Background-image
THANK YOU - 2017-2018 SPONSORS
Sobeys
AXIS+REALTY
Drake+Landing+Dental
AUPE+Local+45
Select+Floors+Ltd.
94+Take+the+Cake
Natural+High
COBS+BREAD
Team+Aquatics
ConocoPhillips+Canada
Sponsor+Energy
Mabel%27s+Labels
oliver%27s+labels
DINO CUP

 

Congratulations to all our 11U swimmers who competed the Dino Cup this past weekend, we had lots of Top 3, Top 8 swims, new provincial standards achieved and aggregate winners.

New Provincial Qualifiers** – These swimmers get to attend the 2017 Southern Alberta LC provincials in Medicine Hat in June.   Also listed swimmers that have already qualified and have achieved another time.

Rory Knox** - 50 Breast

Mackenzie Hurd – (already qualified) 100 Back.

Caden Kotowich – (already qualified) 50 Free

 

AGGREGATE WINNERS – winners were calculated on total points of their combined swims and the following will receive an aggregate award.

7 YEAR OLD GIRLS

Hailey Thiele (3rd place)

7 YEAR OLD BOYS

Slade Diakiw (3rd Place)

8 YEAR OLD BOYS

Mychael Lindenback (2nd place)

Clayton Lindenback (3rd place)

10 YEAR OLD BOYS

Keton Murphy (2nd place)

 

1ST Place

Slade Diakiw (7) 100 Back, 25 Breast; Rory Knox (10) 25 Breast; Clayton Lindenback (8) 50 Fly, 100 Breast; Mychael Lindenback (8) 50 Breast, 25 Fly; Keton Murphy (10) 100 IM, 100 Breast; Jaden Melton (10) 25 Fly; Hailey Thiele (7) 100 Free, 100 IM, 100 Breast, 25 Fly.

2nd Place

Jack Julian (11) 25 Back; Caden Kotowich (11) 50 Breast; Clayton Lindenback (8) 50 Breast, 200 IM, 50 Free; Mychael Lindenback (8) 100 Free, 100 IM, 100 Back, 100 Breast, 50 Back; Keton Murphy (10) 100 Free, 50 Breast, 200 IM; Hailey Thiele (7) 50 Breast, 50 Free.

3rd Place

Rowynn Biffart (8) 25 Free; Kaiden Burns (9) 25 Back; Slade Diakiw (7) 100 Free; Maxwell Harrison (10) 25 Free; Mackenzie Hurd (10) 25 Fly;  Caden Kotowich (11) 50 Free; Clayton Lindenback (8) 100 Free, 100 IM, 50 Back; Mychael Lindenback (8) 50 Free; Bryiar Murphy (8) 100 Breast, 25 Fly; Keton Murphy (10) 50 Fly, 50 Free; Cale Rockley (8) 25 Free; Abby Thiele (10) 100 Free;

TOP 8 SWIMS

Zavier Allan; Deon Badenhorst, Kaiden Burns, Slade Diakiw, Alexander Holt, Cora Hunter, Gibson Hurd, Charlotte Johnston, Jack Julian, Rory Knox, Katherine Kohn, Caden Kotowich, Heidi Maclean, Jaden Melton, Jude Melton, Bryiar Murphy, Keton Murphy, Luc Tetrault, Abby Thiele, Chase Wise.

 

Official results are now uploaded to the website, please press reply to this message if you see any errors.