
  2 Whalen, Spencer           15 Damascus               33.73      33.81    4  
  3 Pfister, Greg             16 Damascus               33.51      33.96    3  
  4 Miller, Colin             16 Damascus               36.03      34.93    2  
  5 Miller, Brandyn           15 Damascus               41.78      37.95    1  
  6 Heishman, Tyler           15 Damascus               39.04      39.64  
 
Event 48  Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stansell, Katie           15 Damascus               36.05      35.83    6  
  2 Berry, Nicole             17 Hallowell              44.04      47.97    4  
 -- Byrne, Deirdre            15 Hallowell                 NT         NS  
 
Event 49  Boys 14 & Under 175 SC Meter Freestyle Graduated Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallowell  'A'                                    2:01.69    2:32.56    8  
     1) Karmazyn, Levko 10              2) Carswell, Christian 11         
     3) Wight, Ray 13                   4) Hersey, Brian 8                
  2 Hallowell  'B'                                         NT    2:43.69    4  
     1) Uchman, Alexander 9             2) Bardach, Peter 12              
     3) Munson, Nicholas 13             4) Lui, Joseph 8                  
  3 Damascus  'A'                                          NT    2:43.71    2  
     1) Bausch, Andy 10                 2) Eisig, Zack 12                 
     3) Bausch, Ryan 13                 4) Schwarzenberg, Daniel 8        
  4 Hallowell  'C'                                         NT    2:47.57  
     1) Nicklow, Michael 9              2) Nicklow, Christian 11          
     3) Abrams, Matthew 13              4) McLean, Jack 8                 
 -- Damascus  'B'                                          NT         NS  
 -- Damascus  'C'                                          NT         NS  
 
Event 50  Girls 14 & Under 175 SC Meter Freestyle Graduated Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallowell  'B'                                         NT    2:30.55    8  
     1) Rager, Stephanie 9              2) Flamand, Kelly 11              
     3) McLaren, Jessica 14             4) Kolker, Carley 8               
  2 Damascus  'A'                                          NT    2:31.78    4  
     1) Faccone, Alexis 10              2) Thompson, Charlie-Anne 11      
     3) Westervelt, Amanda 14           4) Heishman, Kelly 8              
  3 Hallowell  'A'                                    2:00.57    2:32.24    2  
     1) McLaughlin, Ashley 9            2) Murray, Mary Claire 12         
     3) McCue, Caroline 13              4) Uchman, Olivia 6               
  4 Damascus  'B'                                          NT    2:35.35  
     1) Mark, Emily 10                  2) Barry, Elizabeth 12            
     3) Purvis, Dena 13                 4) Byrnes, Jamie 7                
  5 Hallowell  'C'                                         NT    2:38.88  
     1) Intoccia, Laura 9               2) Kolker, Sydney 11              
     3) McCue, Aly 14                   4) Carswell, Maddie 7             
  6 Damascus  'C'                                          NT    3:03.55  
     1) Cloyd, Alicia 10                2) Thoms, Rebecca 11              
     3) Heishman, Emily 13              4) Seidel, Aubrey 7               
 
                    Combined Team Scores - Through Event 50                    
 
  1. Hallowell                         384.5   2. Damascus                          332.5