Background-image
THANK YOU - 2017-2018 SPONSORS
Sobeys
AXIS+REALTY
Drake+Landing+Dental
AUPE+Local+45
Select+Floors+Ltd.
94+Take+the+Cake
Natural+High
COBS+BREAD
Team+Aquatics
ConocoPhillips+Canada
Sponsor+Energy
Mabel%27s+Labels
oliver%27s+labels
SOUTHERN ALBERTA PROVINCIALS

Congratulations to all the swimmers who qualified and competed at the

SOUTHERN ALBERTA PROVINCIALS in Medicine Hat from the 16th – 18th June, 2017.  

We had numerous best times achieved, a new club record broken, a youth recognition time achieved;

An aggregrate award; 7 medals achieved and 21 Top 8 Final swims.

CLUB RECORD BROKEN

Summer Fedor broke the 11-12 Girls 50 Fly in 32.23

YOUTH RECOGNITION

Summer Fedor achieved the 50 Free TOP 10 Youth Recognition time in 30.50 and will now be recognised by Swim Alberta at the Summer Championships in Edmonton in July.

The youth recognition time standards are based on the 10-year average of the rank for the award, rounded to the nearest tenth. Standards can be short course or long course for male and female. Top 5 10 & under is based on Alberta rankings.   Top 1 and Top 10 are based on national rankings.

AGGREGATE AWARD

Montana Dobry was the overall winner for the 4x200 Aggregate Award for the meet.  

PROVINCIAL TIMES

The following swimmers achieved more Provincial time standards:

Summer Fedor (50 Breast)

Domenic Griesser (200 IM; 200 Breast)

Sara McFadyen (200 IM; 200 Free; 100 Free)

Abby Thiele (200 IM; 400 Free; 200 Back)

MEDALS ACHIEVED

GOLD

Montana Dobry (11) 200 Fly & 200 Breast

Summer Fedor (11) 100 Fly; 50 Fly

SILVER

Montana Dobry (11) 100 Fly; 400 IM

Summer Fedor (11) 50 Back;

BRONZE

Roan Clifford (12) 200 Fly; 400 IM

Montana Dobry (11) 100 Breast

Summer Fedor (11) 100 Back; 50 Free

TOP 8 PLACINGS

Tess Barber (12) 6th 50 Breast; 8th 200 Breast

Roan Clifford (12) 4th 50 Fly; 5th 100 Fly; 6th 100 Free; 8th 200 IM

Montana Dobry (11) 4th 200 IM; 4th 50 Breast; 6th 100 Back

Summer Fedor (11) 4th 200 Free; 4th 100 Free

Domenic Griesser (13) 4th 200 IM; 5th 200 Breast; 7th 100 Breast; 8th 100 Free; 8th 100 Back

Keton Murphy (10) 6th 50 Breast; 8th 200 IM

Abby Thiele (11) 6th 200 Free; 6th 400 Free; 8th 50 Fly

 

Official results and updated club records are now posted to the website,

please press reply to this message if you see any errors.