Background-image
Sponsors
Spring Championship Recap

HSA Spring Championship Season Review

 

The Spring Championship season for HSA was a huge success!  The season was kicked off in Birmingham, AL, at the Central District Championship Meet.  The team was led by the 8 & under boys team, with a strong 2nd place finish.  The girls team also had a strong showing with a 4th place finish, which landed the team in 2nd for the combined title. 

 

Name

Event

Place

Claire Quadrini

25 BR

3

 

50 BR

3

 

100 IM

4

 

100 FR

5

 

50 FR

6

 

25 FY

6

 

50 FY

6

 

25 FR

8

Jessica Black

50 BA

7

 

50 FY

8

Krichev, Black, King, Quadrini

100 FR Relay

3

Chua, Lecompte, Koehler, Thomas

100 FR Relay

6

Chua, Quadrini, Black, Krichev

100 Med Relay

2

Koehler, Sawyer, Thomas, Shea

100 Med Relay

5

Waters, LeCompte, Simmons, Blankenship

100 Med Relay

7

Lunsford, Freeman, McDonald, Bedsole

100 FR Relay

2

McDonald, Lunsford, Bedsole, Freeman

100 Med Relay

2

Luke Bedsole

50 FY

1

 

25 BA

2

 

50 BA

2

 

25 FY

2

 

50 FR

3

 

100 IM

3

 

100 FR

4

 

25 FR

5

Judd Lunsford

100 FR

7

 

50 BR

8

 

 

Stepping Stone

Name

SEQT

Emily Ferguson

 

Julia Krichev

 

Taya Shreve

 

Hayden Carroll

 

Bryan Counts

 

Samuel Hardy

 

John Thomas Stokes

 

Landon Theisen

 

James Hale Thomas

 

Josh Wiggins

Blue

Madalene Garding

 

Liz Holcomb

 

Callie Patz

 

Grace Quadrini

 

Cole Strankman

 

Lindsey Shepherd

 

Delaney Wood

 

Luke Bedsole

 

Will Neville

 

Brad Sheeler

 

Gabe Shreve

 

Ciaran Stephens

Red

Becca Blevins

 

Rebecca Ferguson

 

Hannah Gunsallus

 

Elizabeth Kowalczyk

 

Chella Rossel

 

Matthew Kowalczyk

 

Quinn Ready

White

Emily Blevins

 

Catherine Chua

 

Sam Mix

 

Naomi McDonald

 

Ali Northcutt

 

Nick Stokes

 

The Southeastern Championships in Knoxville, TN, followed the District Championships, ad HSA had another extremely strong team showing.  The team finished 4th overall, with the 13-14 girls winning their age group.  Marybeth Monk was also awarded the “Female Swim of the Meet” award.  The 13-14 girls 400 Free Relay also broke the Southeastern Record on their way to a great event win.  Below are new team records set, the swimmers who finished in the top 16 at Southeasterns, and the new time standards achieved at the meet. 

 

Event

New Record Holder

Time

Old Record Holder

Time

Date

Female 11-12 500 FR

Marybeth Monk

5:05.87

Marybeth Monk

5:06.12

2.27.14

Female 11-12 1000 FR

Marybeth Monk

10:25.48

Marybeth Monk

10:29.15

2.27.14

Female 11-12 200 BA

Marybeth Monk

2:14.15

Marybeth Monk

2:15.31

1.31.14

Female 11-12 100 FY

Marybeth Monk

58.27

Marybeth Monk

58.39

2.27.14

Female 13-14 50 FR

Regan Weakley

23.46

Regan Weakley

23.73

3.18.14

Female 13-14 200 FR

Kobie Melton

1:49.97

Kobie Melton

1:49.97

12.13.14

Female Open 100 BA

Kobie Melton

56.60

Kobie Melton

57.88

3.18.14

Female 13-14 400 FR Relay

A. Hu, K. Melton, R. Barlow, R. Weakley

3:28.47 (new SE Record)

M. Underwood, K. Melton, D. Campbell, R. Weakley

3:33.27

2.27.14

Female 13-14 400 Medley Relay

K. Melton, A. Hu, R. Barlow, R. Weakley

3:54.32

M. Northcutt, M. Underwood, S.M. Cimino, C. Munster

4:01.33

2.21.13

Male 11-12 200 Medley Relay

C. Cooper, M. Payne, E. Wan, A. Hill

1:54.57

A. Shea, C. Blasingame, C. Overbeek, S. Vasquez

1:56.24

9.24.11

 

 

 

 

 

 

 

Name

Event

Place

Riley Groves

50 FY

2

 

100 FY

2

 

200 IM

2

 

50 BA

3

 

500 FR

9

 

100 BA

9

Will Byrd

100 BA

3

 

50 BR

3

 

50 BA

3

 

100 BR

4

 

100 IM

7

 

200 FR

14

 

100 FY

16

Madelyn Yates

50 BA

5

 

50 FY

8

 

100 FY

8

 

100 IM

8

 

200 IM

8

 

100 BA

9

Gabe Shreve

200 IM

6

 

100 FY

9

 

50 FR

15

 

100 BR

15

 

50 FY

15

Carlee Nabors

50 BR

8

 

100 BR

8

 

100 FY

14

 

200 IM

15

Kate Reeves

50 FR

9

Bo Barlow

200 FR

9

 

100 FY

11

 

500 FR

14

 

200 IM

15

Mary Foster King

50 BA

10

 

100 BA

10

 

500 FR

14

Sofia Roberts

50 BR

16

Marybeth Monk

1000 FR

1

 

50 FY

1

 

100 FY

1

 

200 IM

1

Ethan Wan

200 FR

1

 

50 FY

1

 

100 FY

1

 

100 FR

2

 

200 IM

2

 

100 IM

3

 

100 BA

4

Claire Blasingame

100 FY

3

 

50 BR

3

 

500 FR

5

 

200 FR

7

 

100 BR

7

 

50 FY

7

 

200 IM

7

Mark Payne

100 BR

3

 

50 BR

5

 

50 FR

16

 

100 FR

16

 

100 IM

9

 

200 IM

14

Curtis Cooper

50 BA

4

 

100 BA

9

 

100 FY

14

Aaron Hill

50 FR

5

 

200 IM

13

 

50 FY

16

Rebekah Hamilton

500 FR

6

 

50 FR

7

 

100 FR

12

 

50 BA

12

 

100 IM

10

 

200 FR

15

 

100 BA

13

Henry Calatrello

1000 FR

7

 

200 IM

15

Jack Sentell

500 FR

8

 

100 FY

11

Landon Theisen

1000 FR

14

Ryan Barlow

500 FR

2

 

1000 FR

1

 

1650 FR

7

 

200 FY

3

 

400 IM

2

Annie Calatrello

1650 FR

8

Devin Campbell

50 FR

15

 

500 FR

10

 

100 BA

15

 

200 BA

7

 

200 IM

4

 

400 IM

6

Caleb Chance

50 FR

14

 

100 FR

14

 

200 FR

15

 

500 FR

14

 

1000 FR

11

 

100 BA

11

Maddie Cimino

1000 FR

8

 

200 BA

16

Alison Hu

50 FR

6

 

100 FR

5

 

200 FR

4

 

100 BR

1

 

200 BR

9

 

100 FY

4

 

200 IM

2

Kobie Melton

50 FR

4

 

100 FR

3

 

200 FR

2

 

100 BA

1

 

100 FY

6

 

200 IM

1

Anna Kathryn Schloss

1000 FR

14

 

1650 FR

11

Ming Shen

1650 FR

11

Emily Vasquez

200 FR

10

 

500 FR

13

 

1000 FR

15

Regan Weakley

50 FR

1

 

100 FR

2

 

200 FR

5

 

100 BA

16

 

100 FY

10

 

200 IM

9

Caleb Worshek

100 BR

11

Riley Worshek

1000 FR

16

 

1650 FR

13

Becca Blevins

1650 FR

17

Joe Hinely

1000 FR

9

 

1650 FR

9

Crossan Cooper

1000 FR

7

 

500 FR

13

 

100 BR

15

 

200 BR

4

 

400 IM

10

Sarah Margaret Cimino

50 FR

8

 

100 FR

6

 

200 FR

9

 

100 BA

6

 

100 FY

3

 

200 FY

4

Braxton Conners

200 BR

13

Macon Graves

100 BR

15

 

200 BR

9

Zach Harting

50 FR

8

 

500 FR

8

Chloe Hui

500 FR

13

Marybeth Monk

500 FR

6

Andrew Sterns

100 BR

13

 

200 BR

15

 

 

 

 

Stepping Stone

Name

Gold

Kobie Melton

 

Marybeth Monk

 

Regan Weakley

Silver

Claire Blasingame

 

Ryan Barlow

 

Annie Calatrello

 

Maddie Cimino

 

Sarah Magaret Cimino

 

Devin Campbell

 

Rebekah Hamilton

 

Alison Hu

 

Carlee Nabors

 

Bo Barlow

 

Will Byrd

 

Henry Calatrello

 

Curtis Cooper

 

Crossan Cooper

 

Macon Graves

 

Riley Groves

 

Joe Hinely

 

Zach Harting

 

Aaron Hill

 

Mark Payne

 

Ming Shen

 

Gabe Shreve

 

Ethan Wan

 

Riley Worshek

Bronze

Chloe Hui

 

Kate Reeves

 

Emma Preston

 

Anna Kathryn Schloss

 

Emily Vasquez

 

Madelyn Yates

 

Braxton Conners

 

Caleb Chance

 

Michael Matthews

 

Jack Sentell

 

Andrew Sterns

 

James Hale Thomas

 

Caleb Worshek

SEQT

Emerson Barrett

 

Becca Blevins

 

Virginia Graves

 

Alana Janssen

 

Mary Foster King

 

Eboni McCarty

 

Mary Northcutt

 

Sofia Roberts

 

Jia Jia Shen

 

Taya Shreve

 

Andrew Amos

 

Bailey Anderton

 

Collier Devaney

 

Isaac Devaney

 

Sam Hardy

 

Kevin Luo

 

Will Neville

 

Cade Overbeek

 

Mark Payne

 

Jared Sutphin

 

Joe Swing

 

Austin Smith

 

Henry Stephens

 

Landon Theisen

 

Sam Vasquez

 

Josh Wiggins

 

 

At the Age Group Sectional Meet in Atlanta, GA, HSA finished 17th out of over 100 teams in the meet.  In the process, Marybeth Monk broke 4 meet records and several new team records!  She also qualified for the NCSA Junior National Championships for the first time at the meet.  Ethan Wan, Riley Groves and Will Byrd also joined her as top 10 finishers at the meet.  Below are the new team records set, the top 10 finishers, and the new stepping stone cuts achieved.

 

Event

New Record Holder

Time

Old Record Holder

Time

Date

Female 11-12 200 FR

Marybeth Monk

1:52.22

Marybeth Monk

1:55.73

2.27.14

Female 11-12 500 FR

Marybeth Monk

4:59.55

Marybeth Monk

5:05.87

2.26.15

Female 50 BA

Marybeth Monk

27.40

Sarah Givan

28.44

1.1.92

Female 100 BA

Marybeth Monk

57.80

Sarah Givan

59.98

1.1.92

Female 50 FY

Marybeth Monk

26.46

Marybeth Monk

26.74

2.27.14

Female 100 FY

Marybeth Monk

57.50

Marybeth Monk

58.27

2.26.15

 

Name

Event

Place

Marybeth Monk

50 BA

1

 

100 BA

1

 

200 FR

1

 

50 FY

2

 

100 FY

2

 

200 IM

2

 

50 FR

5

Ethan Wan

50 FY

7

 

200 IM

9

 

100 FY

11

 

50 FR

15

 

100 IM

14

 

50 BA

14

Claire Blasingame

100 FY

18

 

50 FR

18

 

50 FY

16

Rebekah Hamilton

50 FR

20

 

 

 

Stepping Stones

Name

Gold

Marybeth Monk

Silver

Claire Blasingame

 

Rebekah Hamilton

 

Carlee Nabors

 

Madelyn Yates

 

Will Byrd

 

Caleb Chance

 

Riley Groves

 

Aaron Hill

 

Gabe Shreve

 

Ethan Wan

Bronze

Kate Reeves

 

Anna Kathryn Schloss

 

Caleb Worshek

 

Riley Worshek

SEQT

Mary Foster King

 

Julia Krichev

 

 

Finally, the season ended at the NCSA Junior National Championships in Orlando, FL.  Thirteen HSA swimmers travelled to the meet and ended up 33rd out of over 100 teams in the meet.  Zach Harting highlighted the meet with swims that earned him a trip to Ireland with the NCSA All-Star Team.  Sarah Margaret Cimino and Regan Weakley also earned second swims at the meet. 

 

Name

Event

Place

Zach Harting

50 FY

3

 

200 FY

2

 

100 FY

2

 

400 IM

5

 

100 FR

16

 

200 IM

26

 

50 FR

38

Sarah Margaret Cimino

50 FY

13

 

100 FY

18

 

50 BA

27

 

200 FY

39

Regan Weakley

50 FR

23

 

New Team Records were also set in both individual events and relays.

 

 

Event

New Record Holder

Time

Old Record Holder

Time

Date

Female 13-14 50 FR

Regan Weakley

23.46

Regan Weakley

23.46

2.26.15

Female Open 100 BA

Sarah Margaret Cimino

56.59

Kobie Melton

56.60

2.26.15

Female Open 200 Free Relay

S.M. Cimino, K. Melton, C. Hui, R. Weakley

1:35.18

S.M. Cimino, M. Underwood, C. Munster, R. Weakley

1:35.26

3.18.14

Female Open 200 Med Relay

K. Melton, A. Hu, S.M. Cimino, R. Weakley

1:45.15

K. Melton, M. Underwood, S.M. Cimino, R. Weakley

1:45.70

3.18.14

Male Open 100 FR

Zach Harting

45.43

John Piersma

45.48

12.5.91

Male Open 200 FY

Zach Harting

1:44.44

Zach Harting

1:46.30

12.10.14

Male Open 400 IM

Zach Harting

3:51.94

Zach Harting

3:57.78

12.10.14

Male Open 200 Free Relay

C. Overbeek, B. Conners, M. Graves, Z. Harting

1:26.19

J. Smith, B. Conners, J. Calatrello, Z. Harting

1:26.29

3.18.14

 

 

Stepping Stone

Name

Gold

Sarah Margaret Cimino

 

Zach Harting

Silver

Ryan Barlow

 

Kobie Melton

 

Marybeth Monk

 

Regan Weakley

 

Crossan Cooper

 

Macon Graves

Bronze

Chloe Hui

 

Alison Hu

 

Braxton Conners

 

Isaac Devaney

 

Cade Overbeek