Background-image
Sponsors
Quick Links
A3
Amazon+Smiles
Lake+Country+Community+Learn+To+Swim
Wisconsin+Swimming
USA+Swimming
Virtual+Club+Championship
USA+Swimming+-+Safe+Sport
IMX+Rankings
Scrip+Fundraiser
Swimming+World+Magazine
Swim+Outlet
Senior Team- Spring Championship Meet Summary

2017 LCST Spring Championship Meet Summary
We finished 4th in combined scoring at this spring’s 13 & Over State Meet.  We were one of the hottest teams at the meet and our 4th place showing demonstrates a big move forward from the 2016 SC 13 & Over State Meet, where we finished 8th.  22 swimmers extended their season beyond state by qualifying for and participating in either the Speedo Sectional Championship or the ISCA Junior National Cup.  We had many great performances posted by our athletes at these season-ending championship meets.  Some of the highlights can be found below….

2017 Short Course 13 & Over State Top-Eight Individual Event Performances

Abby Cabush
                2nd -       15-16 Girls 100 Backstroke
                3rd-         15-16 Girls 100 Free
                4th           15-16 Girls 200 Free

Eva Coughlin
                5th –       13-14 Girls 200 Butterfly
                6th-         13-14 Girls 100 Butterfly
                6th-         13-14 Girls 500 Free
                8th -        13-14 Girls 200 Free

Alyssa Graves
                1st-          15-16 Girls 500, 100, 1650 Freestyle
                2nd -       15-16 Girls 200 Butterfly
                6th -        15-16 Girls 100 Butterfly

Lucas Farrar
                2nd-         15-16 Boys 50 Free
                3rd-         15-16 Boys 100 Free
                6th-         15-16 Boys 200 Freestyle

Maggie Held
                2nd-         Senior Girls 1650 Freestyle
                3rd-         Senior Girls 500 Freestyle
                5th-         Senior Girls 1000 Free
                7th-         Senior Girls 200 Butterfly
                8th -        Senior Girls 400 I.M.

Megan Lucyshyn
                6th-         13-14 Girls 50 Free
                8th-         13-14 Girls 200 Butterfly
                8th-         13-14  400 I.M.

Olivia Meinberg
                4th           15-16 Girls 200 Back
                8th-         15-16 Girls 50 Freestyle

Ethan Murphy
                7th           15-16 Boys 200 Breaststroke
                8th-         15-16 Boys 200 Backstroke         

Brandon Niemiec
                4th -        Senior Boys 100 Breaststroke
                7th-         Senior Boys 200 Breaststroke

Carson Niemiec
                3rd-         15-16 Boys 100 & 200 Breaststroke

Drew Nixdorf
                2nd-         15-16 Boys 100 & 200 Butterfly
                3rd-         15-16 Boys 100 Backstroke
                4th-         15-16 Boys 200 Backstroke
                8th-         15-16 Boys 200 I.M.

Syd Stemper
                8th-         13-14 Girls 200 Breaststroke      

Jeff Wiedoff
                3rd-         15-16 Boys 200Butterfly
                5th -        15-16 Boys 100 Butterfly
                6th-         15-16 Boys 50 Freestyle
                7th-         15-16 Boys 100 Freestyle

Nicholas Woida
                6th-         Senior Boys 100 Freestyle

Emmaleigh Zietlow
                8th-         13-14 Girls 200 Backstroke

Speedo Sectionals (Iowa City, IA)

Madeline Ahluwalia
Abby Cabush
Rachel Ceren
Bella Drake
Ella Frangopoulos
Addi Henkaline
Alissa Mickol
Natalie Sepic
Payton Sheridan
Sydney Stemper
Emmaleigh Zietlow

Top Performances at the meet were:
Abby Cabush- 12th in 200 Freestyle
Addi Henkaline- 29th in 200 Breaststroke

 

 

ISCA Junior National Cup (Clearwater, FL)
Lucas Farrar
                3rd -        50 Freestyle
                11th -      100 Freestyle

Franny Gastrow
                LTBT’s- 100 & 200 Freestyle
                A member of 16 & Under Girls 200 & 400 Free Relays which finished in the top ten.

Alyssa Graves
                4th -        1650 Freestyle
                5th -        1000 Freestyle
                13th -      500 Freestyle

Maggie Held
                5th -        1000 & 1650 Freestyle
                15th -      500 Freestyle

Megan Lucyshyn
                Last second qualifier
                A member of 16 & Under Girls 200 & 400 Free Relays which finished in the top ten.

Brandon Niemiec
                12th -      200 Breaststroke
                13th -      50 & 100 Breaststroke
                16th -      100 I.M.

Carson Niemiec
                18th -      50 Breaststroke
                19th -      100 Breaststroke & 100 I.M.

Shaelyn Rutta
                A member of 16 & Under Girls 200 & 400 Free Relays which finished in the top ten.

Jeff Wiedoff
                19th -      50 Butterfly
                Multiple LTBT’s

Tyler Wrasman
                14th-       50 Backstroke
                19th -      200 Butterfly
                20th -      200 Backstroke

Maddie Worgull
                Saved the best for last…  came within 0.3 of LTBT in 200 Butterfly on the last day of a very
              difficult season!