Licensed to Stingray Swim Team - AK
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/29/2011 09:31 PM
                 Regionals VI 2011 - 10/27/2011 to 10/29/2011                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Valley-AK  'A'                               2:01.04    1:59.59   14  
     1) Acquistapace, Ellen M JR        2) O'Donoghue, Kira D JR          
     3) Wetterhall, Victoria A JR       4) Heaton, Cassidy S FR           
  2 Lathrop High School-AK  'A'                       2:10.49    2:08.65   10  
     1) Birkholz, Rachel                2) Bohnet, Jeehong                
     3) Birkholz, Hannah                4) Hajdukovich, Jade              
  3 North Pole High School-AK  'A'                    2:10.44    2:09.64    8  
     1) Tigner, Chelsea FR              2) Hellickson, Alyssa JR          
     3) Villa, Maria SO                 4) Perkins, Shelby SR             
  4 Hutchinson High School-AK  'A'                    2:30.18    2:22.88    6  
     1) Bodyfelt, Rylieh                2) Webb, Sarah                    
     3) Deskin, Carolyn                 4) Devlin, Riley                  
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Valley-AK  'A'                               1:46.87    1:47.76   14  
     1) Marquez, Luis R SO              2) O'Donoghue, Tommy M FR         
     3) Schweitzer, Arthur JR           4) Nicholson, Ryan C FR           
  2 Lathrop High School-AK  'A'                       1:57.08    1:51.82   10  
     1) Owens, Paul                     2) Weber, Caleb                   
     3) Bennet, Ben                     4) Birkholz, Bryan                
  3 North Pole High School-AK  'A'                    1:53.01    1:54.10    8  
     1) Kramer, JD FR                   2) Nore, Kelsey SO                
     3) White, Thomas JR                4) Moses, James SR                
  4 Nome Beltz High School-AK  'A'                    2:09.36    1:59.73    6  
     1) Blandford, Nathan A             2) Sullivan, Zach D               
     3) Baker, Klay K                   4) Stettenbenz, Jake M            
  5 Hutchinson High School-AK  'A'                    2:12.54    2:10.00    4  
     1) Naber, Tony Tumnus              2) Vorderbruggen, Joe             
     3) Bell, Seth                      4) Zaia, Alex                     
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lingaas, Jessica L        SR WV-AK                2:06.38    2:02.76    7  
  2 Perkins, Shelby           SR Patriots-AK          2:06.61    2:04.28    5  
  3 Heaton, Cassidy S         FR WV-AK                2:07.03    2:04.34    4  
  4 Bastille, Talina S        JR WV-AK                2:15.57    2:18.10    3  
  5 Bohnet, Jeehong              Lhs-Ak-AK            2:25.05    2:25.33    2  
  6 Ruff, Mackenzie           FR Patriots-AK          2:27.90    2:29.83    1  
  7 Gould, Elizabeth A        FR WV-AK                2:33.47    2:31.84  
  8 Johnson, Kirsten             Lhs-Ak-AK            2:36.83    2:33.42  
  9 Dreydoppel, Lindsey       JR Patriots-AK          2:56.14    2:56.18  
 10 Fagan, Mary Lou              Lhs-Ak-AK            3:20.10    3:19.81  
 -- Frank, Victoria           SO Patriots-AK          3:05.27         DQ  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marquez, Luis R           SO WV-AK                1:55.06    1:49.29    7  
  2 Kramer, JD                FR Patriots-AK          1:52.41    1:49.96    5  
  3 Rankin, Brandon M         SR WV-AK                1:54.47    1:53.34    4  
  4 Owens, Paul                  Lhs-Ak-AK            2:00.69    1:57.71    3  
  5 Nore, Kelsey              SO Patriots-AK          1:57.80    1:57.72    2  
  6 Voronin, Ivan M           JR WV-AK                2:08.01    2:04.04    1  
  7 Zahn, Jeff A              SO WV-AK                2:12.52    2:09.83  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donoghue, Kira D        JR WV-AK                2:21.35    2:22.22    7  
  2 Wetterhall, Vanessa A     FR WV-AK                2:29.52    2:28.09    5  
  3 Donnolly, Brianna M       SO WV-AK                2:37.33    2:33.66    4  
  4 Birkholz, Rachel             Lhs-Ak-AK            2:40.25    2:42.67    3  
  5 Birkholz, Hannah             Lhs-Ak-AK            2:50.44    2:50.59    2  
  6 Tigner, Chelsea           FR Patriots-AK          2:57.75    2:52.76    1  
  7 Weber, Julia                 Lhs-Ak-AK            2:54.37    2:53.81  
  8 Webb, Sarah                  Hhs-Ak-AK            3:07.99    3:04.60  
  9 Clough, Natalie P         SO WV-AK                3:07.52    3:08.25  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Richard             SO WV-AK                2:14.04    2:09.92    7  
  2 O'Donoghue, Tommy M       FR WV-AK                2:12.47    2:12.70    5  
  3 White, Thomas             JR Patriots-AK          2:23.52    2:21.23    4  
  4 Darling, Colby            SO Patriots-AK          2:41.62    2:40.90    3  
 -- Bennet, Ben                  Lhs-Ak-AK            2:23.81         DQ  
 -- Kohler, Austin            SO Patriots-AK          2:46.54         DQ  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnolly, Kaylynn O       FR WV-AK                  26.35      25.97    7  
  2 Villa, Maria              SO Patriots-AK            27.54      27.19    5  
  3 Hajdukovich, Jade            Lhs-Ak-AK              26.93      27.23    4  
  4 Franz, Callie J           JR WV-AK                  27.61      27.57    3  
  5 Torres, Alexa J           JR WV-AK                  27.84      28.31    2  
  6 Johnson, Devynn M            NBHS-AK                28.13      28.56    1  
  7 Taube, Megan B            JR WV-AK                  29.74      29.83  
  8 Fifield, Macala              Mhs-Ak-AK              29.78      30.13  
  9 Devlin, Riley                Hhs-Ak-AK              31.32      32.20  
 10 Mchugh, Theresa           JR Patriots-AK            32.19      33.59  
 11 Gladieux, Breanna         FR Patriots-AK            35.54      34.50  
 12 Kahli, Jusczak               Lhs-Ak-AK              35.52      35.89  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vandermeer, Ben J         SR WV-AK                  24.24      23.48    7  
  2 Carson, Jacob N           JR WV-AK                  24.37      23.80    5  
  3 Nicholson, Ryan C         FR WV-AK                  24.34      23.95    4  
  4 Moses, James              SR Patriots-AK            24.80      24.57    3  
  5 Blandford, Nathan A          NBHS-AK                24.64      24.86    2  
  6 Birkholz, Bryan              Lhs-Ak-AK              25.41      25.58    1  
  7 Stettenbenz, Jake M          NBHS-AK                25.87      25.77  
  8 Mcgee, Cameron            SO Patriots-AK            26.10      26.22  
  9 Vorderbruggen, Joe           Hhs-Ak-AK              26.14      26.27  
 10 Baker, Klay K                NBHS-AK                26.43      26.64  
 11 Sullivan, Zach D             NBHS-AK                27.20      27.09  
 12 Mendenhall, Andrew        SO Patriots-AK            26.73      27.26  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hess, Abby                SO Patriots-AK           251.70     338.50    7  
  2 Burbank, Megan               Lhs-Ak-AK             209.35     314.05    5  
  3 Villa, Anna               SR Patriots-AK           212.20     311.05    4  
  4 Parker, Ciera S           SR WV-AK                 181.25     250.80    3  
  5 Shipman, Emily M          SO WV-AK                 159.70     222.65    2  
  6 Sumpter, Kailyn           SO Patriots-AK           149.00     216.20    1  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hembree, Rafe R           SR WV-AK                 312.75     464.85    7  
  2 Frazier, Cody             JR Patriots-AK           320.65     448.90    5  
  3 Koch, Dakota              JR Patriots-AK           234.15     342.25    4  
  4 Campbell, Zach               Lhs-Ak-AK             191.50     286.65    3  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wetterhall, Victoria A    JR WV-AK                1:07.57    1:04.13    7  
  2 Acquistapace, Ellen M     JR WV-AK                1:09.49    1:05.45    5  
  3 Deskin, Carolyn              Hhs-Ak-AK            1:10.54    1:05.74    4  
  4 Wetterhall, Vanessa A     FR WV-AK                1:09.08    1:07.98    3  
  5 Birkholz, Hannah             Lhs-Ak-AK            1:21.89    1:18.63    2  
  6 Hickok, Isabel L          JR WV-AK                1:23.39    1:20.53    1  
  7 Weber, Julia                 Lhs-Ak-AK            1:22.10    1:22.89  
  8 Bennet, Sarah                Lhs-Ak-AK            1:23.59    1:36.39  
  9 Dreydoppel, Lindsey       JR Patriots-AK          1:40.19    1:36.73  
 10 Sikes, Amelia                Lhs-Ak-AK            1:46.44    1:40.27  
 -- Shilanski, Veronica       FR Patriots-AK          1:27.45         DQ  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marquez, Luis R           SO WV-AK                  58.08      54.87    7  
  2 Rankin, Brandon M         SR WV-AK                  58.03      56.17    5  
  3 Bennet, Ben                  Lhs-Ak-AK            1:03.34    1:01.21    4  
  4 White, Thomas             JR Patriots-AK          1:00.70    1:02.38    3  
  5 Smith, Wolfgang S         SR WV-AK                1:09.47    1:07.35    2  
  6 Baker, Klay K                NBHS-AK              1:07.47    1:07.82    1  
  7 Kohler, Austin            SO Patriots-AK          1:15.10    1:15.69  
  8 Bell, Seth                   Hhs-Ak-AK            1:23.18    1:23.76  
  9 Schweitzer, Arthur        JR WV-AK                1:05.65    1:40.14  
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnolly, Kaylynn O       FR WV-AK                  56.88      56.46    7  
  2 Hajdukovich, Jade            Lhs-Ak-AK              59.12      59.33    5  
  3 Deskin, Carolyn              Hhs-Ak-AK            1:01.61      59.35    4  
  4 Dixon, Mallory J          SR WV-AK                1:01.32      59.93    3  
  5 Torres, Alexa J           JR WV-AK                1:02.50    1:02.50    2  
  6 Fifield, Macala              Mhs-Ak-AK            1:06.07    1:06.67    1  
  7 Puttman, Molly            JR Patriots-AK          1:08.01    1:08.55  
  8 Ruff, Mackenzie           FR Patriots-AK          1:08.24    1:08.65  
  9 Bottjen, Isabella M       SO WV-AK                1:10.54    1:09.29  
 10 Devlin, Riley                Hhs-Ak-AK            1:09.93    1:10.23  
 11 Sumpter, Kailyn           SO Patriots-AK          1:14.14    1:13.39  
 12 Bennet, Sarah                Lhs-Ak-AK            1:22.56    1:23.77  
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Ryan C         FR WV-AK                  53.83      51.74    7  
  2 Carson, Jacob N           JR WV-AK                  54.36      52.66    5  
  3 Naber, Tony Tumnus           Hhs-Ak-AK              55.60      54.34    4  
  4 Weber, Caleb                 Lhs-Ak-AK              55.06      54.52    3  
  5 Blandford, Nathan A          NBHS-AK                55.54      55.25    2  
  6 Stettenbenz, Jake M          NBHS-AK                57.94      57.41    1  
  7 Mcgee, Cameron            SO Patriots-AK            58.37      58.80  
  8 Vorderbruggen, Joe           Hhs-Ak-AK              58.09      58.86  
  9 Edsell, Zach              FR Patriots-AK            59.30      58.96  
 10 Darling, Colby            SO Patriots-AK          1:01.18    1:00.36  
 11 Zaia, Alex                   Hhs-Ak-AK            1:10.30    1:08.08  
 12 Michel, Parker J          FR WV-AK                1:09.17    1:09.34  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingaas, Jessica L        SR WV-AK                5:56.21    5:26.98    7  
  2 Heaton, Cassidy S         FR WV-AK                5:37.81    5:32.40    5  
  3 Perkins, Shelby           SR Patriots-AK          5:47.90    5:40.83    4  
  4 Villa, Maria              SO Patriots-AK          6:01.47    5:56.18    3  
  5 Bastille, Talina S        JR WV-AK                6:09.88    6:11.25    2  
  6 Covell, Julia I           SR WV-AK                6:15.68    6:13.85    1  
  7 Ruckhaus, Nina               Lhs-Ak-AK            7:07.64    7:02.51  
  8 Johnson, Kirsten             Lhs-Ak-AK            7:11.59    7:12.99  
  9 Bodyfelt, Rylieh             Hhs-Ak-AK            7:25.00    7:18.28  
 10 Alderson, Elli               Lhs-Ak-AK            7:41.47    7:25.49  
 11 Erickson, Lacy N             NBHS-AK              7:22.69    7:26.19  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, JD                FR Patriots-AK          5:15.82    5:04.35    7  
  2 Nore, Kelsey              SO Patriots-AK          5:18.01    5:15.33    5  
  3 Birkholz, Bryan              Lhs-Ak-AK            5:23.91    5:23.95    4  
  4 Voronin, Ivan M           JR WV-AK                6:01.25    5:42.30    3  
  5 Stout, Caleb J            SO WV-AK                5:45.11    5:44.86    2  
  6 Zahn, Jeff A              SO WV-AK                5:54.78    5:46.86    1  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Valley-AK  'A'                               1:49.45    1:47.92   14  
     1) O'Donoghue, Kira D JR           2) Donnolly, Kaylynn O FR         
     3) Torres, Alexa J JR              4) Lingaas, Jessica L SR          
  2 North Pole High School-AK  'A'                    1:55.14    1:54.66   10  
     1) Villa, Maria SO                 2) Tigner, Chelsea FR             
     3) Hellickson, Alyssa JR           4) Perkins, Shelby SR             
  3 Lathrop High School-AK  'A'                       1:59.70    1:58.94    8  
     1) Birkholz, Rachel                2) Ruckhaus, Nina                 
     3) Weber, Julia                    4) Hajdukovich, Jade              
  4 Hutchinson High School-AK  'A'                    2:10.86    2:08.54    6  
     1) Devlin, Riley                   2) Webb, Sarah                    
     3) Bodyfelt, Rylieh                4) Deskin, Carolyn                
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Valley-AK  'A'                               1:34.10    1:35.12   14  
     1) Rankin, Brandon M SR            2) Chen, Richard SO               
     3) Carson, Jacob N JR              4) Vandermeer, Ben J SR           
  2 North Pole High School-AK  'A'                    1:39.48    1:38.87   10  
     1) Moses, James SR                 2) White, Thomas JR               
     3) Nore, Kelsey SO                 4) Kramer, JD FR                  
  3 Nome Beltz High School-AK  'A'                    1:46.60    1:44.17    8  
     1) Stettenbenz, Jake M             2) Baker, Klay K                  
     3) Sullivan, Zach D                4) Blandford, Nathan A            
  4 Hutchinson High School-AK  'A'                    1:50.56    1:51.08    6  
     1) Vorderbruggen, Joe              2) Zaia, Alex                     
     3) Bell, Seth                      4) Naber, Tony Tumnus             
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Acquistapace, Ellen M     JR WV-AK                1:10.06    1:07.21    7  
  2 Donnolly, Brianna M       SO WV-AK                1:11.40    1:08.92    5  
  3 Torres, Cigne L           SO WV-AK                1:14.16    1:11.52    4  
  4 Birkholz, Rachel             Lhs-Ak-AK            1:14.79    1:13.81    3  
  5 Tigner, Chelsea           FR Patriots-AK          1:17.14    1:14.72    2  
  6 Ruckhaus, Nina               Lhs-Ak-AK            1:23.38    1:23.63    1  
B - Final
  7 Erickson, Lacy N             NBHS-AK              1:28.28    1:28.26  
  8 Bodyfelt, Rylieh             Hhs-Ak-AK            1:30.33    1:29.47  
  9 Thompson, Danielle        FR WV-AK                1:34.48    1:36.07  
 10 Kahli, Jusczak               Lhs-Ak-AK            1:41.36    1:40.98  
 11 Gladieux, Breanna         FR Patriots-AK          1:47.84    1:45.75  
 -- Alderson, Elli               Lhs-Ak-AK            1:29.25         DQ  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Owens, Paul                  Lhs-Ak-AK              59.03      58.97    7  
  2 Stout, Caleb J            SO WV-AK                1:08.52    1:02.90    5  
  3 Moses, James              SR Patriots-AK          1:06.33    1:05.74    4  
  4 Schweitzer, Arthur        JR WV-AK                1:08.76    1:06.78    3  
  5 Edsell, Zach              FR Patriots-AK          1:14.85    1:13.19    2  
  6 Naber, Tony Tumnus           Hhs-Ak-AK            1:12.22    1:13.50    1  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donoghue, Kira D        JR WV-AK                1:09.40    1:09.24    7  
  2 Dixon, Mallory J          SR WV-AK                1:16.14    1:15.93    5  
  3 Bohnet, Jeehong              Lhs-Ak-AK            1:19.87    1:19.60    4  
  4 Hannah, Jennifer J        FR WV-AK                1:23.54    1:23.39    3  
  5 Johnson, Devynn M            NBHS-AK              1:24.10    1:23.47    2  
  6 Hellickson, Alyssa        JR Patriots-AK          1:24.88    1:24.05    1  
  7 Bond, Marlene C           FR WV-AK                1:23.77    1:25.16  
  8 Puttman, Molly            JR Patriots-AK          1:30.10    1:29.89  
  9 Webb, Sarah                  Hhs-Ak-AK            1:32.71    1:32.92  
 10 Sikes, Amelia                Lhs-Ak-AK            1:33.97    1:33.57  
 11 Frank, Victoria           SO Patriots-AK          1:37.78    1:39.98  
 12 Mchugh, Theresa           JR Patriots-AK          1:44.09    1:45.96  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vandermeer, Ben J         SR WV-AK                1:11.29    1:05.69    7  
  2 O'Donoghue, Tommy M       FR WV-AK                1:06.38    1:05.84    5  
  3 Chen, Richard             SO WV-AK                1:12.95    1:08.04    4  
  4 Smith, Wolfgang S         SR WV-AK                1:14.18    1:12.29    3  
  5 Weber, Caleb                 Lhs-Ak-AK            1:16.24    1:14.27    2  
  6 Bowder, Nathan               Mhs-Ak-AK            1:23.35    1:21.20    1  
  7 Sullivan, Zach D             NBHS-AK              1:20.37    1:21.48  
  8 Mendenhall, Andrew        SO Patriots-AK          1:23.03    1:22.96  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Valley-AK  'A'                               3:57.31    3:54.90   14  
     1) Lingaas, Jessica L SR           2) Donnolly, Kaylynn O FR         
     3) Heaton, Cassidy S FR            4) Dixon, Mallory J SR            
  2 Lathrop High School-AK  'A'                       4:23.08    4:33.29   10  
     1) Birkholz, Hannah                2) Ruckhaus, Nina                 
     3) Weber, Julia                    4) Bohnet, Jeehong                
  3 North Pole High School-AK  'A'                    4:47.81    4:43.34    8  
     1) Puttman, Molly JR               2) Mchugh, Theresa JR             
     3) Shilanski, Veronica FR          4) Ruff, Mackenzie FR             
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Valley-AK  'A'                               3:29.04    3:26.17   14  
     1) Rankin, Brandon M SR            2) Marquez, Luis R SO             
     3) Nicholson, Ryan C FR            4) Vandermeer, Ben J SR           
  2 Lathrop High School-AK  'A'                       3:41.25    3:38.57   10  
     1) Birkholz, Bryan                 2) Bennet, Ben                    
     3) Weber, Caleb                    4) Owens, Paul                    
  3 North Pole High School-AK  'A'                    4:00.78    4:07.65    8  
     1) Mcgee, Cameron SO               2) Darling, Colby SO              
     3) Edsell, Zach FR                 4) Mendenhall, Andrew SO          
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. West Valley                         311   2. North Pole High School              133
  3. Lathrop High School                 106   4. Hutchinson High School               35
  5. Nome Beltz High School               23   6. Monroe High School                    2
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. West Valley                         163   2. North Pole High School               60
  3. Lathrop High School                  59   4. Hutchinson High School               20
  5. Nome Beltz High School                3   6. Monroe High School                    1
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. West Valley                         148   2. North Pole High School               73
  3. Lathrop High School                  47   4. Nome Beltz High School               20
  5. Hutchinson High School               15   6. Monroe High School                    1