Event

LHSAA Champs (HS)

Nov 20, 2019 - Nov 23, 2019
November, 5 2019

Description

Louisiana High School Athletic Association (LHSAA)
Swimming Championships
November 20-23
 
933 W. Parish Road, Sulphur, LA 70663
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
If you find a typo in the Psych Sheet, contact John Roth or Michael Federico by 6 pm Saturday 11.16.19 (Divisions III & IV), 6 pm Sunday 11.17.19 (Divisions I & II).
 
 
Division IV
 
Wednesday (Prelims) 
Credentials 7:30 am / Warm Ups 8:00 am / Spectators 8:30 am / All Academic 9:15 am / Start 9:30 am
 
Thursday (Finals)
Team Entry 7:30 am / Warm Up & Spectators 8:00 am / Start 9:00 am
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Swimmers of the Meet
Ashley Gill, Ascension Episcopal
Davis Legnon, Pope John Paul II
 
Division 4 Records
 
Boys 50 Free   21.07    Davis Legnon   Pope John Paul II
Girls 100 Fly    55.60   Ashley Gill        Ascension Episcopal
 
 
Division III
 
Wednesday (Prelims) 
Credentials 2:00 pm / Warm Ups 2:30 pm / Spectators 3:00 pm / All Academic 3:45 pm / Start 4:00 pm
 
Thursday (Finals)
Team Entry 1:30 pm / Warm Up & Spectators 2:00 pm / Start 3:00 pm
 
 
Swimmers of the Meet
Rylee Moore, Parkview Baptist
Jacques Rathle, E.D. White
 
Records
 
Richardson, Christopher Male Year: 10 University                
#4 Boys 200 Free   1:40.91   D3
#18 Boys 100 Back   50.61    D3
 
Rathle, Jacques Male Year: JR E.D. White                  
#6 Boys 200 IM   1:49.91   AAC   LHSAA   D3
#20 Boys 100 Breast   56.41   AAC
 
Conner, Brennon Male Year: SO Bulldogs                    
#8 Boys 50 Free   21.33   D3
#12 Boys 100 Free   46.24   D3
 
Zhang, Derek Male Year: SO Lusher                       
#10 Boys 100 Fly   50.61   D3
#18 Boys 100 Back   51.02   D3
           
Klingman, Collin Male Year: SO E.D. White                  
#10 Boys 100 Fly   50.76   D3
             
Moore, Rylee Female Year: JR PBS                
#17 Girls 100 Back   54.73   AAQ   LHSAA   D3
 
Booth, Christian Male Year: JR CBA                   
#18 Boys 100 Back   51.45    D3
 
Geyer, Maddilyn Female Year: 9 University              
#19 Girls 100 Breast   1:06.39   D3
 
E.D. White Catholic High
#2 Boys 200 Medley Relay   1:37.33   D3
Collin Klingman  SO, Jacques Rathle  JR, Dawson Jeansonne  JR, Brendan Martin  SO
#16 Boys 200 Freestyle Relay   1:30.58   D3
Brendan MartinSO, Dawson Jeansonne  JR, John Pugh  SR, Jude Pere  JR
#22 Boys 400 Freestyle Relay   3:13.63   D3
Collin Klingman SO, Wesley Templet SO, Jude Pere JR, Jacques Rathle  JR
 
Calvary Baptist Academy
#2 Boys 200 Medley Relay   1:37.78   D3
Christian Booth JR, Ben Ponder JR, Jeffrey Cochran SO, Josh Roper FR
#16 Boys 200 Freestyle Relay   1:29.81   D3
Ben Ponder JR, Jeffrey Cochran O, Christian Booth JR, Josh Roper FR
 
Episcopal School Baton Rouge
#16 Boys 200 Freestyle Relay   1:30.82   D3
Ben Naquin JR, Nick Johannessen SR, Evan Jurkovic JR, Eugene Jiang SO
 
 
 
Division II
 
Friday (Prelims) 
Credentials 7:30 am / Warm Ups 8:00 am / Spectators 8:30 am / All Academic 9:15 am / Start 9:30 am
 
Saturday (Finals)
Team Entry 7:30 am / Warm Up & Spectators 8:00 am / Start 9:00 am
 
 
Swimmers of the Meet
Gabriella O'Neil, St. Scholastica
Riley Brown, Lee Magnet
 
Records
Girls 200 Free   1:53.42   Gabriella O'Neil   St. Scholastica
 
Division I
 
Friday (Prelims) 
Credentials 2:00 pm / Warm Ups 2:30 pm / Spectators 3:00 pm / All Academic 3:45 pm / Start 4:00 pm
 
Saturday (Finals)
Team Entry 1:30 pm / Warm Up & Spectators 2:00 pm / Start 3:00 pm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Swimmers of the Meet
Anni Thompson, Lafayette High School
Michael Bonson, Northshore High School
 
Records
 
 
 

Forms/Documents:

    Photos: