Sponsors
Wave the Wheat recap

Fifty Hammerheads raced at Wave the Wheat in Lawrence, KS. The team raced to a majority of best times, including 30 new District times and nine new Championship cuts. On to the highlights…

 

80% Best Times or Better

- Gavin Ballinger (4/4) 100%           - Owen Blahnik (9/9) 100%

- Alex Briggs (4/5) 80%           - Sam Brook (6/6) 100%

- Jackson Garrett (4/4) 100%           - Grace Hanson (9/10) 90%

- Ethan Houts (6/6) 100%           - Jackson Kennedy (6/7) 85.7%

- Brandon Murguia (3/3) 100%           - Chloe Myers (9/9) 100%

- Courtney Myers (3/3) 100%           - Kendall Newton (5/5) 100%

- Maddie Prater (3/3) 100%           - Raphael Realina (4/4) 100%

- Lola Reuscher (5/6) 83%

Notable Swims

- Jeremy Acosta raced his first long course 200 fly for a District cut.

- Gavin Ballinger swam his first long course 50 free, 100 breast, 50 fly, and 100 back.

- Owen Blahnik raced his first LCM 50 free, 100 breast, 50 fly, 100 back, 200 free, 200 IM, 100 free, 50 breast, and 50 back.

- Tyler Briggs earned District times in the 100 free and 50 back, plus making Championships in the 100 fly.

- Sam Brook raced to an 8 second drop for Championships in the 200 breast, plus making Districts in his 100 free.

- Fletcher Burns sprinted to a District cut in the 100 free, and raced his first 200 and 100 butterflies.

- Sophie Butler fought for her 50 free District cut.

- Dakota Cruz dropped over 8 seconds to make her District time in the 200 breast.

- Abigail Culp cut 8 seconds off her 200 IM, and raced her first 1500 free.

- Ray Fugett picked up a pair of District times in the 100 breast and 200 IM, and made Championships in the 200 breast.

- Jackson Garrett earned District cuts in the 50 free and 100 breast, and made Championships in the 100 back.

- Zach Gerdes raced his first 100 back.

- Jon Greene raced to Districts in the 100 breast.

- Kim Greene made Districts in her 100 back.

- Grace Hanson made Districts in the 200 free after dropping 9 seconds, plus making it in the 200 IM.

- Ethan Houts raced to Districts in the 100 breast.

- Arielle Janssens made her 100 breast Championship cut, and raced her first 400 free.

- Katie Jones sprinted to Districts in the 100 fly.

- Grace Kennedy cut over 7 seconds in her 800 free.

- Jackson Kennedy swam to a pair of District times in the 100 back and 200 free, and raced his first 400 free, 200 breast, and 100 fly.

- Kaelie Link sprinted to her 50 free District time.

- Kaitlyn Morris made her District cut in the 200 IM.

- Chloe Myers raced to Championship cuts in the 400 IM and 200 free.

- Courtney Myers dropped over 8 seconds in her 200 back for a Championship cut.

- Kendall Newton earned her District cut in the 100 back.

- Emma Owen grabbed her 100 back District cut.

- Brooklynn Pierce swam District cuts in the 200 fly and 200 free.

- Maddie Prater raced her first long course 50 free, 50 fly, and 100 back.

- Lola Reuscher raced to Districts in the 200 IM and 200 free, and made Championships in the 100 free.

- JD Roberts sprinted to Districts in the 50 free.

- Kemper Roberts made his District cut in the 50 fly.

- Morgan Roberts raced to Districts in her 50 back.

- Sarah Scott dropped a huge 9 seconds in the 100 breast.

- Hannah Stewart raced to a 14 second cut in the 200 breast.