Licensed to MCSL - A - 2                Hy-Tek's Meet Manager 7/7/2007 05:23 PM
                             Week 4 - 7 July 2007                              
                             Hallowell at Bethesda                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MCSL: # 1:06.65    8/2/1998 Jason Blanken, CA                          
     BE Pool: P 1:12.10    7/1/1995 Michael Raab                               
     BE TEAM: B 1:12.63    7/1/1995 Jeff Kelsey, BE                            
     HA Team: H 1:11.86    1/1/2003 Brady Fox                                  
                1:22.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loiacono, Brandon   12 Hallowell            1:17.81    1:22.79          6  
  2 Breen, Nicholas     11 Hallowell            1:26.81    1:27.22          4  
  3 Tatnall, Nicholas   12 Hallowell            1:26.88    1:27.37          3  
  4 Ebobisse, Jeremy    10 Bethesda             1:25.45    1:27.89          2  
  5 Sullivan, Michael   10 Bethesda             1:34.75    1:32.17          1  
 -- Tjonneland, Emil     8 Bethesda             1:57.46         DQ        
 
Event 2  Girls 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MCSL: # 1:10.91   7/25/1987 Cheryl Patteson, RH                        
     BE Pool: P 1:12.89    7/8/2006 Sarah Haase, FV                            
     BE TEAM: B 1:15.37   7/23/2005 Caroline Sussman, BE                       
     HA Team: H 1:11.02   7/10/2004 Blair Webb                                 
                1:22.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adam, McKayla       12 Hallowell            1:19.07    1:16.51 ALL*     6  
  2 Tjonneland, Ida     12 Bethesda             1:17.72    1:16.77 ALL*     4  
  3 Kannan, Sarah       10 Bethesda             1:19.99    1:20.40 ALL*     3  
  4 Kolanowski, Anna    11 Hallowell            1:21.97    1:20.68 ALL*     2  
  5 Conrad, Megan       12 Hallowell            1:20.59    1:20.81 ALL*     1  
  6 Swinnerton, Grace   12 Bethesda             1:21.83    1:22.11 ALL*   
 
Event 3  Boys Open 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MCSL: # 1:49.12    8/3/2002 Country Glen                               
                         Chris Dufek-Chip Schnabel-Kevin Fisher-Matt Hard  
     BE Pool: P 1:56.79    6/1/1996 Saum, Klose, Karamian, Hoppock             
     BE TEAM: B 1:54.57    7/1/1996 Saum, Klose, Karamian, Hoppock, BE         
     HA Team: H 1:52.69    7/2/2006 Hallowell                                  
                         B Fox, A Relihan, E Conrad, N Conrad              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hallowell  'A'                              1:57.39    1:59.89          8  
     1) Fox, Brady 16                   2) Loiacono, Andrew 15            
     3) Byrne, Harry 18                 4) Anderson, Michael 15           
  2 Hallowell  'B'                                   NT    2:01.47          4  
     1) Conrad, Eric 15                 2) Relihan, Andrew 17             
     3) Suthard, Frank 15               4) Conrad, Colin 17               
  3 Bethesda Barracudas  'A'                         NT    2:05.00          2  
     1) Jackson, Warren 15              2) Chen, Kevin 16                 
     3) Tjonneland, Frederik 15         4) Perlman, Michael 15            
  4 Bethesda Barracudas  'B'                         NT    2:13.18        
     1) Hull, Nathaniel 13              2) Kannan, Andrew 16              
     3) Kannan, Matthew 14              4) Hull, Benjamin 15              
 
Event 4  Girls Open 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MCSL: # 2:03.67    7/2/2006 Flower Valley                              
                         Kelli Kyle-Colleen Haase-Jackie Orman-Kati Kyle   
     BE Pool: P 2:09.50   6/30/2007 H Center; S Sokolove; JJ Li; V, BE         
                          Reyes                                            
     BE TEAM: B 2:09.50   6/30/2007 C Hanna, S Sokolove, JJ Li, V, BE          
                         Reyes                                             
     HA Team: H 2:15.31   6/18/2005 Hallowell                                  
                         B Webb, K Suthard, K Murray, M Webb               
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethesda Barracudas  'A'                         NT    2:10.48          8  
     1) Center, Hannah 16               2) Sokolove, Sofia 18             
     3) Li, Jiing Jing 16               4) Reyes, Vanessa 17              
  2 Hallowell  'A'                              2:15.56    2:16.57          4  
     1) Webb, Blair 15                  2) Webb, Morgan 17                
     3) Murray, Katie 15                4) Berry, Kaitlin 15              
  3 Bethesda Barracudas  'B'                         NT    2:17.62          2  
     1) Sullivan, Emma 16               2) Chen, Karen 15                 
     3) Chen, Cathy 15                  4) Maudlin-Jeronimo, Nina 17      
  4 Hallowell  'B'                                   NT    2:44.01        
     1) Connolly, Erin 14               2) Berry, Nicole 17               
     3) Krehbiel, Shannon 16            4) Adam, Samantha 14              
 
Event 5  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 15.56   6/18/1999 Greg Pfister, DA                             
     BE Pool: P 16.22   6/30/2007 Nozomi Horikawa, TW                          
     BE TEAM: B 17.10    6/1/1991 Nathan Harrelson, BE                         
     HA Team: H 15.95    1/1/1995 Andrew Peacemaker                            
                18.85  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tjonneland, Emil     8 Bethesda               18.83      19.24          6  
  2 Loiacono, Colin      8 Hallowell              19.72      19.81          4  
  3 Tavarez, Anthony     8 Hallowell              21.56      20.58          3  
  4 Gigot, Nicholas      8 Bethesda               21.06      20.89          2  
  5 Su, Jeffrey          7 Bethesda               21.02      21.11          1  
  6 Kozorosky, Charlie   7 Hallowell              21.69      22.87        
  7 Lertora, Ryan        7 Hallowell              25.75      26.87        
  8 Clifford, Jay        8 Hallowell              27.85      28.44        
  9 Hersey, Brian        8 Hallowell              26.53      29.35        
 10 Liberman, David      7 Bethesda               28.90      29.59        
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 15.89   7/24/1982 Candy Camacho, WL                            
     BE Pool: P 16.31   7/16/2005 Sarah Kannan, BE                             
     BE TEAM: B 16.09   7/31/2005 Sarah Kannan, BE                             
     HA Team: H 16.46    1/1/2000 Blair Webb                                   
                19.55  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dimitrov, Mary       7 Bethesda               19.53      19.85          6  
  2 Seney, Rachel        8 Hallowell              19.75      19.91          4  
  3 Kannan, Hannah       7 Bethesda               19.31      20.06          3  
  4 Zehner, Katie        8 Bethesda               23.00      21.88          2  
  5 McGuire-Wein, Elea   8 Bethesda               21.30      22.19          1  
  6 Terry, Colleen       8 Bethesda               21.03      22.74        
  7 Springer, Haley      8 Bethesda               24.08      23.62        
  8 Pasternak, Ania      8 Hallowell              26.82      24.28        
  9 Athey, Katie         7 Hallowell              25.39      25.18        
 10 Kolker, Carley       8 Hallowell              26.74      25.75        
 11 Baker, Lauren        8 Hallowell              26.63      26.01        
 12 Uchman, Olivia       6 Hallowell              26.02      29.47        
 
Event 7  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 30.30    8/1/2001 Sean Stewart, NMC                            
     BE Pool: P 31.88   6/30/2007 Joey Snodderly, TW                           
     BE TEAM: B 31.38    7/1/1996 Stuart Wright, BE                            
     HA Team: H 31.74    1/1/2001 Brady Fox                                    
                36.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ebobisse, Jeremy    10 Bethesda               32.91      33.19 ALL*     6  
  2 Sullivan, Michael   10 Bethesda               36.09      34.73 ALL*     4  
  3 Hollister, Matt     10 Hallowell              38.82      39.10          3  
  4 Munson, Alex         9 Hallowell              39.96      39.97          2  
  5 Kong, Austin         9 Hallowell              42.80      41.94          1  
  6 Kearns, Christophe   9 Bethesda               44.34      43.90        
  7 Dimitrov, Matthew    9 Bethesda               46.73      45.21        
  8 Martin, Thomas      10 Hallowell              47.94      48.05        
  9 Nicklow, Michael     9 Hallowell              50.02      48.72        
 10 Uchman, Alexander    9 Hallowell              48.61      50.79        
 11 Barr, Omid          10 Bethesda               48.89      51.20        
 12 Wang, Andrew        10 Bethesda                  NT      51.52        
 
Event 8  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 30.12    7/8/2000 Morgan Ribar, DA                             
     BE Pool: P 31.38    6/1/1998 Nilasha Ghosh                                
     BE TEAM: B 31.68   7/30/2006 Sarah Kannan, BE                             
     HA Team: H 30.85    1/1/2002 Blair Webb                                   
                37.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kannan, Sarah       10 Bethesda               31.89      32.25 ALL*     6  
  2 Yin, Diana          10 Bethesda               35.38      34.45 ALL*     4  
  3 Fang, Annie         10 Bethesda               35.77      35.09 ALL*     3  
  4 Fox, Mallory        10 Hallowell              35.55      35.39 ALL*     2  
  5 Anderson, Molly     10 Hallowell              35.52      36.01 ALL*     1  
  6 Roy, Makayla        10 Hallowell              38.02      37.94        
  7 Kolanowski, Christ   9 Hallowell              40.68      40.24        
  8 Tatnall, Caroline   10 Hallowell              41.56      40.31        
  9 Brennan, Natasha     9 Bethesda               42.37      40.88        
 10 Pels, Kiersten       9 Bethesda               39.26      40.91        
 11 Gruber, Anna         9 Hallowell              40.18      41.33        
 12 Capizzi, Margaret   10 Bethesda               41.20      41.40        
 
Event 9  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 24.89    8/1/2004 Brock Park, CB                               
     BE Pool: P 25.34    7/1/1989 Chuck Marmor                                 
     BE TEAM: B 25.34    7/1/1989 Chuck Marmor, BE                             
     HA Team: H 26.28    1/1/2001 Andrew Peacemaker                            
                29.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Xavier    13 Bethesda               28.80      28.36 ALL*     6  
  2 Xiao, Brian         13 Bethesda               28.84      28.55 ALL*     4  
  3 Pettenati, Oliver   14 Hallowell              28.69      28.63 ALL*     3  
  4 Hull, Nathaniel     13 Bethesda               28.50      28.85 ALL*     2  
  5 Devlin, Joey        13 Hallowell              30.24      30.53          1  
  6 Loiacono, Chris     13 Hallowell              32.02      32.40        
 
Event 10  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 27.14    8/4/2002 Colleen Law, SL                              
     BE Pool: P 28.03    7/1/1995 Tina Shih                                    
     BE TEAM: B 28.03    7/1/1995 Tina Shih, BE                                
     HA Team: H 28.46   6/25/2005 Blair Webb                                   
                31.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Funsten, Anna       14 Bethesda               30.69      31.13          6  
  2 Tong, Reia          13 Bethesda               31.03      31.20          4  
  3 Relihan, Katie      13 Hallowell              31.36      31.41          3  
  4 Fox, Paige          14 Hallowell              31.48      31.54          2  
  5 Stoff, Laura        14 Bethesda                  NT      33.09          1  
  6 Adam, Samantha      14 Hallowell              34.83      36.05        
 
Event 11  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 26.68   6/20/1998 Jason Blanken, CA                            
     BE Pool: P 28.84    7/1/1991 M. Wade                                      
     BE TEAM: B 28.94    8/1/1986 Mark Ruddy, BE                               
     HA Team: H 28.62   7/10/2004 Eric Conrad                                  
                32.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicklow, Thomas     12 Hallowell              34.42      33.99          6  
  2 Breen, Nicholas     11 Hallowell              35.08      35.22          4  
  3 Tatnall, Nicholas   12 Hallowell              35.67      35.35          3  
  4 Peters, Price       12 Hallowell              37.26      36.88          2  
  5 Carswell, Christia  11 Hallowell              36.74      37.16          1  
  6 Robert, Thibault    12 Bethesda               40.96      38.88        
  7 Berry, Ryan         12 Hallowell                 NT      42.19        
  8 Sussman, Nicholas   11 Bethesda               40.56      44.56        
  9 Zehner, Matthew     10 Bethesda               53.95      52.10        
 10 Robert, Julien      11 Bethesda               52.53      57.68        
 11 Poche, Nicholas     11 Bethesda             1:03.80    1:04.89        
 
Event 12  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 28.49   7/30/2000 Laura Eull, CG                               
     BE Pool: P 29.28   6/30/2007 Ida Tjonneland, BE                           
     BE TEAM: B 29.28   6/30/2007 Ida Tjonneland, BE                           
     HA Team: H 29.47    1/1/2004 Blair Webb                                   
                32.70  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tjonneland, Ida     12 Bethesda               29.60      29.77 ALL*     6  
  2 Byrne, Cookie       11 Hallowell              32.93      32.22 ALL*     4  
  3 Kozorosky, Paulina  12 Hallowell              31.83      32.55 ALL*     3  
  4 Swinnerton, Grace   12 Bethesda               33.00      33.01          2  
  5 Kolanowski, Anna    11 Hallowell              33.61      33.09          1  
  6 Conrad, Megan       12 Hallowell              34.06      33.90        
  7 Murray, Mary Clair  12 Hallowell              34.86      34.17        
  8 Whitehouse, Grace   12 Bethesda               34.72      34.24        
  9 Flamand, Kelly      11 Hallowell              34.00      34.47        
 10 Pedersen, Amanda    11 Bethesda               35.09      34.70        
 11 Deng, Lisa          11 Bethesda               34.91      34.96        
 12 Nahas, Miki         11 Bethesda               35.54      35.02        
 
Event 13  Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: # 52.33    8/4/1985 David Stekert, NO                            
     BE Pool: P 57.42   6/24/2006 Adam Spencer, MCT                            
     BE TEAM: B 55.64    7/1/1990 Chuck Marmor, BE                             
     HA Team: H 54.56   7/23/2005 Nicholas Conrad                              
                58.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fox, Brady          16 Hallowell              56.10      57.90 ALL*     6  
  2 Conrad, Eric        15 Hallowell              57.55      58.09 ALL*     4  
  3 Relihan, Andrew     17 Hallowell              56.42      58.56          3  
  4 Jackson, Warren     15 Bethesda               58.38    1:00.17          2  
  5 Tjonneland, Freder  15 Bethesda               59.90    1:00.95          1  
  6 Chen, Kevin         16 Bethesda             1:00.47    1:02.45        
 
Event 14  Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MCSL: #   58.14   7/31/1988 Pamela Minthorn, DT                        
     BE Pool: P   59.43    7/2/2005 Liz Kemp, RF                               
     BE TEAM: B 1:00.14   7/30/2006 Vanessa Reyes, BE                          
     HA Team: H 1:01.46   6/30/2007 Blair Webb, Hallowell                      
                1:05.90  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reyes, Vanessa      17 Bethesda             1:02.50    1:01.31 ALL*     6  
  2 Webb, Blair         15 Hallowell            1:01.46    1:02.04 ALL*     4  
  3 Center, Hannah      16 Bethesda             1:03.73    1:04.04 ALL*     3  
  4 Murray, Katie       15 Hallowell            1:04.57    1:04.10 ALL*     2  
  5 Li, Jiing Jing      16 Bethesda             1:05.77    1:04.72 ALL*     1  
  6 Berry, Kaitlin      15 Hallowell            1:07.47    1:06.50        
 
Event 15  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MCSL: # 1:01.81   7/31/2005 Jesse Cunningham, UC                       
     BE Pool: P 1:05.42    7/1/1989 Chuck Marmor                               
     BE TEAM: B 1:03.61    8/1/1989 Chuck Marmor, BE                           
     HA Team: H 1:02.79   6/18/2005 Brady Fox                                  
                1:15.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Center, Michael     14 Bethesda             1:05.57    1:05.43 ALL*     6  
  2 Xiao, Brian         13 Bethesda             1:11.69    1:13.25 ALL*     4  
  3 Kannan, Matthew     14 Bethesda             1:14.63    1:15.25          3  
  4 Devlin, Joey        13 Hallowell            1:17.99    1:16.56          2  
  5 Pettenati, Oliver   14 Hallowell            1:16.93    1:18.61          1  
  6 Loiacono, Chris     13 Hallowell            1:19.71    1:22.06        
 
Event 16  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MCSL: # 1:07.40   7/31/1980 Susan O'Brien, WM                          
     BE Pool: P 1:10.49    7/1/1995 Molly Freedman                             
     BE TEAM: B 1:12.06    7/2/2005 Hannah Center, BE                          
     HA Team: H 1:11.03   7/15/2006 Blair Webb                                 
                1:18.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Funsten, Anna       14 Bethesda             1:17.25    1:16.71 ALL*     6  
  2 Relihan, Katie      13 Hallowell            1:18.81    1:18.32 ALL*     4  
  3 Fox, Paige          14 Hallowell            1:18.93    1:18.80          3  
  4 Gersh, Victoria     13 Bethesda             1:20.15    1:21.89          2  
  5 Tong, Reia          13 Bethesda                  NT    1:23.42          1  
  6 Adam, Samantha      14 Hallowell            1:30.12    1:32.40        
 
Event 17  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 18.44    7/3/1999 Sean Stewart, NMC                            
     BE Pool: P 19.02   6/30/2007 Nozomi Horikawa, BE                          
     BE TEAM: B 20.65    7/9/2005 Michael Sullivan, BE                         
     HA Team: H 20.00    1/1/1999 Brady Fox                                    
                24.10  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Su, Jeffrey          7 Bethesda               27.89      25.95          6  
  2 Nguyen, Christophe   8 Hallowell              30.25      31.53          4  
  3 Liberman, David      7 Bethesda               33.98      32.56          3  
  4 Kozorosky, Charlie   7 Hallowell              31.17      32.78          2  
  5 Lertora, Ryan        7 Hallowell              32.19      34.97          1  
 
Event 18  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 18.58   7/31/1982 Karla Wilson, MW                             
     BE Pool: P 21.03    6/1/1986 Tara Edwards                                 
     BE TEAM: B 20.47    7/1/1986 Tara Edwards, BE                             
     HA Team: H 20.02    1/1/2000 Blair Webb                                   
                24.45  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Emily          7 Bethesda               22.90      24.03 ALL*     6  
  2 Dimitrov, Mary       7 Bethesda               24.15      24.23 ALL*     4  
  3 Kannan, Hannah       7 Bethesda               22.78      25.03          3  
  4 Kolanowski, Kelly    7 Hallowell              27.82      27.35          2  
  5 Athey, Katie         7 Hallowell              29.02      29.12          1  
  6 Kolker, Carley       8 Hallowell              29.61      31.90        
 
Event 19  Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 16.40   8/11/1974 Kevin Rusch, CG                              
     BE Pool: P 17.53   6/25/2005 Evan Kolovich, MCF                           
     BE TEAM: B 18.02   6/30/2007 Michael Sullivan, BE                         
     HA Team: H 17.12    1/1/2001 Brady Fox                                    
                20.70  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Michael   10 Bethesda               18.87      18.87 ALL*     6  
  2 Hollister, Matt     10 Hallowell              21.18      22.31          4  
  3 Munson, Alex         9 Hallowell              22.51      22.78          3  
  4 Martin, Thomas      10 Hallowell              24.62      24.16          2  
  5 Dimitrov, Matthew    9 Bethesda               26.21      26.13          1  
  6 Wang, Andrew        10 Bethesda               26.19      28.23        
 
Event 20  Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 16.35    7/8/2000 Morgan Ribar, DA                             
     BE Pool: P 17.09   6/30/2007 Natsumi Horikawa, TW                         
     BE TEAM: B 18.11    8/1/1987 Tara Edwards, BE                             
     HA Team: H 17.22    1/1/2002 Blair Webb                                   
                20.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kannan, Sarah       10 Bethesda               18.94      18.68 ALL*     6  
  2 Anderson, Molly     10 Hallowell              18.90      19.30 ALL*     4  
  3 Pels, Kiersten       9 Bethesda               21.97      21.69          3  
  4 Gruber, Anna         9 Hallowell              22.44      21.77          2  
  5 Brennan, Natasha     9 Bethesda               22.26      22.11          1  
  6 Roy, Makayla        10 Hallowell              22.82      22.91        
 
Event 21  Boys 15-18 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: #   55.92   7/30/2006 Josh Hafkin, PW                            
     BE Pool: P 1:01.43    7/1/1997 Brett Saum                                 
     BE TEAM: B 1:00.17    7/1/2000 Hank Ras, BE                               
     HA Team: H 1:00.03    7/8/2006 Brady Fox                                  
                1:08.30  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fox, Brady          16 Hallowell            1:00.75    1:05.38 ALL*     6  
  2 Conrad, Eric        15 Hallowell            1:03.55    1:07.06 ALL*     4  
  3 Relihan, Andrew     17 Hallowell            1:01.37    1:07.77 ALL*     3  
  4 Jackson, Warren     15 Bethesda             1:05.63    1:10.68          2  
  5 Tjonneland, Freder  15 Bethesda             1:11.72    1:12.59          1  
  6 Perlman, Michael    15 Bethesda             1:14.44    1:15.37        
 
Event 22  Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 1:03.61   7/30/2006 Heather Denman, TA                         
     BE Pool: P 1:08.52    6/1/1996 Heather Hagedorn                           
     BE TEAM: B 1:07.67    7/1/1996 Heather Hagedorn, BE                       
     HA Team: H 1:10.32   6/30/2007 Blair Webb, Hallowell                      
                1:16.60  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Center, Hannah      16 Bethesda             1:11.29    1:09.85 ALL*     6  
  2 Webb, Blair         15 Hallowell            1:10.32    1:12.50 ALL*     4  
  3 Berry, Kaitlin      15 Hallowell            1:16.21    1:14.74 ALL*     3  
  4 Chen, Cathy         15 Bethesda             1:17.91    1:17.65          2  
  5 Webb, Morgan        17 Hallowell            1:19.87    1:17.66          1  
  6 Sullivan, Emma      16 Bethesda             1:17.74    1:17.98        
 
Event 23  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 30.75   6/20/1998 Jason Blanken, CA                            
     BE Pool: P 33.88    6/1/2001 Jeffrey Rubin                                
     BE TEAM: B 33.33   7/22/2006 Brian Xiao, BE                               
     HA Team: H 32.42    1/1/2003 Brady Fox                                    
                38.70  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loiacono, Brandon   12 Hallowell              41.16      37.33 ALL*     6  
  2 Carswell, Christia  11 Hallowell              42.05      42.53          4  
  3 Tatnall, Nicholas   12 Hallowell              42.34      43.00          3  
  4 Tong, Kyle          11 Bethesda               48.29      44.90          2  
  5 Sussman, Nicholas   11 Bethesda               51.54      52.75          1  
  6 Robert, Thibault    12 Bethesda               57.02      54.20        
 
Event 24  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 32.13    8/4/2002 Lisa Long, UC                                
     BE Pool: P 35.37   6/24/2006 Cathrine Mulquin, MCT                        
     BE TEAM: B 35.56   7/31/2005 Caroline Sussman, BE                         
     HA Team: H 32.97   7/10/2004 Blair Webb                                   
                39.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conrad, Megan       12 Hallowell              36.39      36.11 ALL*     6  
  2 Tjonneland, Ida     12 Bethesda               36.62      36.77 ALL*     4  
  3 Swinnerton, Grace   12 Bethesda               36.93      37.30 ALL*     3  
  4 Adam, McKayla       12 Hallowell              38.48      38.00 ALL*     2  
  5 Kolanowski, Anna    11 Hallowell              39.35      39.10          1  
  6 Romberg, Grace      11 Bethesda               40.65      39.40        
 
Event 25  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 27.84    8/4/2002 Josh Hafkin, PW                              
     BE Pool: P 31.00   7/16/2005 Robert Coe, C                                
     BE TEAM: B 29.51   7/30/2006 Warren Jackson, BE                           
     HA Team: H 28.78   7/23/2005 Brady Fox                                    
                34.90  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Center, Michael     14 Bethesda               30.29      30.80PALL*     6  
  2 Devlin, Joey        13 Hallowell              34.13      33.32 ALL*     4  
  3 Xiao, Brian         13 Bethesda               32.99      33.46 ALL*     3  
  4 Pugliese, Xavier    13 Bethesda               35.29      35.08          2  
  5 Loiacono, Chris     13 Hallowell              36.39      35.81          1  
  6 Flamand, Matthew    13 Hallowell              37.31      38.13        
 
Event 26  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MCSL: # 30.01   7/30/2006 Cara Chuang, RV                              
     BE Pool: P 33.25    7/8/2006 Kati Kyle, FV                                
     BE TEAM: B 32.86   7/31/2005 Heather Ireland, BE                          
     HA Team: H 32.77   7/23/2005 Blair Webb                                   
                36.75  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Relihan, Katie      13 Hallowell              37.50      36.91          6  
  2 Stoff, Laura        14 Bethesda               37.12      37.10          4  
  3 Tong, Reia          13 Bethesda               36.22      37.16          3  
  4 Fox, Paige          14 Hallowell              36.97      37.26          2  
  5 Gersh, Victoria     13 Bethesda                  NT      40.85          1  
  6 Connolly, Erin      14 Hallowell              44.66      46.00        
 
Event 27  Boys 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MCSL: #   58.12   7/10/1999 Mark Liscinsky, NH                         
     BE Pool: P 1:02.36   6/30/2007 Eric Friedland, TW                         
     BE TEAM: B 1:03.16    7/1/1990 Chuck Marmor, BE                           
     HA Team: H 1:01.36    1/1/2001 Buddy Reed                                 
                1:07.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Relihan, Andrew     17 Hallowell            1:02.12    1:07.10          6  
  2 Fox, Brady          16 Hallowell            1:02.21    1:07.12          4  
  3 Conrad, Eric        15 Hallowell            1:06.98    1:08.28          3  
  4 Jackson, Warren     15 Bethesda             1:08.02    1:09.95          2  
  5 Kannan, Andrew      16 Bethesda             1:11.36    1:10.65          1  
  6 Chen, Kevin         16 Bethesda             1:08.16    1:10.70        
 
Event 28  Girls 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MCSL: # 1:06.20   7/31/1979 Patti Marks, O                             
     BE Pool: P 1:09.86   6/30/2007 Vanessa Reyes, BE                          
     BE TEAM: B 1:09.86   6/30/2007 Vanessa Reyes, BE                          
     HA Team: H 1:10.18   6/30/2007 Blair Webb, Hallowell                      
                1:15.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Webb, Blair         15 Hallowell            1:10.18    1:11.37 ALL*     6  
  2 Reyes, Vanessa      17 Bethesda             1:11.52    1:11.45 ALL*     4  
  3 Murray, Katie       15 Hallowell            1:14.75    1:13.25 ALL*     3  
  4 Center, Hannah      16 Bethesda             1:11.74    1:13.65 ALL*     2  
  5 Sokolove, Sofia     18 Bethesda                  NT    1:14.74 ALL*     1  
  6 Berry, Kaitlin      15 Hallowell            1:16.59    1:16.07        
 
Event 29  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 20.99    8/1/2004 Russell Sangster, WW                         
     BE Pool: P 21.61   6/25/2005 Jeremy Ebobisse, BE                          
     BE TEAM: B 21.61   6/25/2005 Jeremy Ebobisse, BE                          
     HA Team: H 23.35    1/1/1996 Matt Baker                                   
                25.85  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loiacono, Colin      8 Hallowell              27.82      27.48          6  
  2 Tjonneland, Emil     8 Bethesda               28.07      28.60          4  
  3 Nguyen, Christophe   8 Hallowell              29.59      28.95          3  
  4 Lertora, Ryan        7 Hallowell              31.06      31.21          2  
  5 Gigot, Nicholas      8 Bethesda               33.63      36.13          1  
  6 Liberman, David      7 Bethesda               39.52      40.73        
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 20.83   7/19/2003 Yaly Levy, RV                                
     BE Pool: P 21.52   6/25/2005 Sarah Kannan, BE                             
     BE TEAM: B 21.14   7/31/2005 Sarah Kannan, BE                             
     HA Team: H 21.44    1/1/2000 Blair Webb                                   
                26.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dimitrov, Mary       7 Bethesda               27.20      25.52 ALL*     6  
  2 Wang, Emily          7 Bethesda               27.74      29.13          4  
  3 McGuire-Wein, Elea   8 Bethesda               28.73      29.56          3  
  4 Kolanowski, Kelly    7 Hallowell              30.08      30.00          2  
  5 Seney, Rachel        8 Hallowell              30.66      30.62          1  
  6 Kolker, Carley       8 Hallowell              29.97      31.53        
 
Event 31  Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 17.37   6/18/1994 Justin Pratt, OF                             
     BE Pool: P 17.37    7/1/1997 Matt Carper                                  
     BE TEAM: B 19.72   7/30/2006 Jeremy Ebobisse, BE                          
     HA Team: H 19.78    1/1/2002 Charles Nagelvoort                           
                22.25  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ebobisse, Jeremy    10 Bethesda               19.32      19.47BALL*     6  
  2 Hollister, Matt     10 Hallowell              25.20      24.35          4  
  3 Kong, Austin         9 Hallowell              24.97      24.40          3  
  4 Uchman, Alexander    9 Hallowell              29.18      30.80          2  
  5 Dimitrov, Matthew    9 Bethesda                  NT      32.40          1  
 -- Wang, Andrew        10 Bethesda               28.78         DQ        
 
Event 32  Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 17.69   7/10/2004 Emily Floria, RV                             
     BE Pool: P 18.96   6/30/2007 Sarah Kannan, BE                             
     BE TEAM: B 18.96   6/30/2007 Sarah Kannan, BE                             
     HA Team: H 19.07    1/1/2002 Blair Webb                                   
                22.25  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roy, Makayla        10 Hallowell              20.77      20.33 ALL*     6  
  2 Yin, Diana          10 Bethesda               21.90      21.18 ALL*     4  
  3 Fox, Mallory        10 Hallowell              21.75      21.55 ALL*     3  
  4 Fang, Annie         10 Bethesda               22.95      22.71          2  
  5 Kolanowski, Christ   9 Hallowell              23.45      23.03          1  
 
Event 33  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 34.81    8/1/1981 Nathan Hamilton, A                           
     BE Pool: P 36.27    6/1/1999 Matt Carper                                  
     BE TEAM: B 36.27    6/1/1999 Matt Carper, BE                              
     HA Team: H 39.57    7/9/2005 Oliver Pettenati                             
                43.30  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loiacono, Brandon   12 Hallowell              40.25      39.85 ALL*     6  
  2 Tatnall, Nicholas   12 Hallowell              41.84      41.31 ALL*     4  
  3 Breen, Nicholas     11 Hallowell              44.09      44.17          3  
  4 Tong, Kyle          11 Bethesda               52.88      50.53          2  
  5 Sussman, Nicholas   11 Bethesda               55.62    1:00.87          1  
 -- Robert, Julien      11 Bethesda             1:02.00         DQ        
 
Event 34  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 35.07    7/1/2006 Sarah Haase, FV                              
     BE Pool: P 36.71    7/8/2006 Sarah Haase, FV                              
     BE TEAM: B 40.55   7/31/2005 Anna Funsten, BE                             
     HA Team: H 38.73    1/1/2004 Blair Webb                                   
                43.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adam, McKayla       12 Hallowell              40.75      40.45 ALL*     6  
  2 Kozorosky, Paulina  12 Hallowell              40.37      40.53 ALL*     4  
  3 Romberg, Grace      11 Bethesda               42.00      41.60 ALL*     3  
  4 Whitehouse, Grace   12 Bethesda               43.85      42.59 ALL*     2  
  5 Murray, Mary Clair  12 Hallowell              42.69      43.80          1  
  6 Pedersen, Amanda    11 Bethesda               46.24      44.19        
 
Event 35  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 31.70   7/16/1983 Mike Barrowman, MS                           
     BE Pool: P 33.59    7/1/1995 Jim Soladay                                  
     BE TEAM: B 32.42    7/1/1990 K. Mann, BE                                  
     HA Team: H 35.40    7/2/2005 Brady Fox                                    
                38.80  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Center, Michael     14 Bethesda               35.11      36.08 ALL*     6  
  2 Pettenati, Oliver   14 Hallowell              38.95      38.58 ALL*     4  
  3 Pugliese, Xavier    13 Bethesda               40.99      40.26          3  
  4 Kannan, Matthew     14 Bethesda               41.38      41.40          2  
  5 Munson, Nicholas    13 Hallowell              42.45      42.73          1  
  6 Abrams, Matthew     13 Hallowell              42.59      44.50        
 
Event 36  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 34.59   7/23/2005 Mallory McMillian, K                         
     BE Pool: P 35.65    7/1/1995 Molly Freedman                               
     BE TEAM: B 38.29   7/30/2006 Karen Chen, BE                               
     HA Team: H 37.53    1/1/2002 Katie Suthard                                
                41.30  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tong, Reia          13 Bethesda               39.19      39.06 ALL*     6  
  2 Funsten, Anna       14 Bethesda               39.29      39.33 ALL*     4  
  3 Gersh, Victoria     13 Bethesda               42.37      42.17          3  
  4 Breen, Amanda       14 Hallowell              45.73      46.57          2  
  5 Adam, Samantha      14 Hallowell              46.18      46.97          1  
  6 Stokes, Hannah      13 Hallowell              52.44      52.72        
 
Event 37  Boys 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 1:03.60    8/4/2002 Daniel Velez, QO                           
     BE Pool: P 1:09.83   7/10/2004 Rob Swendiman                              
     BE TEAM: B 1:09.44    8/1/1991 K. Mann, BE                                
     HA Team: H 1:09.82   6/30/2007 Andrew Relihan, Hallowell                  
                1:18.20  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Relihan, Andrew     17 Hallowell            1:09.82    1:14.35 ALL*     6  
  2 Kannan, Andrew      16 Bethesda             1:17.72    1:17.06 ALL*     4  
  3 Chen, Kevin         16 Bethesda             1:12.71    1:18.06 ALL*     3  
  4 Loiacono, Andrew    15 Hallowell            1:22.65    1:20.24          2  
  5 Flamand, Michael    15 Hallowell            1:21.47    1:21.47          1  
  6 Hull, Benjamin      15 Bethesda             1:25.10    1:27.68        
 
Event 38  Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MCSL: # 1:12.02    7/1/2006 Colleen Haase, FW                          
     BE Pool: P 1:17.76   6/30/2007 Karen Chen, BE                             
     BE TEAM: B 1:17.76   6/30/2007 Karen Chen, BE                             
     HA Team: H 1:19.99    7/9/2005 Morgan Webb                                
                1:26.00  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Karen         15 Bethesda             1:19.94    1:18.64 ALL*     6  
  2 Chen, Cathy         15 Bethesda             1:21.33    1:19.92 ALL*     4  
  3 Sokolove, Sofia     18 Bethesda             1:23.96    1:21.40 ALL*     3  
  4 Murray, Katie       15 Hallowell            1:24.12    1:24.27 ALL*     2  
  5 Webb, Morgan        17 Hallowell            1:28.83    1:32.98          1  
  6 Berry, Nicole       17 Hallowell            1:35.75    1:35.22        
 
Event 39  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 16.85   7/31/2005 Grant Goddard, PA                            
     BE Pool: P 17.64   6/30/2007 Nozomi Horikawa, TW                          
     BE TEAM: B 18.79   6/25/2005 Jeremy Ebobisse, BE                          
     HA Team: H 17.79    1/1/1999 Brady Fox                                    
                23.50  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loiacono, Colin      8 Hallowell              23.13      24.56          6  
  2 Tjonneland, Emil     8 Bethesda               25.86      25.00          4  
  3 Nguyen, Christophe   8 Hallowell              31.68      32.16          3  
 -- Tavarez, Anthony     8 Hallowell              28.59         DQ        
 -- Su, Jeffrey          7 Bethesda               25.10         DQ        
 -- Gigot, Nicholas      8 Bethesda               27.98         DQ        
 
Event 40  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 17.37    8/3/2003 Catherine Mulquin, MCT                       
     BE Pool: P 18.29   6/25/2005 Sarah Kannan, BE                             
     BE TEAM: B 17.94   7/31/2005 Sarah Kannan, BE                             
     HA Team: H 19.02    1/1/1999 Shannon Krehbiel                             
                23.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Emily          7 Bethesda               20.57      20.64 ALL*     6  
  2 McGuire-Wein, Elea   8 Bethesda               26.84      23.29 ALL*     4  
  3 Kannan, Hannah       7 Bethesda               21.84      25.06          3  
  4 Seney, Rachel        8 Hallowell              26.79      26.93          2  
  5 Kolanowski, Kelly    7 Hallowell              30.90      28.88          1  
 -- Athey, Katie         7 Hallowell              35.17         DQ        
 
Event 41  Boys 9-10 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 14.99    8/1/2001 Sean Stewart, NMC                            
     BE Pool: P 15.44    6/9/2007 Jeremy Ebobisse, BE                          
     BE TEAM: B 15.44    6/9/2007 Jeremy Ebobisse, BE                          
     HA Team: H 15.24    1/1/2001 Brady Fox                                    
                18.70  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ebobisse, Jeremy    10 Bethesda               15.44      15.89 ALL*     6  
  2 Sullivan, Michael   10 Bethesda               18.72      18.40 ALL*     4  
  3 Kong, Austin         9 Hallowell              22.03      21.07          3  
  4 Martin, Thomas      10 Hallowell              20.97      21.29          2  
  5 Munson, Alex         9 Hallowell              21.96      21.76          1  
  6 Kearns, Christophe   9 Bethesda                  NT      21.77        
 
Event 42  Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 14.96   7/22/2006 Lila Vera, SB                                
     BE Pool: P 16.01    6/1/1998 Nitasha Ghosh                                
     BE TEAM: B 16.19    7/1/1991 Tina Shih, BE                                
     HA Team: H 16.04    1/1/2002 Blair Webb                                   
                18.60  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kannan, Sarah       10 Bethesda               16.67      16.65 ALL*     6  
  2 Fox, Mallory        10 Hallowell              17.15      16.87 ALL*     4  
  3 Yin, Diana          10 Bethesda               18.16      17.69 ALL*     3  
  4 Anderson, Molly     10 Hallowell              17.56      18.13 ALL*     2  
  5 Fang, Annie         10 Bethesda               17.87      18.35 ALL*     1  
  6 Gruber, Anna         9 Hallowell              19.06      19.53        
 
Event 43  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 29.92   7/30/2000 Christopher Pool, NO                         
     BE Pool: P 33.24    7/8/2006 Brian Xiao, BE                               
     BE TEAM: B 32.17   6/17/2006 Brian Xiao, BE                               
     HA Team: H 30.76    1/1/2003 Brady Fox                                    
                36.70  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loiacono, Brandon   12 Hallowell              35.77      38.81          6  
  2 Breen, Nicholas     11 Hallowell              40.82      41.63          4  
  3 Carswell, Christia  11 Hallowell              45.63      46.88          3  
  4 Tong, Kyle          11 Bethesda               52.63      47.56          2  
 -- Robert, Julien      11 Bethesda                  NT         DQ        
 -- Robert, Thibault    12 Bethesda                  NT         DQ        
 
Event 44  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 30.41   7/30/2000 Laura Eull, CG                               
     BE Pool: P 33.38   6/30/2007 Ida Tjonneland, BE                           
     BE TEAM: B 33.38   6/30/2007 Ida Tjonneland, BE                           
     HA Team: H 32.46   7/10/2004 Blair Webb                                   
                37.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adam, McKayla       12 Hallowell              34.29      32.51PALL*     6  
  2 Tjonneland, Ida     12 Bethesda               33.68      32.82PALL*     4  
  3 Kolanowski, Anna    11 Hallowell              35.15      35.47 ALL*     3  
  4 Conrad, Megan       12 Hallowell              35.82      36.31 ALL*     2  
  5 Swinnerton, Grace   12 Bethesda               37.54      37.40 ALL*     1  
  6 Romberg, Grace      11 Bethesda               39.67      40.56        
 
Event 45  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 27.09   7/30/2006 Gerry Seawright, WM                          
     BE Pool: P 27.70    7/1/1989 Chuck Marmor                                 
     BE TEAM: B 27.70    7/1/1989 Chuck Marmor, BE                             
     HA Team: H 27.16   7/23/2005 Brady Fox                                    
                33.10  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Center, Michael     14 Bethesda               30.33      30.27 ALL*     6  
  2 Pettenati, Oliver   14 Hallowell              32.25      31.69 ALL*     4  
  3 Xiao, Brian         13 Bethesda               32.01      31.87 ALL*     3  
  4 Devlin, Joey        13 Hallowell              34.36      32.47 ALL*     2  
  5 Kannan, Matthew     14 Bethesda               34.46      33.48          1  
  6 Flamand, Matthew    13 Hallowell              35.75      36.66        
 
Event 46  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 29.57   7/31/2005 Heather Denman, TA                           
     BE Pool: P 31.64   6/30/2007 Anna Epstien, TW                             
     BE TEAM: B 32.23   6/25/2005 Hannah Center, BE                            
     HA Team: H 31.49   6/25/2005 Blair Webb                                   
                34.80  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fox, Paige          14 Hallowell              33.69      33.81 ALL*     6  
  2 Relihan, Katie      13 Hallowell              33.95      33.95 ALL*     4  
  3 Funsten, Anna       14 Bethesda               34.77      34.65 ALL*     3  
  4 Gersh, Victoria     13 Bethesda               35.93      36.40          2  
  5 Stoff, Laura        14 Bethesda               37.83      36.99          1  
  6 Adam, Samantha      14 Hallowell              39.37      41.34        
 
Event 47  Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 25.50   7/31/2005 Josh Hafkin, PW                              
     BE Pool: P 27.20   7/10/2004 Joe Knecht                                   
     BE TEAM: B 27.46    8/1/1984 John Witherspoon, BE                         
     HA Team: H 26.73   6/30/2007 Brady Fox, Hallowell                         
                29.30  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fox, Brady          16 Hallowell              26.73      28.07 ALL*     6  
  2 Conrad, Eric        15 Hallowell              28.65      28.63 ALL*     4  
  3 Jackson, Warren     15 Bethesda               28.74      29.01 ALL*     3  
  4 Byrne, Harry        18 Hallowell              29.48      29.59          2  
  5 Tjonneland, Freder  15 Bethesda               31.06      31.19          1  
  6 Chen, Kevin         16 Bethesda               31.25      33.04        
 
Event 48  Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MCSL: # 29.11    8/3/1997 Sarah Solomon, H                             
     BE Pool: P 30.49   6/30/2007 Elena Spak, TW                               
     BE TEAM: B 31.39    7/1/1990 Jennie Bracken, BE                           
     HA Team: H 31.96   6/16/2007 Blair Webb                                   
                33.40  ALL*
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Center, Hannah      16 Bethesda               31.68      31.78 ALL*     6  
  2 Murray, Katie       15 Hallowell              32.26      32.14 ALL*     4  
  3 Reyes, Vanessa      17 Bethesda               32.52      32.40 ALL*     3  
  4 Webb, Blair         15 Hallowell              31.96      32.42 ALL*     2  
  5 Chen, Cathy         15 Bethesda               32.60      32.74 ALL*     1  
  6 Berry, Kaitlin      15 Hallowell              34.86      34.24        
 
Event 49  Boys 14 & Under 175 SC Meter Freestyle Graduated Relay
===============================================================================
        MCSL: # 1:45.06    7/6/2003 Cedarbrook                                 
                         Sam Knecht-Patrick Durbin-Joe Knecht-Mitch Kirsch 
     BE Pool: P 1:45.80   6/30/2007 J Snodderly, G Powell, K Spak,, TW         
                          N Horikawa                                       
     BE TEAM: B 1:53.00   6/24/2006 J Ebobisse, B Xaio, W Jackson,, BE         
                          E Tjonneland                                     
     HA Team: H 1:47.20    1/1/2002 Anderson,Fox,Baker,Devlin                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hallowell  'A'                              2:01.69    1:59.12          8  
     1) Hollister, Matt 10              2) Loiacono, Brandon 12           
     3) Pettenati, Oliver 14            4) Loiacono, Colin 8              
  2 Bethesda Barracudas  'A'                         NT    2:00.95          4  
     1) Ebobisse, Jeremy 10             2) Robert, Thibault 12            
     3) Center, Michael 14              4) Tjonneland, Emil 8             
  3 Hallowell  'B'                                   NT    2:09.16          2  
     1) Munson, Alex 9                  2) Nicklow, Thomas 12             
     3) Devlin, Joey 13                 4) Tavarez, Anthony 8             
  4 Bethesda Barracudas  'B'                         NT    2:09.39        
     1) Sullivan, Michael 10            2) Sussman, Nicholas 11           
     3) Pugliese, Xavier 13             4) Gigot, Nicholas 8              
 
Event 50  Girls 14 & Under 175 SC Meter Freestyle Graduated Relay
===============================================================================
        MCSL: # 1:47.69    8/3/2002 Rockville                                  
                         Cara Chuang-Sandra Lee-Christine Chuang-Sara Kwon 
     BE Pool: P 1:48.56    7/2/2005 I Tjonneland, C Sussman, H Cen, BE         
                         ter, S Kannan                                     
     BE TEAM: B 1:48.56    7/2/2005 I Tjonneland, C Sussman, H Cen, BE         
                         ter, S Kannan                                     
     HA Team: H 1:50.17    1/1/2002 BWebb,MWebb,JUllrich,KRelihan              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethesda Barracudas  'A'                         NT    1:51.60          8  
     1) Kannan, Sarah 10                2) Tjonneland, Ida 12             
     3) Funsten, Anna 14                4) Kannan, Hannah 7               
  2 Bethesda Barracudas  'B'                         NT    1:56.26          4  
     1) Yin, Diana 10                   2) Swinnerton, Grace 12           
     3) Tong, Reia 13                   4) Wang, Emily 7                  
  3 Hallowell  'A'                              2:00.57    1:59.67          2  
     1) Fox, Mallory 10                 2) Byrne, Cookie 11               
     3) Relihan, Katie 13               4) Seney, Rachel 8                
  4 Hallowell  'B'                                   NT    2:03.61        
     1) Anderson, Molly 10              2) Kozorosky, Paulina 12          
     3) Fox, Paige 14                   4) Pasternak, Ania 8              
 
                    Combined Team Scores - Through Event 50                    
 
  1. Bethesda Barracudas                 394   1. Hallowell                           394