Licensed to MCSL - A - 2               Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2007 08:45 PM
                          Week 5B 2007 July 18, 2007                           
                  Flower Valley Frogs vs Hallowell Hurricanes                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poulos, Patrick           11 FV                   1:34.29    1:26.22    6  
  2 Tatnall, Nicholas         12 Hallowell            1:26.88    1:26.70    4  
  3 Nicklow, Thomas           12 Hallowell            1:32.82    1:28.72    3  
  4 Blackwell, Billy          12 FV                   1:36.10    1:35.84    2  
  5 Munson, Alex               9 Hallowell            1:41.54    1:39.07    1  
  6 Burgoyne, JM              12 FV                   1:43.92    1:39.72  
  7 Rivera, Jake              10 FV                   1:41.94    1:40.78  
  8 Hollister, Matt           10 Hallowell            1:41.33    1:41.45  
  9 Peters, Price             12 Hallowell            1:45.09    1:41.50  
 10 Hall, Brady               10 FV                   1:49.53    1:42.07  
 11 Nicklow, Christian        11 Hallowell                 NT    1:45.00  
 12 Cremins, Kellen           10 FV                   1:47.72    1:47.50  
 13 Kong, Austin               9 Hallowell            1:47.64    1:48.39  
 14 Burgoyne, Christopher      9 FV                        NT    1:49.60  
 15 Karmazyn, Levko           10 Hallowell            1:55.03    1:56.00  
 16 Klein, Casey              12 FV                   1:57.25    2:02.92  
 17 Nicklow, Michael           9 Hallowell            2:08.07    2:13.38  
 -- Sigal, Sam                11 FV                   2:09.49         DQ  
      One hand touch - breast
 
Event 2  Girls 12 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Mary Claire       12 Hallowell            1:22.02    1:21.47    6  
  2 Kozorosky, Paulina        12 Hallowell            1:24.50    1:21.84    4  
  3 Byrne, Cookie             11 Hallowell            1:25.36    1:26.72    3  
  4 Flamand, Kelly            11 Hallowell            1:25.93    1:27.68    2  
  5 Fox, Mallory              10 Hallowell            1:30.33    1:30.63    1  
  6 Kolker, Sydney            11 Hallowell            1:33.16    1:33.13  
  7 Lertora, Nicole           11 Hallowell            1:33.63    1:34.01  
  8 Young, Melody             12 Hallowell            1:45.33    1:35.51  
  9 Karl, Meghan               9 FV                   1:41.65    1:37.34  
 10 Kirchner, Maddie          10 FV                   1:34.69    1:39.42  
 11 Klein, Rose                9 FV                   1:44.83    1:39.47  
 12 Roy, Makayla              10 Hallowell                 NT    1:40.40  
 13 Dunn, Kayla               12 FV                   1:43.42    1:40.77  
 14 Bauer, Samantha           11 FV                   1:54.62    1:43.05  
 15 Kotarski, Hannah          12 FV                   1:45.20    1:43.22  
 16 Tatnall, Caroline         10 Hallowell            1:44.37    1:44.98  
 17 Brake, Devon              11 FV                   1:46.69    1:45.59  
 18 Cremins, Sontanna         11 FV                   1:45.59    1:47.23  
 19 Hockman, Amy              11 Hallowell            1:43.35    1:47.38  
 20 Stokes, Rebecca           11 Hallowell            1:40.63    1:48.44  
 21 Connelly, Christine       11 FV                   1:49.06    1:48.81  
 22 Sarsony, Clare            11 FV                        NT    1:50.40  
 23 Moran, Amanda             11 FV                   1:48.06    1:50.42  
 24 Dwyer, Maddie             12 FV                        NT    1:50.61  
 25 Pressel, Anastasia        11 FV                        NT    1:51.10  
 26 Hogan, Courtney           10 FV                   1:49.78    1:53.10  
 27 Marshall, Jenna           11 FV                        NT    1:53.12  
 28 Barrett, Elizabeth        10 FV                   1:53.40    1:54.28  
 29 Doane, Abigail            12 FV                   1:54.78    1:58.08  
 -- Jones, Rosemary           11 FV                   1:54.94         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 3  Boys 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flower Valley  'A'                                     NT    2:16.35    8  
     1) Keegan, Daniel 18               2) McGovern, Owen 15              
     3) Dunn, Patrick 15                4) Chasler, Ian 17                
  2 Hallowell  'A'                                    1:57.39    2:42.90    4  
     1) Tatnall, Nicholas 12            2) Carswell, D.J. 16              
     3) Munson, Nicholas 13             4) Fanelli, Brian 13              
 -- Flower Valley  'B'                                     NT   X2:39.70  
     1) Klein, Harry 14                 2) Swartz, Kurtis 13              
     3) Gross, Phillip 13               4) Spahn, Jimmy 16                
 
Event 4  Girls 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flower Valley  'A'                                     NT    2:27.09    8  
     1) Powell, Kaitlyn 18              2) Hudson, Emily 18               
     3) Delaney, Caitlin 18             4) Cook, Christine 16             
  2 Hallowell  'A'                                    2:15.56    2:38.16    4  
     1) Giganti, Brittany 14            2) Hockman, Allison 15            
     3) Murray, Katie 15                4) Kern, Caroline 16              
 -- Flower Valley  'B'                                     NT         DQ  
     1) Hartman, Mary 16                2) Rivera, Jessica 18             
     3) Hudson, Rachel 16               4) Gross, Sarah 15                
 
Event 5  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersey, Brian              8 Hallowell              26.53      25.65    6  
  2 Clifford, Jay              8 Hallowell              27.85      26.00    4  
  3 Depman, Michael            8 FV                     28.15      26.02    3  
  4 Snyder, Adam               8 FV                        NT      26.11    2  
  5 Seward, Nicholas           7 Hallowell              28.77      26.89    1  
  6 McLean, Jack               8 Hallowell              28.35      28.12  
  7 Munson, Drew               6 Hallowell              29.85      28.43  
  8 Ford, Cole                 6 FV                     29.05      28.96  
  9 Huff, Nicholas             8 Hallowell              30.27      29.20  
 10 Marcuson, Nathaniel        7 FV                     28.34      29.75  
 11 Nelson, Max                7 Hallowell              30.62      29.81  
 12 Argauer, Nick              8 FV                     36.16      33.91  
 13 Blair, Ethan               7 Hallowell              34.56      33.97  
 14 Perez, Christian           6 FV                     30.83      34.45  
 15 Morris, Chris              6 Hallowell              39.35      35.16  
 16 Nicklow, Steven            6 Hallowell              34.32      36.92  
 17 Neufeld, Evan              7 Hallowell              33.34      38.91  
 18 Schindler, Thomas          6 FV                        NT      40.12  
 19 Ferreri, Michael           6 FV                        NT      40.25  
 20 Bernstein, Cory            6 Hallowell              48.97      41.59  
 21 Schaefer, Mark             6 FV                        NT      42.42  
 22 Neidhart, Kevin            6 FV                        NT      45.44  
 23 Marcuson, Zachary          5 FV                        NT      45.61  
 24 Schindler, John            6 FV                        NT      46.44  
 25 Dwyer, Sean                5 FV                        NT      48.40  
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Alice               7 FV                     24.23      23.08    6  
  2 Barrett, Mary Kate         8 FV                     23.98      24.63    4  
  3 Tavarez, Samantha          8 Hallowell              26.33      25.79    3  
  4 Stewart, Anna              6 FV                     27.35      27.00    2  
  5 Carswell, Maddie           7 Hallowell              27.47      27.26    1  
  6 Flaherty, Faith            6 FV                     27.42      27.61  
  7 Hogan, Haley               7 FV                     24.03      27.62  
  8 Guarini, Claire            7 FV                     33.31      27.65  
  9 Gardner, Katherine         8 FV                     25.44      27.83  
 10 McLaughlin, Melissa        7 Hallowell              31.09      28.66  
 11 Greaney, Moira             8 FV                     30.47      29.05  
 12 Kushner, Alexandra         7 FV                     28.97      29.38  
 13 Shorb, Emily               6 Hallowell              29.28      29.79  
 14 Adam, Kyra                 7 Hallowell              30.78      30.94  
 15 Tis, Veronica              7 Hallowell              31.22      31.14  
 16 Schmier, Jaime             8 Hallowell              32.93      31.25  
 17 Cambell, Emma              6 FV                        NT      31.62  
 18 Butler, Molly              6 FV                     32.37      32.28  
 19 Morris, Isabel             6 FV                     34.39      32.88  
 20 Leusch, Sofia              5 FV                        NT      36.22  
 21 Nguyen, Britney            6 Hallowell              33.16      36.76  
 22 King, Emily                6 FV                        NT      37.44  
 23 Sarsony, Hannah            7 FV                     36.00      39.59  
 24 Pawlowski, Katherine       6 FV                        NT      39.67  
 25 Lemberger, Hailey          7 Hallowell              41.59      42.00  
 26 Potter, Delaney            5 FV                        NT      42.18  
 27 Butler, Libby              5 FV                        NT      43.37  
 28 Klein, Grace               6 FV                        NT      44.17  
 29 Zinn, Becky                6 FV                        NT      44.23  
 30 Zinn, Abby                 6 FV                        NT      45.66  
 31 Gardner, Emily             5 FV                        NT      48.53  
 32 Gironda, Erica             6 FV                        NT      48.91  
 33 Bruno, Elizabeth           8 FV                     38.06      51.66  
 34 Kuehmeier, Kate            6 FV                        NT    1:00.67  
 
Event 7  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brake, Austin              9 FV                     42.21      43.83    6  
  2 Aylward, Russell          10 FV                     45.73      45.57    4  
  3 Blackwell, Jack            9 FV                     46.03      46.61    3  
  4 Kelley, Brian             10 FV                     46.91      47.99    2  
  5 Gross, Jeremy             10 FV                     51.79      50.29    1  
  6 Uchman, Alexander          9 Hallowell              48.61      50.31  
  7 Dwyer, Patrick            10 FV                     54.22      54.20  
  8 Petrovic, Niko             9 Hallowell            1:01.56      55.03  
  9 Bernstein, Tyler           9 Hallowell              56.67      55.16  
 10 Isaac, Charlie            10 FV                     59.69      57.52  
 11 Argauer, Jack             10 FV                     54.25      58.00  
 12 Werfel, Joshua             9 Hallowell              58.69      58.32  
 13 Morris, Tim                9 Hallowell              56.59      58.66  
 14 Van Patten, Thomas         9 FV                   1:20.08      59.25  
 15 Jones, Brenner             9 FV                   1:02.09    1:00.42  
 16 Guarini, Will              9 FV                        NT    1:06.57  
 17 Marshall, Alex             9 FV                     59.95    1:07.40  
 18 Sigal, Joel                9 FV                   1:12.10    1:16.59  
 
Event 8  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Intoccia, Laura            9 Hallowell              46.39      44.50    6  
  2 Storck, Annie              9 FV                     45.75      45.39    4  
  3 McLaughlin, Ashley         9 Hallowell              46.45      45.58    3  
  4 Blair, Allison            10 Hallowell              48.99      46.82    2  
  5 Rager, Stephanie           9 Hallowell              46.90      47.23    1  
  6 Chiartas, Rebecca         10 FV                     48.92      48.45  
  7 Scott, Bridget             9 Hallowell              48.41      48.67  
  8 Gardner, Rebecca          10 FV                     46.24      49.72  
  9 Cox, Gabrielle            10 FV                     50.59      49.90  
 10 McLean, Jordan            10 Hallowell              54.09      50.67  
 11 Lushniak, Larissa          9 FV                     49.07      50.68  
 12 Cicatelli, Frannie         9 FV                     49.06      50.81  
 13 Kozorosky, Sophia         10 Hallowell              57.50      50.93  
 14 Levy, Danielle             9 Hallowell              56.37      51.52  
 15 Shepherd, Tara            10 Hallowell              50.67      52.32  
 16 Stuart, Ashley             9 Hallowell              52.50      52.44  
 17 Toscano, Kristina          9 FV                     50.00      53.53  
 18 Pawlowski, Lucy            9 FV                     56.93      54.34  
 19 Bonsby, Brittany          10 FV                     52.80      56.26  
 20 Potter, Bladen             9 FV                     51.81      56.34  
 21 Hambrecht, Ellie          10 Hallowell              54.05      58.37  
 22 Greaney, Camille           9 FV                     58.96      58.94  
 23 Jacob, Sara                9 Hallowell            1:00.17    1:03.40  
 24 Morris, Sophie             9 FV                     57.45    1:03.67  
 
Event 9  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Ian            13 FV                     33.59      33.56    6  
  2 Gross, Phillip            13 FV                     34.69      33.70    4  
  3 Klein, Harry              14 FV                     35.71      34.39    3  
  4 Swartz, Kurtis            13 FV                     35.53      34.88    2  
  5 Cox, Luke                 13 FV                     35.60      35.63    1  
  6 Wight, Ray                13 Hallowell              35.43      36.00  
  7 Munson, Nicholas          13 Hallowell              36.90      36.19  
  8 Sorrells, Jacob           13 FV                     36.45      36.20  
  9 Abrams, Matthew           13 Hallowell              39.10      38.53  
 10 Levin, Max                13 FV                     40.00      39.19  
 11 Marshall, Michael         13 FV                     37.16      39.67  
 12 Heller, Adam              13 FV                     42.81      41.78  
 
Event 10  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eckels, Melissa           13 FV                     32.73      33.13    6  
  2 Coffay, Mary Ellen        14 FV                     34.26      34.51    4  
  3 Rajk, Mary                13 FV                     34.91      34.72    3  
  4 Mantua, Debra             13 FV                     34.54      35.16    2  
  5 Storck, Molly             13 FV                     37.37      36.79    1  
  6 Mast, Brittany            13 FV                     36.51      36.92  
  7 Lane, Adrienne            14 FV                     37.50      37.03  
  8 Orman, Lizzy              13 FV                     37.67      38.08  
  9 LoBosco, Becky            14 FV                     38.96      38.14  
 10 Conway, Kathryn           13 FV                     36.72      38.89  
 11 Burt, Stephanie           13 FV                     39.50      38.99  
 12 Breen, Amanda             14 Hallowell              40.37      39.74  
 13 Stokes, Hannah            13 Hallowell              37.87      39.96  
 14 Dubitsky, Katie           14 FV                     39.67      40.37  
 15 Giganti, Brittany         14 Hallowell              38.64      41.06  
 
Event 11  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicklow, Thomas           12 Hallowell              33.99      34.15    6  
  2 Tatnall, Nicholas         12 Hallowell              35.35      36.62    4  
  3 Peters, Price             12 Hallowell              36.88      38.81    3  
  4 Potter, Wade              11 FV                     43.14      43.15    2  
  5 Cicatelli, Dominic        11 FV                     41.52      43.41    1  
  6 Sigal, Sam                11 FV                     41.19      44.19  
  7 Klein, Casey              12 FV                     43.13      44.74  
  8 Bonsby, Robert            12 FV                     47.91      45.39  
  9 Mast, Geoff               11 FV                     46.71      46.60  
 
Event 12  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolker, Sydney            11 Hallowell              37.15      36.46    6  
  2 Lertora, Nicole           11 Hallowell              36.35      37.62    4  
  3 Kirchner, Blake           12 FV                     38.24      37.89    3  
  4 Clark, Bailey             12 Hallowell              38.84      39.26    2  
  5 Kotarski, Hannah          12 FV                     38.48      39.32    1  
  6 Intoccia, Lisa            11 Hallowell              38.95      39.42  
  7 Athey, Amanda             11 Hallowell              39.45      39.73  
  8 Dunn, Kayla               12 FV                     41.00      39.78  
  9 Connelly, Christine       11 FV                     40.91      40.97  
 10 Hockman, Amy              11 Hallowell              40.53      41.20  
 11 Mantua, Danielle          11 FV                     41.57      42.00  
 12 Scott, Keeley             11 Hallowell              40.50      42.23  
 13 Marshall, Jenna           11 FV                     39.95      42.43  
 14 Schaefer, Madeleine       12 FV                     42.68      42.45  
 15 Moran, Amanda             11 FV                     41.62      42.52  
 16 Morris, Colleen           11 Hallowell              41.69      42.58  
 17 Jones, Rosemary           11 FV                     44.89      43.33  
 18 Brake, Devon              11 FV                     40.57      43.44  
 19 Leifer, MiMi              11 FV                     43.43      43.62  
 20 Cremins, Sontanna         11 FV                     43.17      43.76  
 21 Ryan, Remy                12 FV                     41.27      43.97  
 22 Stokes, Rebecca           11 Hallowell              40.89      44.91  
 23 Doane, Abigail            12 FV                     46.58      46.27  
 24 Peters, Elaine            11 Hallowell              45.39      46.28  
 25 McGovern, Deirdre         12 FV                     41.75      46.70  
 26 Lane, Carolyn             12 FV                     44.09      47.12  
 27 Dwyer, Maddie             12 FV                     43.16      47.31  
 28 Sarsony, Clare            11 FV                     47.99      48.13  
 29 Huff, Arianna             11 Hallowell              46.82      48.46  
 30 Karmazyn, Melania         12 Hallowell              50.36      51.75  
 
Event 13  Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keegan, Daniel            18 FV                   1:06.88    1:07.53    6  
  2 McGovern, Owen            15 FV                   1:08.52    1:11.72    4  
  3 Chasler, Ian              17 FV                   1:08.34    1:11.87    3  
  4 Carswell, D.J.            16 Hallowell            1:15.50    1:14.03    2  
 
Event 14  Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Katie             15 Hallowell            1:04.10    1:06.31    6  
  2 Delaney, Caitlin          18 FV                   1:08.20    1:07.37    4  
  3 Hudson, Emily             18 FV                   1:15.22    1:14.52    3  
  4 Powell, Kaitlyn           18 FV                   1:16.82    1:18.13    2  
  5 Hockman, Allison          15 Hallowell            1:18.63    1:18.34    1  
  6 Hartman, Mary             16 FV                   1:16.93    1:18.60  
  7 Gross, Sarah              15 FV                   1:19.21    1:19.72  
  8 Kern, Caroline            16 Hallowell            1:19.00    1:19.79  
  9 Berry, Nicole             17 Hallowell            1:19.35    1:21.06  
 10 Swartz, Hannah            15 FV                   1:25.55    1:25.18  
 
Event 15  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Kurtis            13 FV                   1:27.97    1:27.79    6  
  2 Munson, Nicholas          13 Hallowell            1:33.91    1:30.90    4  
  3 Cox, Luke                 13 FV                   1:37.50    1:32.32    3  
  4 Fanelli, Brian            13 Hallowell            1:31.95    1:33.19    2  
  5 Klein, Harry              14 FV                   1:36.02    1:33.93    1  
  6 Patterson, Ian            13 FV                   1:31.62    1:35.09  
  7 Puskar, Markus            13 FV                   1:34.31    1:36.05  
  8 Abrams, Matthew           13 Hallowell            1:44.04    1:39.09  
  9 Marshall, Michael         13 FV                   1:43.27    1:45.53  
 
Event 16  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgoyne, Molly           14 FV                   1:22.84    1:23.16    6  
  2 Eckels, Melissa           13 FV                   1:26.92    1:28.56    4  
  3 Conway, Kathryn           13 FV                   1:31.62    1:33.37    3  
  4 Rajk, Mary                13 FV                   1:35.88    1:36.70    2  
  5 Orman, Lizzy              13 FV                   1:40.19    1:37.44    1  
  6 Pressel, Diana            14 FV                   1:40.09    1:38.80  
  7 Storck, Molly             13 FV                   1:40.13    1:38.86  
  8 McCue, Caroline           13 Hallowell            1:41.20    1:40.73  
 -- Stokes, Hannah            13 Hallowell            1:39.92         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 17  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozorosky, Charlie         7 Hallowell              31.17      28.34    6  
  2 Nguyen, Christopher        8 Hallowell              30.25      28.69    4  
  3 Marcuson, Nathaniel        7 FV                     33.16      29.51    3  
  4 Clifford, Jay              8 Hallowell              33.14      29.97    2  
  5 Lertora, Ryan              7 Hallowell              32.19      32.02    1  
  6 Warren, Scott              7 Hallowell              37.09      32.76  
  7 McLean, Jack               8 Hallowell              37.03      33.06  
  8 Neufeld, Bradley           8 Hallowell              32.98      33.07  
  9 Brake, Jonathan            6 FV                     38.42      33.67  
 10 Hersey, Brian              8 Hallowell              35.74      34.75  
 11 Ford, Cole                 6 FV                     37.64      35.89  
 12 Depman, Michael            8 FV                        NT      36.00  
 13 Perez, Christian           6 FV                     35.17      37.16  
 14 Nelson, Max                7 Hallowell              38.09      39.00  
 15 Kirchner, Cole             6 FV                     42.35      40.10  
 16 Seward, Nicholas           7 Hallowell              37.02      41.69  
 17 Huff, Nicholas             8 Hallowell              50.62      42.49  
 18 Neufeld, Evan              7 Hallowell              39.12      44.13  
 19 Nicklow, Steven            6 Hallowell              42.33      45.30  
 20 Blair, Ethan               7 Hallowell              39.47      46.05  
 21 Bernstein, Cory            6 Hallowell                 NT      49.26  
 
Event 18  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burt, Samantha             7 FV                     27.75      28.43    6  
  2 Stewart, Anna              6 FV                     32.00      30.57    4  
  3 Greaney, Moira             8 FV                     31.54      31.96    3  
  4 Flaherty, Faith            6 FV                     31.06      32.24    2  
  5 Barrett, Mary Kate         8 FV                     31.25      32.59    1  
  6 Gardner, Katherine         8 FV                     31.22      33.06  
  7 Adam, Kyra                 7 Hallowell              33.39      33.31  
  8 Butler, Molly              6 FV                     32.16      33.62  
  9 Guarini, Claire            7 FV                     32.44      33.91  
 10 Tis, Veronica              7 Hallowell              31.23      33.98  
 11 Kushner, Alexandra         7 FV                     38.06      34.24  
 12 Uchman, Olivia             6 Hallowell              30.29      34.49  
 13 Carswell, Maddie           7 Hallowell              34.63      35.34  
 14 Tavarez, Samantha          8 Hallowell              33.61      35.69  
 15 Kolker, Carley             8 Hallowell              29.61      36.05  
 16 Sarsony, Hannah            7 FV                     38.00      37.41  
 17 Hogan, Haley               7 FV                     36.89      37.60  
 18 Leusch, Sofia              5 FV                        NT      37.73  
 19 Bruno, Elizabeth           8 FV                     36.93      39.93  
 20 Ronan, Kinsey              7 Hallowell              39.59      41.44  
 21 Shorb, Emily               6 Hallowell              41.46      43.34  
 22 Schmier, Jaime             8 Hallowell              45.87      44.43  
 23 Lemberger, Hailey          7 Hallowell              46.57      52.78  
 
Event 19  Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             10 FV                     23.81      23.79    6  
  2 Aylward, Russell          10 FV                     24.21      24.31    4  
  3 Ferruzo, Sebastian        10 FV                     26.76      26.40    3  
  4 Nicklow, Michael           9 Hallowell              26.57      26.53    2  
  5 Isaac, Charlie            10 FV                     26.28      27.47    1  
  6 Brake, Austin              9 FV                     25.99      28.40  
  7 Argauer, Jack             10 FV                     29.35      29.30  
  8 Blackwell, Jack            9 FV                     33.12      29.69  
  9 Bernstein, Tyler           9 Hallowell              30.62      30.28  
 10 Dwyer, Patrick            10 FV                     32.53      31.26  
 11 Van Patten, Thomas         9 FV                     29.77      31.54  
 12 Guarini, Will              9 FV                        NT      31.60  
 13 Schaefer, Luke             9 FV                     32.78      31.74  
 14 Uchman, Alexander          9 Hallowell              29.84      31.87  
 15 Werfel, Joshua             9 Hallowell              31.68      34.79  
 16 Sigal, Joel                9 FV                     35.82      35.42  
 17 Petrovic, Niko             9 Hallowell              35.26      35.87  
 -- Neidhart, Chris            9 FV                     40.03         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 20  Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tatnall, Caroline         10 Hallowell              23.08      22.83    6  
  2 Barrett, Elizabeth        10 FV                     23.55      23.25    4  
  3 McLaughlin, Ashley         9 Hallowell              24.51      24.66    3  
  4 McLaughlin, Janelle        9 Hallowell              24.88      24.69    2  
  5 Intoccia, Laura            9 Hallowell              25.87      25.38    1  
  6 Hogan, Courtney           10 FV                     24.38      25.60  
  7 Kushner, Annika           10 FV                     24.42      25.93  
  8 McLean, Jordan            10 Hallowell              26.21      26.03  
  9 Potter, Bladen             9 FV                     28.24      27.51  
 10 Cox, Gabrielle            10 FV                     29.32      28.04  
 10 Kozorosky, Sophia         10 Hallowell              30.59      28.04  
 12 Toscano, Kristina          9 FV                     25.80      28.29  
 13 Chiartas, Rebecca         10 FV                     26.64      28.58  
 14 Cicatelli, Frannie         9 FV                     26.09      29.35  
 15 Greaney, Camille           9 FV                     32.46      29.90  
 16 Lushniak, Larissa          9 FV                     26.60      30.07  
 17 Pawlowski, Lucy            9 FV                     30.24      30.57  
 18 Levy, Danielle             9 Hallowell              30.08      30.61  
 19 Morris, Sophie             9 FV                     32.28      32.10  
 20 Jacob, Sara                9 Hallowell              35.49      36.18  
 21 Nelson, Victoria           9 Hallowell              38.18      42.53  
 
Event 21  Boys 15-18 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Michael         15 Hallowell            1:07.32    1:07.36    6  
  2 Dunn, Patrick             15 FV                   1:19.40    1:21.70    4  
  3 Chasler, Ian              17 FV                   1:22.20    1:28.65    3  
 
Event 22  Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Kaitlyn           18 FV                   1:23.82    1:23.50    6  
  2 Hartman, Mary             16 FV                   1:29.33    1:31.41    4  
  3 Smith, Katie              15 FV                   1:33.52    1:32.19    3  
  4 Gross, Sarah              15 FV                   1:32.77    1:33.44    2  
 
Event 23  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicklow, Thomas           12 Hallowell              43.27      43.30    6  
  2 Peters, Price             12 Hallowell              43.59      43.57    4  
  3 Tatnall, Nicholas         12 Hallowell              42.34      44.19    3  
  4 Potter, Wade              11 FV                     54.31      54.24    2  
  5 Bonsby, Robert            12 FV                   1:00.10      57.23    1  
  6 Sigal, Sam                11 FV                     59.18    1:02.11  
 
Event 24  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Mary Claire       12 Hallowell              39.66      39.85    6  
  2 Kozorosky, Paulina        12 Hallowell              40.08      39.87    4  
  3 Byrne, Cookie             11 Hallowell              40.77      40.66    3  
  4 Flamand, Kelly            11 Hallowell              42.00      43.15    2  
  5 Young, Melody             12 Hallowell              43.24      44.31    1  
  6 Kolker, Sydney            11 Hallowell              46.81      45.09  
  7 Intoccia, Lisa            11 Hallowell              47.75      47.13  
  8 Kirchner, Blake           12 FV                     46.99      47.27  
  9 Athey, Amanda             11 Hallowell              50.21      47.40  
 10 Scott, Keeley             11 Hallowell              46.67      47.50  
 11 Cremins, Sontanna         11 FV                     48.15      50.44  
 12 Brake, Devon              11 FV                     47.80      51.15  
 13 Sarsony, Clare            11 FV                     51.41      51.90  
 14 Huff, Arianna             11 Hallowell              51.86      52.06  
 15 Peters, Elaine            11 Hallowell              58.78      52.14  
 16 Bauer, Samantha           11 FV                     51.50      53.32  
 17 Hockman, Amy              11 Hallowell              56.69      54.34  
 18 Ferreri, Julia            11 FV                     58.10      56.72  
 19 McGovern, Deirdre         12 FV                     57.39      56.73  
 20 Dwyer, Maddie             12 FV                     54.97      57.16  
 21 Pressel, Anastasia        11 FV                     54.06      58.22  
 22 Van Patten, Caroline      12 FV                   1:03.94      58.57  
 23 Schaefer, Madeleine       12 FV                     59.32      58.96  
 
Event 25  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Kurtis            13 FV                     40.04      40.32    6  
  2 Klein, Harry              14 FV                     42.75      42.25    4  
  3 Puskar, Markus            13 FV                     43.15      45.06    3  
  4 Cox, Luke                 13 FV                     50.60      46.99    2  
  5 Abrams, Matthew           13 Hallowell              47.50      48.11    1  
  6 Wight, Ray                13 Hallowell              46.14      48.50  
  7 Marshall, Michael         13 FV                     51.00      50.83  
 
Event 26  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Kathryn           13 FV                     42.55      42.79    6  
  2 Breen, Amanda             14 Hallowell              45.28      42.87    4  
  3 Orman, Lizzy              13 FV                     44.44      46.02    3  
  4 Pressel, Diana            14 FV                     48.05      46.51    2  
  5 Rajk, Mary                13 FV                     48.56      47.40    1  
  6 Storck, Molly             13 FV                     50.40      52.11  
 
Event 27  Boys 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Michael         15 Hallowell            1:09.28    1:09.57    6  
  2 Keegan, Daniel            18 FV                   1:18.43    1:16.22    4  
  3 Carswell, D.J.            16 Hallowell                 NT    1:20.16    3  
  4 McGovern, Owen            15 FV                   1:19.16    1:20.43    2  
  5 Dunn, Patrick             15 FV                   1:18.44    1:20.92    1  
  6 Chasler, Ian              17 FV                   1:21.20    1:23.20  
 
Event 28  Girls 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Katie             15 Hallowell            1:13.25    1:19.40    6  
  2 Delaney, Caitlin          18 FV                   1:24.33    1:21.50    4  
  3 Cook, Christine           16 FV                   1:20.21    1:22.43    3  
  4 Hockman, Allison          15 Hallowell            1:25.47    1:25.40    2  
  5 Hudson, Emily             18 FV                   1:25.68    1:25.45    1  
  6 Powell, Kaitlyn           18 FV                   1:25.44    1:26.43  
  7 Berry, Nicole             17 Hallowell            1:27.00    1:29.19  
  8 Kern, Caroline            16 Hallowell            1:30.89    1:29.25  
  9 Rivera, Jessica           18 FV                   1:32.68    1:31.63  
 10 Pozzatti, Anna            17 Hallowell            1:31.39    1:32.56  
 11 Gross, Sarah              15 FV                   1:35.84    1:35.76  
 12 Hudson, Rachel            16 FV                   1:37.47    1:37.05  
 -- Swartz, Hannah            15 FV                   1:42.85         DQ  
      One hand touch - fly
 
Event 29  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lertora, Ryan              7 Hallowell              31.06      30.51    6  
  2 Warren, Scott              7 Hallowell              31.63      33.97    4  
  3 Hersey, Brian              8 Hallowell              43.46      34.67    3  
  4 Neufeld, Bradley           8 Hallowell              32.82      34.78    2  
  5 Munson, Drew               6 Hallowell              37.15      36.10    1  
  6 Argauer, Nick              8 FV                     40.15      37.24  
  7 Clifford, Jay              8 Hallowell              46.02      41.80  
 -- Kozorosky, Charlie         7 Hallowell              43.96         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nelson, Max                7 Hallowell                 NT         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McLean, Jack               8 Hallowell              39.45         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Neufeld, Evan              7 Hallowell              42.42         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ring, Eavan                8 FV                     32.09      32.39    6  
  2 Gardner, Katherine         8 FV                     37.17      33.18    4  
  3 Greaney, Moira             8 FV                     38.96      34.16    3  
  4 Schmier, Jaime             8 Hallowell              37.25      34.71    2  
  5 Kushner, Alexandra         7 FV                     44.82      38.26    1  
  6 Isaac, Lily                8 FV                     44.15      39.46  
  7 Barrett, Mary Kate         8 FV                     41.91      39.64  
  8 Nguyen, Britney            6 Hallowell              40.96      42.69  
  9 Tavarez, Samantha          8 Hallowell                 NT      43.68  
 10 Stewart, Anna              6 FV                     59.32      46.91  
 -- McLaughlin, Melissa        7 Hallowell              46.45         DQ  
      Non-simultaneous arms
 -- Butler, Molly              6 FV                        NT         DQ  
      Non-simultaneous kick
 -- Hogan, Haley               7 FV                        NT         DQ  
      Downward butterfly kick
 -- Bruno, Elizabeth           8 FV                        NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Ronan, Kinsey              7 Hallowell            1:01.56         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Uchman, Olivia             6 Hallowell              35.13         DQ  
      Downward butterfly kick
 -- Tis, Veronica              7 Hallowell              59.53         DQ  
      Alternating Kick
 -- Sarsony, Hannah            7 FV                        NT         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Guarini, Claire            7 FV                        NT         DQ  
      Alternating Kick
 -- Athey, Katie               7 Hallowell              35.98         DQ  
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 31  Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cremins, Kellen           10 FV                     24.65      24.41    6  
  2 Burgoyne, Christopher      9 FV                     26.01      25.74    4  
  3 Karmazyn, Levko           10 Hallowell              26.94      26.10    3  
  4 Dwyer, Patrick            10 FV                     28.05      26.21    2  
  5 Uchman, Alexander          9 Hallowell              29.18      28.25    1  
  6 Blackwell, Jack            9 FV                     27.59      28.33  
  7 Kelley, Brian             10 FV                     26.15      28.74  
  8 Jones, Brenner             9 FV                     31.93      29.59  
  9 Ferruzo, Sebastian        10 FV                     31.74      30.10  
 10 Morris, Tim                9 Hallowell              32.77      31.19  
 11 Nicklow, Michael           9 Hallowell              32.02      31.26  
 12 Argauer, Jack             10 FV                     30.50      32.09  
 13 Schaefer, Luke             9 FV                     34.08      34.13  
 14 Isaac, Charlie            10 FV                     32.80      36.36  
 15 Neidhart, Chris            9 FV                        NT      39.61  
 16 Marshall, Alex             9 FV                     40.19      42.14  
 -- Bernstein, Tyler           9 Hallowell              36.75         DQ  
      Downward butterfly kick
 
Event 32  Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kushner, Annika           10 FV                     25.74      25.25    6  
  2 Scott, Bridget             9 Hallowell              26.01      25.79    4  
  3 Chiartas, Rebecca         10 FV                     26.83      26.55    3  
  4 Blair, Allison            10 Hallowell              28.20      27.24    2  
  5 Rager, Stephanie           9 Hallowell              27.36      27.98    1  
  6 Gardner, Rebecca          10 FV                     26.45      28.42  
  7 Walsh, Elizabeth          10 FV                     29.12      28.72  
  8 Shepherd, Tara            10 Hallowell              31.40      28.78  
  9 McLean, Jordan            10 Hallowell              30.07      28.85  
 10 Hambrecht, Ellie          10 Hallowell              29.97      29.14  
 11 Bonsby, Brittany          10 FV                     29.36      29.21  
 12 Lushniak, Larissa          9 FV                        NT      29.92  
 13 Intoccia, Laura            9 Hallowell              34.62      30.29  
 14 McLaughlin, Janelle        9 Hallowell              30.16      30.96  
 15 Kozorosky, Sophia         10 Hallowell              36.06      31.42  
 16 Levy, Danielle             9 Hallowell              33.80      31.97  
 17 Stuart, Ashley             9 Hallowell              33.79      32.75  
 18 Nelson, Victoria           9 Hallowell              32.31      33.32  
 19 Morris, Sophie             9 FV                     33.05      34.59  
 20 Potter, Bladen             9 FV                     33.34      36.09  
 21 Cox, Gabrielle            10 FV                     37.91      37.31  
 -- Greaney, Camille           9 FV                     38.20         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 33  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tatnall, Nicholas         12 Hallowell              41.31      43.58    6  
  2 Nicklow, Thomas           12 Hallowell              47.89      48.11    4  
  3 Nicklow, Christian        11 Hallowell              49.95      48.72    3  
  4 Cicatelli, Dominic        11 FV                     51.34      50.59    2  
  5 Bardach, Peter            12 Hallowell              50.81      51.11    1  
  6 Smith, Danny              12 FV                     52.10      56.98  
  7 Potter, Wade              11 FV                     56.49      57.44  
  8 Bonsby, Robert            12 FV                   1:02.74    1:00.09  
  9 Klein, Casey              12 FV                   1:10.72    1:08.42  
 10 Mast, Geoff               11 FV                   1:14.56    1:15.85  
 
Event 34  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Melody             12 Hallowell              49.00      50.07    6  
  2 Lertora, Nicole           11 Hallowell              51.07      50.14    4  
  3 Doane, Abigail            12 FV                     52.24      50.37    3  
  4 Intoccia, Lisa            11 Hallowell              50.50      50.94    2  
  5 Dunn, Kayla               12 FV                     51.34      51.13    1  
  6 Dwyer, Maddie             12 FV                     50.58      52.48  
  7 Kirchner, Blake           12 FV                     51.87      52.78  
  8 Stokes, Rebecca           11 Hallowell              52.21      53.14  
  9 Clark, Bailey             12 Hallowell              50.71      53.23  
 10 Ryan, Remy                12 FV                     52.93      53.76  
 11 Jones, Rosemary           11 FV                     54.21      54.22  
 12 Scott, Keeley             11 Hallowell              54.86      54.98  
 13 Athey, Amanda             11 Hallowell              55.84      55.16  
 14 Brake, Devon              11 FV                     56.27      55.34  
 15 Sarsony, Clare            11 FV                     54.71      55.43  
 16 Marshall, Jenna           11 FV                     57.41      55.47  
 17 Kotarski, Hannah          12 FV                     54.92      55.81  
 18 Morris, Colleen           11 Hallowell              56.50      56.42  
 19 Lane, Carolyn             12 FV                     57.72      58.33  
 20 Mantua, Danielle          11 FV                   1:01.02      58.72  
 21 Peters, Elaine            11 Hallowell              59.45      58.81  
 22 Moran, Amanda             11 FV                     58.69    1:00.92  
 23 Schaefer, Madeleine       12 FV                   1:01.38    1:01.66  
 24 Ferreri, Julia            11 FV                   1:14.73    1:06.65  
 25 Karmazyn, Melania         12 Hallowell            1:03.93    1:06.83  
 
Event 35  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Kurtis            13 FV                     45.27      45.37    6  
  2 Klein, Harry              14 FV                     47.90      46.30    4  
  3 Patterson, Ian            13 FV                     46.72      46.51    3  
  4 Levin, Max                13 FV                     49.27      47.19    2  
  5 Arias, Daniel             14 Hallowell              52.36      47.60    1  
  6 Cox, Luke                 13 FV                     48.93      48.62  
  7 Fanelli, Brian            13 Hallowell              47.55      48.68  
  8 Heller, Adam              13 FV                     51.66      49.05  
  9 Wight, Ray                13 Hallowell              47.61      50.70  
 
Event 36  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffay, Mary Ellen        14 FV                     42.25      41.82    6  
  2 Burgoyne, Molly           14 FV                     43.33      43.38    4  
  3 Conway, Kathryn           13 FV                     44.62      46.01    3  
  4 Dubitsky, Katie           14 FV                     48.12      46.79    2  
  5 Lane, Adrienne            14 FV                     48.74      47.68    1  
  6 Mantua, Debra             13 FV                     48.28      49.50  
  7 Storck, Molly             13 FV                     47.50      49.86  
  8 Stokes, Hannah            13 Hallowell              52.44      56.65  
 -- LoBosco, Becky            14 FV                        NT         DQ  
      One hand touch
 
Event 37  Boys 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Michael         15 Hallowell            1:27.87    1:24.81    6  
 
Event 38  Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Katie             15 Hallowell            1:24.12    1:30.07    6  
  2 Cook, Christine           16 FV                   1:32.17    1:32.23    4  
  3 Rivera, Jessica           18 FV                   1:38.52    1:38.84    3  
  4 Swartz, Hannah            15 FV                   1:46.42    1:45.91    2  
  5 Hudson, Rachel            16 FV                   1:45.09    1:46.29    1  
 
Event 39  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Drew               6 Hallowell              35.30      38.15    6  
 -- Argauer, Nick              8 FV                        NT         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 40  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Alice               7 FV                     30.07      26.95    6  
  2 King, Isabella             7 FV                     28.90      28.59    4  
  3 Shorb, Emily               6 Hallowell                 NT      53.29    3  
 
Event 41  Boys 9-10 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munson, Alex               9 Hallowell              21.76      20.28    6  
  2 Cremins, Kellen           10 FV                     22.47      22.59    4  
  3 Karmazyn, Levko           10 Hallowell              23.97      23.78    3  
  4 Burgoyne, Christopher      9 FV                     23.17      23.89    2  
  5 Kelley, Brian             10 FV                     26.15      27.88    1  
  6 Nicklow, Michael           9 Hallowell              26.90      29.12  
  7 Morris, Tim                9 Hallowell              32.06      31.68  
  8 Werfel, Joshua             9 Hallowell              43.46      33.03  
  9 Marshall, Alex             9 FV                     37.74      35.56  
 10 Petrovic, Niko             9 Hallowell              42.60      35.67  
 
Event 42  Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tatnall, Caroline         10 Hallowell              22.62      21.17    6  
  2 Barrett, Elizabeth        10 FV                     22.31      21.78    4  
  3 Walsh, Elizabeth          10 FV                        NT      23.44    3  
  4 Rager, Stephanie           9 Hallowell              24.01      23.88    2  
  5 Scott, Bridget             9 Hallowell              22.61      24.98    1  
  6 Bonsby, Brittany          10 FV                     26.22      25.11  
  7 Gardner, Rebecca          10 FV                     22.78      25.39  
  8 McLaughlin, Ashley         9 Hallowell              26.98      25.57  
  9 Shepherd, Tara            10 Hallowell              25.65      25.63  
 10 McLaughlin, Janelle        9 Hallowell              28.22      26.44  
 11 Pawlowski, Lucy            9 FV                     28.67      27.13  
 12 Stuart, Ashley             9 Hallowell              29.42      27.73  
 13 Storck, Annie              9 FV                     24.54      28.90  
 14 Toscano, Kristina          9 FV                     29.64      29.60  
 15 Blair, Allison            10 Hallowell              29.54      30.86  
 16 Jacob, Sara                9 Hallowell              43.09      39.13  
 
Event 43  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Price             12 Hallowell            1:03.78      56.43    6  
  2 Klein, Casey              12 FV                   1:03.56      57.09    4  
 
Event 44  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Cookie             11 Hallowell              38.25      39.31    6  
  2 Kolker, Sydney            11 Hallowell              44.50      44.33    4  
  3 Young, Melody             12 Hallowell              51.16      46.76    3  
  4 Lertora, Nicole           11 Hallowell              46.61      49.04    2  
  5 Hockman, Amy              11 Hallowell              48.90      49.08    1  
  6 Dunn, Kayla               12 FV                     48.57      49.68  
  7 Cremins, Sontanna         11 FV                     59.50      51.98  
  8 Moran, Amanda             11 FV                     51.18      51.99  
  9 Leifer, MiMi              11 FV                     52.16      53.28  
 10 Morris, Colleen           11 Hallowell              49.05      53.41  
 11 Stokes, Rebecca           11 Hallowell              47.09      53.51  
 12 Pressel, Anastasia        11 FV                     51.93      54.07  
 13 Connelly, Christine       11 FV                     54.78      55.83  
 14 Mantua, Danielle          11 FV                     50.71      55.91  
 15 Huff, Arianna             11 Hallowell              57.15    1:01.53  
 16 Karmazyn, Melania         12 Hallowell            1:01.06    1:08.73  
 
Event 45  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gross, Phillip            13 FV                     39.70      38.59    6  
  2 Munson, Nicholas          13 Hallowell              40.23      40.08    4  
  3 Fanelli, Brian            13 Hallowell              40.21      41.22    3  
  4 Puskar, Markus            13 FV                     42.15      42.11    2  
 
Event 46  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dubitsky, Katie           14 FV                     41.78      42.24    6  
  2 Pressel, Diana            14 FV                     44.54      45.64    4  
  3 McCue, Caroline           13 Hallowell              46.00      46.26    3  
  4 Mantua, Debra             13 FV                     44.93      48.50    2  
  5 Coffay, Mary Ellen        14 FV                     52.27      48.59    1  
  6 Rajk, Mary                13 FV                     44.63      48.75  
  7 Stokes, Hannah            13 Hallowell              48.57      51.14  
  8 Giganti, Brittany         14 Hallowell              52.34      51.53  
 
Event 47  Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conrad, Colin             17 Hallowell              33.16      31.40    6  
  2 Dunn, Patrick             15 FV                     34.05      34.42    4  
  3 Chasler, Ian              17 FV                     36.33      37.09    3  
  4 McGovern, Owen            15 FV                     35.98      37.21    2  
  5 Spahn, Jimmy              16 FV                     38.70      39.90    1  
 
Event 48  Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hockman, Allison          15 Hallowell              41.57      39.70    6  
  2 Hartman, Mary             16 FV                     42.07      43.60    4  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 50                    
 
  1. Flower Valley                       397   2. Hallowell                           322