Background-image
Partners
SWAS+Eagle+link
USA+Synchro
49er+Country+Club
EHAC
Sponsors
Congratulations Coach Patty- All Southern Az HS Coach of the Year!

 
Coach Patty Olstad was named All-Southern Arizona Girls High School Swimming Coach of the Year 2013, by the Tucson Citizen.  Patty coached the Rincon/University HS team to an undefeated season and placed exceptionally well at the HS Division I State Championships.

Brianna Leverenz led the team with a State DI championship win in the 500 yd freestyle event. Accompanied by Brianna in the finals at DI states was Eleora Bailey (our very own Gator Girl!).  Eleora placed in finals in the 100 yd Breast Stroke and the 200 IM as well as the 200 Medley Relay and the 200 Free Relay. Eleora was named Tucson Citizen's "Performer of the Year,"  as a freshman at University HS.  Gator Girl, Catherine Malone, a Junior at University HS, was a member of the 400 Free Style Relay which placed 7th in the HS State Division 1 Championships.

Coach Patty has been the Head Coach for Girls Swimming at Rincon /University High Schools for the past 3 years. During that time the Ranger girls were 17 &1 with three State Championship appearances at the Division 1 level. Congratulations to Coach Patty and our Gator Girls, Eleora and Catherine!

 

2013 Southern Arizona Girl's Swim & Dive All-Stars

 

 

ALL-SOUTHERN ARIZONA

 

Swimmer of the Year

Krista Duffield, Catalina Foothills
(50 Free, 200 Yard Medley Relay & 400 Free Relay Championships)

 

Performers of the Year

Natalie Ward, Salpointe (3 Medals)

Bonnie Diamond, Catalina Foothills (3 Medals/2 Championships)

Brianna Leverenz, Rincon/UHS (2 Medals/State Champion)

Delaney Schnell, Tucson High (Diving Champion)

 

State Champions
Alexis Hansen, Catalina Foothills (200 Medley Relay)
Samantha Saul, Catalina Foothills (200 Medley Relay)
Taylor Nations, Sabino (100 Back)
Hannah Orbach-Mandel, Catalina Foothills (400 Free Relay)
Samantha Andrade, Catalina Foothills (400 Free Relay)

 

Coaches of the Year

Patty Olstad, Rincon/UHS

Chad Castillo, Salpointe

 

Team of the Year

Catalina Foothills (Champions)

 

200 MEDLEY RELAY

1: Catalina Foothills (Alexis Hansen 10, Bonnie Diamond 12, Krista Duffield 12, Samantha Saul 11)

2: Rincon/UHS (Kelsey Newbold 12, Eleora Bailey 9, Megan Gillespie 11, Brianna Leverenz 11)

3: Salpointe (Jiaying Brust 9, Teagan McGinnis 9, Kylee Mattingly 11 Natalie Ward 10)

 

200 FREE

1: Brianna Leverenz 11, Rincon/UHS (Champion)

2: Natalie Ward 10, Salpointe

3: Bonnie Diamond 12, Catalina Foothills

 

200 INDIVIDUAL MEDLEY

1: Bonnie Diamond 12, Catalina Foothills

2: Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

3: Teagan McGinnis 9, Salpointe

 

50 FREE

1: Krista Duffield 12, Catalina Foothills

2: Kristen Covello 9, Tucson High

3: Taylor Nations 10, Sabino

 

100 FLY

1: Krista Duffield 12, Catalina Foothills

2: Michelle Trujillo 10, Salpointe

3: Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

 

100 FREE

1: Krista Duffield 12, Catalina Foothills

2: Taylor Nations 10, Sabino

3: Teagan McGinnis 9, Salpointe

 

500 FREE

1: Brianna Leverenz 11, Rincon/UHS

2: Natalie Ward 10, Salpointe

3: Bonnie Diamond 12, Catalina Foothills

 

200 FREE RELAY

1: Catalina Foothills (Hannah Orbach-Mandel 12, Alexis Hansen 10, Bonnie Diamond 12, Krista Duffield 12)

2: Rincon/UHS (Megan Gillespie 11, Rachael Ramirez 10, Eleora Bailey 9, Daniela Saucedo 12)

3: Salpointe (Kylee Mattingly 12, Julie Turk 9, Haley Mattingly 9, Michelle Trujillo 10)

 

100 BACK

1: Taylor Nations 10, Sabino

2: Madeline Bolin 12, Ironwood Ridge

3: Alexis Hansen, 10, Catalina Foothills

 

100 BREAST

1: Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

2: Kristen Covello 9, Tucson High

3: Teagan McGinnis 9, Salpointe

 

400 FREE RELAY

1: Catalina Foothills (Bonnie Diamond 12, Hannah Orbach-Mandel 12, Samantha Andrade 11, Krista Duffield 12)

2: Salpointe (Teagan McGinnis 9, Haley Mattingly 9,Michelle Trujillo 10, Natalie Ward 10)

3: Rincon/UHS (Rachael Ramirez 10, Catherine Malone 11, Daniela Saucedo 12, Brianna Leverenz 11)

 

DIVING

1: Delaney Schnell 9, Tucson High

2: Mirella Vindiola 9, Salpointe

 

ALL-DIVISION I

 

Swimmer/Diver of the Year

Brianna Leverenz, Rincon/UHS (2 Medals/State Champion)

Delaney Schnell, Tucson High (Diving Champion)

 

Performers of the Year

Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

Madeline Bolin 12, Ironwood Ridge

 

Coaches of the Year

Patty Olstad, Rincon/UHS

Chris Harrison, Tucson High

 

Team of the Year

Rincon/UHS

 

200 MEDLEY RELAY

1: Rincon/UHS (Kelsey Newbold 12, Eleora Bailey 9, Megan Gillespie 11, Brianna Leverenz 11)

2: Ironwood Ridge (Madeline Bolin 12, Hailey Palma 10, Chloe Bantock 12, McKenzie Harrison 9)

3: Tucson High (Reilly Schnell 11, Kristen Covello 9, Natalie Marinos 12, Maddie James 10)

 

200 FREE

1: Brianna Leverenz 11, Rincon/UHS (Champion)

2: Rachael Ramirez 10, Rincon/UHS

3: Hailey Palma 10, Ironwood Ridge

 

200 INDIVIDUAL MEDLEY

1: Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

2: Kristen Covello 9, Tucson High

3: Madeleine Viceconte 10, Rincon/UHS

 

50 FREE

1: Kristen Covello 9, Tucson High

2: Reilly Schnell 11, Tucson High

3: Daniela Saucedo 12, Rincon/UHS

 

100 FLY

1: Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

2: Madeleine Viceconte 10, Rincon/UHS

3: Elaine Parry 12, Marana

 

100 FREE

1: Madeline Bolin 12, Ironwood Ridge

2: Brianna Leverenz 11, Rincon/UHS

3: Daniela Saucedo 12, Rincon/UHS

 

500 FREE

1: Brianna Leverenz 11, Rincon/UHS

2: Kaeli Otto 10, Ironwood Ridge

3: Rachael Ramirez 10, Rincon/UHS

 

200 FREE RELAY

1: Rincon/UHS (Megan Gillespie 11, Rachael Ramirez 10, Eleora Bailey 9, Daniela Saucedo 12)

2: Ironwood Ridge (Sarah Stanley 12, Hailey Palma 10, McKenzie Harrison 9, Madeline Bolin 12)

3: Tucson High (Reilly Schnell 11, Natalie Marinos 12, Maddie James 10, Kristen Covello 9)

 

100 BACK

1: Madeline Bolin 12, Ironwood Ridge

2: Kelsey Newbold 12, Rincon/UHS

3: Kaeli Otto 10, Ironwood Ridge

 

100 BREAST

1: Eleora Bailey 9, Rincon/UHS

2: Kristen Covello 9, Tucson High

3: Catherine Malone 11, Rincon/UHS

 

400 FREE RELAY

1: Rincon/UHS (Rachael Ramirez 10, Catherine Malone 11, Daniela Saucedo 12, Brianna Leverenz 11)

2: Ironwood Ridge (Kaeli Otto 10, Caitlyn Leo 12, Hailey Palma 10, Madeline Bolin 12)

3: Cienega (Sierra Hansen 10, Raven Elias 11, Mikayla Welch 10, Ayla Stallworth 11)

 

DIVING

1: Delaney Schnell 9, Tucson High