Background-image
THANK YOU - 2017-2018 SPONSORS
Sobeys
AXIS+REALTY
Drake+Landing+Dental
AUPE+Local+45
Select+Floors+Ltd.
94+Take+the+Cake
Natural+High
COBS+BREAD
Team+Aquatics
ConocoPhillips+Canada
Sponsor+Energy
Mabel%27s+Labels
oliver%27s+labels
2017 SPRING CHAMPIONSHIPS

Congratulations to all the swimmers who competed at the newly structured

2017 Spring Championships in Edmonton from 17th – 19th March, 2017.   

The qualifying standards for this meet was increased dramatically and there is now no 10U age group and is only swam long course.  Swimmers are also no longer able to qualify for National meets during a short course season.

The swimmers broke 20 Age group club records; 7 overall club records and 3 relay club records broken.

There were new qualifying standards created including 2 swimmers who made the World Championship Trials being held in Victoria from 6th- 9th April, 2017.   They will join both Megan and Kennedy who have already qualified.

WORLD TRIALS QUALIFIERS:

Finlay Knox and Justin Lisoway qualified for World Trials in the following events:

Finlay – 400 IM; 200 IM; 200 Breast.     Justin – 50 Back; 100 Back.

On “Track 2” Time

Finlay Knox achieved his Track 2 Time in the 200 IM.   Finlay also holds a Track 3 time for 200 Breast.

This is a development tracking system organized by Swimming Canada that indicates that an athlete has achieved an “on track time” in 1 of 3 tiers.   These times are extrapolations made by swim Canada that indicate a swimmer is hitting certain age based benchmarks to qualify, make finals or medal on the international stage.   With Finlay achieving his Track 2 time, he is now closer to medalling on the international stage.

WESTERN NATIONAL QUALIFIERS:

Emilia Hesterman – 50 Breast; 100 Breast.

LONG COURSE SUMMER CHAMPIONSHIPS TIMES:

Montana Dobry – 100 Breast.

Summer Fedor – 50 Fly, 100 Free; 100 Fly.

Tess Barber – 50 Breast.

YOUTH RECOGNITION AWARD WINNERS:

Summer Fedor (Top 5)

Megan Deering, Kennedy Loewen, Justin Lisoway (Top 10)

Finlay Knox (Top 1)

The youth recognition time standards are based on the 10-year average of the rank for the award, rounded to the nearest tenth. Standards can be short course or long course for male and female. Top 5 10 & under is based on Alberta rankings.   Top 1 and Top 10 are based on national rankings.

GOLD

Layne Guidinger (17) 15 & over girls 50 Back

Finlay Knox (16) 16 & over boys 400 IM;

Kennedy Loewen (16) 15 & over girls 100 Back

SILVER

Finlay Knox (16) 16 & over boys 200 IM; 200 Breast

Justin Lisoway (16) 16 & over boys 100 Breast

BRONZE

Justin Lisoway (16) 16 & over boys 50 Back; 200 IM.

Kennedy Loewen (16) 15 & over girls – 50 Back

 

TOP 10 FINISHES

Tess Barber (11) 50 Breast; Megan Deering (15) 100 Breast; Summer Fedor (10) 50 Fly, 100 Fly.  Emilia Hesterman (18) 100 Breast; 50 Breast; 200 Breast.   Finlay Knox (16) – 100 Breast.   Justin Lisoway (16) 200 Back, 100 Free, 100 Back.   Kennedy Loewen (16) 200 Back, 400 IM.  Alycia Weber (15) 50 Back.

TOP 20 FINISHES

Justin d’Ailly, Megan Deering, Montana Dobry, Summer Fedor, Layne Guidinger, Finlay Knox, Kennedy Loewen, Michael McMahon, Chyanne Simpson, Rachel Sylvestre, Alycia Weber.

 

CLUB RECORDS BROKEN

Summer Fedor (10) – broke the 10U girls - 50 Free, 100 Free, 50 Back, 50 Fly & 100 Fly.

Megan Deering (15) – broke the 15-16 girls – 100 Breast

Kennedy Loewen (16) – broke the 15-16 girls – 400 IM

Layne Guidinger (17) – broke the 17 & over girls – 50 Free

Emilia Hesterman (18) – broke the 17 & over girls – 50 Breast, 100 Breast, 200 Breast

Justin Lisoway (16) – broke the 15-16 boys – 50 Back, 100 Back, 200 Back, 100 Breast and overall club records in 50 Back, 100 Back, 200 Back, 100 Breast.

Finlay Knox (16) – broke the 15-16 boys – 50 Breast, 200 Breast, 200 IM, 400 IM and overall club records in 200 Breast, 200 IM, 400 IM.

Michael McMahon (17) – broke the 17 & over boys – 50 Fly.

 

Official results and club records are now updated to the website, if you see any errors, please reply to this message.