Background-image
Partners
Speedo
RWJ+Sports+Medicine
Metro+Swim+Shop
Sponsors
Event

EEX Holiday Classic

Dec 14, 2018 - Dec 16, 2018
October, 21 2018
December 31, 1929
(this is a team hosted event)

Description

Attending: BR3, SV3, G3, SR2, SR3

Location: Rutgers University

Rutgers now requires all automobiles parked on campus to be registered. Please register your vehicle with RU Parking

Donations: We will also accept donations of mittens, gloves, scarves and hats for a local charity.

Warm ups:

  Session Warm up Start
Friday 500 Freestyle 7:15 am  
  13/Over Prelims 9:30 am 10:50 am
  12/Under 1:30 pm 2:25 pm
  13/Over Finals   6:00 pm
Saturday 13/Over Prelims 7:15 am 8:35 am
  1000 Freestyle after prelims not before noon
  12/Under` 1:45 pm 2:40 pm
  13/Over Finals   6:00 pm
Sunday 13/Over Prelims 7:15 am 8:35 am
  1650 Freestyle after prelims not before noon
  12/Under 1:45 pm 2:40 pm
  13/Over Finals   6:00 pm

Swimmers must provide their own timers and counters for the 500s, 1000s, and 1650s

SVY Timing Assignments:

Friday Session 3

MAIN Pool 13//14 Girls & Open Boys
Head timer:      Sharma (Meghan)

Lane 2
1st half timer:   Chow (Olivia)
2nd half timer:  Bender (Samantha)

Friday Session VI

Dive Pool 12/Under Boys  
Head timer:      Enriquez (Matthew)

Lane 1
1st half timer:   Pan (Mason)
2nd half timer:  Tariq (Rehman & Rahim)

Saturday Session IX

Dive Pool 13/14 G & Open Boys
Head timer:      Plank (Katelyn)

Lane 8
1st half timer:   Kim (Lauren)
2nd half timer:  Panico (Isabella)

Saturday Session XII

Main Pool 12/Under Boys  
Head timer:      Disko (Lukas)

Lane 1
1st half timer:   Sudol (Luke)
2nd half timer:  Wong (Christian)

Saturday FINALS Session XIV – two timers required

MAIN Pool
Head timer:      Eisenhower (Victoria)

Lane 8
Timer #1:         Zhou (Grace)
Timer#2:          Fallon (Matthew)

Sunday Session XVI

Dive Pool 13/14 B & Open Girls
Head timer:      Kolpan (Ashley)

Lane 8
1st half timer:   Gaynor (Jared)
2nd half timer:  Kuo (Kyle)

Sunday Session XIX

MAIN Pool : 12/under Boys
Head timer:      Battagliese (Jake)

Alternate Timers
1st half timer:   Kowalczyk (Piotr)
2nd half timer:  Thukral (Ahan)

Forms/Documents:

Photos: