Greenwood+Physical+Therapy
Ingersoll+Auto
Swimtacular
Club+recognition+level+1
The+Y
USA+Swimming
CT+Swimming
Facebook
Rapid+Wristbands
iTown+Apparel
Speedo
Twitter
Sponsors
2016 Virtual Championship Results - MAKOS 2nd OVERALL!

2016 YMCA Virtual Championships

“Swim Locally – Compete Nationally”


October 28th, 2016 our MAKOS competed in the 2016 YMCA Virtual Championships.  The meet results have been compiled and made available to all the teams that competed.  We are excited to announce that the Mako Swim Team finished in 2nd Place OVERALL! 

Below are some statistics about the 2016 Championship and how they compare to 2015’s Championship.  Team scores, individual TOP 24 and relay TOP 18 results are also included.  Certificates will be available shortly for individual and relay award winners.  Here is a link to this news article in pdf format.

Great job MAKOS!


2016 YMCA Virtual Championship Meet Statistics:

153 YMCA teams participated across the Country.  13 more teams than 2015!

8,500 total swimmers competed.  4,864 more swimmers than 2015!


2015 YMCA Virtual Championship Results:

10 & Under Girls - 23rd overall
11/12 Girls - 4th overall
13/14 Girls - 30th overall
15 & Over Girls - 6th overall
Girls Team Combined - 8th overall
 
10 & Under Boys - 13th overall
11/12 Boys - 8th overall
13/14 Boys - 15th overall
15 & Over Boys - 17th overall
Boys Team Combined - 9th overall
Combined Team – 6th overall 

2016 Virtual Championship Results:

10 & Under Girls – 4th overall
11/12 Girls – 19th overall
13-14 Girls – 14th overall
15 & Over Girls – 22nd overall
Girls Team Combined – 9th overall
 
10 & Under Boys – 5th overall
11/12 Boys – 1st overall!
13/14 Boys – 8th overall
15 & Over Boys – 14th overall
Boys Team Combined – 2nd overall!

Combined Team – 2nd OVERALL!


2016 Top Individual Results:
 
10 & Under Girls
Kelly Buban – 21st 50 Breaststoke
Brianna Deierlein – 7th 100 IM
Ingrid Janney – 5th 100 IM, 17th 50 Breaststroke, 8th 50 Butterfly
Chelsea James – 12th 50 Backstroke, 13th 50 Butterfly
 
10 & Under Boys
Daniel Li – 20th 100 IM, 15th 50 Breaststroke
Gavin Vesey – 22nd 100 IM
 
11/12 Girls
Olivia Herbert – 16th 200 IM
Ksenia Korobov – 23rd 50 Breaststroke
 
11/12 Boys
Kenneth Green – 16th 200 IM, 6th 50 Breaststroke
Ian Lee – 8th 50 Backstroke, 11th 50 Butterfly, 2nd 50 Freestyle
Timothy Regan – 9th 200 IM, 12th 50 Breaststroke, 20th 50 Butterfly
Chase Vesey – 18th 200 IM, 17th 50 Backstroke, 21st 50 Butterfly
Andrew Yu – 6th 200 IM, 5th 50 Butterfly, 3rd 50 Freestyle
 
13/14 Girls
Emmi DeSousa – 20th 100 Breaststroke
Leiya Istambouli – 19th 100 Freestyle
Amanda Neeb – 7th 100 Butterfly, 13th 100 Freestyle
Emma Padros – 23rd 100 Backstroke
 
13/14 Boys
Anthony Daccache – 22nd 100 Breaststroke
Matthew Lin – 23rd 100 Backstroke
Leonardo Tamer – 23rd 100 Breaststroke
 
15 & Over Girls
Kesslyn Ward – 22nd 100 Backstroke
Amelia Wootton – 17th 100 Freestyle, 12th 200 IM
 
15 & Over Boys
William Regan – 3rd 100 Breaststroke, 22nd 100 Butterfly, 4th 200 IM

2016 Top Relay Results:

10 & Under Girls
4th  200-yard Medley Relay – Brianna Deierlein, Julia Herbert, Ingrid Janney, Kelly Buban
12th  200-yard Freestyle Relay – Ingrid Janney, Kelly Buban, Julia Herbert, Brianna Deierlein
 
10 & Under Boys
5th  200-yard Medley Relay – Cody Lippy, Daniel Li, Daniel Naulaguari, Gavin Vesey
14th  200-yard Medley Relay – Robert Regan, Eduardo Oliveira, Connor Weiss, Brendan Thomas
2nd  200-yard Freestyle Relay – Gavin Vesey, Eduardo Oliveira, Daniel Naulaguari, Cody Lippy
10th  200-yard Freestyle Relay – Robert Regan, Connor Weiss, Brendan Thomas, Daniel Li
 
11/12 Girls
18th  200-yard Medley Relay – Sarah Falder, Olivia Herbert, Ksenia Korobov, Grace Haxhinasto
14th  200-yard Freestyle Relay – Sarah Falder, Olivia Herbert, Magdalena Swierczek, Ksenia Korobov
 
11/12 Boys
1st  200-yard Medley Relay – Ian Lee, Kenneth Green, Andrew Yu, Timothy Regan
12th  200-yard Medley Relay – Chase Vesey, Aidan Crossfield, Kristofer Janney, Jake Vesey
1st  200-yard Freestyle Relay – Andrew Yu, Kenneth Green, Timothy Regan, Ian Lee
9th  200-yard Freestyle Relay – Chase Vesey, Aidan Crossfield, Jake Vesey, Kristofer Janney
 
13/14 Girls
5th  200-yard Medley Relay – Leiya Istambouli, Emmi DeSousa, Amanda Neeb, Emma Padros
18th  200-yard Freestyle Relay – MacKenzie Scalzo, Emma Padros, Devin McGovern, Amanda Neeb
 
13/14 Boys
4th  200-yard Medley Relay – Matthew Lin, Leonardo Tamer, Thomas Foster, Timonthy Turnbull
12th  200-yard Medley Relay – Christopher Roewer, Kevin Tang, Joseph Maccione, Anthony Daccache
5th  200-yard Freestyle Relay – Matthew Lin, Timothy Turnbull, Anthony Daccache, Thomas Foster
15th  200-yard Freestyle Relay – Leonardo Tamer, Joseph Maccione, Kevin Tang, Christopher Roewer